Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Sassoon Cremagel 60ml - 9/5 extra light blonde violet

Description

Product information "Sassoon Cremagel 60ml - 9/5 extra light blonde violet"

The Sassoon Cremagel provides exceptional colour with vibrant shine from root to tip. The cream-gel texture is very easy to apply.

The Cremagels deliver shimmering and long-lasting colour results that enhance the hair without appearing overly conspicuous:

  • Precise shading, authentic and believable tonalities, accurate and clear shades
  • Thoughtfully curated colour palette without redundant colours
  • Contains the advanced conditioning system Intelliprotec for ultimate shine and lasting intensity

The Cremagels are mixed in a 1:1 ratio with Sassoon Developer and left on the hair for approximately 30-45 minutes for optimal development. The Cremagels are compatible with each other. No additional heat application is necessary.

Properties

Brand: Sassoon
Colour: Black, Blonde, Blue, Brown, Gold, Grey, Lila, Orange, Red, Violet
Hair type: all
Product line: Sassoon Hair Colours

Manufacturer

Sassoon

Wella Germany GmbH
Berliner Allee 65-65a
64295 Darmstadt
Germany
Mail: 
[email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

2-Amino-4-Hydroxyethylaminoanisole Sulfate; 2-Methylresorcinol; 4-Amino-2-Hydroxytoluene; Ammonium Hydroxide; Aqua; Ascorbic Acid; C12-15 Pareth-3; Ci 77891; Citronellol; Disodium EDTA; Ethanolamine; Glycol Distearate; Isopropyl Alcohol; Limonene; Linalool; M-Aminophenol; Mica; Oleic Acid; Oleth-2; Parfum; Propylene Glycol; Resorcinol; Sodium Lauryl Sulfate; Sodium Sulfite; Soytrimonium Chloride; Toluene-2,5-Diamine Sulfate
Skip product gallery

You may also like

26
Sassoon Cremagel 60ml - 9/5 extra light blonde violet

Average rating of 0 out of 5 stars

43063
Sassoon Cremagel 60ml - 9/5 extra light blonde violet

The Sassoon Cremagel provides exceptional colour with vibrant shine from root to tip. The cream-gel texture is very easy to apply. The Cremagels deliver shimmering and long-lasting colour results that enhance the hair without appearing overly conspicuous: Precise shading, authentic and believable tonalities, accurate and clear shades Thoughtfully curated colour palette without redundant colours Contains the advanced conditioning system Intelliprotec for ultimate shine and lasting intensity The Cremagels are mixed in a 1:1 ratio with Sassoon Developer and left on the hair for approximately 30-45 minutes for optimal development. The Cremagels are compatible with each other. No additional heat application is necessary.

Content: 60 ml (€28.25 / 100 ml)

Variants from €15.95
Sale price: €16.95 Regular price: €22.80
55
Indola Color Style Mousse - Silver Indola Color Style Mousse - Silver

Average rating of 0 out of 5 stars

54622
Indola Color Style Mousse - Silver

Indola Color Style Mousse is a hair foam with direct-dyeing pigments that combines care and colour in one step. Modern pigments enable a temporary colour that lasts up to 4 washes – depending on hair amount and porosity. Color Style Mousse provides a more vibrant hair feel, adds volume, and protects against styling heat. Advantages of Indola Color Style Mousse Quick, easy, and instant colour Colour care for home use Volume and strengthened hair Protects against styling heat Impressive shine Uniform results Rapid pigment and care ingredient absorption Up to 4 washes hold Indola Color Style Mousse: Versatile Application Options Indola Color Style Mousse is available in 15 beautiful shades from light brown through medium blonde to anthracite, silver lavender, and pearl grey. The mousse is versatile and can be used for refreshing, neutralising, grey coverage, pre- and post-pigmentation. Application of Indola Color Style Mousse Apply to washed, towel-dried hair. Use gloves. Shake the product well Hold upside down for dispensing Take 1-2 tennis ball-sized portions into the palm or onto a brush Distribute evenly through the hair and comb thoroughly Do not rinse out Style as usual

Content: 200 ml (€5.28 / 100 ml)

Sale price: €10.55 Regular price: €23.40
51
Wella Koleston Perfect Me+Special Blonde Wella Koleston Perfect Me+Special Blonde

Average rating of 5 out of 5 stars

17925
Wella Koleston Perfect Me+Special Blonde

The new Wella Koleston Perfect Special Blonde provides natural, cool blonde shades. Special Blonde is particularly suitable for lightening up to 5 levels. The Pure Balance technology makes Wella's new hair colour a modern colouring solution. It protects the hair from breakage and delivers natural yet radiant colour results. Wella redefines itself with the introduction of these shades, as they do not appear overly conspicuous but intentionally achieve natural results that meet the modern demands of a premium hair colour. Koleston Special Blonds are enriched with the ME+ molecule, which reduces the risk of allergy development. Recommendations for replacement shades for discontinued colours can be found in the digital colour chart. Application of Wella Koleston Perfect Me+ Special Blonde Mixing ratio: 1:2 with Welloxon Perfect (e.g., 30 ml Special Blonde + 60 ml Welloxon Perfect) Application: Apply to dry hair Developer: 9% Welloxon Perfect for up to 3 levels of lift, 12% Welloxon Perfect for up to 5 levels of lift Processing time: With heat: 25-35 minutes, Without heat: 50-60 minutes Length and tip balancing: After processing, dampen with 100 ml water and leave for 5-10 minutes without heat. Tip: For more tonal depth, add up to 5 ml Perfecton Tonspülung to the water. Post-treatment: Apply colour service colour retouch for colour stabilisation This colour is suitable for full colouring and highlights on natural hair and can lighten up to 5 levels.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
18
Londa Tinting Brush with Comb

Average rating of 0 out of 5 stars

42099
Londa Tinting Brush with Comb

The Londa Tinting Brush With Comb is your reliable tool for clean and even colouring results. It helps you distribute the colour precisely and section strands accurately. This allows you to work efficiently while maintaining full control over the application. Ideal for salon and home use.Practical, lightweight & professionalThe comb fits well in the hand and enables comfortable working without fatigue. Its fine teeth ensure the colour is evenly worked into the hair. Perfect for roots, lengths, and highlighting techniques. A must-have for those who value precision.

Sale price: €4.75 Regular price: €5.80
Rausch Hairspray Flexible Aerosol

Average rating of 0 out of 5 stars

84070
Rausch Hairspray Flexible Aerosol

Rausch Hairspray Flexible Aerosol provides flexible styling in a natural way with high-quality plant and herbal extracts from sunflower, sea buckthorn, and wheat. Rausch Hairspray Flexible Aerosol: Hold and Care The flexible hairspray from Rausch not only offers good hold but also imparts softness, bounce, and a pleasant, fresh scent to the hair. Despite its strong hold, it does not cause the hair to become sticky. The spray can be easily combed out. Its excellent skin compatibility and silicone-free formula speak for themselves.

Content: 75 ml (€7.33 / 100 ml)

Regular price: €5.50
26
Sassoon Cremagel 60ml - 9/5 extra light blonde violet

Average rating of 0 out of 5 stars

43056
Sassoon Cremagel 60ml - 9/5 extra light blonde violet

The Sassoon Cremagel provides exceptional colour with vibrant shine from root to tip. The cream-gel texture is very easy to apply. The Cremagels deliver shimmering and long-lasting colour results that enhance the hair without appearing overly conspicuous: Precise shading, authentic and believable tonalities, accurate and clear shades Thoughtfully curated colour palette without redundant colours Contains the advanced conditioning system Intelliprotec for ultimate shine and lasting intensity The Cremagels are mixed in a 1:1 ratio with Sassoon Developer and left on the hair for approximately 30-45 minutes for optimal development. The Cremagels are compatible with each other. No additional heat application is necessary.

Content: 60 ml (€28.25 / 100 ml)

Variants from €15.95
Sale price: €16.95 Regular price: €22.80
26
Sassoon Cremagel 60ml - 9/5 extra light blonde violet

Average rating of 0 out of 5 stars

43046
Sassoon Cremagel 60ml - 9/5 extra light blonde violet

The Sassoon Cremagel provides exceptional colour with vibrant shine from root to tip. The cream-gel texture is very easy to apply. The Cremagels deliver shimmering and long-lasting colour results that enhance the hair without appearing overly conspicuous: Precise shading, authentic and believable tonalities, accurate and clear shades Thoughtfully curated colour palette without redundant colours Contains the advanced conditioning system Intelliprotec for ultimate shine and lasting intensity The Cremagels are mixed in a 1:1 ratio with Sassoon Developer and left on the hair for approximately 30-45 minutes for optimal development. The Cremagels are compatible with each other. No additional heat application is necessary.

Content: 60 ml (€28.25 / 100 ml)

Variants from €15.95
Sale price: €16.95 Regular price: €22.80
52
Schwarzkopf Blondme Bondfinity Deep Repair Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

54739
Schwarzkopf Blondme Bondfinity Deep Repair Mask

Get strong, shiny, and healthy blonde hair with the Schwarzkopf Blondme Bondfinity Deep Repair Mask. It deeply repairs and strengthens blonde and lightened hair with a rich formula that does not weigh hair down. Thanks to Bondfinity technology, it restores the hair structure, protects the hair's natural keratin, and makes hair up to 20 times stronger*. It prevents hair breakage, helps avoid future damage, and ensures healthy, smooth blonde hair. Intensive Care, Repair & Strengthening for Blonde Hair Repairs & strengthens the hair structureReduces hair breakage by up to 95 %Protects the hair's natural keratinMakes hair smooth & resilient Application Distribute evenly on damp, towel-dried hair. Leave in for 5–10 minutes, then rinse thoroughly. *according to the manufacturer

Content: 200 ml (€7.48 / 100 ml)

Sale price: €14.95 Regular price: €30.90
26
Sassoon Cremagel 60ml - 9/5 extra light blonde violet

Average rating of 0 out of 5 stars

43061
Sassoon Cremagel 60ml - 9/5 extra light blonde violet

The Sassoon Cremagel provides exceptional colour with vibrant shine from root to tip. The cream-gel texture is very easy to apply. The Cremagels deliver shimmering and long-lasting colour results that enhance the hair without appearing overly conspicuous: Precise shading, authentic and believable tonalities, accurate and clear shades Thoughtfully curated colour palette without redundant colours Contains the advanced conditioning system Intelliprotec for ultimate shine and lasting intensity The Cremagels are mixed in a 1:1 ratio with Sassoon Developer and left on the hair for approximately 30-45 minutes for optimal development. The Cremagels are compatible with each other. No additional heat application is necessary.

Content: 60 ml (€28.25 / 100 ml)

Variants from €15.95
Sale price: €16.95 Regular price: €22.80
26
Sassoon Cremagel 60ml - 9/5 extra light blonde violet

Average rating of 0 out of 5 stars

43079
Sassoon Cremagel 60ml - 9/5 extra light blonde violet

The Sassoon Cremagel provides exceptional colour with vibrant shine from root to tip. The cream-gel texture is very easy to apply. The Cremagels deliver shimmering and long-lasting colour results that enhance the hair without appearing overly conspicuous: Precise shading, authentic and believable tonalities, accurate and clear shades Thoughtfully curated colour palette without redundant colours Contains the advanced conditioning system Intelliprotec for ultimate shine and lasting intensity The Cremagels are mixed in a 1:1 ratio with Sassoon Developer and left on the hair for approximately 30-45 minutes for optimal development. The Cremagels are compatible with each other. No additional heat application is necessary.

Content: 60 ml (€28.25 / 100 ml)

Variants from €15.95
Sale price: €16.95 Regular price: €22.80
26
Sassoon Cremagel 60ml - 9/5 extra light blonde violet

Average rating of 0 out of 5 stars

43080
Sassoon Cremagel 60ml - 9/5 extra light blonde violet

The Sassoon Cremagel provides exceptional colour with vibrant shine from root to tip. The cream-gel texture is very easy to apply. The Cremagels deliver shimmering and long-lasting colour results that enhance the hair without appearing overly conspicuous: Precise shading, authentic and believable tonalities, accurate and clear shades Thoughtfully curated colour palette without redundant colours Contains the advanced conditioning system Intelliprotec for ultimate shine and lasting intensity The Cremagels are mixed in a 1:1 ratio with Sassoon Developer and left on the hair for approximately 30-45 minutes for optimal development. The Cremagels are compatible with each other. No additional heat application is necessary.

Content: 60 ml (€28.25 / 100 ml)

Variants from €15.95
Sale price: €16.95 Regular price: €22.80

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.