Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Revlon Professional Re/Start Bond Repair Damage Reversing Gentle Cleanser

Description

Product information "Revlon Professional Re/Start Bond Repair Damage Reversing Gentle Cleanser"

The Revlon Professional Re/Start Bond Repair Damage Reversing Gentle Cleanser cleanses hair and scalp with exceptional gentleness. The vegan, sulfate- and silicone-free formula supports the natural microbiome. Thanks to the Kerabiotic System, the hair is comprehensively cared for and revitalised. Ideal for brittle, stressed, or chemically treated hair.

Bond technology for strong and shiny hair fibres

With LipidBond Filler technology, the shampoo repairs damaged keratin bonds deep within. AHAs and nourishing active ingredients provide intensive moisture to the hair structure and seal the cuticle. The result is stronger, smoother hair with a natural shine.

Properties

Brand: Revlon Professional
Finish: clean hair, moisture, shine
Hair type: brittle hair, coarse hair, damaged hair
Product line: Revlon Re/Start
Speciality: silicone-free, sulphate-free, vegan

Manufacturer

Revlon Professional

Beautyge S.L. WTC
Tirso de Molina 40
08940 Barcelona
Spain
 Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Aqua/Water/Eau Sodium C14-16 Olefin Sulfonate, Cocamidopropyl Betaine, PEG-150 Distearate, Fragrance, Decyl Glucoside, Capryloyl Glycine, Citric Acid, Disodium EDTA, Hexylene Glycol, Hydroxypropylammonium Gluconate, Hydroxypropylgluconamide, La,uric Acid, Lauryl Alcohol Diphosphonic Acid, Panthenol, PEG-150 Pentaerythrityl Tetrastearate, PEG-3 Distearate, PEG-6 Caprylic/Capric Glycerides, Pentylene Glycol, Polyquaternium-10, Sodium Acetate, Sodium Chloride, Tocopheryl Acetate, Xylitylglucoside, Phenoxyethanol, Sodium Benzoate, Benzoic Acid, Benzyl Alcohol, Isopropyl Alcohol, Tartaric Acid, Acetyl Cedrene, Alpha-Isomethyl Ionone, Benzyl Salicylate, Citrus Aurantium Peel Oil, Citrus Limon Peel Oil, Coumarin, Geraniol, Hexyl Cinnamal, Hydroxycitronellal, Limonene, Linalool, Linalyl Acetate, Tetramethyl Acetyloctahydronaphthalenes, Trimethylcyclopentenyl Methylisopentenol. B06521
Skip product gallery

You may also like

43 Tip
Wella Supernatural Wella Supernatural

Average rating of 5 out of 5 stars

19475
Wella Supernatural

Discover Wella Supernatural – your natural hair colour with care effectAre you looking for a hair colour that not only delivers beautiful results but is also gentle on your hair? Then Wella Supernatural is exactly what you need! This innovative colour range combines colour power with a nourishing effect – for colour transformation and healthier-looking hair in one step. The formula is based on natural ingredients, including plant tannins that bind to the hair structure, strengthening and repairing your hair while it takes on colour. This results in vibrant, natural colour outcomes with up to 100 % grey coverage (in 2‑step system) and stunning shine.Why you'll love Wella SupernaturalNaturally cared-for colour: up to 91 %–100 % ingredients of natural origin – depending on the shade.Strengthens & repairs: Tannins penetrate the hair and improve the hair structure during colouring.Wide colour palette: suitable for warm browns, vibrant reds, and soft blond shades.Long-lasting results: The colour fades evenly over many washes.Gentle application: Without aggressive chemicals – ideal for those who value naturalness.How your new favourite hair colour worksWella Supernatural is not an ordinary colour – it is a modern, semi-permanent hair colour in granule form, which you simply mix with hot water. This creates a creamy texture that is easy to distribute through the hair. During the processing time, the natural colour pigments and tannins combine with your keratin, resulting in a silky, shiny colour outcome. After application, simply rinse out the product and style as usual.Ideal for you if you …want a natural look without aggressive chemicalswant to refresh your hair colour or gently alter shadesvalue care during colouring

Content: 120 g (€33.29 / 100 g)

Sale price: €39.95 Regular price: €69.95
39
Revlon Professional Re/Start BOND REPAIR Damage Reversing Melting Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

19459
Revlon Professional Re/Start BOND REPAIR Damage Reversing Melting Conditioner

The Revlon Professional Re/Start Bond Repair Melting Conditioner provides intensive care for damaged hair and delivers immediate smoothness. The vegan formula supports the natural balance of the scalp and strengthens the hair structure. In combination with the Kerabiotic System, the hair is comprehensively revitalised. The result is visibly smoother and healthier hair.Bond Repair Technology for Deep-Acting CareWith LipidBond Filler technology, bond-strengthening molecules, and AHAs, the conditioner repairs weakened hair fibres from within. The delicately melting texture seals the cuticle and imparts intense shine. At the same time, the hair remains lightweight and is not weighed down.

Content: 200 ml (€6.05 / 100 ml)

Sale price: €12.10 Regular price: €19.95
16
Sebastian Potion 9 Leave-In Conditioner & Styling Creme Sebastian Potion 9 Leave-In Conditioner & Styling Creme

Average rating of 0 out of 5 stars

29092
Sebastian Potion 9 Leave-In Conditioner & Styling Creme

The Sebastian Potion 9 Leave-In Conditioner & Styling Cream is a legendary hybrid styling cream for both care and styling. The formula provides moisture to the hair and supports a smooth hair structure. At the same time, it offers natural hold and flexible moulding. Ideal for versatile styling with a polished finish.9 botanical ingredients for a natural hair feelThe special formula contains 9 botanical ingredients that care for and protect the hair. This keeps the hair supple and easily manageable. The styling appears natural and retains its movement.

Content: 145 ml (€23.24 / 100 ml)

Variants from €15.80
Sale price: €33.70 Regular price: €40.20
16
Sebastian Re-Shaper Hairspray Sebastian Re-Shaper Hairspray

Average rating of 0 out of 5 stars

29105
Sebastian Re-Shaper Hairspray

The Sebastian Re-Shaper Hairspray provides long-lasting hold and flexible styling. The powerful formula shapes the hair right at the roots, creating volume and structure with natural movement. Suitable for all hair types.Protection and hold in all weather conditionsThe hairspray offers up to 24 hours of humidity resistance. At the same time, the formula protects the hair with integrated UV protection. The result is manageable hair with reliable hold and a flexible finish.

Content: 300 ml (€6.93 / 100 ml)

Variants from €9.80
Sale price: €20.80 Regular price: €24.80
16
Sebastian Twisted Elastic Curls Shampoo Sebastian Twisted Elastic Curls Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

29082
Sebastian Twisted Elastic Curls Shampoo

Gentle cleansing for defined curlsThe Sebastian Professional Twisted Elastic Curls Shampoo is specially formulated for curly and wavy hair. The gentle formula thoroughly cleanses hair and scalp while supporting a natural curl structure. The hair gains more bounce and appears well-groomed.Elastic curls with FLEXI ALG™ complexThe innovative FLEXI ALG™ complex provides each individual strand with increased elasticity. This results in defined curls and shiny waves without frizz. The hair remains smooth and achieves a lively, natural finish.

Content: 250 ml (€9.88 / 100 ml)

Sale price: €24.70 Regular price: €29.50
16
Sebastian Dark Oil Smooth & Shine Styling Oil Sebastian Dark Oil Smooth & Shine Styling Oil

Average rating of 0 out of 5 stars

29062
Sebastian Dark Oil Smooth & Shine Styling Oil

The Sebastian Professional Dark Oil Smooth & Shine Styling Oil is a lightweight hair oil for smooth and shiny hair. The nourishing formula with argan oil provides intensive nutrients to the hair. At the same time, the hair remains lightweight and is not weighed down. Ideal for daily care and styling.Smoothness and care for all hair typesThe styling oil smooths the hair structure and ensures a well-groomed finish. It imparts noticeable smoothness and natural shine to the hair. The elegant Dark Oil fragrance completes the luxurious care experience.

Content: 100 ml (€33.70 / 100 ml)

Variants from €14.30
Sale price: €33.70 Regular price: €40.20
16
Sebastian Shaper Fierce Max Hold Hairspray Sebastian Shaper Fierce Max Hold Hairspray

Average rating of 0 out of 5 stars

29107
Sebastian Shaper Fierce Max Hold Hairspray

The Sebastian Shaper Fierce Max Hold Hairspray provides extremely strong hold and long-lasting styles. The powerful formula reliably fixes the hair and keeps every hairstyle in shape. Ideal for precise looks and elaborate styling. Even demanding hairstyles remain stable.48-hour protection and controlThe hairspray offers up to 48 hours of humidity resistance and reliable UV protection. This ensures the style remains perfect even under changing conditions. It is especially effective for updo hairstyles, securing every hair in place.

Content: 300 ml (€6.93 / 100 ml)

Sale price: €20.80 Regular price: €24.80
16
Sebastian Preset Conditioner - 250 ml

Average rating of 0 out of 5 stars

45138
Sebastian Preset Conditioner - 250 ml

Content: 250 ml (€9.92 / 100 ml)

Sale price: €24.80 Regular price: €29.60
30
Comair Tube Press Aluminium small

Average rating of 4 out of 5 stars

20979
Comair Tube Press Aluminium small

The Comair Tube Press Aluminium small empties the tube completely and leaves no residue, thus keeping the tube contents fresher for longer.

Sale price: €11.75 Regular price: €16.80
16
Sebastian No Breaker Anti Breakage Pre-Shampoo Crème Sebastian No Breaker Anti Breakage Pre-Shampoo Crème

Average rating of 0 out of 5 stars

29071
Sebastian No Breaker Anti Breakage Pre-Shampoo Crème

Strengthening Pre-Shampoo Treatment Against Hair BreakageThe Sebastian Professional NO BREAKER Anti Breakage Pre-Shampoo Cream prepares the hair optimally for cleansing. The intensive treatment strengthens the hair structure even before washing. As a result, the hair becomes more resilient and feels noticeably softer. Ideal for weakened and break-prone hair.Gentle Formula for Balanced Hair CareThe sulfate-free formula supports a balanced pH level of hair and scalp. This gently cares for the hair and effectively protects against hair breakage. At the same time, the hair remains supple and appears healthy.

Content: 200 ml (€9.90 / 100 ml)

Sale price: €19.80 Regular price: €23.60
3
Juliana Nails Sensual Rose Nail Cuticle Butter Juliana Nails Sensual Rose Nail Cuticle Butter

Average rating of 0 out of 5 stars

71341
Juliana Nails Sensual Rose Nail Cuticle Butter

Juliana Nails Sensual Rose Nagelhautbutter provides soft and well-groomed cuticles with Urea, Shea Butter, Grape Seed Oil, and Vitamin E. The velvety texture absorbs quickly and leaves a silky smooth skin feel. Ideal for dry and cracked skin - with an alluring fragrance!

Content: 10 ml (€68.00 / 100 ml)

Sale price: €6.80 Regular price: €6.99
16
Sebastian Volupt Max Volumizing Conditioner Sebastian Volupt Max Volumizing Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

29067
Sebastian Volupt Max Volumizing Conditioner

The Sebastian Professional Volupt Max Volumizing Conditioner imparts impressive volume with a wow effect. The lightweight care formula smooths the hair structure and supports airy fullness. At the same time, the hair remains flexible and does not weigh down. Ideal for fine hair that needs more bounce.Lightweight care for smooth hairThe conditioner detangles the hair and improves combability. The hair feels soft and gains an extra light bounce. This creates a silky fullness with natural volume.

Content: 200 ml (€12.35 / 100 ml)

Sale price: €24.70 Regular price: €29.50

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.