Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Revlon Professional Re/Start BOND REPAIR Damage Reversing Gentle Cleanser

Description

Product information "Revlon Professional Re/Start BOND REPAIR Damage Reversing Gentle Cleanser"

Revlon Professional Re/start Bond Repair Damage Reversing Gentle Cleanser gives hair a fresh start and pampers it with a dual-action hair and scalp system. The Kerabiotic System combines proven skincare ingredients with state-of-the-art haircare solutions. The vegan, sulfate- and silicone-free formula of the shampoo helps balance the natural microbiome of the scalp. 

Repair for damaged & brittle hair

Especially designed for damaged, brittle, or chemically treated hair, the shampoo gently removes impurities and repairs hair fibers on multiple levels. The LipidBond Filler technology restores broken connections between keratin chains and rebuilds the hair structure. The shampoo regenerates every degree of hair damage. Thanks to Alpha Hydroxy Acids (AHAs) and skincare actives, it deeply hydrates the cuticle and seals it. As a result, the hair becomes smooth, strong, and naturally shiny. For a complete hair transformation, use the entire Re/Start Bond Repair series!

Application:

Apply to wet hair, lather, and rinse thoroughly. For optimal results, use the entire series.

Properties

Brand: Revlon Professional
Finish: regenerated hair, shine, smoothness, strenghtened hair
Hair type: damaged hair
Product line: Revlon Re/Start
Speciality: silicone-free, sulphate-free, vegan

Manufacturer

Revlon Professional

Beautyge S.L. WTC
Tirso de Molina 40
08940 Barcelona
Spain
 Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Aqua/Water/Eau Cetearyl Alcohol, Behentrimonium Chloride, Cyclopentasiloxane, Disodium EDTA, Isopropyl Alcohol, Panthenol, Propylene Glycol, Quaternium-80, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Parfum (Fragrance), Hexyl Cinnamal, Limonene, Linalool, Ethylparaben, Methylparaben, Phenoxyethanol. B03893
Skip product gallery

You may also like

28
Aveda Pure Abundance Volumising Shampoo Aveda Pure Abundance Volumising Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

55568
Aveda Pure Abundance Volumising Shampoo

Aveda Pure Abundance Volumizing Shampoo not only provides full-bodied volume but also removes deposits, excess sebum, and product residues. The delicate gel texture transforms into a luxurious foam during shampooing, giving visible volume to fine hair. The gentle formula is also suitable for colour-treated hair.ScentThe shampoo has the well-known, proprietary pure-fume aroma characteristic of Aveda. This features jasmine, peppermint, palmarosa, and ylang-ylang alongside other pure floral and plant essences.BenefitsProvides four times more volume to fine hair*Suitable for coloured hairFree from silicones, vegan, and Leaping Bunny certified*When used with Pure Abundance™ Volumizing Shampoo and Conditioning Rinse for fine hair, compared to unwashed hair.

Content: 200 ml (€16.48 / 100 ml)

Sale price: €32.95 Regular price: €45.95
34
Wella Ultimate Color Sulfate-Free Shampoo Wella Ultimate Color Sulfate-Free Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

19421
Wella Ultimate Color Sulfate-Free Shampoo

The Wella Professionals Ultimate Color Shampoo preserves the beauty and health of coloured hair. It gently cleanses without sulfates, ensuring long-lasting colour brilliance. The formula protects colour intensity from fading for up to 10 weeks* and is gentle on the scalp at the same time.Healthy hair despite colouringGlycine and Metal Purifier help neutralise free radicals. Pro-Vitamin B5 provides moisture and makes hair noticeably softer. The shampoo also reduces hair breakage and soothes the scalp.Free from animal-derived ingredients and with a floral-oriental fragrance for a well-groomed hair feeling.**With regular use of the Ultimate Color line.

Content: 1000 ml (€4.90 / 100 ml)

Variants from €7.35
Sale price: €48.95 Regular price: €74.25
35
Wella Ultimate Color Conditioner Wella Ultimate Color Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

19424
Wella Ultimate Color Conditioner

The Wella Professionals Ultimate Color Conditioner provides intensive care for coloured hair. The formula smooths the hair structure, seals in pigments, and provides moisture. The hair is easier to comb and gains a brilliant shine.Glycine and Metal Purifier protect against damage caused by free radicals, while Pro-Vitamin B5 strengthens and softens the hair. Hair breakage is reduced by up to 86%*.Free from animal-derived ingredients and with a floral-oriental fragrance.ApplicationApply to towel-dried hair after washing and leave on for up to 3 minutes. Then rinse thoroughly.*When using the conditioner vs. non-conditioning shampoo

Content: 200 ml (€11.13 / 100 ml)

Variants from €6.95
Sale price: €22.25 Regular price: €34.30
33
Wella Ultimate Color Conditioner Wella Ultimate Color Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

19425
Wella Ultimate Color Conditioner

The Wella Professionals Ultimate Color Conditioner provides intensive care for coloured hair. The formula smooths the hair structure, seals in pigments, and provides moisture. The hair is easier to comb and gains a brilliant shine.Glycine and Metal Purifier protect against damage caused by free radicals, while Pro-Vitamin B5 strengthens and softens the hair. Hair breakage is reduced by up to 86%*.Free from animal-derived ingredients and with a floral-oriental fragrance.ApplicationApply to towel-dried hair after washing and leave on for up to 3 minutes. Then rinse thoroughly.*When using the conditioner vs. non-conditioning shampoo

Content: 1000 ml (€5.90 / 100 ml)

Variants from €6.95
Sale price: €58.95 Regular price: €88.60
30
Alessandro Superfood Hand Butter Alessandro Superfood Hand Butter

Average rating of 4 out of 5 stars

19398
Alessandro Superfood Hand Butter

Alessandro Superfood Hand Butter is ideal for dry and heavily stressed skin. The hand butter provides intensive moisture and cares for dry, cracked hands.Valuable ingredients such as shea butter and carrot oil restore the skin's natural balance and support skin regeneration. Additionally, they protect against free radicals and result in noticeably smooth, supple, and healthy-looking hands.Application tip:Apply regularly, especially after washing hands. Distribute a hazelnut-sized amount on the back of the hands and gently massage in.

Content: 50 ml (€27.10 / 100 ml)

Sale price: €13.55 Regular price: €19.30
9
Aveda Smooth Infusion Anti-Frizz Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

55471
Aveda Smooth Infusion Anti-Frizz Shampoo

The silicone-free, smoothing Aveda Smooth Infusion Anti Frizz Shampoo gently cleanses, provides moisture, and enhances shine while fighting frizz. The vegan formula contains a plant-based polymer shield and a botanical smoothing oil blend with Tamanu and Kalahari Melon Seed Oil for moisture protection and long-lasting smooth hair. It is suitable for all hair textures and especially ideal when wearing hair straight or using a flat iron. The hair becomes more manageable and smoother. Aveda Smooth Infusion Anti Frizz Shampoo Application Massage the Anti Frizz Shampoo into wet hair and scalp. A luxurious foam forms, feeling pleasant in wet hair and on the scalp. Rinse thoroughly. For intensive care results, follow with the Smooth Infusion Anti Frizz Conditioner.

Content: 50 ml (€21.90 / 100 ml)

Sale price: €10.95 Regular price: €12.00
8
Aveda Pure Abundance Volumizing Conditioning Rinse Aveda Pure Abundance Volumizing Conditioning Rinse

Average rating of 0 out of 5 stars

55570
Aveda Pure Abundance Volumizing Conditioning Rinse

Aveda Pure Abundance Volumizing Conditioning Rinse is a lightweight conditioning rinse for fine hair lacking volume. It strengthens, detangles, and reduces hair breakage. Fine hair becomes more resilient and gains significantly more volume.The conditioner from the Pure Abundance volume series smells of Aveda's signature pure-fume aroma. Jasmine, peppermint, palmarosa, Ylang Ylang, and other pure floral and plant essences accompany you throughout the day after using this product.Benefits:Suitable for fine & coloured hair4 times more volume*Three times more shine*Reduces hair breakage by up to 85%**Silikon-free, vegan, and Leaping Bunny certified*When using pure abundance™ volumizing shampoo and conditioning rinse for fine hair compared to unwashed hair. **When using pure abundance™ volumizing shampoo and conditioning rinse for fine hair.

Content: 150 ml (€30.63 / 100 ml)

Sale price: €45.95 Regular price: €49.95
57
Schwarzkopf Silhouette Flexible Hold Hairspray

Average rating of 5 out of 5 stars

15279
Schwarzkopf Silhouette Flexible Hold Hairspray

The Silhouette Flexible Hold Hairspray by Schwarzkopf provides the hair with a particularly natural and glossy appearance. Micro-fine film-forming agents ensure a flexible and long-lasting hold without weighing down the hair. The weightless formula lays invisibly on the hair, without causing any heaviness, and imparts a delicate shine. The micro-fine spray can be easily and residue-free brushed out. Results: Natural look Flexible hold

Content: 500 ml (€1.79 / 100 ml)

Variants from €7.95
Sale price: €8.95 Regular price: €20.70
47
andmetics professional Brow & Lash Booster Serum

Average rating of 0 out of 5 stars

62082
andmetics professional Brow & Lash Booster Serum

Content: 10 ml (€605.50 / 100 ml)

Sale price: €60.55 Regular price: €115.00
30
Alessandro Crystal Nail File Alessandro Crystal Nail File

Average rating of 0 out of 5 stars

19405
Alessandro Crystal Nail File

The Alessandro Crystal Nail File is ideal for soft or splitting nails. It gently shapes and seals the nail edge without causing irritation and is gentle on the nails. The durable material makes it long-lasting. Additionally, it is hypoallergenic. For well-groomed nails with protection and comfort with every use.Application tips:File from the nail edges towards the nail centre in one direction. After use, the file can be rinsed under running water.

Content: 1 pc (€11.05 / 1 pc)

Sale price: €11.05 Regular price: €15.70
16
Moroccanoil Curl Enhancing Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

38107
Moroccanoil Curl Enhancing Conditioner

The Moroccanoil Curl Enhancing Conditioner intensely nourishes your hair to reveal visibly soft, smooth and defined curls that are frizz-free. In addition to precious argan oil, the conditioner contains hydrolysed vegetable protein and Abyssinian oil which strengthen and protect your curls. They look and feel healthy with improved bounce and movement.  How to use the Moroccanoil Curl Enhancing Conditioner For best results, use the conditioner after shampooing with the Moroccanoil Curl Enhancing Shampoo. Gently squeeze excess water from your hair. Apply a small amount of the highly-concentrated conditioner to lengths and ends. Leave it in for a few minutes, then rinse thoroughly. 

Content: 250 ml (€10.44 / 100 ml)

Sale price: €26.10 Regular price: €31.00
16
Schwarzkopf BLONDME Premium Gel Developer 2% 7 Vol. Schwarzkopf BLONDME Premium Gel Developer 2% 7 Vol.

Average rating of 0 out of 5 stars

19379
Schwarzkopf BLONDME Premium Gel Developer 2% 7 Vol.

The Schwarzkopf BLONDME Premium Gel Developer 2% 7 Vol. is a professional developer specifically designed for use with the BLONDME Glow Toner.Professional resultsThe unique gel formula is easy to mix and comfortable to apply in the bottle or during backwash. When combined with the Glow Toner, it ensures even, controlled results. Thanks to its rich, nourishing texture, this developer not only enhances performance but also facilitates precise application. It is ideal for professional bleaching and toning services where subtle nuances and clean application are essential

Content: 60 ml (€5.25 / 100 ml)

Sale price: €3.15 Regular price: €3.75

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.