Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Schwarzkopf Igora Color10

Description

Product information "Schwarzkopf Igora Color10 "

Schwarzkopf Igora Color10 is particularly suitable for quick root treatments and complete colouring of short to medium-length hair in just 10 minutes. Igora Color10 delivers the same results as a permanent colour in only 10 minutes and offers additional benefits within the shortest time:

  • excellent grey coverage
  • long-lasting results
  • intensive colour
  • vibrant shine that lasts
  • care

Therefore, Igora Color10 is very well suited for quick root touch-ups, spontaneous restyling, and is an asset for those who do not want to leave colourations to develop for a long time.

Properties

Brand: Schwarzkopf Professional
Colour: Ash, Beige, Blonde, Brown, Copper, Gold, Red, Violet
Note: new design
Product line: Schwarzkopf Igora Color 10

Manufacturer

Schwarzkopf Professional

Henkel AG & Co. KGaA
40191 Düsseldorf
Henkelstr. 67
Germany
Website: 
www.henkel.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

2-Amino-4-Hydroxyethylaminoanisole Sulfate; Ammonium Hydroxide; Aqua; Arginine; Ascorbic Acid; Carbomer; Ceteareth-20; Cetearyl Alcohol; Ci 77891; Citric Acid; Ethanolamine; Geraniol; Glycerin; Glyceryl Stearate; Glycine; Glycol Distearate; Linoleamidopropyl PG-Dimonium Chloride Phosphate; M-Aminophenol; Moringa Oleifera Seed Extract; Octyldodecanol; Oleic Acid; Parfum; Potassium Hydroxide; Potassium Stearate; Resorcinol; Silica; Sodium Cetearyl Sulfate; Sodium Laureth Sulfate; Sodium PCA; Sodium Sulfate; Sodium Sulfite; Tetrasodium EDTA; Toluene-2,5-Diamine Sulfate
Skip product gallery

You may also like

46
Schwarzkopf Igora Color10 Schwarzkopf Igora Color10

Average rating of 0 out of 5 stars

15663
Schwarzkopf Igora Color10

Schwarzkopf Igora Color10 is particularly suitable for quick root treatments and complete colouring of short to medium-length hair in just 10 minutes. Igora Color10 delivers the same results as a permanent colour in only 10 minutes and offers additional benefits within the shortest time: excellent grey coverage long-lasting results intensive colour vibrant shine that lasts care Therefore, Igora Color10 is very well suited for quick root touch-ups, spontaneous restyling, and is an asset for those who do not want to leave colourations to develop for a long time.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €18.36
51
Schwarzkopf Fibreplex N°2 Sealer

Average rating of 0 out of 5 stars

15568
Schwarzkopf Fibreplex N°2 Sealer

Fibreplex by Schwarzkopf is a system for regenerating and strengthening hair structure. The technology reduces hair breakage and can be added to Schwarzkopf's colouring systems. The Schwarzkopf Fibreplex 2 Sealer is an intensive treatment that strengthens the hair structure after colouring. It helps the hair to rebuild new bonds and seals the hair surface. The hair becomes noticeably stronger, more elastic, and shinier. The treatment balances the pH level, leading to optimal encapsulation of hair pigments and ensuring long-lasting colour protection. The treatment is mainly used after colouring, bleaching, and lightening. After washing, approximately twice as much Sealer as Fibreplex N°1 Bond Booster is applied to the hair and left in for about 10 minutes. Rinse thoroughly.

Content: 500 ml (€10.39 / 100 ml)

Sale price: €51.95 Regular price: €106.32
39
Schwarzkopf Igora Royal Mix - E-1 cendre extract Schwarzkopf Igora Royal Mix - E-1 cendre extract

Average rating of 4 out of 5 stars

15379
Schwarzkopf Igora Royal Mix - E-1 cendre extract

Schwarzkopf Igora Royal Mix consists of additives that can be combined with the Igora Royal shades to enhance, alter, or neutralise colours and achieve creative and personalised colour results. This hair colour offers maximum performance. The hair receives an incredible colour intensity and a perfect colour balance even on porous hair. The colour mixes are blended 1:1 with the Igora Royal Oil Developer. Mixing ratio of Schwarzkopf Igora Royal Neutralisers 0-11, 0-22, 0-33 Neutralisation at depth 8 and 9: Add up to 5% of the colour cream Neutralisation at depth 6 and 7: Add up to 15% of the colour cream Neutralisation at depth 1 to 5: Add up to 25% of the colour cream Mixing Schwarzkopf Igora Royal Boosters 0-55, 0-77, 0-88, 0-89, 0-99 The booster can make up to 50% of the colour cream in the formulation. Adding too much booster reduces coverage. If a booster is added to the selected Igora Royal nuance, the amount of Oil Developer must be proportionally increased. Mixing ratio of Schwarzkopf Igora Royal Extract E-1 Depending on the depth of colour, Igora Royal nuance is mixed 2:1, 1:1, or 1:2 with E-1. For particularly cool results, you can use Extract E-1 pure. Results with Schwarzkopf Igora Royal Mix Perfect colour balance Ultimate colour retention Maximum performance

Content: 60 ml (€17.58 / 100 ml)

Sale price: €10.55 Regular price: €17.28
19
KMS Hairplay Molding Paste

Average rating of 0 out of 5 stars

14706
KMS Hairplay Molding Paste

The KMS Hairplay Molding Paste is the perfect companion for those seeking flexible hold with defined structure – without appearing stiff or sticky. Thanks to an innovative formula with polymers and Carnauba wax, it provides grip, texture, and a modern, natural shine to the hair. It is especially popular among men with short to medium-length hair, as it is easy to distribute and still delivers precise styling results. The KMS Hairplay Molding Paste is a must-have – whether for a clean business look, tousled texture, or a casual Day-After style. Simply apply, shape, and enjoy! What makes the Molding Paste so special? Flexible, pliable hold – Ideal for looks with movement that still remain shape-stable. Matte finish with a slight shine – Natural appearance, no unwanted greasy shine. Easy to work with – Suitable for application on both towel-dried and dry hair. High-quality ingredients – With nourishing polymers and Carnauba wax for structure without fading. Pleasant, fresh scent – Tonka bean, almonds, pineapple, and vanilla Which hair type is the Molding Paste suitable for? Short to medium-length hair: ideal for Pixie cuts, undercuts, or classic men's hairstyles Thick, rebellious hair that needs structure Fine hair that requires more volume through texture Application: How to style perfectly with the Molding Paste Towel-dried hair: For even hold, rub a small amount between the palms and work evenly into the hair (with fingers or comb). Dry hair: For targeted texture and restyling, take a pea-sized amount and shape individual strands. Tip for the finish: If needed, use a hairdryer for touch-ups or refine with KMS Hairplay Dry Wax for extra definition.

Content: 100 ml (€26.95 / 100 ml)

Sale price: €26.95 Regular price: €33.40
43
Schwarzkopf Igora Royal Developer

Average rating of 4.6 out of 5 stars

15749
Schwarzkopf Igora Royal Developer

The Igora Royal Developer by Schwarzkopf is perfectly tailored to all Schwarzkopf hair colours. Grey and white hair are covered flawlessly. The High Definition technology with oil content provides extra care and intense shine. Results after colouring with Igora Royal Developer: Intense shine Optimal white and grey hair coverage Long-lasting colour retention Perfect colour development The high-quality oil-based developer harmonises with all Igora Royal hair colours and enables perfect colour development. Additionally, it cares for the hair with protective and reconstructive ingredients. The High-Performance Developer ensures a safe and gentle result. The oil-based developer should be stored as cool as possible and protected from direct sunlight. After opening the bottle, the developer should be used within 6 months. Available in various sizes and concentrations.

Content: 60 ml (€6.58 / 100 ml)

Variants from €3.15
Sale price: €3.95 Regular price: €6.90
14
Goldwell Topchic Elumenated 60ml - 4R@VR mid brown elumenated red violet

Average rating of 0 out of 5 stars

14927
Goldwell Topchic Elumenated 60ml - 4R@VR mid brown elumenated red violet

Goldwell Topchic Elumenated 60ml with the @Elumenated Technology offers a true paradise for all lovers of elegant brown, red, and blonde shades with a touch of exciting red. The oxidative hair colour combines Topchic nuances with radiant, multidimensional Elumen reflections for an incredible colour result. It highlights the individual character of each nuance and provides long-lasting brilliance. Intense red shades with fantastic colour brilliance last long despite maximum preservation of the hair structure. Seductive red, copper, and gold tones enhance the hair with reliable grey coverage. Goldwell Topchic Elumenated 60ml Application Hair must be completely dry. Mix developer system and hair colour in a 1:1 ratio. Apply the colour carefully and evenly to the hair with a colouring brush. For initial colouring, treat the roots first, then the rest of the hair after a few minutes. Processing time: 30 minutes without heat, 20 minutes with heat Thoroughly rinse out the hair colour. Wash twice with shampoo and then care with conditioner or hair mask.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Variants from €11.95
Sale price: €12.95 Regular price: €15.00
46
Schwarzkopf Igora Color10 Schwarzkopf Igora Color10

Average rating of 0 out of 5 stars

15667
Schwarzkopf Igora Color10

Schwarzkopf Igora Color10 is particularly suitable for quick root treatments and complete colouring of short to medium-length hair in just 10 minutes. Igora Color10 delivers the same results as a permanent colour in only 10 minutes and offers additional benefits within the shortest time: excellent grey coverage long-lasting results intensive colour vibrant shine that lasts care Therefore, Igora Color10 is very well suited for quick root touch-ups, spontaneous restyling, and is an asset for those who do not want to leave colourations to develop for a long time.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €18.36
46
Schwarzkopf Igora Color10 Schwarzkopf Igora Color10

Average rating of 0 out of 5 stars

15745
Schwarzkopf Igora Color10

Schwarzkopf Igora Color10 is particularly suitable for quick root treatments and complete colouring of short to medium-length hair in just 10 minutes. Igora Color10 delivers the same results as a permanent colour in only 10 minutes and offers additional benefits within the shortest time: excellent grey coverage long-lasting results intensive colour vibrant shine that lasts care Therefore, Igora Color10 is very well suited for quick root touch-ups, spontaneous restyling, and is an asset for those who do not want to leave colourations to develop for a long time.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €18.36
44
Goldwell Elumen Pure

Average rating of 0 out of 5 stars

15041
Goldwell Elumen Pure

Goldwell Elumen is a high-performance hair colour that does not require oxidation. As the name suggests, it illuminates the hair from within, as Elumen allows the colour to radiate from the hair's interior, resulting in unparalleled colour results. Elumen hair colours are ammonia-free, non-oxidative, and gentle on the hair structure. The results include: Convincing, precise colour Radiant shine Long-lasting colour retention Gentle colouring Healthy-looking hair Repaired hair Extra vibrant colour Even after 10 washes, hair coloured with Elumen still looks freshly coloured and brilliant (depending on hair structure and care). Thanks to oxidation-free technology, durable results are achieved, enabling unique creations and colours that cannot be achieved with oxidative hair colours. Through the Magnetic Effect, the Elumen pigments are transported deep into the hair interior and permanently anchored, leading to long-lasting colour. Elumen has a special effect that repairs the hair. When the hair is porous, the colour appears dull because brittle areas scatter light diffusely. The Repair Effect in Elumen fills these areas, resulting in an even light scattering. The Repair Effect makes the hair shine like a diamond. Because Elumen contains neither ammonia nor peroxide, it does not have the typical pungent ammonia smell associated with oxidative colours. Application tips for Goldwell Elumen Pure Elumen Pures are intensely coloured, vibrant shades that are best mixed with other Goldwell Elumen colours. When combined with Clear, subtle pastel looks can be achieved. Elumen Warms, Cools, and Naturals are further enhanced with the Pures. Leave on for a maximum of 30 minutes. Goldwell Elumen hair colours are applied without developer. To ensure the best results, it is recommended to use Elumen support products (Elumen Prepare as a pre-treatment, Elumen Thickener for the perfect consistency, Elumen Return to soften, Elumen Lock to increase durability).

Content: 200 ml (€13.10 / 100 ml)

Sale price: €26.20 Regular price: €46.50
27
L'Oréal Absolut Repair Shampoo L'Oréal Absolut Repair Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

53276
L'Oréal Absolut Repair Shampoo

The L'Oréal Absolut Repair Shampoo deeply regenerates damaged hair. The shampoo ensures a uniform hair fibre and imparts shine and smoothness without weighing down the hair. The intelligent hair reconstruction care targets the hair fibre specifically and contains lactic acid, phyto-keratin, ceramides, and lipids. This combination strengthens the hair from within and provides additional protection against external influences.

Content: 500 ml (€4.99 / 100 ml)

Variants from €16.95
Sale price: €24.95 Regular price: €34.20
54
Schwarzkopf Silhouette Flexible Hold Mousse

Average rating of 0 out of 5 stars

15280
Schwarzkopf Silhouette Flexible Hold Mousse

This Schwarzkopf mousse provides the hair with flexible hold and ultimate shine for natural looks. The micro-fine film formers create elastic and long-lasting volume with invisible flexible hold. Result with the blow-drying foam: Super strong hold Ultimate styling Natural shine

Content: 200 ml (€3.98 / 100 ml)

Sale price: €7.95 Regular price: €17.20
10
Goldwell Dualsenses Blondes & Highlights 60s Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

14757
Goldwell Dualsenses Blondes & Highlights 60s Treatment

The Dualsenses Blondes & Highlights 60s Treatment is an intensely nourishing hair mask for fine to normal blonde coloured or natural blonde hair. The hair mask delivers its full effect in just 60 seconds and can be rinsed out immediately afterward. It instantly regenerates the hair and enhances colour brilliance. The mask for blonde hair counteracts unwanted yellow tones and gives the hair a healthy appearance with stunning shine.

Content: 200 ml (€11.80 / 100 ml)

Sale price: €23.60 Regular price: €26.20

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.