Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

MC Setting Lotion N

Description

Product information "MC Setting Lotion N "

MC Setting Lotion N is a hair setting spray that provides a firm hold. The copolymers in this lotion not only ensure a strong hold but also add volume and a silky shine. Alcohol-free.

Results:

  • Strong and firm hold
  • More volume and shine for your hair

Properties

Brand: Comair
Finish: shine, volume
Hair type: all
Product line: Comair Hair cosmetics

Manufacturer

Comair

Comair Germany GmbH
Gewerbering 6-8
41751 Viersen
Germany
Website: www.comair-germany.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

AQUA, PVP, POLYSORBATE 20, PARFUM, SORBITOL, CITRIC ACID, SODIUM CHLORIDE, SODIUM SULFATE, PHENOXYETHANOL, BENZOIC ACID, DEHYDROACETIC ACID, BENZYL SALICYLATE, CITRONELLOL, CI 42090
Skip product gallery

You may also like

30
MC Setting Lotion N

Average rating of 0 out of 5 stars

18152
MC Setting Lotion N

MC Setting Lotion N is a hair setting spray that provides a firm hold. The copolymers in this lotion not only ensure a strong hold but also add volume and a silky shine. Alcohol-free. Results: Strong and firm hold More volume and shine for your hair

Content: 1000 ml (€0.94 / 100 ml)

Sale price: €9.38 Regular price: €13.40
26
MC Setting Lotion S

Average rating of 0 out of 5 stars

18155
MC Setting Lotion S

Setting Lotion S by MC is a hair spray with strong hold that adds fullness and volume. Results: Full-bodied hair with incredible volume Strong hold

Content: 5 liter (€8.94 / 1 liter)

Variants from €9.38
Sale price: €44.70 Regular price: €60.10
30
MC Setting Lotion ES

Average rating of 0 out of 5 stars

18150
MC Setting Lotion ES

The Setting Lotion ES by MC is a hair gel with extra strong hold. It provides volume and silky shine to the hair. The "ES" stands for extra strong and firm hold. Result: Extra strong hold More volume and shine for your hair

Content: 1000 ml (€1.34 / 100 ml)

Sale price: €13.40 Regular price: €19.10
26
MC Setting Lotion ES

Average rating of 0 out of 5 stars

18151
MC Setting Lotion ES

The Setting Lotion ES by MC is a hair gel with extra strong hold. It provides volume and silky shine to the hair. The "ES" stands for extra strong and firm hold. Result: Extra strong hold More volume and shine for your hair

Content: 5 liter (€12.39 / 1 liter)

Variants from €13.40
Sale price: €61.95 Regular price: €83.30
29
Jaguar T-Series Rosé - 25 mm

Average rating of 0 out of 5 stars

40421
Jaguar T-Series Rosé - 25 mm

The Jaguar T-Series round brushes in elegant Rose: An essential in the toolkit of professional hairdressers! The brushes are available in four different sizes. The ionising round brushes not only look good but also feature specially rounded bristles that protect hair and scalp. The smooth, seamless aluminium cylinder prevents hair from tangling and ensures quick drying. The non-slip handle fits comfortably in the hand and is equipped with a pin for sectioning hair.

Content: 1 buers (€15.90 / 1 buers)

Variants from €13.10
Sale price: €15.90 Regular price: €22.35
20
Tigi Bed Head Resurrection Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

23306
Tigi Bed Head Resurrection Shampoo

For brittle and heavily damaged hair caused by heat and chemical treatments, tigi Bed Head Resurrection Shampoo is effective. It gently cleanses the hair, leaving it silky smooth and shiny. The hair is permanently repaired, instantly detangled, and smoothed. Additionally, the shampoo offers colour and heat protection. Effects of tigi Bed Head Resurrection Shampoo repairs damaged hair promotes healthy hair provides smooth, manageable, and moisturised hair

Content: 750 ml (€2.34 / 100 ml)

Variants from €10.25
Sale price: €17.55 Regular price: €21.99
41
Wella Welloxon Perfect 1000ml

Average rating of 5 out of 5 stars

45532
Wella Welloxon Perfect 1000ml

The Wella Welloxon Perfect Crème developer 1000ml is an activator for the entire Wella colour range. It is available in various concentrations for all application methods. Welloxon Perfect is a modern developer with a thick, creamy consistency that allows for quick mixing, rapid application, and easy processing without colour clumping or patchiness. The even distribution of the colour mixture guarantees a uniform result. During the relaunch of the new Koleston Perfect, Welloxon was also adapted. The innovative formula offers even easier mixing, strong colour performance, and precise colour development. It also delivers professional results when bleaching and lightening with Blondor. The 1000ml size provides up to 6 months of use after opening. Welloxon Perfect Benefits at a Glance: Welloxon Perfect features a specially formulated new recipe for: Improved consistency Easier and faster mixing More precise application Excellent foil adhesion Easier and quicker rinsing Enjoyable colouring experience Vegan Without mineral oils Packaging is 100% recyclable Welloxon Perfect delivers optimal colour results in terms of coverage, durability, uniformity, shine, and colour development! Easy to mix and apply thanks to its ideal viscosity. The product distributes very well through the hair. Welloxon Perfect Application Areas The individual concentrations are used as follows: Welloxon Perfect 1.9% Pastel: with Koleston Perfect, Illumina Color, Magma, BlondorPlex Cream Toner Welloxon Perfect 4%: with Koleston Perfect, Illumina Color, Magma, BlondorPlex Cream Toner Welloxon Perfect 6%: with Koleston Perfect, Illumina Color, Magma, Blondor, BlondorPlex Welloxon Perfect 9%: with Koleston Perfect, Illumina Color, Magma, Blondor, BlondorPlex Welloxon Perfect 12%: with Koleston Perfect, Illumina Color, Magma, Blondor, BlondorPlex Welloxon Perfect 6%: Top Seller for Best Results Welloxon Perfect 6% has been developed to achieve the best colour results with Wella Koleston, Illumina Color, and Magma. It lightens the hair by one to two levels, depending on the application, to: Achieve perfect consistency Ensure quick and easy mixing Targeted application Excellent foil adhesion Fast and uncomplicated rinsing Always use according to the instructions for use.

Content: 1000 ml (€1.49 / 100 ml)

Sale price: €14.95 Regular price: €25.20
17
Comair Hair Dryer Brush with Ceramic Sleeve

Average rating of 0 out of 5 stars

20104
Comair Hair Dryer Brush with Ceramic Sleeve

The Comair Hair Dryer Brush Ceramic Sleeve impresses with its particularly even heat distribution over the brush body, allowing hair to dry in no time. The nylon bristles on the ceramic body ensure smooth, shiny hair. The handle is made of foam, making the Comair Hair Dryer Brush Ceramichülse lightweight and comfortable to hold. The round brush is available in five different diameters. It also features a hanging loop.

Variants from €9.40
Sale price: €9.80 Regular price: €11.80
36
Schwarzkopf Igora Vibrance Tone on Tone Schwarzkopf Igora Vibrance Tone on Tone

Average rating of 0 out of 5 stars

54598
Schwarzkopf Igora Vibrance Tone on Tone

More Vibrance with the new Igora Vibrance from Schwarzkopf! More performance, more comfort, more versatility, more choice – all achieved by the new Igora Vibrance Tone on Tone hair colour from Schwarzkopf. The colouration has been completely redesigned and features a modern, exciting design that lives up to its name. 68 vibrant shades provide the hair with plenty of moisture thanks to the Moisture Protecting Complex, while lasting for up to 25 washes. Harmonious shades with increased colour protection (INSTAShine) stabilise the moisture level in the hair and supply it with care ingredients through a combination of vitamins and sugar molecules, aimed at maintaining hair health. Igora Vibrance strengthens the hair structure and protects against hair breakage. The mild, alcohol-free formula smooths the hair surface and prepares it like a canvas for creating a perfect, even colour result. Gel or Cream? With Igora Vibrance, you have the choice The new consistency allows the colour – depending on the chosen developer – to be used either as a gel or as a cream. Depending on technique or preference, you can choose between the gel or the cream. With the gel, application is faster, while a more precise application is achieved with the colour in creamy consistency. The new formula offers an even broader range of applications than before. The colouration can be used for neutralisation, fashion tonings, pastel effects, glossings, and colour refresh, making targeted accents in individual hair sections easy for bold colour enthusiasts. The Clear Tone (0-00) plays a special role here. The clear tone can be used as a gloss upgrade alone, as it (without mixing with a shade) provides even more shine. It also serves as a colour diluter to achieve pastel effects with all shades. Igora Vibrance has also received new packaging and impresses as a liquid colouration in a bottle. This ensures that the product can be used up completely. Application tips for Schwarzkopf Igora Vibrance Igora Vibrance is designed with a simple mixing ratio of 1:1 for all shades. Choose the Activator 4% for gentle lightening up to one level on light bases. No lightening is possible with the Activator 1.9%. Processing time is 5-20 minutes.

Content: 60 ml (€17.58 / 100 ml)

Sale price: €10.55 Regular price: €16.44
30
MC Nerzöl Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

18090
MC Nerzöl Conditioner

The Nerzöl Conditioner from MC is a rinse specially formulated for permanently waved and damaged hair. Its gentle and mild formula re-structures the hair anew. Results: Structured hair Gently cared-for hair

Content: 5 liter (€4.98 / 1 liter)

Variants from €5.23
Sale price: €24.88 Regular price: €35.60
Juliana Nails Mirror Pigment - Sexy Silver Juliana Nails Mirror Pigment - Sexy Silver

Average rating of 0 out of 5 stars

71409
Juliana Nails Mirror Pigment - Sexy Silver

Immerse yourself in a world full of glamour and extravagance with the Juliana Nails Mirror Pigments. The colour pigments turn every Nail Art design and full cover look into an absolute highlight. And with the Gel Lacquer High Gloss Finish No Wipe and the Nail Tool Set with Silicone Tip, application is child's play.  Experience the sparkle of glamour on your nails with the Juliana Nails Mirror Pigment in Sexy Silver, Champagne Pop, Berry Blast, Be Rosegold, Flirty Fuchsia, Emerald Shine, I Do Blue, Caribbean Feelings, Cool Blue Black Diamond, Dreamful White. This pigment is a modern and striking beauty product that gives any nail design an elegant chrome touch. The colour nuances are vibrant, clear, and glittering. Juliana Nails Mirror Pigment Highlights & Effects Extra fine pigment powder Intense colour result Easy application in combination with Gel Lacquer High Gloss Finish No Wipe Perfect adhesion Even finish Suitable for Nail Art & Full Cover designs Compatible with coloured, white, and black backgrounds Juliana Nails Mirror Pigments Application 1. Proceed as usual up to the colour layer 2. To seal, use the Gel Lacquer High Gloss Finish – No Wipe, as it is important that the gel has no sweat layer. 3. After curing the lacquer, apply the pigments quickly and thoroughly to your nail. Do not press too hard on the nail tip. 4. Remove pigment residues thoroughly with a dust brush from the nail. 5. Finally, seal the nail as usual. Carefully coat the nail edges. Little tip: If you apply your pigments over the entire nail, buff your nail edges again well with a buffer before sealing the pigment.

Content: 0.5 g (€9,980.00 / 1000 g)

Variants from €2.90
Regular price: €4.99

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.