Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

System Professional Lipid Code Repair Mask

Description

Product information "System Professional Lipid Code Repair Mask "

The System Professional Lipid Code Repair Mask provides intensive strengthening for severely damaged hair.

System Professional Lipid Code Repair Mask Effect

This treatment offers deep care for particularly stressed hair. The hair is not only repaired but also protected deep within the hair fibre and supplied with valuable moisture.

Furthermore, the mask ensures the following:

  • Reduces hair breakage
  • Prevents mechanical damage
  • Visibly promotes hair health

System Professional Lipid Code Repair Mask Application

The mask is especially effective on brittle, chemically treated, and sensitised hair. Apply the mask to the stressed lengths and ends, gently twisting them in. This ensures even distribution of the mask. Rinse thoroughly after approximately 5-10 minutes.

Properties

Brand: System Professional Lipid Code
Finish: healthy hair, moisture, regenerated hair
Hair type: damaged hair
Product line: System Professional Lipid Code Repair

Manufacturer

System Professional Lipid Code

Wella Germany GmbH
Berliner Allee 65-65a
64295 Darmstadt
Germany
Mail: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

13
System Professional Lipid Code Repair Mask System Professional Lipid Code Repair Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

75155
System Professional Lipid Code Repair Mask

The System Professional Lipid Code Repair Mask provides intensive strengthening for severely damaged hair. System Professional Lipid Code Repair Mask Effect This treatment offers deep care for particularly stressed hair. The hair is not only repaired but also protected deep within the hair fibre and supplied with valuable moisture. Furthermore, the mask ensures the following: Reduces hair breakage Prevents mechanical damage Visibly promotes hair health System Professional Lipid Code Repair Mask Application The mask is especially effective on brittle, chemically treated, and sensitised hair. Apply the mask to the stressed lengths and ends, gently twisting them in. This ensures even distribution of the mask. Rinse thoroughly after approximately 5-10 minutes.

Content: 30 ml (€31.17 / 100 ml)

Sale price: €9.35 Regular price: €10.75
33
Alterna My Hair My Canvas More to Love Bodifying Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

57069
Alterna My Hair My Canvas More to Love Bodifying Conditioner

Alterna My Hair My Canvas More to Love Bodifying Conditioner is a vegan conditioner with botanical caviar for stunning volume. It provides volume, texture, and movement within minutes. The formula with coconut sugar and bamboo extract supports volume, texture, and definition, and offers control. The volumising conditioner features a luxurious formula with botanical caviar that has a rejuvenating and moisturizing effect on the hair. Apply to lengths and ends after washing, leave for a few minutes, and rinse thoroughly.

Content: 1000 ml (€8.00 / 100 ml)

Sale price: €79.95 Regular price: €120.00
13
System Professional Lipid Code Repair Mask System Professional Lipid Code Repair Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

75156
System Professional Lipid Code Repair Mask

The System Professional Lipid Code Repair Mask provides intensive strengthening for severely damaged hair. System Professional Lipid Code Repair Mask Effect This treatment offers deep care for particularly stressed hair. The hair is not only repaired but also protected deep within the hair fibre and supplied with valuable moisture. Furthermore, the mask ensures the following: Reduces hair breakage Prevents mechanical damage Visibly promotes hair health System Professional Lipid Code Repair Mask Application The mask is especially effective on brittle, chemically treated, and sensitised hair. Apply the mask to the stressed lengths and ends, gently twisting them in. This ensures even distribution of the mask. Rinse thoroughly after approximately 5-10 minutes.

Content: 200 ml (€23.13 / 100 ml)

Variants from €9.35
Sale price: €46.25 Regular price: €53.25
12
System Professional Lipid Code LuxeBlond Mask System Professional Lipid Code LuxeBlond Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

75254
System Professional Lipid Code LuxeBlond Mask

The System Professional Lipid Code LuxeBlond Mask is an intensive regenerating mask for cool blonde shades. It instantly neutralises unwanted orange and yellow undertones. System Professional Lipid Code LuxeBlond Mask Effects The mask not only provides an intense cool blonde look but also offers deep repair of the hair fibre. The formula with violet pigments combined with the Lipid Code Complex results in visibly healthier, cool blonde tones.

Content: 200 ml (€25.28 / 100 ml)

Variants from €24.55
Sale price: €50.55 Regular price: €57.20
23
KMS Moistrepair Intense Restore Treatment KMS Moistrepair Intense Restore Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

73317
KMS Moistrepair Intense Restore Treatment

The KMS Moistrepair Intense Restore Treatment is a highly effective reconstructive treatment for dry, damaged, and stressed hair. The deeply reparative formula provides intensive moisture, strengthens the hair structure, and helps to sustainably reduce hair damage.Enriched with nourishing active ingredients, the treatment supports the natural regeneration of the hair, improves elasticity, and protects against further moisture loss. After application, the hair feels noticeably softer, stronger, and more manageable – with a healthy, well-groomed appearance.

Content: 100 ml (€14.95 / 100 ml)

Sale price: €14.95 Regular price: €19.50
23
Aveda Smooth Infusion Style-Prep Smoother Leave-In Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

55476
Aveda Smooth Infusion Style-Prep Smoother Leave-In Treatment

The Aveda Smooth Infusion Style-Prep Smoother Leave-In Treatment is designed for styling straight, wavy, and curly textures. It smooths and tames unruly hair, combats frizz, and makes styling easier. The leave-in treatment protects hair from humidity and breakage for up to 72 hours and offers heat protection up to 230°C. Aveda Smooth Infusion Style Prep Smoother Leave-In Treatment Application Apply a small amount of the product to the hands and distribute evenly through the hair. Style the hair as desired. Aveda Smooth Infusion Style Prep Smoother Leave-In Treatment Botanical Care Formula The Style-Prep Smoother contains a smoothing oil blend of Macadamia Oil and Kalahari Melon Seed Oil. The vegan care formula includes a plant-based polymer that forms a protective film around the hair, shielding it from humidity. The result is mirror-like shine and long-lasting smooth hair.

Content: 100 ml (€32.95 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €32.95 Regular price: €42.60
53
American Crew Daily Moisture Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

85003
American Crew Daily Moisture Conditioner

The American Crew Daily Moisture Conditioner provides men’s hair with optimal care. The vegan formula of the conditioner offers not only a pleasant hair feel thanks to its triple effect but also ensures a natural shine for healthy-looking hair. The conditioner provides moisture after each wash and strengthens the hair. Daily Moisture Conditioner protects against drying out, is free from silicones, parabens, and artificial dyes, and consists of 91% natural ingredients. American Crew Daily Moisture Conditioner Application Gently massage a small amount of conditioner into damp hair, leave it for a short time, then rinse thoroughly. The recyclable packaging is made of at least 80% recycled plastic.

Content: 250 ml (€3.58 / 100 ml)

Sale price: €8.95 Regular price: €19.20
25
Alcina Color Conditioning Shot - warm golden blonde

Average rating of 0 out of 5 stars

77095
Alcina Color Conditioning Shot - warm golden blonde

Alcina Color Conditioning Shot offers an intensive colour refresh with a repair effect based on a conditioner. The included colour pigments refresh the hair colour. The nourishing complex protects the hair and imparts smoothness. 6 shades of Alcina Color Conditioning Shot warm gold blonde cool silver blonde intense red radiant copper warm brown cool brown Application of Alcina Color Conditioning Shot Distribute evenly through the hair immediately after washing. Gloves should be worn to avoid staining the skin. Rinse thoroughly after a short processing time of 2 - 5 minutes.

Content: 150 ml (€11.03 / 100 ml)

Variants from €15.25
Sale price: €16.55 Regular price: €22.05
56
Revlon Professional D.fi D:Sculpt Cream

Average rating of 0 out of 5 stars

86250
Revlon Professional D.fi D:Sculpt Cream

Revlon Professional D:FI d:sculpt Cream is a versatile styling cream suitable for all hair types. Hairstyles for short and medium-length hair can be easily shaped. The cream protects the hair from humidity, sun, and heat, preventing drying out. The hair is fixed with extreme strength, gaining control and a natural shine. Application of Revlon Professional D:FI d:sculpt Cream Take a small amount of the cream, distribute it between the fingers, and apply to towel-dried, dry, or damp hair. Style as desired.

Content: 75 g (€14.93 / 100 g)

Sale price: €11.20 Regular price: €25.50
13
System Professional Lipid Code Solar Sun Oil

Average rating of 0 out of 5 stars

75173
System Professional Lipid Code Solar Sun Oil

The System Professional Lipid Code Solar Sun Oil provides daily smoothness and protects against and during sun exposure. The versatile hair oil is suitable for all hair types. It contains a luxurious blend of protective oils such as avocado oil and UV broad-spectrum filter, ensuring reliable sun protection for the hair. System Professional Lipid Code Solar Sun Oil: Protection and Care in the Sun The Sun Oil protects the keratin structure of the hair from the effects of UV rays. It deeply nourishes the hair, resulting in long-lasting smoothness, reduced frizz, and sleeker hair. System Professional Lipid Code Solar Sun Oil Application The hair oil can be applied in 3 ways: Mix 5 pumps with conditioner Distribute 4-5 pumps through towel-dried lengths before blow-drying Apply 4-5 pumps to lengths and ends of dry hair before sunbathing

Content: 30 ml (€65.83 / 100 ml)

Sale price: €19.75 Regular price: €22.70
56
Revlon Professional D.fi D:struct Molding Cream

Average rating of 0 out of 5 stars

86249
Revlon Professional D.fi D:struct Molding Cream

Revlon Professional D:FI d:struct Molding Cream is a styling cream that promises medium hold and a subtle shine. This hair cream provides ultimate control. The hair is supplied with adequate moisture. Elasticity and smoothness are enhanced.

Content: 150 g (€12.00 / 100 g)

Variants from €11.20
Sale price: €18.00 Regular price: €41.00
23
KMS Colorvitality Intense Gloss Treatment KMS Colorvitality Intense Gloss Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

73307
KMS Colorvitality Intense Gloss Treatment

The KMS Colorvitality Intense Gloss Treatment is an intensive nourishing gloss treatment for coloured hair that visibly enhances colour brilliance and makes hair soft and smooth. The rich formula provides the hair with valuable moisture, smooths the hair surface, and delivers instant, long-lasting shine – without weighing it down.Thanks to the special Colorvitality formula, fading of the hair colour is reduced, while colour intensity and vibrancy are maintained for longer. Damaged, coloured hair is regenerated, strengthened, and achieves a healthy-looking finish with a silky texture.Advantages at a glance:Intense shine for coloured hairSupports long-lasting colour brillianceConditions and regenerates damaged hairSmooths the hair structure for better combability

Content: 100 ml (€14.95 / 100 ml)

Sale price: €14.95 Regular price: €19.50

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.