Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 4.7 out of 5 stars

14 Reviews

SHE Bonding Extensions 40-45 cm

Description

Product information "SHE Bonding Extensions 40-45 cm"

The SHE Bonding Extensions in 40–45 cm length add volume to the hair and offer a natural hair extension with seamless transitions. The high-quality real hair blends harmoniously with the natural hair and opens up versatile styling possibilities—from sleek looks to curly hairstyles. Thanks to the wide range of colour nuances, the matching variant can be optimally matched to the individual hair colour.

Professional Bonding technology for long-lasting results

The fine keratin bondings allow for discreet and secure integration into the natural hair and ensure comfortable wear. The extensions are designed for professional use and convince with their natural appearance as well as their durable quality. Ideal for anyone who wishes for more length, volume, or a new look on a lasting basis.

Advantages:

  • High-quality real hair bonding extensions
  • Length of 40–45 cm for natural hair extensions
  • Fine keratin bondings for secure hold
  • Available in various colour nuances
  • Ideal for hair extensions and hair thickening
  • Natural hair feel and versatile styling
  • Professional quality for long-lasting results

Properties

Brand: SHE Professionals
Hair Extension Type: Bonding Extensions
Product line: SHE Keratin Extensions
Texture: 100% human hair

Manufacturer

SHE

SHE s.r.l.
Via Appia Sud, Km 17900
80029 Sant’Antimo
Naples
Italy
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 14

14 of 14 reviews

Average rating of 4.7 out of 5 stars


86%

7%

7%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


1 - 10 of 14 reviews

1 October 2026 09:04

Review with rating of 5 out of 5 stars

schnell daran gewöhnt

Die ersten 2 Tage hab ich die Bondings beim schlafen nur ganz wenig gespürt. Inzwischen merke ich sie nicht mehr und beim Ponytail komme ich auch gut damit zu recht.

Our feedback: Danke für deine Bewertung 🩷

28 September 2026 11:31

Review with rating of 5 out of 5 stars

Montag Bestelltag

Heute Ruhetag und daher nutze ich die Gelegenheit gleich mein Lager zu füllen. Nr. 18 brauche ich regelmäßig und andere Farben gleich mit. Heute noch billiger.

Our feedback: Danke für deine Bewertung 🩷

28 September 2026 08:57

Review with rating of 5 out of 5 stars

40 cm reichen völlig

bin sehr glüclick über den Kauf. Meine Frisörin hat es so hinbekommen das es überhaupt nicht auffällt wo mein eigenes Haar aufhört🤩

Our feedback: Danke für deine Bewertung 🩷

24 September 2026 08:59

Review with rating of 5 out of 5 stars

überzeugt mich immer wieder

gute Wahl, Bondings sind fein und nach dem Einarbeiten kaum sichtbar. Bei feinem Eigenhaar würde ich allerdings genau auf Menge und Platzierung achten damit das Ergebnis auch natürlich ist.

Our feedback: Danke für deine Bewertung 🩷

22 September 2026 07:53

Review with rating of 5 out of 5 stars

gute Qualität, schnelle Lieferung

lässt sich schön einarbeiten und macht beim Anpassen keinen Stress. Ergebnis wirkt natürlich. Arbeiten schon seit Jahren mit diesen Haaren.

Our feedback: Danke für deine Bewertung 🩷

21 September 2026 10:59

Review with rating of 5 out of 5 stars

SChöner Ton

Nicht zu gelb und nicht zu kühl. Lässt sich sehr gut untermischen.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

18 September 2026 07:32

Review with rating of 5 out of 5 stars

Schöner natürlicher Blondton

Nr. 19 ist für mich nicht so hell wie auf manchen Bildern. Für ein natürliches Blond gefällt mir die Farbe aber sehr gut.

Our feedback: Danke für deine Bewertung 🩷

16 September 2026 08:42

Review with rating of 5 out of 5 stars

Nr. 59

Wir haben immer mehr Kundinnen die ihre grauen Haare nicht mehr färben möchten aber trotzdem Länge und Fülle haben wollen.

Our feedback: Danke für deine Bewertung 🩷

16 September 2026 08:35

Review with rating of 4 out of 5 stars

kühlem Blond muss die Farbe passen

Habe die 59 für eine Kundin bestellt mit sehr kühlem blond. Bei Extensions finde ich sieht man sofort wenn der Ton zu gelb oder zu warm ist. Farbe hat bei ihr richtig gut gepasst und wir mussten nicht noch groß herumtönen. Bin zufrieden und die Kundin auch.

Our feedback: Danke für deine Bewertung 🩷

11 September 2026 05:59

Review with rating of 5 out of 5 stars

wieder bestellt

super zufrieden, schnelle Lieferung, gute Qualität. Kundinnen immer zufrieden.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️
Skip product gallery

You may also like

10
SHE Bonding Extensions 40-45 cm SHE Bonding Extensions 40-45 cm

Average rating of 4.7 out of 5 stars

19069
SHE Bonding Extensions 40-45 cm

The SHE Bonding Extensions in 40–45 cm length add volume to the hair and offer a natural hair extension with seamless transitions. The high-quality real hair blends harmoniously with the natural hair and opens up versatile styling possibilities—from sleek looks to curly hairstyles. Thanks to the wide range of colour nuances, the matching variant can be optimally matched to the individual hair colour. Professional Bonding technology for long-lasting resultsThe fine keratin bondings allow for discreet and secure integration into the natural hair and ensure comfortable wear. The extensions are designed for professional use and convince with their natural appearance as well as their durable quality. Ideal for anyone who wishes for more length, volume, or a new look on a lasting basis. Advantages:High-quality real hair bonding extensionsLength of 40–45 cm for natural hair extensionsFine keratin bondings for secure holdAvailable in various colour nuancesIdeal for hair extensions and hair thickeningNatural hair feel and versatile stylingProfessional quality for long-lasting results

Content: 10 pc (€1.90 / 1 pc)

Sale price: €18.95 Regular price: €21.00
10
SHE Bonding Extensions 40-45 cm

Average rating of 4.7 out of 5 stars

19054
SHE Bonding Extensions 40-45 cm

The SHE Bonding Extensions in 40–45 cm length add volume to the hair and offer a natural hair extension with seamless transitions. The high-quality real hair blends harmoniously with the natural hair and opens up versatile styling possibilities—from sleek looks to curly hairstyles. Thanks to the wide range of colour nuances, the matching variant can be optimally matched to the individual hair colour. Professional Bonding technology for long-lasting resultsThe fine keratin bondings allow for discreet and secure integration into the natural hair and ensure comfortable wear. The extensions are designed for professional use and convince with their natural appearance as well as their durable quality. Ideal for anyone who wishes for more length, volume, or a new look on a lasting basis. Advantages:High-quality real hair bonding extensionsLength of 40–45 cm for natural hair extensionsFine keratin bondings for secure holdAvailable in various colour nuancesIdeal for hair extensions and hair thickeningNatural hair feel and versatile stylingProfessional quality for long-lasting results

Content: 10 pc (€1.90 / 1 pc)

Sale price: €18.95 Regular price: €21.00
SHE Bonding Extensions 40-45 cm

Average rating of 4.7 out of 5 stars

26902
SHE Bonding Extensions 40-45 cm

The SHE Bonding Extensions in 40–45 cm length add volume to the hair and offer a natural hair extension with seamless transitions. The high-quality real hair blends harmoniously with the natural hair and opens up versatile styling possibilities—from sleek looks to curly hairstyles. Thanks to the wide range of colour nuances, the matching variant can be optimally matched to the individual hair colour. Professional Bonding technology for long-lasting resultsThe fine keratin bondings allow for discreet and secure integration into the natural hair and ensure comfortable wear. The extensions are designed for professional use and convince with their natural appearance as well as their durable quality. Ideal for anyone who wishes for more length, volume, or a new look on a lasting basis. Advantages:High-quality real hair bonding extensionsLength of 40–45 cm for natural hair extensionsFine keratin bondings for secure holdAvailable in various colour nuancesIdeal for hair extensions and hair thickeningNatural hair feel and versatile stylingProfessional quality for long-lasting results

Content: 1 pc (€21.00 / 1 pc)

Variants from €18.95
Regular price: €21.00
21
SHE Bonding Extensions Ombré 55-60cm SHE Bonding Extensions Ombré 55-60cm

Average rating of 4.5 out of 5 stars

19202
SHE Bonding Extensions Ombré 55-60cm

The SHE Bonding Extensions Ombré with a length of 55-60 cm combine professional hair extensions with trendy colour gradients. The harmoniously coordinated nuances create a natural ombré effect and give the hair more depth, dimension and liveliness. At the same time, the high-quality real hair extensions add length and fullness for individual styling with a natural radiance.Invisible integration and comfortable wearThanks to the fine keratin bonds, the extensions can be integrated into the natural hair almost invisibly and offer secure hold. The high-quality real hair impresses with its smooth texture and can be styled like the own hair. Ideal for those who want a modern colour look without colouring as well as long-lasting hair extensions or hair thickening.Benefits:High-quality real hair bonding extensions with ombré colour gradientTrend look with soft colour transitionsFine keratin bonds for inconspicuous integrationIdeal for hair extensions and hair thickeningNatural hair feel and silky shineVersatile to style and comfortable to wearProfessional quality for long-lasting results

Content: 10 pc (€2.62 / 1 pc)

Variants from €23.79
Sale price: €26.20 Regular price: €33.00
21
SHE Bonding Extensions Two Colours long 50+ SHE Bonding Extensions Two Colours long 50+

Average rating of 5 out of 5 stars

19140
SHE Bonding Extensions Two Colours long 50+

The Bonding Extensions from SHE are ideal for hair extensions, hair thickening, and highlighting. They are easy to style and, thanks to the flat keratin bond, are discreet. One pack contains 10 strands.

Content: 10 pc (€2.62 / 1 pc)

Variants from €23.79
Sale price: €26.20 Regular price: €33.00
10
SHE Bonding Extensions 40-45 cm

Average rating of 4.7 out of 5 stars

19283
SHE Bonding Extensions 40-45 cm

The SHE Bonding Extensions in 40–45 cm length add volume to the hair and offer a natural hair extension with seamless transitions. The high-quality real hair blends harmoniously with the natural hair and opens up versatile styling possibilities—from sleek looks to curly hairstyles. Thanks to the wide range of colour nuances, the matching variant can be optimally matched to the individual hair colour. Professional Bonding technology for long-lasting resultsThe fine keratin bondings allow for discreet and secure integration into the natural hair and ensure comfortable wear. The extensions are designed for professional use and convince with their natural appearance as well as their durable quality. Ideal for anyone who wishes for more length, volume, or a new look on a lasting basis. Advantages:High-quality real hair bonding extensionsLength of 40–45 cm for natural hair extensionsFine keratin bondings for secure holdAvailable in various colour nuancesIdeal for hair extensions and hair thickeningNatural hair feel and versatile stylingProfessional quality for long-lasting results

Content: 10 pc (€1.90 / 1 pc)

Sale price: €18.95 Regular price: €21.00
26
V Light Hair Glue Removal Solution

Average rating of 0 out of 5 stars

99083
V Light Hair Glue Removal Solution

V Light Hair Glue Removal Solution for removing extensions.

Content: 30 ml (€66.50 / 100 ml)

Sale price: €19.95 Regular price: €26.90
10
SHE Bonding Extensions 40-45 cm SHE Bonding Extensions 40-45 cm

Average rating of 4.7 out of 5 stars

26896
SHE Bonding Extensions 40-45 cm

The SHE Bonding Extensions in 40–45 cm length add volume to the hair and offer a natural hair extension with seamless transitions. The high-quality real hair blends harmoniously with the natural hair and opens up versatile styling possibilities—from sleek looks to curly hairstyles. Thanks to the wide range of colour nuances, the matching variant can be optimally matched to the individual hair colour. Professional Bonding technology for long-lasting resultsThe fine keratin bondings allow for discreet and secure integration into the natural hair and ensure comfortable wear. The extensions are designed for professional use and convince with their natural appearance as well as their durable quality. Ideal for anyone who wishes for more length, volume, or a new look on a lasting basis. Advantages:High-quality real hair bonding extensionsLength of 40–45 cm for natural hair extensionsFine keratin bondings for secure holdAvailable in various colour nuancesIdeal for hair extensions and hair thickeningNatural hair feel and versatile stylingProfessional quality for long-lasting results

Content: 10 pc (€1.90 / 1 pc)

Sale price: €18.95 Regular price: €21.00
44
Goldwell Elumen Pure Goldwell Elumen Pure

Average rating of 0 out of 5 stars

36024
Goldwell Elumen Pure

Goldwell Elumen is a high-performance hair colour that does not require oxidation. As the name suggests, it illuminates the hair from within, as Elumen allows the colour to radiate from the hair's interior, resulting in unparalleled colour results. Elumen hair colours are ammonia-free, non-oxidative, and gentle on the hair structure. The results include: Convincing, precise colour Radiant shine Long-lasting colour retention Gentle colouring Healthy-looking hair Repaired hair Extra vibrant colour Even after 10 washes, hair coloured with Elumen still looks freshly coloured and brilliant (depending on hair structure and care). Thanks to oxidation-free technology, durable results are achieved, enabling unique creations and colours that cannot be achieved with oxidative hair colours. Through the Magnetic Effect, the Elumen pigments are transported deep into the hair interior and permanently anchored, leading to long-lasting colour. Elumen has a special effect that repairs the hair. When the hair is porous, the colour appears dull because brittle areas scatter light diffusely. The Repair Effect in Elumen fills these areas, resulting in an even light scattering. The Repair Effect makes the hair shine like a diamond. Because Elumen contains neither ammonia nor peroxide, it does not have the typical pungent ammonia smell associated with oxidative colours. Application tips for Goldwell Elumen Pure Elumen Pures are intensely coloured, vibrant shades that are best mixed with other Goldwell Elumen colours. When combined with Clear, subtle pastel looks can be achieved. Elumen Warms, Cools, and Naturals are further enhanced with the Pures. Leave on for a maximum of 30 minutes. Goldwell Elumen hair colours are applied without developer. To ensure the best results, it is recommended to use Elumen support products (Elumen Prepare as a pre-treatment, Elumen Thickener for the perfect consistency, Elumen Return to soften, Elumen Lock to increase durability).

Content: 200 ml (€13.10 / 100 ml)

Sale price: €26.20 Regular price: €46.50
50
American Crew Fiber Cream American Crew Fiber Cream

Average rating of 5 out of 5 stars

85039
American Crew Fiber Cream

American Crew Fiber Cream is a styling cream that offers flexible hold and good control with texture and natural shine. Fiber Cream is ideal for short to medium-length hair. Application of American Crew Fiber Cream Apply to towel-dried hair and style as desired. Allow to air dry. In dry hair, use only a small amount of the cream for styling.

Content: 100 ml (€10.15 / 100 ml)

Sale price: €10.15 Regular price: €20.40
9
Gold Fever Hair Tapes 55 cm

Average rating of 4 out of 5 stars

11834
Gold Fever Hair Tapes 55 cm

Die Gold Fever Hair Tapes 55 cm sind die perfekte Wahl, wenn du dir maximale Länge und ein besonders eindrucksvolles, volles Haarergebnis wünschst. Die selbstklebenden Tape-Strips lassen sich einfach ins Eigenhaar einarbeiten und bieten einen sicheren, zuverlässigen Halt. Dank der flachen Verbindungsstellen wirken die Extensions besonders unauffällig und fügen sich nahtlos in dein eigenes Haar ein. Das Haar überzeugt mit natürlichem Fall, angenehmem Tragegefühl und hochwertiger Optik. Ideal, wenn du deinem Look eine deutliche Veränderung verleihen möchtest – für ein langes, professionell wirkendes Ergebnis mit sofort sichtbarem Effekt.

Content: 1 Pkg (€150.80 / 1 Pkg)

Sale price: €150.80 Regular price: €166.20
SHE Weft Extensions Balayage 50/55 cm

Average rating of 4 out of 5 stars

11095
SHE Weft Extensions Balayage 50/55 cm

Long, full hair with a modern colour play: The SHE Weft Extensions Balayage provides a natural, soft gradient – perfect for a vibrant, trendy look.Features50/55 cm for maximum length and volumeBalayage effect for gentle, flowing colour nuancesavailable in various colour variantsflexibly usable (sewing, microring, clips)styling comparable to natural hairThe ideal choice for those seeking more fullness and a natural Balayage look in different colour variants.

Content: 1 pc (€264.00 / 1 pc)

Regular price: €264.00
Skip product gallery

Customer also bought:

10
SHE Bonding Extensions 30-40 cm

Average rating of 4.7 out of 5 stars

19093
SHE Bonding Extensions 30-40 cm

Die SHE Bonding Extensions in 30–40 cm Länge sind ideal, um dem Eigenhaar mehr Volumen und eine natürlich wirkende Verlängerung zu verleihen. Das hochwertige Echthaar integriert sich harmonisch in die vorhandene Haarstruktur und sorgt für weiche Übergänge sowie ein authentisches Gesamtbild. Dank der vielfältigen Farbauswahl lässt sich die passende Nuance perfekt auf die eigene Haarfarbe abstimmen. Langanhaltender Halt mit feinen Bondings Die hochwertigen Keratin-Bondings ermöglichen eine präzise und nahezu unsichtbare Einarbeitung der Extensions. Sie bieten einen zuverlässigen Halt und hohen Tragekomfort, sodass die Haarverlängerung auch im Alltag angenehm zu tragen ist. Ob für mehr Fülle, dezente Längen oder individuelle Stylings – die SHE Bonding Extensions sind die ideale Wahl für professionelle und natürliche Ergebnisse. Highlights: Hochwertige Echthaar-Extensions mit Keratin-BondingsLänge von 30–40 cm für natürliche Haarverlängerungen und Haarverdichtungen Unauffällige und sichere Einarbeitung ins Eigenhaar Erhältlich in verschiedenen Farbnuancen Natürliches Haargefühl und seidiger Glanz Vielseitig stylbar und angenehm zu tragen Professionelle Qualität für langanhaltende Ergebnisse

Content: 10 pc (€1.90 / 1 pc)

Sale price: €18.95 Regular price: €21.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.