Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Sassoon Cremagel 60ml - 9/5 extra light blonde violet

Description

Product information "Sassoon Cremagel 60ml - 9/5 extra light blonde violet"

The Sassoon Cremagel provides exceptional colour with vibrant shine from root to tip. The cream-gel texture is very easy to apply.

The Cremagels deliver shimmering and long-lasting colour results that enhance the hair without appearing overly conspicuous:

  • Precise shading, authentic and believable tonalities, accurate and clear shades
  • Thoughtfully curated colour palette without redundant colours
  • Contains the advanced conditioning system Intelliprotec for ultimate shine and lasting intensity

The Cremagels are mixed in a 1:1 ratio with Sassoon Developer and left on the hair for approximately 30-45 minutes for optimal development. The Cremagels are compatible with each other. No additional heat application is necessary.

Properties

Brand: Sassoon
Colour: Black, Blonde, Blue, Brown, Gold, Grey, Lila, Orange, Red, Violet
Hair type: all
Product line: Sassoon Hair Colours

Manufacturer

Sassoon

Wella Germany GmbH
Berliner Allee 65-65a
64295 Darmstadt
Germany
Mail: 
[email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

2-Amino-4-Hydroxyethylaminoanisole Sulfate; 2-Methylresorcinol; 4-Amino-2-Hydroxytoluene; Ammonium Hydroxide; Aqua; Ascorbic Acid; C12-15 Pareth-3; Ci 77891; Citronellol; Disodium EDTA; Ethanolamine; Glycol Distearate; Isopropyl Alcohol; Limonene; Linalool; M-Aminophenol; Mica; Oleic Acid; Oleth-2; Parfum; Propylene Glycol; Resorcinol; Sodium Lauryl Sulfate; Sodium Sulfite; Soytrimonium Chloride; Toluene-2,5-Diamine Sulfate
Skip product gallery

You may also like

26
Sassoon Cremagel 60ml - 9/5 extra light blonde violet

Average rating of 0 out of 5 stars

43049
Sassoon Cremagel 60ml - 9/5 extra light blonde violet

The Sassoon Cremagel provides exceptional colour with vibrant shine from root to tip. The cream-gel texture is very easy to apply. The Cremagels deliver shimmering and long-lasting colour results that enhance the hair without appearing overly conspicuous: Precise shading, authentic and believable tonalities, accurate and clear shades Thoughtfully curated colour palette without redundant colours Contains the advanced conditioning system Intelliprotec for ultimate shine and lasting intensity The Cremagels are mixed in a 1:1 ratio with Sassoon Developer and left on the hair for approximately 30-45 minutes for optimal development. The Cremagels are compatible with each other. No additional heat application is necessary.

Content: 60 ml (€28.25 / 100 ml)

Variants from €15.95
Sale price: €16.95 Regular price: €22.80
26
Sassoon Cremagel 60ml - 9/5 extra light blonde violet

Average rating of 0 out of 5 stars

43061
Sassoon Cremagel 60ml - 9/5 extra light blonde violet

The Sassoon Cremagel provides exceptional colour with vibrant shine from root to tip. The cream-gel texture is very easy to apply. The Cremagels deliver shimmering and long-lasting colour results that enhance the hair without appearing overly conspicuous: Precise shading, authentic and believable tonalities, accurate and clear shades Thoughtfully curated colour palette without redundant colours Contains the advanced conditioning system Intelliprotec for ultimate shine and lasting intensity The Cremagels are mixed in a 1:1 ratio with Sassoon Developer and left on the hair for approximately 30-45 minutes for optimal development. The Cremagels are compatible with each other. No additional heat application is necessary.

Content: 60 ml (€28.25 / 100 ml)

Variants from €15.95
Sale price: €16.95 Regular price: €22.80
26
Sassoon Cremagel 60ml - 9/5 extra light blonde violet

Average rating of 0 out of 5 stars

43046
Sassoon Cremagel 60ml - 9/5 extra light blonde violet

The Sassoon Cremagel provides exceptional colour with vibrant shine from root to tip. The cream-gel texture is very easy to apply. The Cremagels deliver shimmering and long-lasting colour results that enhance the hair without appearing overly conspicuous: Precise shading, authentic and believable tonalities, accurate and clear shades Thoughtfully curated colour palette without redundant colours Contains the advanced conditioning system Intelliprotec for ultimate shine and lasting intensity The Cremagels are mixed in a 1:1 ratio with Sassoon Developer and left on the hair for approximately 30-45 minutes for optimal development. The Cremagels are compatible with each other. No additional heat application is necessary.

Content: 60 ml (€28.25 / 100 ml)

Variants from €15.95
Sale price: €16.95 Regular price: €22.80
26
Sassoon Cremagel 60ml - 9/5 extra light blonde violet

Average rating of 0 out of 5 stars

43080
Sassoon Cremagel 60ml - 9/5 extra light blonde violet

The Sassoon Cremagel provides exceptional colour with vibrant shine from root to tip. The cream-gel texture is very easy to apply. The Cremagels deliver shimmering and long-lasting colour results that enhance the hair without appearing overly conspicuous: Precise shading, authentic and believable tonalities, accurate and clear shades Thoughtfully curated colour palette without redundant colours Contains the advanced conditioning system Intelliprotec for ultimate shine and lasting intensity The Cremagels are mixed in a 1:1 ratio with Sassoon Developer and left on the hair for approximately 30-45 minutes for optimal development. The Cremagels are compatible with each other. No additional heat application is necessary.

Content: 60 ml (€28.25 / 100 ml)

Variants from €15.95
Sale price: €16.95 Regular price: €22.80
26
Sassoon Cremagel 60ml - 9/5 extra light blonde violet

Average rating of 0 out of 5 stars

43048
Sassoon Cremagel 60ml - 9/5 extra light blonde violet

The Sassoon Cremagel provides exceptional colour with vibrant shine from root to tip. The cream-gel texture is very easy to apply. The Cremagels deliver shimmering and long-lasting colour results that enhance the hair without appearing overly conspicuous: Precise shading, authentic and believable tonalities, accurate and clear shades Thoughtfully curated colour palette without redundant colours Contains the advanced conditioning system Intelliprotec for ultimate shine and lasting intensity The Cremagels are mixed in a 1:1 ratio with Sassoon Developer and left on the hair for approximately 30-45 minutes for optimal development. The Cremagels are compatible with each other. No additional heat application is necessary.

Content: 60 ml (€28.25 / 100 ml)

Variants from €15.95
Sale price: €16.95 Regular price: €22.80
25
Alcina Color Conditioning Shot - warm golden blonde

Average rating of 0 out of 5 stars

77099
Alcina Color Conditioning Shot - warm golden blonde

Alcina Color Conditioning Shot offers an intensive colour refresh with a repair effect based on a conditioner. The included colour pigments refresh the hair colour. The nourishing complex protects the hair and imparts smoothness. 6 shades of Alcina Color Conditioning Shot warm gold blonde cool silver blonde intense red radiant copper warm brown cool brown Application of Alcina Color Conditioning Shot Distribute evenly through the hair immediately after washing. Gloves should be worn to avoid staining the skin. Rinse thoroughly after a short processing time of 2 - 5 minutes.

Content: 150 ml (€10.70 / 100 ml)

Variants from €15.25
Sale price: €16.05 Regular price: €21.45
26
Sassoon Cremagel 60ml - 9/5 extra light blonde violet

Average rating of 0 out of 5 stars

43055
Sassoon Cremagel 60ml - 9/5 extra light blonde violet

The Sassoon Cremagel provides exceptional colour with vibrant shine from root to tip. The cream-gel texture is very easy to apply. The Cremagels deliver shimmering and long-lasting colour results that enhance the hair without appearing overly conspicuous: Precise shading, authentic and believable tonalities, accurate and clear shades Thoughtfully curated colour palette without redundant colours Contains the advanced conditioning system Intelliprotec for ultimate shine and lasting intensity The Cremagels are mixed in a 1:1 ratio with Sassoon Developer and left on the hair for approximately 30-45 minutes for optimal development. The Cremagels are compatible with each other. No additional heat application is necessary.

Content: 60 ml (€28.25 / 100 ml)

Variants from €15.95
Sale price: €16.95 Regular price: €22.80
26
Sassoon Cremagel 60ml - 9/5 extra light blonde violet

Average rating of 0 out of 5 stars

43064
Sassoon Cremagel 60ml - 9/5 extra light blonde violet

The Sassoon Cremagel provides exceptional colour with vibrant shine from root to tip. The cream-gel texture is very easy to apply. The Cremagels deliver shimmering and long-lasting colour results that enhance the hair without appearing overly conspicuous: Precise shading, authentic and believable tonalities, accurate and clear shades Thoughtfully curated colour palette without redundant colours Contains the advanced conditioning system Intelliprotec for ultimate shine and lasting intensity The Cremagels are mixed in a 1:1 ratio with Sassoon Developer and left on the hair for approximately 30-45 minutes for optimal development. The Cremagels are compatible with each other. No additional heat application is necessary.

Content: 60 ml (€28.25 / 100 ml)

Variants from €15.95
Sale price: €16.95 Regular price: €22.80
26
Sassoon Cremagel 60ml - 9/5 extra light blonde violet

Average rating of 0 out of 5 stars

43047
Sassoon Cremagel 60ml - 9/5 extra light blonde violet

The Sassoon Cremagel provides exceptional colour with vibrant shine from root to tip. The cream-gel texture is very easy to apply. The Cremagels deliver shimmering and long-lasting colour results that enhance the hair without appearing overly conspicuous: Precise shading, authentic and believable tonalities, accurate and clear shades Thoughtfully curated colour palette without redundant colours Contains the advanced conditioning system Intelliprotec for ultimate shine and lasting intensity The Cremagels are mixed in a 1:1 ratio with Sassoon Developer and left on the hair for approximately 30-45 minutes for optimal development. The Cremagels are compatible with each other. No additional heat application is necessary.

Content: 60 ml (€28.25 / 100 ml)

Variants from €15.95
Sale price: €16.95 Regular price: €22.80
17
Bellody Mini Hair Ties

Average rating of 5 out of 5 stars

65028
Bellody Mini Hair Ties

The Bellody Mini Hair Ties are perfect for small braids and plait hairstyles. The box contains 20 hair ties in two different colours (10 pieces per colour). The special ribbed structure adapts to individual hair types and provides maximum hold. Because the hair ties do not contain metal, they are gentle on the hair and do not create uncomfortable pressure on the scalp.

Content: 20 pc (€0.27 / 1 pc)

Sale price: €5.40 Regular price: €6.50
47
L'Oréal Professionnel Dia Light L'Oréal Professionnel Dia Light

Average rating of 4.6 out of 5 stars

19311
L'Oréal Professionnel Dia Light

Gentle colour glow for professionals & enthusiasts: L’Oréal Professionnel Dia Light is an acidic, demi-permanent hair colour without ammonia, specially developed to tone, refresh, and add natural shine to hair – ideal after lightening or colouring services or for in-between colour refreshes. The gel-cream technology helps to gently close the hair cuticle and smooth the hair fibre, resulting in visible, healthy shine. The formula makes colours radiate, revitalises faded lengths, and neutralises unwanted undertones – without bleaching or strong chemical stress.

Content: 60 ml (€19.92 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €11.95 Regular price: €22.40
10
InterHair Premium Extensions Ombré 45cm - Color 03 shifts to 05

Average rating of 5 out of 5 stars

92066
InterHair Premium Extensions Ombré 45cm - Color 03 shifts to 05

Experience dynamic colour gradients with the Ombré Extensions from InterHair. With 6 unique Ombre shades and a length of 45 cm, they ensure smooth transitions and a vibrant hair appearance that looks natural. The strand has approximately 8 cm of full root colour fading into a transition to the length colour. From about 10 cm, the strand then features the full length colour. Perfect for an elegant look full of radiance. Perfect hold for naturally looking hair These extensions are ideal for creative styling and trend-conscious clients seeking a modern yet natural result. The 45 cm long Ombre Extensions create the effect of gentle light play in the hairstyle and give it a lively, radiant appearance. Thanks to the flat Protein Bonding, they sit securely in the hair without discomfort. Perfect for a luxurious yet comfortable hair feel.

Content: 20 pc (€4.43 / 1 pc)

Sale price: €88.56 Regular price: €98.40

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.