Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Schwarzkopf Classic 0 Natural Styling Hydrowave

Description

Product information "Schwarzkopf Classic 0 Natural Styling Hydrowave"

The Schwarzkopf Classic 0 Natural Styling Hydrowave Lotion has been specially formulated for difficult-to-style and firm hair. This lotion delivers long-lasting, smooth curls and waves. The hair receives sufficient moisture through Hydrowave technology and hydrolysed keratin.

Results:

  • Waves with increased intensity and bounce
  • Moisturised hair
  • Long-lasting, smooth curls

Properties

Brand: Schwarzkopf Professional
Finish: definition, long lasting curls, smoothness
Hair length: all
Hair type: difficult to wave hair
Product line: Schwarzkopf Natural Styling
Texture: spray

Manufacturer

Schwarzkopf Professional

Henkel AG & Co. KGaA
40191 Düsseldorf
Henkelstr. 67
Germany
Website: 
www.henkel.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Aloe Barbadensis Leaf Extract; Ammonium Bicarbonate; Ammonium Hydroxide; Ammonium Thioglycolate; Aqua; Citronellol; Disodium Cocoyl Glutamate; Etidronic Acid; Hexyl cinnamal; Hydrolyzed Keratin; Hydrolyzed Wheat Protein; Hydroxyethylcellulose; Isopropyl Alcohol; Limonene; Linalool; Parfum; Polyquaternium-6; PPG-1-PEG-9 Lauryl Glycol Ether; Propylene Glycol; Sodium Chloride
Skip product gallery

You may also like

51
Schwarzkopf Classic 1 Natural Styling Hydrowave

Average rating of 0 out of 5 stars

15044
Schwarzkopf Classic 1 Natural Styling Hydrowave

This lotion, through a combination of the moisture-enhancing Hydrowave technology and hydrolysed keratin, ensures a smooth hair surface and perfectly shaped curls and waves. Result: Waves with increased intensity and bounce Smooth hair surface

Content: 1000 ml (€4.50 / 100 ml)

Sale price: €44.95 Regular price: €91.56
52
Schwarzkopf Glamour 0 Natural Styling Hydrowave

Average rating of 0 out of 5 stars

15045
Schwarzkopf Glamour 0 Natural Styling Hydrowave

Hydrowave Glamour 0 is a perm lotion designed for difficult-to-perm and healthy hair. The Aloe Vera ingredients nourish the hair and impart silky smoothness. The silk protein ensures silky, manageable curls and waves that last up to 12 weeks. Results: Long-lasting curls and waves Soft and silky permanent waves

Content: 80 ml (€7.44 / 100 ml)

Sale price: €5.95 Regular price: €12.36
50
Schwarzkopf Pre-Treatment Repair & Protect Natural Styling

Average rating of 0 out of 5 stars

15059
Schwarzkopf Pre-Treatment Repair & Protect Natural Styling

With the Pre-Treatment Repair & Protect Fixation from Schwarzkopf's Natural Styling range, your permings are optimally secured. For porous hair, the fixation also provides additional care and smooths the cuticle layer. This guarantees perfect results. Result: Optimal fixation Gentle and well-maintained hair

Content: 200 ml (€4.98 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €19.92
12
Goldwell Elumen Lock Colour Sealing

Average rating of 3 out of 5 stars

15040
Goldwell Elumen Lock Colour Sealing

Goldwell Elumen Lock is a color sealing treatment. It is applied to towel-dried hair after coloring, distributed evenly, and left in the hair for up to 5 minutes before rinsing out. Goldwell Elumen Lock reduces the fading of Elumen hair color and extends its longevity. This post-color treatment seals the color by anchoring the pigments within the hair, resulting in exceptionally long-lasting color retention. Elumen Lock is the final step after coloring with Elumen Color. Afterwards, the hair can be further treated with Elumen Color Care products.

Content: 250 ml (€7.00 / 100 ml)

Sale price: €17.50 Regular price: €19.95
49
Schwarzkopf Natural Styling Hydrowave Neutraliser 2/3 +

Average rating of 0 out of 5 stars

15055
Schwarzkopf Natural Styling Hydrowave Neutraliser 2/3 +

Schwarzkopf Natural Styling Hydrowave Neutraliser 2/3 + is a reliable setting for lotions 2 and 3. The result is long-lasting curls and waves as well as well-groomed hair. Additionally, the Neutraliser serves as a styling aid for permanently waved hair.

Content: 1000 ml (€1.19 / 100 ml)

Sale price: €11.95 Regular price: €23.40
52
Schwarzkopf Glamour 1 Natural Styling Hydrowave

Average rating of 5 out of 5 stars

15046
Schwarzkopf Glamour 1 Natural Styling Hydrowave

Hydrowave Glamour 1 Natural Styling by Schwarzkopf provides sufficient moisture in the hair through Aloe Vera active ingredients. The hair becomes silky soft after treatment. The curls become smooth and lightweight, lasting up to 12 weeks. Results: Curls with more intensity and bounce Moisturised hair Soft and lightweight curls

Content: 80 ml (€7.44 / 100 ml)

Sale price: €5.95 Regular price: €12.36
11
Goldwell Dualsenses Sun Reflects 60s Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

14825
Goldwell Dualsenses Sun Reflects 60s Treatment

The Goldwell Dualsenses Sun Reflects 60s Treatment provides immediate, tangible protection for sun-damaged hair in just 60 seconds. The hair mask ensures deep regeneration after sunbathing and calms the hair after exposure to chlorine, salt, and excessive sunlight. Since hair is subjected to additional stress from heat, UV rays, chlorinated water, and salts during the summer months, care with a sun hair treatment is particularly beneficial. It not only contains an UV filter but also imparts a shimmering, sun-kissed shine and a healthy, smooth hair feel.

Content: 200 ml (€11.80 / 100 ml)

Sale price: €23.60 Regular price: €26.50
49
Schwarzkopf Natural Styling Hydrowave Neutraliser 0/1

Average rating of 0 out of 5 stars

15053
Schwarzkopf Natural Styling Hydrowave Neutraliser 0/1

With this fixation, resistant and normal hair types are styled into full and shiny curls and waves in combination with the developer lotion. The Neutralizer fixes the curls and waves in their shape. Results: Long-lasting curls Supple and shiny hair Brilliant results

Content: 1000 ml (€1.19 / 100 ml)

Sale price: €11.95 Regular price: €23.40
28
Comair Dye and Highlighting Comb 717 Blue Profi-Line

Average rating of 0 out of 5 stars

20265
Comair Dye and Highlighting Comb 717 Blue Profi-Line

The Färbe und Strähnenkamm 717 Blue Profi-Line by Comair is 24 cm long and the ideal tool for applying colour. Highlights and streaks can be quickly created with this professional comb. Comair Blue Profi-Line is resistant to heat, hair care products, and chemicals. The colouring and streaking comb is sturdy but can still be slightly bent to shape the hair as desired.

Sale price: €4.83 Regular price: €6.70
52
Schwarzkopf OSIS+ Freeze Strong Hold Pump Spray Schwarzkopf OSIS+ Freeze Strong Hold Pump Spray

Average rating of 0 out of 5 stars

15072
Schwarzkopf OSIS+ Freeze Strong Hold Pump Spray

Freeze Pump is a pump spray for strong hold and long-lasting fixation. It dries quickly and provides long-lasting control with immediate strong hold from the first minute. Results: Easy to brush out Dries quickly Protection against environmental influences Strong hold from the first minute

Content: 200 ml (€4.98 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.70
18
Goldwell Dualsenses Sun Reflects UV Protect Spray

Average rating of 5 out of 5 stars

14830
Goldwell Dualsenses Sun Reflects UV Protect Spray

Goldwell Dualsenses Sun Reflects UV Protect Spray instantly regenerates sun-damaged hair. Thanks to integrated UV filters, it effectively shields hair from harmful UV rays. The leave-in spray also provides intense hydration, leaving your tresses soft and shiny. Your hair is protected against sun damage, salt water and chlorine. Goldwell Sun Reflects UV Protect Spray prevents your hair colour from fading and keeps your hair from becoming dull or frizzy. 

Content: 150 ml (€13.00 / 100 ml)

Sale price: €19.50 Regular price: €23.90

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.