Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Sebastian Volupt Conditioner

Description

Product information "Sebastian Volupt Conditioner "

The Volume Conditioner nourishes the hair after washing with the Volupt Shampoo. The Cushion Particle Technology in the Sebastian Volupt Conditioner provides intense volume and smooth hair.

Application: After washing, squeeze out excess water from the hair and work a small amount of conditioner into the lengths and ends. Rinse thoroughly.

Properties

Brand: Sebastian Professional
Hair type: all
Product line: Sebastian Volupt

Manufacturer

Sebastian Professional

Wella Germany GmbH
Berliner Allee 65-65a
64295 Darmstadt
Germany
Email: 
[email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Aqua; Bambusa Vulgaris Leaf/Stem Extract; Benzyl Alcohol; Bis-Aminopropyl Dimethicone; Butylphenyl Methylpropional; Cereus Grandiflorus Flower Extract; Cetearyl Alcohol; Cetyl Alcohol; Citric Acid; Edta; Glyceryl Stearate; Hydroxypropyl Guar; Linalool; Methylparaben; Oleyl Alcohol; Parfum; Phenoxyethanol; Polysorbate 60; Potassium sorbate; Propylene Glycol; Propylparaben; Quaternium-18; Sodium benzoate; Stearamidopropyl Dimethylamine; Stearyl Alcohol
Skip product gallery

You may also like

16
Sebastian Volupt Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

45056
Sebastian Volupt Conditioner

The Volume Conditioner nourishes the hair after washing with the Volupt Shampoo. The Cushion Particle Technology in the Sebastian Volupt Conditioner provides intense volume and smooth hair. Application: After washing, squeeze out excess water from the hair and work a small amount of conditioner into the lengths and ends. Rinse thoroughly.

Content: 250 ml (€10.32 / 100 ml)

Sale price: €25.80 Regular price: €30.80
17
Sebastian Hydre Moisturizing Conditioner Sebastian Hydre Moisturizing Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

45091
Sebastian Hydre Moisturizing Conditioner

The Sebastian Moisturising Conditioner is the ideal care product after washing for dry, curly, and coloured hair. The Sebastian Hydre Conditioner provides colour protection and revitalises dehydrated hair. Application: Distribute well through damp hair after washing, applying more conditioner to the ends. Rinse thoroughly.

Content: 50 ml (€11.80 / 100 ml)

Sale price: €5.90 Regular price: €7.10
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Gold Tones

Average rating of 0 out of 5 stars

86341
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Gold Tones

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique is a hair colour of the latest generation with innovative technology for ultimate performance. Revlonissimo Colorsmetique combines professional expertise with a passion for diverse colour and maximum care. The permanent hair colour offers gold tones in golden shades for an elegant warmth. Hair colour with KER-HA Complex for beautiful colour and well-groomed hair The KER-HA Complex is enriched with active ingredients that ensure beautiful, regenerated, shiny, and visibly healthy hair. Hyaluronic acid provides moisture. Phyto-Keratin repairs and protects the hair shaft by increasing protein binding within the hair, improving the overall condition of the hair. An antioxidant molecule ensures a longer-lasting colour result by controlling the rate at which the colour develops. A gloss sealer envelops the hair shaft for a long-lasting mirror effect, resulting in twice as shiny hair. Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Gold Tones: Extensive colour palette From ash gold tones in dark blonde shades to gold tones in light blonde shades, including gold tones with elegant copper reflections are available. Application with Revlon Revlonissimo Colorsmetique Cream Developer according to the instructions for use.

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Sale price: €9.90 Regular price: €25.60
14
Goldwell Topchic Elumenated 60ml - 4R@VR mid brown elumenated red violet

Average rating of 0 out of 5 stars

14947
Goldwell Topchic Elumenated 60ml - 4R@VR mid brown elumenated red violet

Goldwell Topchic Elumenated 60ml with the @Elumenated Technology offers a true paradise for all lovers of elegant brown, red, and blonde shades with a touch of exciting red. The oxidative hair colour combines Topchic nuances with radiant, multidimensional Elumen reflections for an incredible colour result. It highlights the individual character of each nuance and provides long-lasting brilliance. Intense red shades with fantastic colour brilliance last long despite maximum preservation of the hair structure. Seductive red, copper, and gold tones enhance the hair with reliable grey coverage. Goldwell Topchic Elumenated 60ml Application Hair must be completely dry. Mix developer system and hair colour in a 1:1 ratio. Apply the colour carefully and evenly to the hair with a colouring brush. For initial colouring, treat the roots first, then the rest of the hair after a few minutes. Processing time: 30 minutes without heat, 20 minutes with heat Thoroughly rinse out the hair colour. Wash twice with shampoo and then care with conditioner or hair mask.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Variants from €11.95
Sale price: €12.95 Regular price: €15.00
16
Sebastian Penetraitt Overnight Rescue Repair Serum Sebastian Penetraitt Overnight Rescue Repair Serum

Average rating of 0 out of 5 stars

29050
Sebastian Penetraitt Overnight Rescue Repair Serum

The Sebastian Professional Penetraitt Overnight Rescue Repair Serum provides intensive hair care during sleep. The lightweight formula supports the regeneration of stressed hair fibers overnight. In the morning, the hair feels softer and more nourished. At the same time, it is optimally prepared for styling.Care formula with Hyaluronic Acid and NiacinamideThe innovative care combination provides moisture and strengthens the hair structure. Hyaluronic Acid deeply hydrates the hair. Niacinamide supports regeneration and ensures a healthy-looking hair feel.

Content: 100 ml (€33.70 / 100 ml)

Sale price: €33.70 Regular price: €40.20
8
Lancaster Golden Tan Maximizer After Sun Facial Serum Lancaster Golden Tan Maximizer After Sun Facial Serum

Average rating of 5 out of 5 stars

56119
Lancaster Golden Tan Maximizer After Sun Facial Serum

The Lancaster Golden Tan Maximizer After Sun Face Serum is the ideal after sun serum for the face after sunbathing. Effects of the Golden Tan After Sun Serum: Calms Provides care Protects Extends the tan Anti-ageing effect for delicate facial skin Care for stressed facial skin with Lancaster Golden Tan Maximizer After Sun Face Serum The antioxidant complex strengthens the skin's resilience and supports the natural regeneration process. The serum immediately calms and nourishes sun-stressed skin and improves its ability to retain moisture, resulting in elastic, radiant, and firmer skin. Extended summer tan for the face using Tan Activator Complex Like all other Golden Tan Maximizer After Sun products, the face serum prolongs the summer tan by up to one month. The integrated Tan Activator Complex stimulates the tanning process and promotes the distribution of melanin in the skin. Anti-ageing Complex Enriched with soy extract and hyaluronic acid, the serum helps protect the skin from damage and photoageing. The skin remains elastic, radiant, and perfectly protected against sun-induced premature skin ageing caused by sunlight. Natural ingredients The After Sun Face Serum from the Golden Tan Maximizer series consists of at least 85% natural ingredients and contains no silicones, mineral oils, or parabens. Effects: More radiant appearance Reduced appearance of wrinkles Soothing effect Even tan Tip: The face serum can also be used to prepare the skin for sun exposure even before the bathing season. The serum helps the skin to better adapt to the sun.

Content: 30 ml (€113.17 / 100 ml)

Sale price: €33.95 Regular price: €36.90
10
Moroccanoil Hydrating Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

38027
Moroccanoil Hydrating Shampoo

Dry hair requires the right care to restore its moisture balance. The Moroccanoil Hydrating Shampoo provides everything that stressed hair needs. The hair regains shine, smoothness, and becomes easier to comb. The moisture-balancing formula with vitamin A and red algae supplies the hair with nutrients and antioxidants. Free radicals are fought, the hair is optimally hydrated, and the effects of hair aging are minimised. The hair looks healthier and feels softer, gaining new vitality and shine. The moisturising shampoo is free from sulphates, phosphates, and parabens. Thanks to its gentle care, Moroccanoil Hydrating Shampoo is suitable for daily use. The rounded arrangement of the cleansing agents prevents roughening of the hair, helping to preserve hair colour. It is also highly recommended for coloured hair. Application of Moroccanoil Hydrating Shampoo Due to the concentrated, hydrophilic formula of the moisture shampoo, which is activated upon contact with water, the hair should be thoroughly wet before application. Gently massage a quantity corresponding to the hair length into the hair and scalp. Lather with water until a rich, abundant foam is produced. Rinse thoroughly until the water runs clear. Proceed with the moisture conditioner.

Content: 250 ml (€10.44 / 100 ml)

Variants from €12.60
Sale price: €26.10 Regular price: €29.00
30
Hercules Sägemann Replacement Blades (4 pieces) for Hair Cutting Comb 627 CC

Average rating of 0 out of 5 stars

46066
Hercules Sägemann Replacement Blades (4 pieces) for Hair Cutting Comb 627 CC

The Hercules Sägemann replacement blades (4 pieces) for the hair cutting comb 627 CC should be replaced regularly to ensure a perfect haircut. The practical set includes four blades. Replacing them is easy to do.

Sale price: €11.95 Regular price: €17.00
48
L'Oréal Majirel - 4.15 ash mahogany brown

Average rating of 4.6 out of 5 stars

93282
L'Oréal Majirel - 4.15 ash mahogany brown

A permanent colouration with up to 100% coverage for rich, deep, and intense colour experiences. Thanks to the advanced ingredients, the three zones of the hair are penetrated, and the entire hair fibre is treated. Customers seeking a rich, deep, and intense colour with up to 100% grey hair coverage will find this product ideal. Application of L'Oréal Majirel The application of L'Oréal Majirel is in a mixing ratio of 1:1.5. The choice of oxidant depends on the desired colour result and lightening level: 3.75% oxidant: For tone-on-tone colouring, darker colouring, or lightening up to 1.5 levels. 6% oxidant: For lightening up to 2 levels and grey hair coverage. 9% oxidant: For lightening up to 3 levels. The processing time is 35 minutes without heat. Results with L'Oréal Majirel up to 100% grey hair coverage up to 3 levels of lightening Rich and deep colours

Content: 60 ml (€19.92 / 100 ml)

Sale price: €11.95 Regular price: €23.10
32
Kérastase Spécifique Bain Divalent Kérastase Spécifique Bain Divalent

Average rating of 0 out of 5 stars

33506
Kérastase Spécifique Bain Divalent

For oily roots and dry ends, the Kérastase Spécifique Bain Divalent is the ideal hair shampoo. The balancing hair bath cleanses the scalp and gently removes excess oil. At the same time, odours are also eliminated. The shampoo regulates the scalp's sebum overproduction with Glycine and provides an instant feeling of freshness. Effect of Kérastase Spécifique Bain Divalent The hair bath has an ultra-light texture that balances the scalp's sebum production. The dry lengths gain shine and smoothness and are strengthened with Vitamin B6 deep into the hair fibre. Amino acids rebuild the hair fibre. It is the main component of keratin, which makes up the majority of hair. The shampoo provides 61.5% more volume to flat hair and imparts shine & smoothness. Application recommendation for Kérastase Specifique Bain Divalent Massage well into wet hair, emulsify, and leave on for up to 3 minutes. Rinse thoroughly afterwards and repeat the process if necessary.

Content: 500 ml (€8.93 / 100 ml)

Variants from €24.40
Sale price: €44.65 Regular price: €65.40
16
Sebastian Potion 9 Leave-In Conditioner & Styling Creme Sebastian Potion 9 Leave-In Conditioner & Styling Creme

Average rating of 0 out of 5 stars

29093
Sebastian Potion 9 Leave-In Conditioner & Styling Creme

The Sebastian Potion 9 Leave-In Conditioner & Styling Cream is a legendary hybrid styling cream for both care and styling. The formula provides moisture to the hair and supports a smooth hair structure. At the same time, it offers natural hold and flexible moulding. Ideal for versatile styling with a polished finish.9 botanical ingredients for a natural hair feelThe special formula contains 9 botanical ingredients that care for and protect the hair. This keeps the hair supple and easily manageable. The styling appears natural and retains its movement.

Content: 500 ml (€13.48 / 100 ml)

Variants from €15.80
Sale price: €67.40 Regular price: €80.40
11
invisibobble KIDS HAIRHALO Disney Rapunzel invisibobble KIDS HAIRHALO Disney Rapunzel

Average rating of 5 out of 5 stars

49270
invisibobble KIDS HAIRHALO Disney Rapunzel

invisibobble KIDS HAIRHALO Disney Rapunzel is the perfect hairband for young princesses. It is adjustable and can be perfectly fitted to the head. The hairband is comfortable to wear and leaves no marks. Simply place it on the head, press down on loose areas, and loosen where it feels tight.

Content: 1 pc (€7.95 / 1 pc)

Sale price: €7.95 Regular price: €8.95

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.