Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Remington Genius Hair Clipper HC5810

Description

Product information "Remington Genius Hair Clipper HC5810"

The Remington Genius Hair Clipper HC5810 impresses with its high-quality ceramic blades that ensure top-notch cutting performance. With a total of 10 attachment combs, various lengths between 3 and 40 mm can be achieved. Thanks to the precise length settings, hair can be cut accurately. And with the , the hair clipper sits comfortably in the hand.

Features of Remington Genius Hair Clipper HC5810

  • Advanced, self-sharpening ceramic blades
  • 10 attachment combs 3-40 mm
  • Precision length adjustment 0.8-2 mm
  • Lithium battery
  • LED battery status indicator
  • Charging station
  • Case with scissors, comb, neck brush, oil bottle

Properties

Battery charging time: 90 min
Battery life: 50 min
Brand: Remington
Features: charging station, comb attachment, oil bottle
Plug Type: Europlug
Power supply: battery mode, network operation
Product line: Remington Hair Clippers

Manufacturer

Remington

Spectrum Brands Group
Russell Hobbs Deutschland GmbH
Am Unisys-Park 1
65843 Sulzbach
Germany

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

14
Remington Heritage Hair Clipper HC9100 Remington Heritage Hair Clipper HC9100

Average rating of 4 out of 5 stars

68015
Remington Heritage Hair Clipper HC9100

In 1937, Remington introduced the first electric shaver to the market. Inspired by this, the Remington Heritage Haarschneider HC9100 was developed. This hair clipper offers a state-of-the-art device with retro design with chrome accents that evokes nostalgia. Technical details of Remington Heritage Haarschneider HC9100 Stainless steel blades Cutting speed 300 mm/s 11 attachment combs 1.5-25 mm Blade adjustment lever Oil bottle, storage pouch, cleaning brush Removable and washable blade unit

Sale price: €81.95 Regular price: €94.99
11
STMNT Grooming Goods Hair & Body Cleansing Bar STMNT Grooming Goods Hair & Body Cleansing Bar

Average rating of 0 out of 5 stars

67005
STMNT Grooming Goods Hair & Body Cleansing Bar

The STMNT Grooming Goods Hair & Body Cleansing Bar is a solid choice for multi-purpose cleansing. It leaves your hair extra clean and can also be used for the body, face and hands. The moisturizing formulation with activated charcoal delivers long-lasting hydration. Hair, scalp and body feel invigorated and energized.  The cleanser gently removes impurities and is free from sulphates surfactants and silicones. The practical and easy-to-use bar format is great for the gym and travelling.  A luxurious signature scent with notes of citrus and lavender leaves you feeling refreshed with every use. Tonka bean adds a delicate, creamy hint of vanilla and bitter almond.  How to use STMNT Grooming Goods Hair & Body Cleansing Bar Rub between wet hands to create a rich lather and apply where needed. Rinse thoroughly and repeat if necessary. 

Content: 125 g (€10.24 / 100 g)

Sale price: €12.80 Regular price: €14.40
11
STMNT Grooming Goods Curl Cream STMNT Grooming Goods Curl Cream

Average rating of 0 out of 5 stars

67032
STMNT Grooming Goods Curl Cream

STMNT Grooming Goods Curl Cream from the Cvesar Julius collection offers a legendary definition for curls. A blend of creamy coconut and sandalwood with a hint of iris root remains in the hair all day. The rich, creamy formulation with argan oil and plant-based wax additionally nourishes the hair. The Curl Cream can also be used for beards. STMNT Grooming Goods Curl Cream Highlights Improves control, definition, and appearance of curls and waves Provides strong definition and texture without making the hair stiff Nourishing thanks to argan oil and wax Tames frizzy hair Heat protection up to 230°C Vegan PETA certified STMNT Grooming Goods Curl Cream Application Apply to damp hair and define with fingers. Blow-dry and shape curls and waves with fingers. For strong definition, air dry or apply a small amount to still damp hair.

Content: 150 ml (€13.53 / 100 ml)

Sale price: €20.30 Regular price: €22.80
Bellody Patented hairbrush with self-cleaning function Bellody Patented hairbrush with self-cleaning function

Average rating of 0 out of 5 stars

65034
Bellody Patented hairbrush with self-cleaning function

Bellody patented hairbrush with self-cleaning function represents greater hygiene, time savings, and comfort. The innovative brush features a built-in cleaning mechanism. Simply remove the cover after brushing, and the cleaning is completed in seconds. The cover is also dishwasher safe. The brushing cushion is flexible and comfortable. The brush is gentle on hair and scalp. The high-quality magnet box packaging and minimalist design reflect the product's premium quality.

Content: 1 pc (€24.99 / 1 pc)

Regular price: €24.99
11
STMNT Grooming Goods Gel STMNT Grooming Goods Gel

Average rating of 0 out of 5 stars

67031
STMNT Grooming Goods Gel

STMNT Grooming Goods Gel from the Nomad Barber collection is a true classic among hair gels. For gel enthusiasts, it offers all the benefits of a gel and is additionally vegan and PETA-certified. STMNT Grooming Goods Gel Highlights Strong definition Long-lasting and strong hold Satin-like, semi-matte finish Formulated with powerful charcoal Easy to wash out Leaves no residue when combed out With the characteristic scent of Nomad Barber of lavender, spices, and a hint of woody notes.

Content: 150 ml (€13.53 / 100 ml)

Sale price: €20.30 Regular price: €22.80
30
Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Art Basic Kit Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Art Basic Kit

Average rating of 0 out of 5 stars

63386
Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Art Basic Kit

Transform your nails into an eye-catching statement! Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Art Basic Kit gives you the freedom to unleash your inner nail artist. It is perfect for all beginners who want to do nail art at home. The products are quick and easy to use. They are cured under an LED lamp and last up to 10 days.  Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Art Basic Kit includes:  Transfer foil – Silver  Transfer foil – Gold  Transfer foil – Lace  Transfer base coat for nail foils – 5 ml  Striping tape – Gold Striping tape – Silver Nail stamping template Striplac Top Coat 5ml

Sale price: €33.95 Regular price: €48.40
30
Alessandro Striplac Peel or Soak Story of Jungle Banana Drama Alessandro Striplac Peel or Soak Story of Jungle Banana Drama

Average rating of 0 out of 5 stars

63397
Alessandro Striplac Peel or Soak Story of Jungle Banana Drama

Feel the jungle fever with Alessandro Striplac Peel Or Soak Story of Jungle! This collection of cheerful nail polishes is inspired by the many colours of the jungle. Striplac is an innovative UV/LED nail polish system that can easily be applied at home in just 15 minutes from start to finish. It lasts up to 3x longer than normal nail polish. Thanks to biotin, plant-based keratin and caffeine, natural nails are strengthened and protected. Banana Drama wraps your nails in sunny yellow. 

Content: 5 ml (€237.00 / 100 ml)

Sale price: €11.85 Regular price: €16.90
33
Remington Power-X-Series X3 Hair Clipper HC3000

Average rating of 0 out of 5 stars

68009
Remington Power-X-Series X3 Hair Clipper HC3000

The Remington Power-X-Series X3 Hair Clipper HC3000 is a high-quality device that excels in power, durability, and precision. Thanks to the numerous length settings, easily selectable via the adjustment dial and two adjustable combs, versatile and straightforward styling is possible. The powerful V3 motor, combined with the stainless steel blades, delivers satisfactory results on all hair types. The comb is designed so that hair does not clog or block the blades. Important Data on the Remington Power-X-Series X3 Hair Clipper HC3000 Stainless steel blades of Japanese quality Triple cutting performance thanks to the V3 motor 2 adjustable combs 3-24 mm 1mm precision steps for 22 length settings LED display Removable and washable blades

Sale price: €39.95 Regular price: €59.99
26
Remington T-Series Hair & Beard Trimmer MB7050 Remington T-Series Hair & Beard Trimmer MB7050

Average rating of 5 out of 5 stars

68007
Remington T-Series Hair & Beard Trimmer MB7050

Remington T-Series Hair & Beard Trimmer MB7050 is a versatile tool for all your grooming needs. Whether a full, well-groomed beard or a 3-day stubble is your go-to look – anything is possible. The 38 mm T-shaped blade achieves precise and professional results on all hair types. A range of attachments helps you achieve cuttings lengths from 1.5 mm to 25 mm. This professional beard trimmer is suitable for corded and cordless operation. It has a cordless runtime of up to 5 hours. The trimmer is 100% waterproof, making it possible to trim your hair and beard in the shower.  Features of Remington T-Series Hair & Beard Trimmer MB7050 38 mm T-blade for hair and beard Precision stubble comb (1.5-5 mm) Quick charge function Turbo function Foil shaver attachment Storage pouch, cleaning brush, 3ml oil bottle included

Sale price: €73.95 Regular price: €99.99
11
STMNT Grooming Goods Beard Oil STMNT Grooming Goods Beard Oil

Average rating of 5 out of 5 stars

67004
STMNT Grooming Goods Beard Oil

The STMNT Grooming Goods Beard Oil softens and tames all beard types. The hydrating formula only contains natural oils and is free from silicones. Your beard is deeply hydrated, nourished and looks absolutely amazing.  The beard oil allows you to bring out the best in your beard and keep it looking sharp and neat. It is enriched with a masculine signature scent of citrus, incense and woody undertones. The nourishing formula is quickly absorbed and does not leave behind a greasy residue.  How to use STMNT Grooming Goods Beard Oil Put a few drops into the palms of your hands and work evenly into your beard. The beard oil is suitable for daily use. 

Content: 50 ml (€47.00 / 100 ml)

Sale price: €23.50 Regular price: €26.40
72
Golden Curl The STR8 - pink Golden Curl The STR8 - pink

Average rating of 0 out of 5 stars

64028
Golden Curl The STR8 - pink

Golden Curl The STR8 is an advanced smoothing brush. The ceramic pins heat up quickly. During use, the hair is detangled and smoothed simultaneously. The device is characterized by a gentle working method. The result is silky-smooth hair without frizz, suitable for all hair types. Additionally, the hair gains an irresistible, healthy shine. The silicone safety system ensures safe operation without burns. Golden Curl The STR8 is available in black and pink.

Sale price: €88.95 Regular price: €320.00
61
Remington Silk Straightener S9600 Remington Silk Straightener S9600

Average rating of 0 out of 5 stars

68029
Remington Silk Straightener S9600

With the Remington Silk Straightener S9600, you can achieve silky smooth, extra straight hair styles while eliminating frizz and stubborn flyaways. The digital display shows the best temperature for your hair ranging from 150°C to 235°C. Additionally, the Turbo Boost Function pushes the temperature to 240°C for 30 seconds in order to tame unruly flyaways. Ceramic coating infused with real silk proteins ensures that this straightener by Remington effortlessly glides through your hair, creating salon-worthy results.  Features of the Remington Silk Straightener S9600 Advanced silk ceramic coating Slim 110 mm floating styling plates Digital display which indicates the best temperature for your hair type Temperature settings from 150°C to 235°C Fast heat-up, ready to use in 10 seconds Memory function Temperature control lock function Automatic shut-off after 60 minutes Hinge lock for storage Worldwide voltage 3m salon-length swivel cord Heat-resistant storage pouch

Sale price: €42.95 Regular price: €109.99

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.