Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 3 out of 5 stars

1 Review

STMNT Grooming Goods Shampoo

Description

Product information "STMNT Grooming Goods Shampoo "

STMNT Grooming Goods Shampoo is ideal for daily cleansing. The powerful formulation, which removes product buildup, creates a well-cleansed base for any styling.

The shampoo refreshes hair and scalp with activated charcoal and menthol. The gentle formula cleans thoroughly without containing sulfate surfactants or silicone oils. The invigorating premium aroma with citrus fruits and lavender is complemented by the captivating Tonka bean.

Application of STMNT Grooming Goods Shampoo

Work into damp hair and lather. Rinse thoroughly and repeat if necessary. Due to its mild formula, the shampoo is suitable for daily use.

Properties

Brand: STMNT Grooming Goods
Certficates: PETA - Cruelty Free
Finish: refreshes the scalp
Speciality: cruelty-free, vegan
Texture: liquid

Manufacturer

STMNT Grooming Goods

Henkel AG & Co. KGaA
Henkelstr. 67
40191 Düsseldorf
Germany
Website: www.henkel.com

Manufacturer website

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 3 out of 5 stars


0%

0%

100%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


1 review

2 September 2026 06:20

Review with rating of 3 out of 5 stars

....bin zufrieden...

Wasche meine Haare jeden Tag. Reinigt sehr gut wenn ich Gel zuvor drinnen hatte. Menthol ist angenehm frisch.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

Ingredients

Aqua; Benzyl Alcohol; Charcoal Powder; Citric Acid; Cocamidopropyl Betaine; Coconut Acid; Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride; Hydrogenated Castor Oil; Limonene; Linalool; Menthol; Panthenol; Parfum; PEG-120 Methyl Glucose Dioleate; PEG-7 Glyceryl Cocoate; Propylene Glycol; Sodium benzoate; Sodium C14-16 Olefin Sulfonate; Sodium Chloride; Sodium methyl cocoyl taurate
Skip product gallery

You may also like

11
STMNT Grooming Goods Shampoo STMNT Grooming Goods Shampoo

Average rating of 3 out of 5 stars

67001
STMNT Grooming Goods Shampoo

STMNT Grooming Goods Shampoo is ideal for daily cleansing. The powerful formulation, which removes product buildup, creates a well-cleansed base for any styling. The shampoo refreshes hair and scalp with activated charcoal and menthol. The gentle formula cleans thoroughly without containing sulfate surfactants or silicone oils. The invigorating premium aroma with citrus fruits and lavender is complemented by the captivating Tonka bean. Application of STMNT Grooming Goods Shampoo Work into damp hair and lather. Rinse thoroughly and repeat if necessary. Due to its mild formula, the shampoo is suitable for daily use.

Content: 300 ml (€6.53 / 100 ml)

Variants from €8.70
Sale price: €19.60 Regular price: €22.00
22
Cover Hair Color Spray - black

Average rating of 4.5 out of 5 stars

80037
Cover Hair Color Spray - black

The new Cover Hair Color Spray is perfect for concealing unwanted hairline colour in seconds. The root spray extends the time between colouring sessions and covers unsightly regrowth instantly. Grey and white roots are easily covered with the spray in five attractive colours, as well as unwanted hair colour at the roots. It is gentle, quick, and beautiful. The Color Spray dries immediately and lasts until the next hair wash. Wind, weather, sweat, and even light rain cannot harm the colour. Application of Cover Hair Color Spray Shake the root spray well and hold the can upright. It is best applied after washing hair onto dry hair. Spray in short bursts from approximately 10cm distance. The spray is very economical, so use sparingly. Excessive use may cause flaking. Colours of Cover Hair Color Root Spray Black 1-2 Dark Brown 3-4 Light Brown 7-8 Blonde 7-8 Mahogany

Content: 100 ml (€10.10 / 100 ml)

Sale price: €10.10 Regular price: €12.90
11
STMNT Grooming Goods Shampoo STMNT Grooming Goods Shampoo

Average rating of 3 out of 5 stars

67018
STMNT Grooming Goods Shampoo

STMNT Grooming Goods Shampoo is ideal for daily cleansing. The powerful formulation, which removes product buildup, creates a well-cleansed base for any styling. The shampoo refreshes hair and scalp with activated charcoal and menthol. The gentle formula cleans thoroughly without containing sulfate surfactants or silicone oils. The invigorating premium aroma with citrus fruits and lavender is complemented by the captivating Tonka bean. Application of STMNT Grooming Goods Shampoo Work into damp hair and lather. Rinse thoroughly and repeat if necessary. Due to its mild formula, the shampoo is suitable for daily use.

Content: 80 ml (€10.87 / 100 ml)

Sale price: €8.70 Regular price: €9.80
28
Alessandro Nail Polish Aless' in Wonderland Alessandro Nail Polish Aless' in Wonderland

Average rating of 0 out of 5 stars

63371
Alessandro Nail Polish Aless' in Wonderland

Alessandro Nagellack Aless' in Wonderland consists of 5 vibrant nail polishes for spring. A glossy finish with brilliant colour intensity and high coverage is achieved. The colours last up to 7 days on the nails. The new Alessandro nail polish collection was inspired by characters, objects, and locations from the fairy tale Alice in Wonderland.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
20
Fleeky Browlift Kit Maxi Fleeky Browlift Kit Maxi

Average rating of 0 out of 5 stars

82059
Fleeky Browlift Kit Maxi

The Fleeky Browlift Kit is an easy-to-use At-Home Kit for voluminous and bushier eyebrows. Suitable for all hair and skin types. Brow lifting is especially popular among those with thin or patchy eyebrows. The Brow Lifting lasts up to 6 weeks. The extra gentle formula has been developed by experts and dermatologically tested. What is a Brow Lifting? The hairs are smoothed and can be combed in any desired direction. The eyebrow hairs are shaped, making styling eyebrows easier. Contents of Fleeky Browlift Kit Maxi Kit for 5 to 10 applications: 1 x Cleanser 50 ml, 5 x Browlift double-chamber sachets, 1 x Browlift glue 4 ml, 5 x mascara brushes, 10 x application sticks, 1 x Y-Tool, 2 x combs Application of Fleeky Browlift Kit Clean and degrease the eyebrows with the Cleanser. Apply Fleeky Browlift Glue generously to the eyebrows. Fix the eyebrows in the desired shape using the comb. Ensure all hairs lie flat and correct with the smooth side of the tool and Keber. Apply Lotion 1, preferably so that it only contacts the hairs. Cover the eyebrows with cling film. Leave to develop for 8 minutes. Remove the lotion with a cotton pad without removing the glue. Reapply the glue if necessary. Apply Lotion 2. Cover again with cling film and leave to develop for 8 minutes. Remove the lotion with a dry cotton pad. Clean the eyebrows with a damp cotton pad and remove the glue. Comb out any glue residues with an eyelash brush and shape the hairs.

Sale price: €54.95 Regular price: €68.90
51 Tip
Wella Koleston Perfect Me+ 60ml - 2/0 black

Average rating of 4.8 out of 5 stars

17939
Wella Koleston Perfect Me+ 60ml - 2/0 black

Wella Koleston Perfect ME+ is Wella's professional hair colour trusted by both hairdressers and private individuals. It is a modern hair colour with innovative technology (featuring Pure Balance) that combines the benefits of all previous Koleston Perfect shades in a single colouring. As a result, it is even suitable for allergy sufferers. Intense, naturally appearing hair colour Koleston Perfect Me+ is a unique hair colour that combines the coverage of classic Koleston shades with the gentle formula of Innosense colours, carrying the shine and luminosity of Illumina. The colour appears intense but much more natural, as it does not look overly bold. With 123 shades, Koleston Perfect meets every requirement: from blonde to black, every tone is available. To achieve a completely individual and suitable colour result, all shades can be mixed with each other. For modern, safe results with radiant yet very natural-looking hair colour. Reduced allergy risk The Pure Balance technology binds free radicals, preventing them from reacting with peroxide. This results in fewer free radicals, leading to a more uniform colour outcome. Fewer free radicals also mean less hair damage. Except for 10/86, all shades contain the Me+ technology. Unlike other hair colours without ME+, the risk of developing an allergy to the colours is minimised. Wella Koleston Perfect Me+ application tips Wella Koleston Perfect is a permanent cream hair colour for intense, long-lasting results with up to 100% grey coverage. The application is as follows: Mixing ratio: 1:1 with Welloxon Perfect (e.g., 60 ml Koleston Perfect + 60 ml Welloxon Perfect) Application: Apply to dry hair, starting with areas with the highest white percentage Processing time: With heat: 15-25 minutes, without heat: 30-40 minutes Developer strengths: 4% for tone-on-tone or darker without grey coverage, 6% for up to 1 shade lightening, 9% for up to 2 shades lightening, 12% for up to 3 shades lightening Grey coverage: Add Pure Naturals shade for high white percentage (over 50%) Length and tip balancing: After processing, dampen the hair and leave to process for 5-10 minutes without heat Post-treatment: Apply colour service colour retouch for colour stabilisation Wella Koleston Perfect Me+ highlights at a glance Reliable and gentle colour results Long-lasting colour Less hair damage Natural colour outcome High coverage (up to 100%) Reduced allergy risk (when ME+ is included) Conditions the hair and provides incredible shine Colour mixture is easy to mix and wash out Top formulation for precise application Pleasant scent Koleston Perfect colour chart Find your favourite colour with the Koleston Perfect colour chart available for download as a PDF file in the product details above. It includes shade overview as well as mixing recommendations.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
49
Olivia Garden Expert Blowout Speed Wavy Bristles Gold & Brown - 25 mm Olivia Garden Expert Blowout Speed Wavy Bristles Gold & Brown - 25 mm

Average rating of 0 out of 5 stars

52310
Olivia Garden Expert Blowout Speed Wavy Bristles Gold & Brown - 25 mm

The Olivia Garden Expert Blowout Speed Wavy Bristles Gold & Brown is a professional round brush designed for faster and more effective styling. Experience a revolutionary styling experience with this professional round brush, specially developed to dry hair 25% faster and enable quicker and more efficient styling. Extra-long brush body: The extra-long brush body accommodates larger sections of hair, meaning you can dry more hair at once. This results in a 25% reduction in drying time, saving time and energy while treating the hair more gently. Ceramic coating for even heat distribution: The brush body of the round brush is coated with high-quality ceramic. This coating ensures that the heat from your dryer is evenly and quickly distributed across the entire brush body. The result is faster drying and uniform styling without heat damage. Faster and more effective styling: Thanks to the combination of an extra-long brush body and ceramic-coated surface, the round brush allows for quicker and more effective styling. You can easily create curls, add volume, and straighten your hair while reducing drying time.

Content: 1 pc (€26.15 / 1 pc)

Variants from €20.95
Sale price: €26.15 Regular price: €51.54
57
Wella Color Motion+ Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

45260
Wella Color Motion+ Mask

The Wella Color Motion+ Mask provides intensive care for colour-treated hair after the colouring process. The rich hair treatment is applied approximately once a week to maintain the hair colour between two colourings. The colour-protecting mask achieves and maintains a healthy and strengthened hair structure. The effect is immediately perceptible and visible, as the hair not only feels healthier but also gains an irresistible shine.WellaPlex Structure Restorer for Healthy HairTo ensure hair health, Wella has integrated the technology known from the WellaPlex range for building and maintaining the hair structure into the Color Motion Colour Protection Mask. The hair treatment contains structure builders that actively influence the hair structure. The hair is repaired and strengthened, providing protection against the stresses that can arise from colourings. The mask significantly improves the hair's resilience with the structure restorers known from WellaPlex products.

Content: 150 ml (€9.94 / 100 ml)

Variants from €4.95
Sale price: €14.91 Regular price: €34.70
57
Wella Elements Renewing Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

45290
Wella Elements Renewing Mask

The Wella Elements Renewing Mask rebuilds hair with a nourishing blend of Aloe Vera, Vitamin E, Olivenessenzen, and cotton-based conditioning agents. It strengthens the hair, prevents keratin breakdown, and ensures radiant, healthy hair. The mask is also suitable for the care of stressed hair, as it provides ample moisture, which is essential for a beautiful appearance.

Content: 150 ml (€9.94 / 100 ml)

Variants from €5.47
Sale price: €14.91 Regular price: €34.70
Xanitalia The Multidirectional Perfect Touch Film Wax 500g - Lima

Average rating of 0 out of 5 stars

75045
Xanitalia The Multidirectional Perfect Touch Film Wax 500g - Lima

The Xanitalia The Multidirectional Perfect Touch Film Wax 500g is a multidirectional disposable hair removal wax that applies without strips. The hot wax from the top manufacturer in Italy is available in various fragrance options. Application of Xanitalia The Multidirectional Perfect Touch Film Wax 500g The wax is easy to apply and covers large areas due to its particularly creamy consistency. It can be applied in and against the direction of hair growth and removed without breaking the hair.

Content: 500 g (€3.46 / 100 g)

Regular price: €17.32

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.