Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Nu Skin 180° Face Wash

Description

Product information "Nu Skin 180° Face Wash"

Nu Skin 180° Face Wash is a facial cleanser with an exceptional anti-ageing effect. It smooths unwanted wrinkles and lines, promoting a firmer, more youthful skin appearance. The skin feels clean, fresh, and supple.

Patented formula of Nu Skin 180° Face Wash

The patented, water-free formula of Nu Skin 180° Face Wash supplies the skin with 10 percent active vitamin C. It is an important component of collagen production for a finer skin texture and also counteracts skin discolouration.

Additionally, the facial cleanser contains sesame, soybean oil, grape seed extract, Ginkgo biloba leaf extract, and ginseng extract. These natural ingredients serve as protection against moisture loss and skin-damaging free radicals.

Application of Nu Skin 180° Face Wash

The facial cleansing is the first step in the anti-ageing skincare routine, both morning and evening. First, the face and neck are moistened with lukewarm water. A small amount of the product is applied to the fingertips and spread onto the neck and face. Using damp hands, the product is gently foamed before being rinsed off with warm water. Finally, pat the skin dry.

Note: It is important to foam the Face Wash on the face and not in the hands to prevent premature release of vitamin C before it reaches the face.

Properties

Brand: Nu Skin
Effect: cleansing
Product line: Nu Skin 180°
Skin type: mature skin

Manufacturer

Nu Skin

Nu Skin Germany GmbH
Spaces Tower One
Brüsseler Straße 1–3
60327 Frankfurt am Main
Germany

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Aluminium hydroxide; Aqua; Ascorbic Acid; Butylene Glycol; Butylphenyl methylpropional; C12-15 Alkyl Benzoate; Carbomer; Ci 77891; Ginkgo biloba leaf extract; Glycerin; Helianthus annuus seed oil; Hydrated Silica; Lecithin; Limonene; Panax Ginseng Root Extract; Parfum; Sesamum indicum seed oil; Silica; Sodium C14-16 Olefin Sulfonate; Sodium Chloride; Sodium Cocoyl Isethionate; Sodium Isethionate; Sodium Sulfate; Sodium Xylenesulfonate; Stearyl glycyrrhetinate; Tocopherol; Vitis vinifera seed extract
Skip product gallery

You may also like

30
Nu Skin Sunright Insta Glow Tinted Self-Tanning Gel Nu Skin Sunright Insta Glow Tinted Self-Tanning Gel

Average rating of 5 out of 5 stars

69145
Nu Skin Sunright Insta Glow Tinted Self-Tanning Gel

Nu Skin Sunright Insta Glow Tinted Self-Tanning Gel gives you a beautiful, sun-kissed glow all year round! In addition, this self-tanning gel is infused with moisturizing ingredients that keep your skin soft and supple.  Benefits of Nu Skin Sunright Insta Glow Tinted Self-Tanning Gel Suitable for the face and body Lightweight, hydrating formula Easy to apply and streak-free Natural tan and instant bronze finish Pleasant scent Absorbs quickly within a couple of minutes Not easily washed off after application Does not stain clothes Nu Skin Sunright Insta Glow Tinted Self-Tanning Gel ingredients  Caramel, CI 77891 and CI 77491 are colouring ingredients that deliver a golden, sun-kissed glow in just 15 minutes. Dihydroxyacetone (DHA) is a self-tanning agent that develops over time and creates a deep, bronze tan after a couple of hours.  How to use Nu Skin Sunright Insta Glow Tinted Self-Tanning Gel Before applying Nu Skin Insta Glow, we recommend exfoliating your skin to remove any dead skin cells. This ensures an even tan.  Apply a thin layer of product in circular motions.  Only use on clean, dry, non-irritated and intact skin.  Avoid eyebrows, eye area, hairline and lips.  Wash hands after application.  Remove the gel from the elbows, knees, and ankles.  Wait a few minutes before getting dressed or applying make-up.  Please note: Sunright Insta Glow is not a sunscreen. You should always apply sun protection before spending time outdoors. 

Content: 125 ml (€38.92 / 100 ml)

Sale price: €48.65 Regular price: €69.40
30
Nu Skin Brighter Day Exfoliant Scrub Nu Skin Brighter Day Exfoliant Scrub

Average rating of 0 out of 5 stars

69126
Nu Skin Brighter Day Exfoliant Scrub

With Nu Skin Brighter Day Exfoliant Scrub, dead skin cells and pore-clogging impurities are quickly removed. This results in a smooth and radiant complexion. Subsequently, fewer dirt particles can accumulate on the skin. The tube is made of 35% recycled plastic. Active Ingredients in Nu Skin Brighter Day Exfoliant Scrub 100% naturally derived, peeling minerals that are gentle and fine. Pomegranate enzymes that dissolve stubborn, dead skin cells, promoting a smoother skin surface. Skin-nurturing active ingredients that refresh the skin, leaving it soft and radiant. Bioadaptive plant complex that protects the skin from environmental stressors. Application of Nu Skin Brighter Day Exfoliant Scrub Dampen the skin with warm water. Apply the scrub to face and neck with gentle circular motions for 30 seconds. Then rinse off with warm water. If needed, the scrub can be used twice a week.

Content: 100 ml (€32.95 / 100 ml)

Sale price: €32.95 Regular price: €47.00
30
Nu Skin Epoch Polishing Bar Nu Skin Epoch Polishing Bar

Average rating of 0 out of 5 stars

69071
Nu Skin Epoch Polishing Bar

Nu Skin Epoch Polishing Bar is a solid shower care product that effectively removes dirt, excess skin oils, and other impurities. The product is soap-free. The skin is refined and smoothed. It leaves a fresh, clean, and delicate skin sensation. Nu Skin Epoch Polishing Bar contains skin-nourishing minerals from sea mud extract and ground Sisku’pa tree bark. Application of Nu Skin Epoch Polishing Bar Apply gently in circular motions to damp skin and then rinse thoroughly with warm water.

Content: 100 g (€26.35 / 100 g)

Sale price: €26.35 Regular price: €37.60
30
Nu Skin Perennial Body Lotion

Average rating of 0 out of 5 stars

69075
Nu Skin Perennial Body Lotion

Nu Skin Perennial is a scent-free body lotion that hydrates and protects the skin. It is suitable for all skin types. The intensive moisture care improves cell lifespan and strengthens the natural defenses of skin cells against stress factors such as dry air, extreme temperatures, and wind. Narcissus Tazetta Bulb Extract in Nu Skin Perennial The daffodil protects the cell structure of its bulb under challenging conditions, allowing it to bloom anew each year. The extract from the bulb of Narcissus tazetta is also used in Nu Skin Perennial to protect the skin, improve elasticity, and increase cellular resilience.

Content: 250 ml (€18.38 / 100 ml)

Sale price: €45.95 Regular price: €65.30
28
Nu Skin Nutricentials Vitamin C + Collagen Pump Nu Skin Nutricentials Vitamin C + Collagen Pump

Average rating of 0 out of 5 stars

69214
Nu Skin Nutricentials Vitamin C + Collagen Pump

Nu Skin Nutricentials Vitamin C + Collagen Pump is a versatile serum that combines vitamin C and collagen to give the skin a radiant, youthful appearance. The lightweight, non-comedogenic formula provides intensive hydration and helps visibly reduce fine lines and an uneven skin tone. Your daily glow booster The serum contains high-quality ingredients for youthful, radiant skin: Vitamin C & Collagen: Support plump, radiant skin and diminish fine linesGlyceryl Glucoside: Provides intensive hydration and helps prevent visible skin agingBioadaptive Plant Complex: Protects against environmental influences and enhances skin elasticityHydrates & revitalises: For a healthy, fresh complexion Application Distribute 2-3 drops gently over the face morning and evening after cleansing & toner. Follow with a serum & a moisturiser of your choice.

Content: 30 ml (€161.50 / 100 ml)

Sale price: €48.45 Regular price: €67.60
30
Nu Skin Liquid Body Lufra

Average rating of 0 out of 5 stars

69074
Nu Skin Liquid Body Lufra

Nu Skin Liquid Body Lufra is a exfoliant that gently removes impurities and dead skin cells. It is made from finely ground walnut shells and Aloe Vera and can be used for various purposes: To revitalise the body through invigorating exfoliating massage. To smooth dry, rough skin areas on elbows, knees, and the entire body. To improve the appearance of the skin. Application of Nu Skin Liquid Body Lufra Liquid Body Lufra is applied to damp skin and gently massaged in until it foams. Then rinse thoroughly and follow with a moisturising treatment. The body scrub should be used two to three times a week.

Content: 250 ml (€9.70 / 100 ml)

Sale price: €24.25 Regular price: €34.60
29
Nu Skin To Be Clear Pure Cleansing Gel

Average rating of 0 out of 5 stars

69138
Nu Skin To Be Clear Pure Cleansing Gel

Nu Skin To Be Clear Pure Cleansing Gel is used to cleanse clogged pores on the face. Its powerful formula transforms from gel to foam during use and reliably removes impurities, excess oil, and makeup. At the same time, it provides moisture to the skin. The cleansing gel has a refreshing and soothing effect, leaving the skin feeling clean and comfortable. Suitable for all skin types. The bottle is made from 100% recycled plastic. Key ingredients in Nu Skin To Be Clear Pure Cleansing Gel Amino acid-based cleansing agents Moisturizing ingredients like glycerin and lauryl lactate Bioadaptive botanical extracts that help the skin recover from daily stressors and environmental influences

Content: 150 ml (€22.57 / 100 ml)

Sale price: €33.85 Regular price: €48.00
31
Nu Skin Body Cleansing Gel

Average rating of 4 out of 5 stars

69067
Nu Skin Body Cleansing Gel

Nu Skin Body Cleansing Gel is a soap-free shower gel suitable for daily use due to its gentle, dermatologically tested formulation. It can be used all over the body in the shower or simply for handwashing. Ingredients such as Aloe Vera and other plant extracts soothe and care for the skin while protecting it from drying out. The result is a wonderfully soft skin sensation.

Content: 500 ml (€6.63 / 100 ml)

Sale price: €33.15 Regular price: €47.80
29
Nu Skin In Balance pH Balance Toner

Average rating of 0 out of 5 stars

69137
Nu Skin In Balance pH Balance Toner

Nu Skin In Balance pH Balance Toner provides a refreshing burst of hydration after facial cleansing. This lightweight, balancing toner delivers all-day moisture. Skin feels refreshed and radiant. The complexion appears smoother and softer, making the skin perfectly prepped for the next steps in your skincare routine, such as a serum or moisturizer. Suitable for all skin types. Key ingredients in Nu Skin In Balance pH Balance Toner Hydration complex with Lactobacillus ferment, Aloe Vera, Sodium PCA, and Sodium Hyaluronate to support the skin’s natural moisture barrier Bioadaptive botanical complex to help skin recover from daily stressors like pollution and environmental aggressors How to use Nu Skin In Balance pH Balance Toner After cleansing, apply to face and neck using a cotton pad. Use daily, morning and evening.

Content: 150 ml (€20.70 / 100 ml)

Sale price: €31.05 Regular price: €44.00
30
Nu Skin Thirst Fix Hydrating Gel Cream

Average rating of 0 out of 5 stars

69050
Nu Skin Thirst Fix Hydrating Gel Cream

Nu Skin Thirst Fix Hydrating Gel Cream is an oil-free facial gel cream that provides a refreshing moisture boost and results in smoother, more radiant skin. It is ideal for dry skin. The cream helps the skin attract, absorb, and retain water. Additionally, it offers protection and strengthens the skin's resilience. The facial gel cream is suitable for daily use.

Content: 75 ml (€83.53 / 100 ml)

Sale price: €62.65 Regular price: €89.50
30
Nu Skin Nu Colour Lip Plumping Balm Nu Skin Nu Colour Lip Plumping Balm

Average rating of 0 out of 5 stars

69095
Nu Skin Nu Colour Lip Plumping Balm

Nu Skin Nu Colour Lip Plumping Balm provides hydration and ensures fuller-looking lips with a subtle touch of pink. Unlike other lip care sticks, it does not feel unpleasantly sticky. The included antioxidant ingredients make the lips appear youthful. Tip: Nu Skin Nu Colour Lip Plumping Balm can be used alone or as a protective layer before the POWERlips Fluid.

Content: 4.5 g (€876.67 / 100 g)

Sale price: €39.45 Regular price: €56.30
30
Nu Skin HydraClean Creamy Cleansing Lotion

Average rating of 0 out of 5 stars

69136
Nu Skin HydraClean Creamy Cleansing Lotion

Nu Skin HydraClean Creamy Cleansing Lotion is soap-free and particularly gentle, ensuring the skin's natural moisture barrier remains intact during cleansing. Impurities, excess oil areas, and makeup are reliably removed. Thanks to its hydrating effect, the Creamy Cleansing Lotion is especially soothing and calming. It results in radiant, healthy, and refreshed-looking skin that is perfectly prepared for the next step in skincare. Ingredients in Nu Skin HydraClean Creamy Cleansing Lotion A combination of skin-friendly active ingredients and a compound of licorice extract to maintain the natural moisture barrier Spiegeleiblumensamen oil for gentle, hydrating care Bioadaptive plant substances for the regeneration of stressed skin Application method of Nu Skin HydraClean Cream Cleansing Lotion Gently massage onto face and neck with fingertips in the morning and evening, then rinse off.

Content: 150 ml (€21.43 / 100 ml)

Sale price: €32.15 Regular price: €45.60

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.