Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 4 out of 5 stars

1 Review

Remington Heritage Hair Clipper HC9100

Description

Product information "Remington Heritage Hair Clipper HC9100"

In 1937, Remington introduced the first electric shaver to the market. Inspired by this, the Remington Heritage Haarschneider HC9100 was developed. This hair clipper offers a state-of-the-art device with retro design with chrome accents that evokes nostalgia.

Technical details of Remington Heritage Haarschneider HC9100

  • Stainless steel blades
  • Cutting speed 300 mm/s
  • 11 attachment combs 1.5-25 mm
  • Blade adjustment lever
  • Oil bottle, storage pouch, cleaning brush
  • Removable and washable blade unit

Properties

Battery life: 60 min
Brand: Remington
Colour: Black, Grey
Features: bag, cleaning brush, comb attachment, oil bottle
Plug Type: Europlug
Power supply: battery mode, network operation
Product line: Remington Hair Clippers

Manufacturer

Remington

Spectrum Brands Group
Russell Hobbs Deutschland GmbH
Am Unisys-Park 1
65843 Sulzbach
Germany

Manufacturer website

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 4 out of 5 stars


0%

100%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


1 review

24 September 2026 12:42

Review with rating of 4 out of 5 stars

Retro Optik

eigentlich nur wegen der Optik gekauft. Hat mich mittlerweile auch beim schneiden überzeugt.

Our feedback: Danke für deine Bewertung 🩷
Skip product gallery

You may also like

16
Remington Power-X-Series X5 Hair Clipper HC5000

Average rating of 0 out of 5 stars

68011
Remington Power-X-Series X5 Hair Clipper HC5000

The Remington Power-X-Series X5 Hair Clipper HC5000 is particularly powerful with its strong V3 motor and high-quality stainless steel blades. Whether fine, straight, thick, or curly hair – the threefold cutting performance ensures the desired look in no time. A special feature of the product is the adjustable Click-on Fade comb with 0.1 mm steps between 1 and 5 mm. Additionally, 3 adjustable combs are included in the scope of delivery. This allows for 72 length settings. Product features of Remington Power-X-Series X5 Hair Clipper Stainless steel blades of Japanese quality Threefold cutting performance with the V3 motor 3 adjustable combs 3-35 mm Micro Fade hair and beard comb 1-5 mm Turbo Boost Micro-USB charging function LED display Removable and washable blades

Sale price: €66.95 Regular price: €79.99
6
Remington Genius Hair Clipper HC5810 Remington Genius Hair Clipper HC5810

Average rating of 0 out of 5 stars

68012
Remington Genius Hair Clipper HC5810

The Remington Genius Hair Clipper HC5810 impresses with its high-quality ceramic blades that ensure top-notch cutting performance. With a total of 10 attachment combs, various lengths between 3 and 40 mm can be achieved. Thanks to the precise length settings, hair can be cut accurately. And with the , the hair clipper sits comfortably in the hand. Features of Remington Genius Hair Clipper HC5810 Advanced, self-sharpening ceramic blades 10 attachment combs 3-40 mm Precision length adjustment 0.8-2 mm Lithium battery LED battery status indicator Charging station Case with scissors, comb, neck brush, oil bottle

Sale price: €79.95 Regular price: €84.99
11
STMNT Grooming Goods Hair & Body Cleansing Bar STMNT Grooming Goods Hair & Body Cleansing Bar

Average rating of 0 out of 5 stars

67005
STMNT Grooming Goods Hair & Body Cleansing Bar

The STMNT Grooming Goods Hair & Body Cleansing Bar is a solid choice for multi-purpose cleansing. It leaves your hair extra clean and can also be used for the body, face and hands. The moisturizing formulation with activated charcoal delivers long-lasting hydration. Hair, scalp and body feel invigorated and energized.  The cleanser gently removes impurities and is free from sulphates surfactants and silicones. The practical and easy-to-use bar format is great for the gym and travelling.  A luxurious signature scent with notes of citrus and lavender leaves you feeling refreshed with every use. Tonka bean adds a delicate, creamy hint of vanilla and bitter almond.  How to use STMNT Grooming Goods Hair & Body Cleansing Bar Rub between wet hands to create a rich lather and apply where needed. Rinse thoroughly and repeat if necessary. 

Content: 125 g (€10.24 / 100 g)

Sale price: €12.80 Regular price: €14.40
30
Alessandro Striplac Peel Or Soak Correcting Pen

Average rating of 4 out of 5 stars

63254
Alessandro Striplac Peel Or Soak Correcting Pen

Manicure mistakes can happen. The Alessandro Striplac Peel Or Soak Correcting Pen helps you tidy up Striplac nail polish before curing it under the LED lamp. This nail polish remover in pen form is indispensable for a clean, professional-looking manicure. 

Sale price: €8.95 Regular price: €12.70
72
Golden Curl The STR8 - pink Golden Curl The STR8 - pink

Average rating of 0 out of 5 stars

64028
Golden Curl The STR8 - pink

Golden Curl The STR8 is an advanced smoothing brush. The ceramic pins heat up quickly. During use, the hair is detangled and smoothed simultaneously. The device is characterized by a gentle working method. The result is silky-smooth hair without frizz, suitable for all hair types. Additionally, the hair gains an irresistible, healthy shine. The silicone safety system ensures safe operation without burns. Golden Curl The STR8 is available in black and pink.

Sale price: €88.95 Regular price: €320.00
11
STMNT Grooming Goods Matte Paste STMNT Grooming Goods Matte Paste

Average rating of 0 out of 5 stars

67037
STMNT Grooming Goods Matte Paste

This is a styling paste with a super matte effect. The STMNT Grooming Goods Matte Paste provides legendary definition with long-lasting texture. Additional benefits include:  Strong hold  Matte finish  Non-greasy formula Easy to wash out  Promoting natural movement and definition, this paste for matte styles works particularly well for casual looks and on wavy and curly hair.  The matte styling paste has been developed by L.A.-based top barber Julius Cvesar who has made it his mission to create products that can be mixed and matched. Julius Cvesar’s signature scent includes notes of coconut, sandalwood and a touch of iris.  How to use STMNT Grooming Goods Matte Paste Apply a small amount to dry hair and style as desired. Alternatively, work into damp hair before blow-drying or air-drying. Can be mixed with the STMNT Shine Paste for a shinier effect.  

Content: 100 ml (€24.40 / 100 ml)

Sale price: €24.40 Regular price: €27.40
50
Remington Pro-Ion Straight Hair Straightener S7710 Remington Pro-Ion Straight Hair Straightener S7710

Average rating of 5 out of 5 stars

68022
Remington Pro-Ion Straight Hair Straightener S7710

The Remington Pro-Ion Straight Hair Straightener S7710 is a must-have for everyone who wants to create beautifully sleek hairstyles. Thanks to an ion generator and Advanced Ceramic Ultra Tourmaline, frizz and static are under control. Floating styling plates ensure fast styling and gentle, even pressure.  Features of the Remington Pro-Ion Straight Hair Straightener S7710 Triple Ionic Technology Advanced Ceramic Ultra Tourmaline 110mm floating styling plates Digital display 9 temperature settings between 150°C and 230°C Temperature Boost Function Memory function Transport lock Automatic safety shut-off  Worldwide voltage  Professional swivel cord Storage pouch

Sale price: €47.95 Regular price: €94.99
16
Remington STYLE Series B5 Beard Trimmer MB5000 Remington STYLE Series B5 Beard Trimmer MB5000

Average rating of 5 out of 5 stars

68004
Remington STYLE Series B5 Beard Trimmer MB5000

The Remington STYLE Series B5 Beard Trimmer MB5000 features self-sharpening, titanium-coated Comfort-Tip blades and an adjustable attachment comb. The zoom wheel allows for different lengths to be set. A total of 17 length settings are possible: 0.5 mm steps up to 5 mm, 1 mm steps between 5 and 6 mm, and 2 mm steps from 6 to 18 mm.

Sale price: €42.95 Regular price: €50.99
11
STMNT Grooming Goods Grooming Spray STMNT Grooming Goods Grooming Spray

Average rating of 0 out of 5 stars

67014
STMNT Grooming Goods Grooming Spray

The Grooming Spray by STMNT Grooming Goods is a multi-purpose prep and styling spray. It eases combing, blow-drying and makes hair more manageable. The non-sticky formula provides light hold without stiffness. Hair instantly feels thicker and fuller for a natural finish.  The spray is not sticky, meaning that it can also be used as a cutting aid. It works really well with other STMNT texture products. The Nomad Barber’s signature scent combines spices, lavender and a hint of wood.  How to use STMNT Grooming Goods Grooming Spray Spray evenly onto damp hair and blow-dry or allow to air-dry. Creates a perfect base for further styling. 

Content: 200 ml (€12.20 / 100 ml)

Sale price: €24.40 Regular price: €27.40
11
STMNT Grooming Goods Gel STMNT Grooming Goods Gel

Average rating of 0 out of 5 stars

67031
STMNT Grooming Goods Gel

STMNT Grooming Goods Gel from the Nomad Barber collection is a true classic among hair gels. For gel enthusiasts, it offers all the benefits of a gel and is additionally vegan and PETA-certified. STMNT Grooming Goods Gel Highlights Strong definition Long-lasting and strong hold Satin-like, semi-matte finish Formulated with powerful charcoal Easy to wash out Leaves no residue when combed out With the characteristic scent of Nomad Barber of lavender, spices, and a hint of woody notes.

Content: 150 ml (€13.53 / 100 ml)

Sale price: €20.30 Regular price: €22.80
26
Remington T-Series Hair & Beard Trimmer MB7050 Remington T-Series Hair & Beard Trimmer MB7050

Average rating of 5 out of 5 stars

68007
Remington T-Series Hair & Beard Trimmer MB7050

Remington T-Series Hair & Beard Trimmer MB7050 is a versatile tool for all your grooming needs. Whether a full, well-groomed beard or a 3-day stubble is your go-to look – anything is possible. The 38 mm T-shaped blade achieves precise and professional results on all hair types. A range of attachments helps you achieve cuttings lengths from 1.5 mm to 25 mm. This professional beard trimmer is suitable for corded and cordless operation. It has a cordless runtime of up to 5 hours. The trimmer is 100% waterproof, making it possible to trim your hair and beard in the shower.  Features of Remington T-Series Hair & Beard Trimmer MB7050 38 mm T-blade for hair and beard Precision stubble comb (1.5-5 mm) Quick charge function Turbo function Foil shaver attachment Storage pouch, cleaning brush, 3ml oil bottle included

Sale price: €73.95 Regular price: €99.99
43
Remington G4 Graphite Series Personal Groomer PG4000 Remington G4 Graphite Series Personal Groomer PG4000

Average rating of 5 out of 5 stars

68017
Remington G4 Graphite Series Personal Groomer PG4000

With the Remington Graphite G4 Groom Kit PG4000, you have four styling tools in one thanks to four different attachments: a wide trimmer, a linear trimmer for nose and ear hair, a mini foil shaver, and a razor with TST blade. This allows for the grooming of various body parts with a single product. Additionally, the device comes with two comb attachments measuring 1.5 mm and 3 mm, as well as an adjustable comb for lengths between 2 and 20 mm. The blades are graphite-coated and self-sharpening. The device is battery operated. After a charging time of 10 hours, the Remington Graphite G4 Groom Kit runs for 60 minutes. The device can be easily rinsed after use. An storage bag is included in the scope of delivery.

Sale price: €36.95 Regular price: €64.99

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.