Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 4.5 out of 5 stars

4 Reviews

SHE Bonding Extensions Ombré 55-60cm

Description

Product information "SHE Bonding Extensions Ombré 55-60cm"

The SHE Bonding Extensions Ombré with a length of 55-60 cm combine professional hair extensions with trendy colour gradients. The harmoniously coordinated nuances create a natural ombré effect and give the hair more depth, dimension and liveliness. At the same time, the high-quality real hair extensions add length and fullness for individual styling with a natural radiance.

Invisible integration and comfortable wear

Thanks to the fine keratin bonds, the extensions can be integrated into the natural hair almost invisibly and offer secure hold. The high-quality real hair impresses with its smooth texture and can be styled like the own hair. Ideal for those who want a modern colour look without colouring as well as long-lasting hair extensions or hair thickening.

Benefits:

  • High-quality real hair bonding extensions with ombré colour gradient
  • Trend look with soft colour transitions
  • Fine keratin bonds for inconspicuous integration
  • Ideal for hair extensions and hair thickening
  • Natural hair feel and silky shine
  • Versatile to style and comfortable to wear
  • Professional quality for long-lasting results

Properties

Brand: SHE Professionals
Hair Extension Type: Bonding Extensions
Product line: SHE Keratin Extensions
Texture: 100% human hair

Manufacturer

SHE

SHE s.r.l.
Via Appia Sud, Km 17900
80029 Sant’Antimo
Naples
Italy
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 4

4 of 4 reviews

Average rating of 4.5 out of 5 stars


50%

50%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


4 reviews

25 September 2026 08:08

Review with rating of 5 out of 5 stars

T18/24 war die Richtige

Bei Ombre war ich online mit der Farbwahl etwas unsicher. Passt mir jetzt aber richtig gut. Verlauf sieht natürlich aus. Hellerer Effekt hab ich bekommen und ich musste nicht blondieren.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

10 September 2026 10:49

Review with rating of 4 out of 5 stars

genau so wollte ich es

bin happy. brauchte dafür nicht extra haare färben.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

13 August 2026 11:48

Review with rating of 4 out of 5 stars

bin sehr zufrieden

wollte etwas farbe ohne färben da meine Haare nicht mehr die schönsten sind. man sieht gar nicht das es extensions sind. kann ich nur empfehlen

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

10 August 2026 06:48

Review with rating of 5 out of 5 stars

sieht richtig gut aus

die ombre farbe ist sehr schön. passt super zu meine haaren und es sieht viel voller aus. bin sehr zufrieden.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️
Skip product gallery

You may also like

28
SHE Bonding Extensions Ombré 55-60cm

Average rating of 4.5 out of 5 stars

19201
SHE Bonding Extensions Ombré 55-60cm

The SHE Bonding Extensions Ombré with a length of 55-60 cm combine professional hair extensions with trendy colour gradients. The harmoniously coordinated nuances create a natural ombré effect and give the hair more depth, dimension and liveliness. At the same time, the high-quality real hair extensions add length and fullness for individual styling with a natural radiance.Invisible integration and comfortable wearThanks to the fine keratin bonds, the extensions can be integrated into the natural hair almost invisibly and offer secure hold. The high-quality real hair impresses with its smooth texture and can be styled like the own hair. Ideal for those who want a modern colour look without colouring as well as long-lasting hair extensions or hair thickening.Benefits:High-quality real hair bonding extensions with ombré colour gradientTrend look with soft colour transitionsFine keratin bonds for inconspicuous integrationIdeal for hair extensions and hair thickeningNatural hair feel and silky shineVersatile to style and comfortable to wearProfessional quality for long-lasting results

Content: 10 pc (€2.38 / 1 pc)

Sale price: €23.79 Regular price: €33.00
21
SHE Bonding Extensions Ombré 55-60cm

Average rating of 4.5 out of 5 stars

19205
SHE Bonding Extensions Ombré 55-60cm

The SHE Bonding Extensions Ombré with a length of 55-60 cm combine professional hair extensions with trendy colour gradients. The harmoniously coordinated nuances create a natural ombré effect and give the hair more depth, dimension and liveliness. At the same time, the high-quality real hair extensions add length and fullness for individual styling with a natural radiance.Invisible integration and comfortable wearThanks to the fine keratin bonds, the extensions can be integrated into the natural hair almost invisibly and offer secure hold. The high-quality real hair impresses with its smooth texture and can be styled like the own hair. Ideal for those who want a modern colour look without colouring as well as long-lasting hair extensions or hair thickening.Benefits:High-quality real hair bonding extensions with ombré colour gradientTrend look with soft colour transitionsFine keratin bonds for inconspicuous integrationIdeal for hair extensions and hair thickeningNatural hair feel and silky shineVersatile to style and comfortable to wearProfessional quality for long-lasting results

Content: 10 pc (€2.62 / 1 pc)

Variants from €23.79
Sale price: €26.20 Regular price: €33.00
21
SHE Bonding Extensions Two Colours long 50+ SHE Bonding Extensions Two Colours long 50+

Average rating of 5 out of 5 stars

19140
SHE Bonding Extensions Two Colours long 50+

The Bonding Extensions from SHE are ideal for hair extensions, hair thickening, and highlighting. They are easy to style and, thanks to the flat keratin bond, are discreet. One pack contains 10 strands.

Content: 10 pc (€2.62 / 1 pc)

Variants from €23.79
Sale price: €26.20 Regular price: €33.00
10
SHE Bonding Extensions 30-40 cm

Average rating of 4.7 out of 5 stars

19075
SHE Bonding Extensions 30-40 cm

Die SHE Bonding Extensions in 30–40 cm Länge sind ideal, um dem Eigenhaar mehr Volumen und eine natürlich wirkende Verlängerung zu verleihen. Das hochwertige Echthaar integriert sich harmonisch in die vorhandene Haarstruktur und sorgt für weiche Übergänge sowie ein authentisches Gesamtbild. Dank der vielfältigen Farbauswahl lässt sich die passende Nuance perfekt auf die eigene Haarfarbe abstimmen. Langanhaltender Halt mit feinen Bondings Die hochwertigen Keratin-Bondings ermöglichen eine präzise und nahezu unsichtbare Einarbeitung der Extensions. Sie bieten einen zuverlässigen Halt und hohen Tragekomfort, sodass die Haarverlängerung auch im Alltag angenehm zu tragen ist. Ob für mehr Fülle, dezente Längen oder individuelle Stylings – die SHE Bonding Extensions sind die ideale Wahl für professionelle und natürliche Ergebnisse. Highlights: Hochwertige Echthaar-Extensions mit Keratin-BondingsLänge von 30–40 cm für natürliche Haarverlängerungen und Haarverdichtungen Unauffällige und sichere Einarbeitung ins Eigenhaar Erhältlich in verschiedenen Farbnuancen Natürliches Haargefühl und seidiger Glanz Vielseitig stylbar und angenehm zu tragen Professionelle Qualität für langanhaltende Ergebnisse

Content: 10 pc (€1.90 / 1 pc)

Sale price: €18.95 Regular price: €21.00
21
SHE Bonding Extensions Ombré 55-60cm SHE Bonding Extensions Ombré 55-60cm

Average rating of 4.5 out of 5 stars

19203
SHE Bonding Extensions Ombré 55-60cm

The SHE Bonding Extensions Ombré with a length of 55-60 cm combine professional hair extensions with trendy colour gradients. The harmoniously coordinated nuances create a natural ombré effect and give the hair more depth, dimension and liveliness. At the same time, the high-quality real hair extensions add length and fullness for individual styling with a natural radiance.Invisible integration and comfortable wearThanks to the fine keratin bonds, the extensions can be integrated into the natural hair almost invisibly and offer secure hold. The high-quality real hair impresses with its smooth texture and can be styled like the own hair. Ideal for those who want a modern colour look without colouring as well as long-lasting hair extensions or hair thickening.Benefits:High-quality real hair bonding extensions with ombré colour gradientTrend look with soft colour transitionsFine keratin bonds for inconspicuous integrationIdeal for hair extensions and hair thickeningNatural hair feel and silky shineVersatile to style and comfortable to wearProfessional quality for long-lasting results

Content: 10 pc (€2.62 / 1 pc)

Variants from €23.79
Sale price: €26.20 Regular price: €33.00
10
SHE Bonding Extensions 40-45 cm SHE Bonding Extensions 40-45 cm

Average rating of 4.7 out of 5 stars

19079
SHE Bonding Extensions 40-45 cm

The SHE Bonding Extensions in 40–45 cm length add volume to the hair and offer a natural hair extension with seamless transitions. The high-quality real hair blends harmoniously with the natural hair and opens up versatile styling possibilities—from sleek looks to curly hairstyles. Thanks to the wide range of colour nuances, the matching variant can be optimally matched to the individual hair colour. Professional Bonding technology for long-lasting resultsThe fine keratin bondings allow for discreet and secure integration into the natural hair and ensure comfortable wear. The extensions are designed for professional use and convince with their natural appearance as well as their durable quality. Ideal for anyone who wishes for more length, volume, or a new look on a lasting basis. Advantages:High-quality real hair bonding extensionsLength of 40–45 cm for natural hair extensionsFine keratin bondings for secure holdAvailable in various colour nuancesIdeal for hair extensions and hair thickeningNatural hair feel and versatile stylingProfessional quality for long-lasting results

Content: 10 pc (€1.90 / 1 pc)

Sale price: €18.95 Regular price: €21.00
21
SHE Bonding Extensions Two Colours long 50+ SHE Bonding Extensions Two Colours long 50+

Average rating of 5 out of 5 stars

19141
SHE Bonding Extensions Two Colours long 50+

The Bonding Extensions from SHE are ideal for hair extensions, hair thickening, and highlighting. They are easy to style and, thanks to the flat keratin bond, are discreet. One pack contains 10 strands.

Content: 10 pc (€2.62 / 1 pc)

Variants from €23.79
Sale price: €26.20 Regular price: €33.00
9
Gold Fever Bonding Extensions 25 cm

Average rating of 0 out of 5 stars

11587
Gold Fever Bonding Extensions 25 cm

The Gold Fever Bonding Extensions in 25 cm length represent luxurious hair extensions at the highest level. Made from high-quality real hair, they impress with their exceptional quality, natural appearance, and silky texture. The short Bonding Extensions are ideal for subtle hair thickening or precise length adjustments in a professional salon.Thanks to the Protein-Bondings, the extensions can be permanently and almost invisibly attached to natural hair. They offer secure hold while providing maximum freedom of movement and a natural wearing experience. Perfect for demanding clients who value quality, comfort, and a harmonious result.HighlightsHigh-quality real hair for a natural result25 cm length – ideal for hair thickening and fine detailingProtein-Bondings for secure, long-lasting holdAlmost invisible integration into natural hairSoft, silky hair texture for easy stylingPerfect for professional use in salons

Content: 1 Pkg (€61.10 / 1 Pkg)

Sale price: €61.10 Regular price: €67.40
SHE Bonding Extensions Ombré 55-60cm

Average rating of 4.5 out of 5 stars

26997
SHE Bonding Extensions Ombré 55-60cm

The SHE Bonding Extensions Ombré with a length of 55-60 cm combine professional hair extensions with trendy colour gradients. The harmoniously coordinated nuances create a natural ombré effect and give the hair more depth, dimension and liveliness. At the same time, the high-quality real hair extensions add length and fullness for individual styling with a natural radiance.Invisible integration and comfortable wearThanks to the fine keratin bonds, the extensions can be integrated into the natural hair almost invisibly and offer secure hold. The high-quality real hair impresses with its smooth texture and can be styled like the own hair. Ideal for those who want a modern colour look without colouring as well as long-lasting hair extensions or hair thickening.Benefits:High-quality real hair bonding extensions with ombré colour gradientTrend look with soft colour transitionsFine keratin bonds for inconspicuous integrationIdeal for hair extensions and hair thickeningNatural hair feel and silky shineVersatile to style and comfortable to wearProfessional quality for long-lasting results

Content: 10 pc (€3.30 / 1 pc)

Variants from €23.79
Regular price: €33.00
33
Olaplex No. 5P Blonde Enhancer™ Toning Conditioner Olaplex No. 5P Blonde Enhancer™ Toning Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

61182
Olaplex No. 5P Blonde Enhancer™ Toning Conditioner

Olaplex No. 5P Blonde Enhancer™ Toning Conditioner is a nourishing and strengthening conditioner for beautiful blonde hair. It reinforces, imparts smoothness, and reduces unwanted yellow tones. Visible smoothing, strengthening, and neutralisation of yellowish hair can be achieved after just one application. The clinically tested conditioner ensures brightness and tone from the roots to the tips. It is the only toning hair care product with patented Olaplex Bond Building Technology. It is the ideal care product for strong, healthy-looking blonde and grey hair.

Content: 250 ml (€9.16 / 100 ml)

Sale price: €22.90 Regular price: €34.00
21
SHE Bonding Extensions Ombré 55-60cm SHE Bonding Extensions Ombré 55-60cm

Average rating of 4.5 out of 5 stars

19206
SHE Bonding Extensions Ombré 55-60cm

The SHE Bonding Extensions Ombré with a length of 55-60 cm combine professional hair extensions with trendy colour gradients. The harmoniously coordinated nuances create a natural ombré effect and give the hair more depth, dimension and liveliness. At the same time, the high-quality real hair extensions add length and fullness for individual styling with a natural radiance.Invisible integration and comfortable wearThanks to the fine keratin bonds, the extensions can be integrated into the natural hair almost invisibly and offer secure hold. The high-quality real hair impresses with its smooth texture and can be styled like the own hair. Ideal for those who want a modern colour look without colouring as well as long-lasting hair extensions or hair thickening.Benefits:High-quality real hair bonding extensions with ombré colour gradientTrend look with soft colour transitionsFine keratin bonds for inconspicuous integrationIdeal for hair extensions and hair thickeningNatural hair feel and silky shineVersatile to style and comfortable to wearProfessional quality for long-lasting results

Content: 10 pc (€2.62 / 1 pc)

Variants from €23.79
Sale price: €26.20 Regular price: €33.00
54
Redken Shades ALK

Average rating of 0 out of 5 stars

21279
Redken Shades ALK

Redken Shades ALK is an alkaline demi-permanent liquid-cream hair colour that provides up to 75% coverage and up to 8 weeks of colour brilliance. The formula also leaves hair visibly healthier after just one application.Thanks to its liquid consistency, the colour spreads very well through the hair, ensuring an even and intense result for every hair type.ApplicationMix in a 1:1.5 ratio with 3% all-purpose developer and process for 20 minutes.

Content: 60 ml (€29.25 / 100 ml)

Sale price: €17.55 Regular price: €38.40

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.