Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

STMNT Grooming Goods Wax Powder

Description

Product information "STMNT Grooming Goods Wax Powder"

STMNT Grooming Goods Wax Powder is a transformative powder that turns to wax. Sprinkle onto dry hair and work it in with your hands to transform. Then it can be styled like a wax. Alternatively, the powder can also be transformed to wax by rubbing between your hands before applying and styling. 

Benefits of STMNT Grooming Goods Wax Powder

  • Pliable hold and volume 
  • Medium control 
  • Semi-matte, non-sticky finish 
  • Easy to wash out 

Staygold’s signature scent adds a unique touch to the product. It combines citrus, aquatic and woody notes. 

Properties

Brand: STMNT Grooming Goods
Certficates: PETA - Cruelty Free
Finish: matte effect, volume
Hold: flexible
Speciality: cruelty-free
Texture: powder, wax

Manufacturer

STMNT Grooming Goods

Henkel AG & Co. KGaA
Henkelstr. 67
40191 Düsseldorf
Germany
Website: www.henkel.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Aqua; Cellulose; Glycerin; Silica dimethicone silylate; Silica Silylate; Sodium stearoyl glutamate; Sorbitol
Skip product gallery

You may also like

30
Alessandro Striplac Peel or Soak Story of Jungle Banana Drama Alessandro Striplac Peel or Soak Story of Jungle Banana Drama

Average rating of 0 out of 5 stars

63397
Alessandro Striplac Peel or Soak Story of Jungle Banana Drama

Feel the jungle fever with Alessandro Striplac Peel Or Soak Story of Jungle! This collection of cheerful nail polishes is inspired by the many colours of the jungle. Striplac is an innovative UV/LED nail polish system that can easily be applied at home in just 15 minutes from start to finish. It lasts up to 3x longer than normal nail polish. Thanks to biotin, plant-based keratin and caffeine, natural nails are strengthened and protected. Banana Drama wraps your nails in sunny yellow. 

Content: 5 ml (€237.00 / 100 ml)

Sale price: €11.85 Regular price: €16.90
11
STMNT Grooming Goods Matte Paste STMNT Grooming Goods Matte Paste

Average rating of 0 out of 5 stars

67037
STMNT Grooming Goods Matte Paste

This is a styling paste with a super matte effect. The STMNT Grooming Goods Matte Paste provides legendary definition with long-lasting texture. Additional benefits include:  Strong hold  Matte finish  Non-greasy formula Easy to wash out  Promoting natural movement and definition, this paste for matte styles works particularly well for casual looks and on wavy and curly hair.  The matte styling paste has been developed by L.A.-based top barber Julius Cvesar who has made it his mission to create products that can be mixed and matched. Julius Cvesar’s signature scent includes notes of coconut, sandalwood and a touch of iris.  How to use STMNT Grooming Goods Matte Paste Apply a small amount to dry hair and style as desired. Alternatively, work into damp hair before blow-drying or air-drying. Can be mixed with the STMNT Shine Paste for a shinier effect.  

Content: 100 ml (€24.40 / 100 ml)

Sale price: €24.40 Regular price: €27.40
16
Remington Power-X-Series X5 Hair Clipper HC5000

Average rating of 0 out of 5 stars

68011
Remington Power-X-Series X5 Hair Clipper HC5000

The Remington Power-X-Series X5 Hair Clipper HC5000 is particularly powerful with its strong V3 motor and high-quality stainless steel blades. Whether fine, straight, thick, or curly hair – the threefold cutting performance ensures the desired look in no time. A special feature of the product is the adjustable Click-on Fade comb with 0.1 mm steps between 1 and 5 mm. Additionally, 3 adjustable combs are included in the scope of delivery. This allows for 72 length settings. Product features of Remington Power-X-Series X5 Hair Clipper Stainless steel blades of Japanese quality Threefold cutting performance with the V3 motor 3 adjustable combs 3-35 mm Micro Fade hair and beard comb 1-5 mm Turbo Boost Micro-USB charging function LED display Removable and washable blades

Sale price: €66.95 Regular price: €79.99
6
Remington T-Series Ultimate Precision Trimmer MB7000 Remington T-Series Ultimate Precision Trimmer MB7000

Average rating of 0 out of 5 stars

68006
Remington T-Series Ultimate Precision Trimmer MB7000

The Remington T-Series Ultimate Precision Beard Trimmer MB7000 is ideal for those who want to trim their beard with maximum precision. The reversible 30 mm T-blade attachment guarantees the perfect trimming angle and good visibility. For detailed and individual cutting, a 7mm precision blade, an adjustable and six fixed clip-on combs are included.

Sale price: €79.90 Regular price: €84.99
6
Remington Genius Hair Clipper HC5810 Remington Genius Hair Clipper HC5810

Average rating of 0 out of 5 stars

68012
Remington Genius Hair Clipper HC5810

The Remington Genius Hair Clipper HC5810 impresses with its high-quality ceramic blades that ensure top-notch cutting performance. With a total of 10 attachment combs, various lengths between 3 and 40 mm can be achieved. Thanks to the precise length settings, hair can be cut accurately. And with the , the hair clipper sits comfortably in the hand. Features of Remington Genius Hair Clipper HC5810 Advanced, self-sharpening ceramic blades 10 attachment combs 3-40 mm Precision length adjustment 0.8-2 mm Lithium battery LED battery status indicator Charging station Case with scissors, comb, neck brush, oil bottle

Sale price: €79.95 Regular price: €84.99
30
Alessandro Foot Spa Protect & Repair Spray

Average rating of 5 out of 5 stars

63037
Alessandro Foot Spa Protect & Repair Spray

Alessandro Foot Spa Protect & Repair Spray effectively shields your feet from germs and bacteria. The spray has an antifungal effect and makes feet and toe nails more resilient. It contains alcohol which refreshes and prevents unpleasant odours. Panthenol calms irritations and hydrates while fermented rye combats free radicals. Alessandro Foot Spa Protect & Repair Spray can be applied liberally to feet and nails. 

Content: 50 ml (€34.90 / 100 ml)

Sale price: €17.45 Regular price: €24.80
11
STMNT Grooming Goods Spray Powder STMNT Grooming Goods Spray Powder

Average rating of 0 out of 5 stars

67011
STMNT Grooming Goods Spray Powder

STMNT Grooming Goods Spray Powder is your secret weapon for rough texture. Designed by L.A.-based, award-winning barber Sofie Staygold, this spray powder gives outrageous volume and an extremely matte finish.  Benefits of STMNT Grooming Goods Spray Powder Instant root-lift  Incredible volume  Impressive texture  Drastic grip Super matte finish  The super lightweight but powerful product can be used for short hairstyles such as Faux Hawks, which require a lot of volume and a matte finish. The spray is infused with Sofie Staygold’s signature scent of citrus, peppermint, aquatic and woody notes.  How to use STMNT Grooming Goods Spray Powder Shake well before use and spray onto dry roots and/or lengths. Work in and use fingers to create the desired shape and texture. 

Content: 4 g (€610.00 / 100 g)

Sale price: €24.40 Regular price: €27.40
14
Remington Heritage Hair Clipper HC9100 Remington Heritage Hair Clipper HC9100

Average rating of 4 out of 5 stars

68015
Remington Heritage Hair Clipper HC9100

In 1937, Remington introduced the first electric shaver to the market. Inspired by this, the Remington Heritage Haarschneider HC9100 was developed. This hair clipper offers a state-of-the-art device with retro design with chrome accents that evokes nostalgia. Technical details of Remington Heritage Haarschneider HC9100 Stainless steel blades Cutting speed 300 mm/s 11 attachment combs 1.5-25 mm Blade adjustment lever Oil bottle, storage pouch, cleaning brush Removable and washable blade unit

Sale price: €81.95 Regular price: €94.99
11
STMNT Grooming Goods Grooming Spray STMNT Grooming Goods Grooming Spray

Average rating of 0 out of 5 stars

67014
STMNT Grooming Goods Grooming Spray

The Grooming Spray by STMNT Grooming Goods is a multi-purpose prep and styling spray. It eases combing, blow-drying and makes hair more manageable. The non-sticky formula provides light hold without stiffness. Hair instantly feels thicker and fuller for a natural finish.  The spray is not sticky, meaning that it can also be used as a cutting aid. It works really well with other STMNT texture products. The Nomad Barber’s signature scent combines spices, lavender and a hint of wood.  How to use STMNT Grooming Goods Grooming Spray Spray evenly onto damp hair and blow-dry or allow to air-dry. Creates a perfect base for further styling. 

Content: 200 ml (€12.20 / 100 ml)

Sale price: €24.40 Regular price: €27.40
11
STMNT Grooming Goods Beard Oil STMNT Grooming Goods Beard Oil

Average rating of 5 out of 5 stars

67004
STMNT Grooming Goods Beard Oil

The STMNT Grooming Goods Beard Oil softens and tames all beard types. The hydrating formula only contains natural oils and is free from silicones. Your beard is deeply hydrated, nourished and looks absolutely amazing.  The beard oil allows you to bring out the best in your beard and keep it looking sharp and neat. It is enriched with a masculine signature scent of citrus, incense and woody undertones. The nourishing formula is quickly absorbed and does not leave behind a greasy residue.  How to use STMNT Grooming Goods Beard Oil Put a few drops into the palms of your hands and work evenly into your beard. The beard oil is suitable for daily use. 

Content: 50 ml (€47.00 / 100 ml)

Sale price: €23.50 Regular price: €26.40
30
Alessandro Striplac Peel Or Soak Colour of the Year Viva Magenta Alessandro Striplac Peel Or Soak Colour of the Year Viva Magenta

Average rating of 0 out of 5 stars

63419
Alessandro Striplac Peel Or Soak Colour of the Year Viva Magenta

Alessandro Striplac Peel Or Soak Colour of the Year Viva Magenta is a UV nail polish in the official colour of 2023. With this nail polish, beautiful nails like a professional are achieved in just 15 minutes. After quick and easy application, the polish lasts up to 3 weeks. The nourishing formula promotes nail growth and enhances the strength of the nails. It also ensures a brilliant nail surface. The nail polish can be gently and easily removed using Peel Off or Soak Off techniques. Colour of the Year 2023: Viva Magenta The renowned US colour institute Pantone decides on the colour of the year every year. In 2023, the choice fell on "Viva Magenta". The new shade, which lies somewhere between raspberry, red, and purple, is exciting, fresh, and energetic. Influencers and fashionistas are already incorporating the hue into their outfits. On the nails, it provides a luminous and vibrant colour accent that enhances the entire look.

Content: 5 ml (€237.00 / 100 ml)

Sale price: €11.85 Regular price: €16.90
30
Comair Hair Cutting Comb 401 Blue Profi-Line

Average rating of 0 out of 5 stars

20245
Comair Hair Cutting Comb 401 Blue Profi-Line

The Comair Haarschneidekamm 401 Blue Profi-Line is 18 cm long and slightly angled. The cutting comb is made from Celcon, making it lightweight, flexible, yet strong and durable. The comb effortlessly adds shine and volume to the hair. The Comair Haarschneidekamm 401 Blue Profi-Line is resistant to hair care products and chemicals and can withstand high heat up to 150 degrees during blow-drying.

Sale price: €2.58 Regular price: €3.70

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.