Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Londa Permanent Hair Colour 60ml - 0/00 clear

Description

Product information "Londa Permanent Hair Colour 60ml - 0/00 clear"

The Londa Cremehaarfarbe is a particularly rich cream coloration for long-lasting colour results that make hair look younger.

Because the contained Vitaflection Microspheres are 1000 times smaller than a hair fibre, they can penetrate deeply into the hair and anchor the colour pigments there, resulting in an exceptionally long-lasting colour retention. The microbeads are activated by mixing with the oxidation emulsion. High-quality waxes and lipids enable optimal application and effortless penetration of the beads into each hair fibre. The microbeads latch onto each other and anchor themselves in the hair shaft. The result is a brilliant, hair-rejuvenating colour outcome.

The permanent hair colour from Londa is enriched with nourishing lipids that envelop the hair, making it silky and soft, and providing a brilliant shine. Additionally, it offers up to 100% grey coverage.

The unique, intense Londa hair colour nuances open new colour worlds for colourists.

Properties

Brand: Londa Professional
Colour: Ash, Black, Blonde, Blue, Brown, Copper, Gold, Red, Violet, clear tone, perl
Hair type: all
Product line: Londa hair colors

Manufacturer

Londa Professional

Wella Germany GmbH
Berliner Allee 65–65a
64295 Darmstadt
Germany
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Ammonium Hydroxide; Aqua; Ascorbic Acid; Cetearyl Alcohol; Disodium EDTA; Glyceryl Stearate Se; Glycol Distearate; Lanolin Alcohol; Parfum; Sodium Cocoyl Isethionate; Sodium Laureth Sulfate; Sodium Lauryl Sulfate; Sodium Sulfate; Sodium Sulfite; Tocopherol
Skip product gallery

You may also like

41
Londa Permanent Hair Colour 60ml - 0/00 clear

Average rating of 0 out of 5 stars

42143
Londa Permanent Hair Colour 60ml - 0/00 clear

The Londa Cremehaarfarbe is a particularly rich cream coloration for long-lasting colour results that make hair look younger. Because the contained Vitaflection Microspheres are 1000 times smaller than a hair fibre, they can penetrate deeply into the hair and anchor the colour pigments there, resulting in an exceptionally long-lasting colour retention. The microbeads are activated by mixing with the oxidation emulsion. High-quality waxes and lipids enable optimal application and effortless penetration of the beads into each hair fibre. The microbeads latch onto each other and anchor themselves in the hair shaft. The result is a brilliant, hair-rejuvenating colour outcome. The permanent hair colour from Londa is enriched with nourishing lipids that envelop the hair, making it silky and soft, and providing a brilliant shine. Additionally, it offers up to 100% grey coverage. The unique, intense Londa hair colour nuances open new colour worlds for colourists.

Content: 60 ml (€12.67 / 100 ml)

Sale price: €7.60 Regular price: €12.95
28
Londa Londacolor Intensive Colouration 60ml

Average rating of 0 out of 5 stars

42258
Londa Londacolor Intensive Colouration 60ml

The Londa Londacolor Intensive Tint 60ml provides incredibly intense, multidimensional colour. The rich cream hair colour with waxes and lipids ensures an irresistible colour brilliance for up to 24 washes. The intensive tint contains light-reflecting Vitaflection Microspheres and keratin. Versatile Intensive Tint The Londacolor tint can be used to refresh the base hair colour or for flexible colour changes. It can also be used for colour balancing in the lengths and tips to optimise the hair colour. It offers up to 50% grey coverage and is easy to mix and apply. Like Londa's permanent hair colour, the intensive tint provides a particularly interesting depth of colour, younger-looking hair, and radiant shine. Additionally, the tint impresses with a particularly pleasant, floral fragrance.

Content: 60 ml (€15.50 / 100 ml)

Variants from €7.95
Sale price: €9.30 Regular price: €12.95
41
Londa Perfect Nudes 60ml - 9/13 sandy beige Londa Perfect Nudes 60ml - 9/13 sandy beige

Average rating of 0 out of 5 stars

42346
Londa Perfect Nudes 60ml - 9/13 sandy beige

Londa Perfect Nudes brings fresh air to the Nude hair colour palette. With 4 highly natural shades, a matte, powdery finish is achieved that counteracts unwanted tones. Complementing the Nude trend, Londa presents 4 permanent shades that adapt to both cool and warm complexions, ensuring a particularly natural look. Ideal for gentle balayage techniques Perfect Nudes are applied with the innovative Blending Brush. The process is straightforward, and the results are unique: soft transitions and gentle colour gradients make the natural tones the trend colours in the balayage sector. With the colouring brush, Nude Hair can be achieved without compromise: the unique play of colours, created from the perfect combination of warm and cool undertones, flatters every complexion and makes facial features appear softer. The overall appearance of the hair looks very natural due to the perfect interplay of different shades. Londa Perfect Nudes flatter the complexion and facial features, creating a very natural overall appearance. 4 highly natural, permanent shades achieve unique, soft results thanks to the uncomplicated application with the Blending Brush.

Content: 60 ml (€12.67 / 100 ml)

Sale price: €7.60 Regular price: €12.95
22
Londa Oxidation Cream for Cream Hair Colour

Average rating of 0 out of 5 stars

42304
Londa Oxidation Cream for Cream Hair Colour

The Londa Oxidation Cream for Cream Hair Colour 1000ml is perfectly matched to Londa Cream Hair Colours and ensures an even colour development. For reliable results.

Content: 1000 ml (€1.10 / 100 ml)

Sale price: €10.95 Regular price: €13.95
21
Goldwell Stylesign Texture Shaping Cream Goldwell Stylesign Texture Shaping Cream

Average rating of 0 out of 5 stars

73255
Goldwell Stylesign Texture Shaping Cream

Goldwell Stylesign Texture Shaping Cream is ideal for medium to thick hair and adds a certain something to every look. Whether you are after a casual yet well-groomed style or a refined, polished finish – this cream makes it possible. Previously, the product was known under the name "Superego." With its unique formula, it provides a strong hold that lasts all day without weighing the hair down. It also gives the hair an intense shine that captures everyone's attention. Achieve the perfect style in no time with the shaping styling cream! Create structured looks with intense shine and a strong yet flexible hold that lasts up to 72 hours. At least 25% PCR materials have been used for the tube. Thinner material and a smaller cap result in less plastic waste. Application of Goldwell Stylesign Texture Shaping Cream Work into towel-dried or dry hair.

Content: 75 ml (€23.73 / 100 ml)

Sale price: €17.80 Regular price: €22.50
16
BabylissPRO Falco Hair Dryer BabylissPRO Falco Hair Dryer

Average rating of 0 out of 5 stars

41115
BabylissPRO Falco Hair Dryer

The BabylissPRO Falco Hair Dryer is a redesigned tool for salons or backstage use. Powered by a 2000 W digital motor, it dries hair extremely quickly. The airflow is strong and precise, with very high airspeed. The BabylissPRO Falco Hair Dryer is the quietest hair dryer of all time. It significantly reduces noise levels during operation. It features 4 precisely controlled, electronically adjustable temperature settings and 3 speed levels with a memory function for the last setting. The special cold air shot adds shine, provides perfect hold, and fixes the hairstyle in place. The detachable magnetic filter on the back has electronic detection for easier cleaning and longer lifespan of the hair dryer. The ergonomic design ensures easy handling. BabylissPRO Falco Hair Dryer: Complete Styling Solution The accessories include: ultra-slim centering nozzles of 4mm and 6mm large diffuser with 18 nodules and optimised air distribution for effective drying of curls

Sale price: €249.95 Regular price: €299.00
39
Londa Londacolor Intensive Colouration 60ml

Average rating of 0 out of 5 stars

42261
Londa Londacolor Intensive Colouration 60ml

The Londa Londacolor Intensive Tint 60ml provides incredibly intense, multidimensional colour. The rich cream hair colour with waxes and lipids ensures an irresistible colour brilliance for up to 24 washes. The intensive tint contains light-reflecting Vitaflection Microspheres and keratin. Versatile Intensive Tint The Londacolor tint can be used to refresh the base hair colour or for flexible colour changes. It can also be used for colour balancing in the lengths and tips to optimise the hair colour. It offers up to 50% grey coverage and is easy to mix and apply. Like Londa's permanent hair colour, the intensive tint provides a particularly interesting depth of colour, younger-looking hair, and radiant shine. Additionally, the tint impresses with a particularly pleasant, floral fragrance.

Content: 60 ml (€13.25 / 100 ml)

Sale price: €7.95 Regular price: €12.95
22
Londa Oxidation Cream for Cream Hair Colour

Average rating of 0 out of 5 stars

42305
Londa Oxidation Cream for Cream Hair Colour

The Londa Oxidation Cream for Cream Hair Colour 1000ml is perfectly matched to Londa Cream Hair Colours and ensures an even colour development. For reliable results.

Content: 1000 ml (€1.10 / 100 ml)

Sale price: €10.95 Regular price: €13.95
30
Sassoon Cremagel 60ml - 9/5 extra light blonde violet

Average rating of 0 out of 5 stars

43078
Sassoon Cremagel 60ml - 9/5 extra light blonde violet

The Sassoon Cremagel provides exceptional colour with vibrant shine from root to tip. The cream-gel texture is very easy to apply. The Cremagels deliver shimmering and long-lasting colour results that enhance the hair without appearing overly conspicuous: Precise shading, authentic and believable tonalities, accurate and clear shades Thoughtfully curated colour palette without redundant colours Contains the advanced conditioning system Intelliprotec for ultimate shine and lasting intensity The Cremagels are mixed in a 1:1 ratio with Sassoon Developer and left on the hair for approximately 30-45 minutes for optimal development. The Cremagels are compatible with each other. No additional heat application is necessary.

Content: 60 ml (€26.58 / 100 ml)

Sale price: €15.95 Regular price: €22.80
26
Londa Fix It Hair Spray with strong hold

Average rating of 0 out of 5 stars

42081
Londa Fix It Hair Spray with strong hold

Londa Fix It Hair Spray with quick-drying formula is the perfect hairspray for everyday use. It maintains the hairstyle's shape for a long time and provides protection against external influences such as UV radiation and humidity. The hair spray offers immediate strong hold that lasts up to 24 hours. It can be used both to set the finished hairstyle and to emphasise individual sections.

Content: 300 ml (€4.65 / 100 ml)

Sale price: €13.95 Regular price: €18.80
29
Sassoon Intensitone 60ml - Blue

Average rating of 0 out of 5 stars

43086
Sassoon Intensitone 60ml - Blue

Sassoon Intensitones are mixed with Sassoon Cremagels to personalise the tone, enhance, and intensify. Intensitones create cool colour effects but can also be used to neutralise the base hair colour. When mixed with the Clear Tone, the Intensitones bring pastel effects into the hair colour.

Content: 60 ml (€28.25 / 100 ml)

Sale price: €16.95 Regular price: €24.00
10
InterHair Premium Extensions 55cm - Color 01

Average rating of 4.8 out of 5 stars

92002
InterHair Premium Extensions 55cm - Color 01

Experience long, full hair and glamorous looks with InterHair Extensions. For those dreaming of a striking and voluminous mane, the InterHair Extensions with a length of 55 cm are the perfect solution. Extra long hair with InterHair Extensions 55cm The flat Protein Bonding allows for an invisible integration. These extra-long extensions give you a dramatic, elegant look that impresses both in everyday life and on special occasions. Available in various colours – so you can effortlessly achieve your desired style.

Content: 20 pc (€4.16 / 1 pc)

Sale price: €83.16 Regular price: €92.40

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.