Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Schwarzkopf Glamour 0 Natural Styling Hydrowave

Description

Product information "Schwarzkopf Glamour 0 Natural Styling Hydrowave"

Hydrowave Glamour 0 is a perm lotion designed for difficult-to-perm and healthy hair. The Aloe Vera ingredients nourish the hair and impart silky smoothness. The silk protein ensures silky, manageable curls and waves that last up to 12 weeks.

Results:

  • Long-lasting curls and waves
  • Soft and silky permanent waves

Properties

Brand: Schwarzkopf Professional
Finish: definition, smoothness
Hair length: all
Hair type: difficult to wave hair
Product line: Schwarzkopf Natural Styling
Texture: spray

Manufacturer

Schwarzkopf Professional

Henkel AG & Co. KGaA
40191 Düsseldorf
Henkelstr. 67
Germany
Website: 
www.henkel.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Ammonium Bicarbonate; Ammonium Hydroxide; Ammonium Thioglycolate; Ammonium Thiolactate; Aqua; Butylene Glycol; Citronellol; Disodium Cocoyl Glutamate; Etidronic Acid; Hexyl cinnamal; Hydrolyzed Silk; Hydrolyzed Wheat Protein; Hydroxyethylcellulose; Isopropyl Alcohol; Limonene; Linalool; Parfum; Polyquaternium-6; PPG-1-PEG-9 Lauryl Glycol Ether; Propylene Glycol; Sodium Chloride; Urea
Skip product gallery

You may also like

52
Schwarzkopf Glamour 1 Natural Styling Hydrowave

Average rating of 5 out of 5 stars

15046
Schwarzkopf Glamour 1 Natural Styling Hydrowave

Hydrowave Glamour 1 Natural Styling by Schwarzkopf provides sufficient moisture in the hair through Aloe Vera active ingredients. The hair becomes silky soft after treatment. The curls become smooth and lightweight, lasting up to 12 weeks. Results: Curls with more intensity and bounce Moisturised hair Soft and lightweight curls

Content: 80 ml (€7.44 / 100 ml)

Sale price: €5.95 Regular price: €12.36
52
Schwarzkopf Glamour 2 Natural Styling Hydrowave

Average rating of 0 out of 5 stars

15047
Schwarzkopf Glamour 2 Natural Styling Hydrowave

Schwarzkopf Glamour 2 Natural Styling Hydrowave is specially suitable for professional perming on hair with 30 to 70 percent highlights. The Aloe Vera active ingredients strengthen and maintain the moisture balance in the hair. The Schwarzkopf perming product contains silk proteins that impart suppleness to the hair. Results: Soft and silky waves Brilliant results Optimally fixed curls Up to 12 weeks hold

Content: 80 ml (€7.44 / 100 ml)

Sale price: €5.95 Regular price: €12.36
49
Schwarzkopf Natural Styling Hydrowave Neutraliser 0/1

Average rating of 0 out of 5 stars

15053
Schwarzkopf Natural Styling Hydrowave Neutraliser 0/1

With this fixation, resistant and normal hair types are styled into full and shiny curls and waves in combination with the developer lotion. The Neutralizer fixes the curls and waves in their shape. Results: Long-lasting curls Supple and shiny hair Brilliant results

Content: 1000 ml (€1.19 / 100 ml)

Sale price: €11.95 Regular price: €23.40
52
Schwarzkopf OSIS+ Freeze Strong Hold Pump Spray Schwarzkopf OSIS+ Freeze Strong Hold Pump Spray

Average rating of 0 out of 5 stars

15072
Schwarzkopf OSIS+ Freeze Strong Hold Pump Spray

Freeze Pump is a pump spray for strong hold and long-lasting fixation. It dries quickly and provides long-lasting control with immediate strong hold from the first minute. Results: Easy to brush out Dries quickly Protection against environmental influences Strong hold from the first minute

Content: 200 ml (€4.98 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.70
21
Goldwell Dualsenses Ultra Volume Intensive Serum Goldwell Dualsenses Ultra Volume Intensive Serum

Average rating of 0 out of 5 stars

14835
Goldwell Dualsenses Ultra Volume Intensive Serum

The Goldwell Dualsenses Ultra Volume Intensive Serum is a particularly intensive serum for fine to limp hair lacking volume and fullness. The serum from the Goldwell volume series strengthens each hair from the root to the tip and immediately provides tired and thin hair with more volume and fullness. The proven, weightless care formula ensures a visibly and tangibly improved hair feel. For an impressive volume effect. The hair becomes more compact and manageable.

Content: 216 ml (€33.06 / 100 ml)

Sale price: €71.40 Regular price: €90.00
32
Kerastase Elixir Ultime Original Refillable Kerastase Elixir Ultime Original Refillable

Average rating of 4 out of 5 stars

33687
Kerastase Elixir Ultime Original Refillable

Innovation and sustainability combined in an icon - Kérastase Elixir Ultime L’Huile Originale Refillable, the first refillable hair oil from Kérastase. The refillable Elixir Ultime L'Huile Originale by Kérastase provides shine and care without weighing down the hair - now in a new refillable packaging. What is the secret of Elixir Ultime hair oil? Elixir Ultime hair oil works with the nourishing properties of three luxury oils: Camelia oil Marula oil Argan oil Camellia oil as a cosmetic product provides moisture and shine - for wonderfully smooth hair with impressive gloss. Marula oil strengthens the hair by forming a protective film around it. It also acts as a shield against external influences. Argan oil has various effects on the hair: moisture, strengthening, protection against hair breakage, shine, as well as suppleness, elasticity, and resilience. Kérastase Elixir Ultime L’Huile Refillable Highlights Refillable Gloss & heat protection suppleness Improved combability Controls frizz for up to 96h Against flyaways Does not weigh down Encases the hair fiber and protects it Easy to distribute Kérastase Elixir Ultime application Depending on the desired result, it can be applied to damp or dry hair. The hair oil is a leave-in product and is not rinsed out. Quantity 1-2 pumps are usually sufficient for damp or dry hair. However, the actual amount should be adjusted to the hair length and condition. After a few applications, one will know their ideal amount for beautiful, fragrant hair. The best part: it can be used daily, as the texture absorbs quickly and does not weigh down the hair. How to apply? Apply the Kérastase hair oil to lengths and ends, not to the scalp - for which Kérastase has developed other specialized products. Application on damp hair On damp hair, Elixir Ultime L’Huile Originale Refill provides less shine but makes detangling easier and protects against blow-drying heat. Application on dry hair On dry hair, the Elixir provides more shine and frizz protection for the next 4 days. To combine both benefits Simply distribute 1-2 pumps into damp hair and finish with 1-2 pumps on dry hair. Elixir Ultime hair oil: For whom? The hair oil is recommended for all hair types - including curly hair - as it nourishes and beautifies the hair. Elixir Ultime hair oil scent The hair oil consists of a blend of floral and woody fragrances. Freesia, sandalwood, and heliotrope are the main aromas of this unique scent that stands out. Kérastase Elixir Ultime L’Huile Originale Refill Pack The bottle contains a refill container. This can be purchased separately and is simply and quickly exchanged to reduce waste. Here is how it is exchanged: Unscrew the empty refill and detach it from the glass bottle Unpack the new Kérastase Elixir Ultime L’Huile Originale Refill and insert it into the glass bottle Turn to the right to lock it Recycle the empty refill pack Advantages of the refill system -50% less glass thickness 24g less weight -18% less packaging intensity 100% PCR plastic 30% recycled glass Saves 148 tons through refilling

Content: 75 ml (€70.20 / 100 ml)

Sale price: €52.65 Regular price: €77.20
29
Hercules Sägemann Curling Comb Magic Star 5660

Average rating of 0 out of 5 stars

46223
Hercules Sägemann Curling Comb Magic Star 5660

The Hercules Sägemann Lockenkamm Magic Star 5660 is more than a daily necessity. The detangling comb with handle has impressed with Hercules Sägemann's renowned high quality and was awarded the test winner with a grade of 1.3 by vergleich.org. Stability and durability, as well as easy cleaning, have contributed to its success alongside top-class quality and functionality. Curly-haired individuals understand the importance of a truly good comb: when the curls are brushed out, the perfectly bundled curls are lost. However, this comb has a decisive advantage due to the ideal spacing between the teeth: it glides through the hair without destroying the curls and waves.

Sale price: €19.95 Regular price: €28.00
14
Goldwell Dualsenses Just Smooth 6 Effects Serum

Average rating of 0 out of 5 stars

14790
Goldwell Dualsenses Just Smooth 6 Effects Serum

The care serum for unruly hair with anti-frizz effect for smooth and tamed hair: Goldwell Dualsenses Just Smooth 6 Effects Serum. How the 6 Effects Serum works on restless and unruly hair: Anti-frizz effect Protects hair from humidity Tames the hair Calms the hair Provides suppleness Gives natural shine Application of the 6 Effects Serum The serum is applied to the lengths and ends of towel-dried hair after washing and is not rinsed out. For very dry ends, the 6 Effects Serum can also be used intermittently to refresh dry hair.

Content: 100 ml (€23.60 / 100 ml)

Sale price: €23.60 Regular price: €27.50
54
Schwarzkopf OSIS+ Flexwax Schwarzkopf OSIS+ Flexwax

Average rating of 0 out of 5 stars

15080
Schwarzkopf OSIS+ Flexwax

The Schwarzkopf OSIS Flexwax is a cream wax for ultra-strong structure and extreme hold. The creamy consistency does not weigh down the hair and is easy to wash out. The unique, creamy formulation allows for styling to be remoulded at any time, offering unlimited styling possibilities with extra strong hold. For use on dry hair. Schwarzkopf OSIS+ Flexwax Application Distribute a small amount in the hands, apply to dry hair, and style as desired. Remould and restructure at any time and as often as needed. Easy to wash out. Results: Natural and non-greasy shine finish Extra strong, re-mouldable hold Ultrastable structure

Content: 85 ml (€11.71 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €21.70
52
Schwarzkopf Creative Gel 1 Natural Styling Hydrowave

Average rating of 0 out of 5 stars

15056
Schwarzkopf Creative Gel 1 Natural Styling Hydrowave

The Creative Gel 1 from Schwarzkopf enhances styling effects for curls and provides increased volume at the roots. Matured perm waves are refreshed and re-secured. Results: Smooth and shiny hair Brilliant results Optimally fixed curls

Content: 50 ml (€11.90 / 100 ml)

Sale price: €5.95 Regular price: €12.36
10
Goldwell Dualsenses Just Smooth Oil

Average rating of 0 out of 5 stars

14796
Goldwell Dualsenses Just Smooth Oil

The Goldwell Dualsenses Just Smooth Oil is a hair oil that instantly tames unruly, thick, and difficult-to-manage hair, providing an exceptionally smooth hair feel. The hair feels sleek and is protected against humidity. How to apply the Goldwell Just Smooth Oil After washing, the nourishing oil is applied to the hair and gently massaged in. The hair oil can also be applied to dry hair. This makes the hair even more manageable and imparts a healthy shine. Effects of the Just Smooth Taming Hair Oil Detangles and makes combing easier Smooths the hair and provides moisture Protects hair colour from fading Anti-frizz effect  

Content: 100 ml (€25.30 / 100 ml)

Sale price: €25.30 Regular price: €28.00
Skip product gallery

Customer also bought:

L'Oréal Professionnel Paris Absolut Repair Molecular Oil 3.5 ml

Average rating of 0 out of 5 stars

49546
L'Oréal Professionnel Paris Absolut Repair Molecular Oil 3.5 ml

Das L'Oréal Professionnel Paris Absolut Repair Molecular Oil ist ein leichtes Haaröl für geschädigtes und strapaziertes Haar. Die pflegende Formel verbessert die Geschmeidigkeit, verleiht dem Haar Glanz und hilft, Frizz zu reduzieren. Gleichzeitig bietet das Öl Hitzeschutz und unterstützt ein gepflegtes, geschmeidiges Haargefühl, ohne das Haar zu beschweren. Ideal als abschließender Pflegeschritt für glänzende und geschmeidige Längen und Spitzen.

Content: 3.5 ml (€0.00 / 100 ml)

Regular price: €0.00
Kérastase Genesis Serum 3,5ml

Average rating of 0 out of 5 stars

49447
Kérastase Genesis Serum 3,5ml

Content: 3.5 ml (€0.00 / 100 ml)

Regular price: €0.00
Kérastase Nutritive 8H Serum 10ml

Average rating of 0 out of 5 stars

49448
Kérastase Nutritive 8H Serum 10ml

Content: 10 ml (€0.00 / 100 ml)

Regular price: €0.00
50
Schwarzkopf Pre-Treatment Repair & Protect Natural Styling

Average rating of 0 out of 5 stars

15059
Schwarzkopf Pre-Treatment Repair & Protect Natural Styling

With the Pre-Treatment Repair & Protect Fixation from Schwarzkopf's Natural Styling range, your permings are optimally secured. For porous hair, the fixation also provides additional care and smooths the cuticle layer. This guarantees perfect results. Result: Optimal fixation Gentle and well-maintained hair

Content: 200 ml (€4.98 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €19.92
49
Schwarzkopf Natural Styling Hydrowave Neutraliser 0/1

Average rating of 0 out of 5 stars

15053
Schwarzkopf Natural Styling Hydrowave Neutraliser 0/1

With this fixation, resistant and normal hair types are styled into full and shiny curls and waves in combination with the developer lotion. The Neutralizer fixes the curls and waves in their shape. Results: Long-lasting curls Supple and shiny hair Brilliant results

Content: 1000 ml (€1.19 / 100 ml)

Sale price: €11.95 Regular price: €23.40

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.