Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Alterna My Hair My Canvas Me Time Every Day Conditioner

Description

Product information "Alterna My Hair My Canvas Me Time Every Day Conditioner "

The Alterna My Hair My Canvas Me Time Everyday Conditioner features a particularly gentle formula, making it ideal for daily care of coloured hair. The conditioner contains sustainably produced botanical caviar that provides moisture to the hair. Overall, the hair appears more cared for and healthier, as the conditioner smooths the cuticle layer, increasing shine and suppleness. In addition to improved elasticity, it also supports the natural resilience of the hair. The hair becomes more resistant and better able to withstand external influences.

Application of Alterna My Hair My Canvas Me Time Everyday Conditioner

Work into lengths and ends after washing, and rinse thoroughly after a processing time of one to two minutes.

Properties

Brand: Alterna
Finish: moisture, shine
Hair type: dry hair
Product line: Alterna My Hair. My Canvas
Speciality: vegan

Manufacturer

Alterna

Henkel Corporation
5800 Bristol Parkway #700
Culver City, CA 90230
USA

Responsible Person for EU:
Henkel AG & Co. KGaA
Henkelstr. 67
40589 Düsseldorf
Germany
Contact email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Aqua; Behentrimonium Chloride; Benzyl Benzoate; Benzyl Salicylate; Butylene Glycol; Butyrospermum parkii butter; Caulerpa lentillifera extract; Cetearyl Alcohol; Cetrimonium Chloride; Cetyl Alcohol; Citral; Citric Acid; Citronellol; Cocos Nucifera Oil; Dimethicone; Eugenol; Fragrance; Geraniol; Gluconolactone; Glycerin; Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride; Hexyl cinnamal; Lilium candidum flower extract; Limonene; Linalool; Phenoxyethanol; Stearamidopropyl Dimethylamine
Skip product gallery

You may also like

18
Alterna My Hair My Canvas Me Time Every Day Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

57055
Alterna My Hair My Canvas Me Time Every Day Conditioner

The Alterna My Hair My Canvas Me Time Everyday Conditioner features a particularly gentle formula, making it ideal for daily care of coloured hair. The conditioner contains sustainably produced botanical caviar that provides moisture to the hair. Overall, the hair appears more cared for and healthier, as the conditioner smooths the cuticle layer, increasing shine and suppleness. In addition to improved elasticity, it also supports the natural resilience of the hair. The hair becomes more resistant and better able to withstand external influences. Application of Alterna My Hair My Canvas Me Time Everyday Conditioner Work into lengths and ends after washing, and rinse thoroughly after a processing time of one to two minutes.

Content: 251 ml (€11.53 / 100 ml)

Sale price: €28.95 Regular price: €35.20
30
Comair Knot Roll 11cm

Average rating of 0 out of 5 stars

20793
Comair Knot Roll 11cm

The Comair Knot Roller 11cm 12g is made of nylon and is a great tool for all types of updo hairstyles.

Sale price: €8.75 Regular price: €12.50
Lotta Curls Double Styling Clips - Forever Fall

Average rating of 0 out of 5 stars

84269
Lotta Curls Double Styling Clips - Forever Fall

Lotta Curls Double Styling Clips are lightweight, compact, and comfortable to wear. As the clips have no teeth, tangling is prevented. The flat underside also leaves no marks in the hair. They are ideal for styling and securing the Lotta Curls curling band but can also be used simply as an accessory.

Regular price: €7.90
30
Alessandro Hybrid Nail Polish

Average rating of 0 out of 5 stars

75069
Alessandro Hybrid Nail Polish

Alessandro Hybrid Lack is the solution for a long-lasting gel-look manicure. Application is quick, easy, and requires no additional tools. The formulation of photoinitiators and oligomers allows the gel polish to cure under normal daylight. In just 3 steps, nails are perfectly styled: first the Base Coat, then the colour, and finally the Top Coat. The Alessandro hybrid nail polish is vegan and cruelty-free. Up to 75% of the ingredients are derived from plants. The finish is high-gloss, brilliant, and lasts up to 10 days.

Content: 8 ml (€105.62 / 100 ml)

Sale price: €8.45 Regular price: €12.00
9
Aveda Smooth Infusion Anti-Frizz Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

55471
Aveda Smooth Infusion Anti-Frizz Shampoo

The silicone-free, smoothing Aveda Smooth Infusion Anti Frizz Shampoo gently cleanses, provides moisture, and enhances shine while fighting frizz. The vegan formula contains a plant-based polymer shield and a botanical smoothing oil blend with Tamanu and Kalahari Melon Seed Oil for moisture protection and long-lasting smooth hair. It is suitable for all hair textures and especially ideal when wearing hair straight or using a flat iron. The hair becomes more manageable and smoother. Aveda Smooth Infusion Anti Frizz Shampoo Application Massage the Anti Frizz Shampoo into wet hair and scalp. A luxurious foam forms, feeling pleasant in wet hair and on the scalp. Rinse thoroughly. For intensive care results, follow with the Smooth Infusion Anti Frizz Conditioner.

Content: 50 ml (€21.90 / 100 ml)

Sale price: €10.95 Regular price: €12.00
44
Fudge Headpaint Gold - Extra Light Golden Blonde (10.3)

Average rating of 0 out of 5 stars

10257
Fudge Headpaint Gold - Extra Light Golden Blonde (10.3)

The Fudge Headpaint Gold colour palette allows customers to achieve a consistent and high-quality mixing result with the developer Fudge Catalyst through its unique cream base. Gold Blonde is a classic among blonde shades. It is a warm tone that appears very elegant. While cool blonde shades often look artificial on darker skin tones, gold tones flatter the complexion. Especially in summer, when the skin is beautifully tanned, gold-blonde hair shines in the sun. A new, luxurious colour trend is Rosé Gold Blonde. Depending on the copper content, there are various nuances. Rosé gold hair acts as a visual refresher for all skin types. With its metallic shimmer, the hair is not truly pink, but also not just blonde. The perfect hair colour for those wanting to try something new. During colouring, organic care products provide sufficient moisture to the hair. Pure pigments ensure consistent quality and good coverage of grey hair. Thanks to the dual colour line system, this product can be used as both semi-permanent and permanent colour. Result with Fudge Headpaint Gold Striking colour result Well-groomed and protected hair Ultimate grey coverage

Content: 60 ml (€14.83 / 100 ml)

Sale price: €8.90 Regular price: €15.90
30
Kérastase Gloss Absolu Bain Hydra-Glaze Refill Kérastase Gloss Absolu Bain Hydra-Glaze Refill

Average rating of 0 out of 5 stars

33725
Kérastase Gloss Absolu Bain Hydra-Glaze Refill

Kérastase Gloss Absolu Bain Hydra-Glaze Refill 500ml – for the 500ml shampoo bottle. Provides intense hydration, anti-frizz effect, and stunning shine for long hair prone to frizz.

Content: 500 ml (€7.72 / 100 ml)

Sale price: €38.60 Regular price: €54.80
61
Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care

Average rating of 0 out of 5 stars

86095
Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care

Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care is a vegan, ammonia-free, permanent hair colour that provides up to 100% grey coverage, vibrancy, and hair care. The formula consists of cold-pressed oils from organic cultivation. The hair colour is ideal for all stylists seeking a permanent, clean, and ammonia-free hair colour without compromising performance or hair health. Advantages of Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care up to 87% natural ingredients up to 96% biodegradable ingredients up to 100% grey coverage individual, uniform, and shiny shades free from ammonia, mineral oil, and silicones with natural cold-pressed coconut and sunflower oils drip-free application

Content: 75 ml (€16.00 / 100 ml)

Sale price: €12.00 Regular price: €31.00
30
MC Universal Fixative 1:1 D

Average rating of 0 out of 5 stars

18198
MC Universal Fixative 1:1 D

MC Universal Fixative 1:1 D is a conditioning fixative for alkaline permanent waves. Its curls and waves are gently and mildly stabilised. Proteins provide a nourishing effect and restore bounce to the hair. Result: The hair is gently neutralised More bounce for your curls and waves Perfectly maintained hair

Content: 5 liter (€3.62 / 1 liter)

Variants from €6.45
Sale price: €18.08 Regular price: €25.90
30
Comair Hairpins black thick 50-pack

Average rating of 4 out of 5 stars

20730
Comair Hairpins black thick 50-pack

The Comair Hairpins black thick 50-piece bag are used for updo hairstyles such as chignons or buns. Individual hair strands can be optimally fixed, and the hairstyle gains the necessary hold. The hairpins are shaped like the letter U. To properly fix the pins, they are inserted into the hair with the open side and then rotated. When secured, they become almost invisible. Depending on the need, the hairpins can also be easily bent into a different shape before use. One pack contains 50 hairpins. The length of the Comair hairpins can be chosen between 45, 65, and 75 mm.

Content: 50 STK (€4.00 / 50 STK)

Variants from €3.48
Sale price: €4.00 Regular price: €5.70

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.