Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Revlon Professional Orofluido Argan Oil Elixir

Description

Product information "Revlon Professional Orofluido Argan Oil Elixir "

The Revlon Professional Orofluido Argan Oil Elixir is an intensive nourishing hair treatment for those seeking long-lasting shine and radiance for their hair. The contained Argan oil is sourced from organic cultivation and is Fair Trade, representing sustainable agriculture without chemicals. Cold-pressed extraction preserves the valuable nutrients. The hair elixir with Argan oil nourishes the hair, reduces frizz, and strengthens it to help minimise hair breakage caused by brushing.

Application of Revlon Professional Orofluido Argan Oil Elixir

The elixir is simply applied to damp or dry hair and does not need to be rinsed out.

Properties

Brand: Revlon Professional
Effect: nourishing
Finish: anti frizz effect, moisture, radiant hair, shine
Hair type: all
Product line: Revlon Orofluido
Speciality: vegan

Manufacturer

Revlon Professional

Beautyge S.L. WTC
Tirso de Molina 40
08940 Barcelona
Spain
 Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

54
Revlon Professional Orofluido Argan Oil Elixir

Average rating of 0 out of 5 stars

86161
Revlon Professional Orofluido Argan Oil Elixir

The Revlon Professional Orofluido Argan Oil Elixir is an intensive nourishing hair treatment for those seeking long-lasting shine and radiance for their hair. The contained Argan oil is sourced from organic cultivation and is Fair Trade, representing sustainable agriculture without chemicals. Cold-pressed extraction preserves the valuable nutrients. The hair elixir with Argan oil nourishes the hair, reduces frizz, and strengthens it to help minimise hair breakage caused by brushing. Application of Revlon Professional Orofluido Argan Oil Elixir The elixir is simply applied to damp or dry hair and does not need to be rinsed out.

Content: 85 ml (€19.53 / 100 ml)

Variants from €6.00
Sale price: €16.60 Regular price: €36.40
5
Nioxin Scalp + Hair System 4 Conditioner Nioxin Scalp + Hair System 4 Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

90127
Nioxin Scalp + Hair System 4 Conditioner

With the Nioxin Scalp Therapy Conditioner System 4, thicker, more voluminous hair is achieved in no time. This conditioner is the second step in the Nioxin 3-Phase System and specifically developed for coloured, visibly thinning hair. The professional formula strengthens the hair, improves resilience, and provides moisture – for less hair breakage and a fuller, healthier hair structure. Application of Nioxin Scalp Therapy Conditioner System 4 The conditioner is massaged into the scalp and hair and left to work for 1-3 minutes. Rinse thoroughly. For best results, use daily.  

Content: 300 ml (€6.83 / 100 ml)

Sale price: €20.50 Regular price: €21.50
53
Revlon Professional Re/Start  Balance Anti-Dandruff Micellar Shampoo Revlon Professional Re/Start  Balance Anti-Dandruff Micellar Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

86215
Revlon Professional Re/Start Balance Anti-Dandruff Micellar Shampoo

Revlon Restart Balance Anti-Dandruff Micellar Shampoo is specially formulated for those with an imbalanced scalp prone to increased flaking. The scalp's microbiome is balanced, and dandruff formation is reduced. The foam is enriched with active ingredients such as Climbazol. The result with this anti-dandruff shampoo is healthy-looking hair.

Content: 250 ml (€4.60 / 100 ml)

Sale price: €11.50 Regular price: €24.50
53
Revlon Professional Re/Start  Curls Nourishing Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

86191
Revlon Professional Re/Start Curls Nourishing Conditioner

Revlon Restart Curls Nourishing Conditioner provides deep hydration to keep curls well-shaped. The formulation with Jojoba oil and biomimetic, vegan fats restores the hair's natural sebum production. Frizz is prevented, and the curls are given bounce, elasticity, and definition. The sealing of the hair's protective cuticle layer retains natural moisture. The Nourishing Conditioner can be rinsed out or left in the hair in a small amount. It is also suitable for use with the Curly Girl method.

Content: 200 ml (€6.05 / 100 ml)

Sale price: €12.10 Regular price: €25.80
53
Revlon Professional Re/Start  Color Protective Jelly Mask Revlon Professional Re/Start  Color Protective Jelly Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

86171
Revlon Professional Re/Start Color Protective Jelly Mask

Revlon Restart Protective Jelly Mask is a colour-enhancing and moisturising hair mask. Using the Kerabiotic System, proven skincare ingredients are combined with state-of-the-art hair care solutions. The treatment is specially suitable for coloured hair as it protects against colour fading.

Content: 250 ml (€8.00 / 100 ml)

Sale price: €20.00 Regular price: €42.60
Kerasilk Repairing Conditioner Kerasilk Repairing Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

81021
Kerasilk Repairing Conditioner

The regenerating formula of Kerasilk Repairing Conditioner nourishes stressed hair with the vegan Silk+ technology. The strengthening conditioner contains biomimetic silk and Hyaloveil®. The 100% vegan formulation restores elasticity to the hair, improves combability, deeply nourishes, and provides moisture – for healthy-looking, soft hair. 98.2% of the ingredients are of natural origin and 99.5% are biodegradable. Free from silicones, sulfates, dyes, microplastics, and mineral oils. Application of Kerasilk Repairing Conditioner Massage into the hair. Leave for one minute. Rinse out.

Content: 200 ml (€17.50 / 100 ml)

Variants from €16.00
Regular price: €35.00
49
Revlon Professional Orofluido Radiance Argan Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

86155
Revlon Professional Orofluido Radiance Argan Shampoo

Revlon Professional Orofluido Radiance Argan Shampoo contains high-quality organic argan oil sourced from fair trade origins. The oil is cold-pressed to preserve its quality and nutrients. The shampoo provides long-lasting shine and smoothness to all hair types. The formula is vegan, colour-safe, and helps maintain the natural moisture of the scalp. The characteristic Orofluido scent combines vanilla and citrus notes. Discover the Revlon Professional Orofluido Radiance Argan Shampoo for a mindful wellness ritual from head to toe.

Content: 240 ml (€6.21 / 100 ml)

Sale price: €14.90 Regular price: €29.20
29
Kérastase Nutritive Masquintense (thick hair) Kérastase Nutritive Masquintense (thick hair)

Average rating of 4 out of 5 stars

33623
Kérastase Nutritive Masquintense (thick hair)

Kérastase Nutritive Masquintense for thick hair is a rich treatment for extremely sensitized hair lacking in moisture. The exceptionally concentrated mask features the Iris Rhizome Extract which protects the hair fibre from oxidation while prolonging nutrition in thick hair. Innovative ingredients like Glucids and Lipids are essential for the nutrition for healthier hair. The hair fibre is nourished and fortinfied from root to tip while luminous shine restored. Hair is also easier detangled.  How to use Masquintense for thick hair After shampooing with Bain Satin 2, apply a small amount to midlengths and ends and let is sit for about 5-10 minutes. Rinse with cooler water to help seal the cuticle.

Content: 200 ml (€20.68 / 100 ml)

Sale price: €41.35 Regular price: €58.60
15
Goldwell Dualsenses Color Revive Root Retouch Powder

Average rating of 5 out of 5 stars

36179
Goldwell Dualsenses Color Revive Root Retouch Powder

Goldwell Dualsenses Color Revive Root Concealer Powder is Goldwell's secret weapon for instant grey coverage and hair root refreshment. The weightless powder is available in 5 shades: light blonde medium to dark blonde medium brown dark brown to black Copper red The root powder adapts perfectly to the hair colour and provides a very natural look. It conceals grey hair and ensures a very natural colour for light blonde as well as medium to dark blonde hair, a perfect colour match for medium brown, and reduces contrast in dark brown to black hair, while copper and red tones are optimally refreshed. Hair powder for grey coverage and colour refreshment With this root concealer powder, Goldwell offers an innovative solution for colour refreshment and grey coverage in just one step. The root powder absorbs oils and sebum and provides a fresh hair feeling without washing. The shades are optimally matched to the Goldwell colour range and can be used as a root refresh between colourings. Perfect colour matching for a natural look with grey coverage! Application: Take a small amount of the powder onto the sponge and apply to the hair roots with gentle stroking motions. More information on correct application can be found in the video.

Content: 3.7 g (€743.24 / 100 g)

Sale price: €27.50 Regular price: €32.50
16
Sebastian Preset Conditioner - 250 ml

Average rating of 0 out of 5 stars

45138
Sebastian Preset Conditioner - 250 ml

Content: 250 ml (€9.92 / 100 ml)

Sale price: €24.80 Regular price: €29.60
24
L'Oréal Professionnel Vitamino Color Spectrum Glass Shine Serum L'Oréal Professionnel Vitamino Color Spectrum Glass Shine Serum

Average rating of 5 out of 5 stars

91050
L'Oréal Professionnel Vitamino Color Spectrum Glass Shine Serum

The Glass Shine Serum from the Vitamino Color Spectrum series by L’Oréal Professionnel provides instant, intense shine to coloured hair while protecting it from heat and frizz. This highly effective serum is the perfect addition to your hair care routine to preserve colour brilliance and smoothness. For an unparalleled shine finish The serum features a unique formula that: Provides immediate & long-lasting shine: Achieves a stunning mirror-like gloss that lasts up to 5 washes.* Frizz control: Effectively combats frizz for up to 72 hours. Protection against humidity: Keeps hair smooth and well-groomed even at up to 80% humidity.* Heat protection: Offers reliable protection at temperatures up to 230°C. Glass Shine Serum: Alpha-Silane as Shine & Beauty Booster The serum contains 5% Alpha-Silane, a powerful active ingredient that: Smooths the hair surface and forms a protective layer. Enhances shine, especially when activated by heat. Leaves coloured hair soft and smooth. Application Use the serum as part of the Vitamino Color Spectrum routine to maximise the intensity of your colour. Your hair remains brilliant and vibrant from day one.* Work a small amount of serum into towel-dried hair. Activate the serum with a blow dryer or flat iron to reveal optimal shine. For a perfect finish, evenly distribute through lengths and ends. The Glass Shine Serum is the ideal choice for those seeking smooth, shiny hair and long-lasting colour protection – an essential for your daily hair care! *Instrumental test shows results with regular use.

Content: 30 ml (€49.83 / 100 ml)

Sale price: €14.95 Regular price: €19.60
27
L'Oréal Professionnel Vitamino Color Spectrum Deep Conditioner L'Oréal Professionnel Vitamino Color Spectrum Deep Conditioner

Average rating of 5 out of 5 stars

91045
L'Oréal Professionnel Vitamino Color Spectrum Deep Conditioner

The Deep Conditioner from the Vitamino Color Spectrum Series by L'Oréal Professionnel is the perfect choice for coloured hair that requires shine, vibrancy, and protection. Thanks to its innovative formula, it locks in colour intensity and provides a radiant, well-groomed finish. Colour brilliance in five dimensions With its deep-acting nourishing formula, the Deep Conditioner supports the preservation of hair colour in all its facets: Shine: Ultra-strong Glass Shine for brilliant colour reflections. Vibrancy: Enhances colour intensity and makes the colour glow. Contrast: Optimal colour depth without fading. Hue: Prevents unwanted reflections. Luminosity: Makes light and dark tones more vibrant. The colour-protecting formula contains: Ferulic acid: Protects the hair structure and seals in the colour pigments. 2.5% Citric acid: Smooths the hair fibre and enhances shine. The conditioner penetrates deeply into the hair fibre, strengthens the hair from within, and ensures a smooth, sleek surface. Using the Deep Conditioner as part of the Vitamino Color Spectrum routine guarantees long-lasting results and optimal protection.* *Instrumental test after four weeks of use. Application Apply the conditioner to towel-dried hair after washing, focusing on the lengths and ends. Leave it on for a few minutes and rinse thoroughly. For maximum results, complement your care with the matching shampoo and other products from the series.

Content: 200 ml (€11.98 / 100 ml)

Sale price: €23.95 Regular price: €32.60

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.