Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care

Description

Product information "Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care"

Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care is a vegan, ammonia-free, permanent hair colour that provides up to 100% grey coverage, vibrancy, and hair care. The formula consists of cold-pressed oils from organic cultivation.

The hair colour is ideal for all stylists seeking a permanent, clean, and ammonia-free hair colour without compromising performance or hair health.

Advantages of Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care

  • up to 87% natural ingredients
  • up to 96% biodegradable ingredients
  • up to 100% grey coverage
  • individual, uniform, and shiny shades
  • free from ammonia, mineral oil, and silicones
  • with natural cold-pressed coconut and sunflower oils
  • drip-free application

Properties

Brand: Revlon Professional
Product line: Revlon Haarfarben
Speciality: ammonia-free, silicone-free, vegan, without mineral oil

Manufacturer

Revlon Professional

Beautyge S.L. WTC
Tirso de Molina 40
08940 Barcelona
Spain
 Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

61
Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care

Average rating of 0 out of 5 stars

86099
Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care

Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care is a vegan, ammonia-free, permanent hair colour that provides up to 100% grey coverage, vibrancy, and hair care. The formula consists of cold-pressed oils from organic cultivation. The hair colour is ideal for all stylists seeking a permanent, clean, and ammonia-free hair colour without compromising performance or hair health. Advantages of Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care up to 87% natural ingredients up to 96% biodegradable ingredients up to 100% grey coverage individual, uniform, and shiny shades free from ammonia, mineral oil, and silicones with natural cold-pressed coconut and sunflower oils drip-free application

Content: 75 ml (€16.00 / 100 ml)

Sale price: €12.00 Regular price: €31.00
61
Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care

Average rating of 0 out of 5 stars

86104
Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care

Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care is a vegan, ammonia-free, permanent hair colour that provides up to 100% grey coverage, vibrancy, and hair care. The formula consists of cold-pressed oils from organic cultivation. The hair colour is ideal for all stylists seeking a permanent, clean, and ammonia-free hair colour without compromising performance or hair health. Advantages of Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care up to 87% natural ingredients up to 96% biodegradable ingredients up to 100% grey coverage individual, uniform, and shiny shades free from ammonia, mineral oil, and silicones with natural cold-pressed coconut and sunflower oils drip-free application

Content: 75 ml (€16.00 / 100 ml)

Sale price: €12.00 Regular price: €31.00
61
Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care

Average rating of 0 out of 5 stars

86277
Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care

Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care is a vegan, ammonia-free, permanent hair colour that provides up to 100% grey coverage, vibrancy, and hair care. The formula consists of cold-pressed oils from organic cultivation. The hair colour is ideal for all stylists seeking a permanent, clean, and ammonia-free hair colour without compromising performance or hair health. Advantages of Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care up to 87% natural ingredients up to 96% biodegradable ingredients up to 100% grey coverage individual, uniform, and shiny shades free from ammonia, mineral oil, and silicones with natural cold-pressed coconut and sunflower oils drip-free application

Content: 75 ml (€16.00 / 100 ml)

Sale price: €12.00 Regular price: €31.00
61
Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care

Average rating of 0 out of 5 stars

86095
Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care

Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care is a vegan, ammonia-free, permanent hair colour that provides up to 100% grey coverage, vibrancy, and hair care. The formula consists of cold-pressed oils from organic cultivation. The hair colour is ideal for all stylists seeking a permanent, clean, and ammonia-free hair colour without compromising performance or hair health. Advantages of Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care up to 87% natural ingredients up to 96% biodegradable ingredients up to 100% grey coverage individual, uniform, and shiny shades free from ammonia, mineral oil, and silicones with natural cold-pressed coconut and sunflower oils drip-free application

Content: 75 ml (€16.00 / 100 ml)

Sale price: €12.00 Regular price: €31.00
61
Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care

Average rating of 0 out of 5 stars

86287
Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care

Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care is a vegan, ammonia-free, permanent hair colour that provides up to 100% grey coverage, vibrancy, and hair care. The formula consists of cold-pressed oils from organic cultivation. The hair colour is ideal for all stylists seeking a permanent, clean, and ammonia-free hair colour without compromising performance or hair health. Advantages of Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care up to 87% natural ingredients up to 96% biodegradable ingredients up to 100% grey coverage individual, uniform, and shiny shades free from ammonia, mineral oil, and silicones with natural cold-pressed coconut and sunflower oils drip-free application

Content: 75 ml (€16.00 / 100 ml)

Sale price: €12.00 Regular price: €31.00
15
Aveda Botanical Kinetics™ Hydrating Lotion

Average rating of 0 out of 5 stars

55158
Aveda Botanical Kinetics™ Hydrating Lotion

With this quickly absorbing lotion containing emollients from coconut, jojoba, and other naturally derived moisturising ingredients, skincare becomes effortless. A active complex of chamomile and lavender ensures a soft and supple skin appearance. The Aveda Botanical Kinetics™ Hydrating Lotion with Avedas Pure-Fume aroma featuring geranium, orange, and lavender from certified organic cultivation and other pure plant essences leaves nothing but a pleasant, silky feeling on the skin. Moisture for elastic, beautiful skin Coconut, jojoba, and other natural ingredients supply the skin in deeper layers with sufficient moisture. The skin is protected against dryness and remains long-lastingly supple and refreshed. The body lotion is a reliable moisturiser for all skin types. The Hydrating Lotion is ideal for those who prefer a reliable care lotion with multiple benefits and wish to incorporate few care components into their routine. The lotion can be applied both as a day cream and as a night cream after facial cleansing. Dermatologically tested, non-comedogenic.

Content: 500 ml (€22.16 / 100 ml)

Variants from €49.95
Sale price: €110.78 Regular price: €129.95
33
Alterna My Hair My Canvas Me Time Every Day Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

57066
Alterna My Hair My Canvas Me Time Every Day Conditioner

The Alterna My Hair My Canvas Me Time Everyday Conditioner features a particularly gentle formula, making it ideal for daily care of coloured hair. The conditioner contains sustainably produced botanical caviar that provides moisture to the hair. Overall, the hair appears more cared for and healthier, as the conditioner smooths the cuticle layer, increasing shine and suppleness. In addition to improved elasticity, it also supports the natural resilience of the hair. The hair becomes more resistant and better able to withstand external influences. Application of Alterna My Hair My Canvas Me Time Everyday Conditioner Work into lengths and ends after washing, and rinse thoroughly after a processing time of one to two minutes.

Content: 1000 ml (€8.00 / 100 ml)

Variants from €28.95
Sale price: €79.95 Regular price: €120.00
61
Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care

Average rating of 0 out of 5 stars

86301
Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care

Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care is a vegan, ammonia-free, permanent hair colour that provides up to 100% grey coverage, vibrancy, and hair care. The formula consists of cold-pressed oils from organic cultivation. The hair colour is ideal for all stylists seeking a permanent, clean, and ammonia-free hair colour without compromising performance or hair health. Advantages of Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care up to 87% natural ingredients up to 96% biodegradable ingredients up to 100% grey coverage individual, uniform, and shiny shades free from ammonia, mineral oil, and silicones with natural cold-pressed coconut and sunflower oils drip-free application

Content: 75 ml (€16.00 / 100 ml)

Sale price: €12.00 Regular price: €31.00
61
Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care

Average rating of 0 out of 5 stars

86097
Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care

Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care is a vegan, ammonia-free, permanent hair colour that provides up to 100% grey coverage, vibrancy, and hair care. The formula consists of cold-pressed oils from organic cultivation. The hair colour is ideal for all stylists seeking a permanent, clean, and ammonia-free hair colour without compromising performance or hair health. Advantages of Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care up to 87% natural ingredients up to 96% biodegradable ingredients up to 100% grey coverage individual, uniform, and shiny shades free from ammonia, mineral oil, and silicones with natural cold-pressed coconut and sunflower oils drip-free application

Content: 75 ml (€16.00 / 100 ml)

Sale price: €12.00 Regular price: €31.00
12
Redken Frizz Dismiss Shampoo Redken Frizz Dismiss Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

32266
Redken Frizz Dismiss Shampoo

The Redken Frizz Dismiss Shampoo gently cleanses hair thanks to its sulfate-free formulation and smooths the hair surface. The hair is moisturised and frizz is kept under control. The Shape Retain Complex, made from Brazilian Pracaxi oil and Aquatoril, contributes to silky smoothness and moisture retention of the hair. The result is frizz-free, silky shiny hair. Shape Retain Complex of the Frizz Dismiss Series Aquatoril – a skincare ingredient that provides the hair with "good" moisture and repels humidity Pracaxi oil – a Brazilian oil that nourishes the hair, strengthens the hair fibre, and controls volume

Content: 300 ml (€7.65 / 100 ml)

Sale price: €22.95 Regular price: €26.00
20
Goldwell Colorance - pastel peach Goldwell Colorance - pastel peach

Average rating of 0 out of 5 stars

73026
Goldwell Colorance - pastel peach

Goldwell Colorance 120ml is a tint known for radiant, long-lasting results. At the same time, the hair structure is repaired. The patented IntraLipid System ensures sustainable regeneration of the hair structure by replenishing up to 70% of lipids. This results in a pleasant hair feel after tinting. The incomparable shades create beautiful shine, healthy hair, and stunning reflections. Additionally, it reliably covers up to 75% grey hair. From natural tones to captivating red and pastel shades, the intensive tint offers a colour variety that leaves no colour wish unfulfilled. Application of Goldwell Colorance 120 ml Before application, Goldwell Colorance must be mixed with the appropriate developer lotion with 2%. The developer is mixed with the tint in a 2:1 ratio. Before application, the hair should be towel-dried (exception: dry hair for pastel shades). Leave on for 5 to 10 minutes for a gentle result. For a more intense final result, leave on up to 25 minutes. Use Colorance Clear to reduce the depth or character of the colour or to create soft blonde shades. For application, the Goldwell Topchic dosing system with attachment is required (not included).

Content: 120 ml (€19.29 / 100 ml)

Sale price: €23.15 Regular price: €28.95
61
Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care

Average rating of 0 out of 5 stars

86085
Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care

Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care is a vegan, ammonia-free, permanent hair colour that provides up to 100% grey coverage, vibrancy, and hair care. The formula consists of cold-pressed oils from organic cultivation. The hair colour is ideal for all stylists seeking a permanent, clean, and ammonia-free hair colour without compromising performance or hair health. Advantages of Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care up to 87% natural ingredients up to 96% biodegradable ingredients up to 100% grey coverage individual, uniform, and shiny shades free from ammonia, mineral oil, and silicones with natural cold-pressed coconut and sunflower oils drip-free application

Content: 75 ml (€16.00 / 100 ml)

Sale price: €12.00 Regular price: €31.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.