Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Revlon Professional Nutri Color Filters Metal-Ice Toning Filters

Description

Product information "Revlon Professional Nutri Color Filters Metal-Ice Toning Filters "

Revlon Nutri Color Filters Metal-Ice Toning Filters is an ammonia-free, direct dyeing cream that adds colour, care, and shine to the hair. The Metal-Ice hair colours provide metallic, cool-shimmering, and radiant highlights. There are 5 special shades for blondes and brunettes.

Application of Revlon Nutri Color Filters Metal-Ice Toning Filters

  1. Apply the Revlon Professional Nutri Color cream.
  2. Allow to process for 3 to 15 minutes depending on the desired intensity of the colour.
  3. Rinse out.

Properties

Brand: Revlon Professional
Finish: refreshed colour
Product line: Revlon Nutri Color Filters

Manufacturer

Revlon Professional

Beautyge S.L. WTC
Tirso de Molina 40
08940 Barcelona
Spain
 Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

52
Revlon Professional Nutri Color Filters Metal-Ice Toning Filters Revlon Professional Nutri Color Filters Metal-Ice Toning Filters

Average rating of 0 out of 5 stars

86137
Revlon Professional Nutri Color Filters Metal-Ice Toning Filters

Revlon Nutri Color Filters Metal-Ice Toning Filters is an ammonia-free, direct dyeing cream that adds colour, care, and shine to the hair. The Metal-Ice hair colours provide metallic, cool-shimmering, and radiant highlights. There are 5 special shades for blondes and brunettes. Application of Revlon Nutri Color Filters Metal-Ice Toning Filters Apply the Revlon Professional Nutri Color cream. Allow to process for 3 to 15 minutes depending on the desired intensity of the colour. Rinse out.

Content: 100 ml (€8.90 / 100 ml)

Sale price: €8.90 Regular price: €18.60
52
Revlon Professional Nutri Color Filters Metal-Ice Toning Filters Revlon Professional Nutri Color Filters Metal-Ice Toning Filters

Average rating of 0 out of 5 stars

86136
Revlon Professional Nutri Color Filters Metal-Ice Toning Filters

Revlon Nutri Color Filters Metal-Ice Toning Filters is an ammonia-free, direct dyeing cream that adds colour, care, and shine to the hair. The Metal-Ice hair colours provide metallic, cool-shimmering, and radiant highlights. There are 5 special shades for blondes and brunettes. Application of Revlon Nutri Color Filters Metal-Ice Toning Filters Apply the Revlon Professional Nutri Color cream. Allow to process for 3 to 15 minutes depending on the desired intensity of the colour. Rinse out.

Content: 100 ml (€8.90 / 100 ml)

Sale price: €8.90 Regular price: €18.60
52
Revlon Professional Nutri Color Filters Metal-Ice Toning Filters Revlon Professional Nutri Color Filters Metal-Ice Toning Filters

Average rating of 0 out of 5 stars

86134
Revlon Professional Nutri Color Filters Metal-Ice Toning Filters

Revlon Nutri Color Filters Metal-Ice Toning Filters is an ammonia-free, direct dyeing cream that adds colour, care, and shine to the hair. The Metal-Ice hair colours provide metallic, cool-shimmering, and radiant highlights. There are 5 special shades for blondes and brunettes. Application of Revlon Nutri Color Filters Metal-Ice Toning Filters Apply the Revlon Professional Nutri Color cream. Allow to process for 3 to 15 minutes depending on the desired intensity of the colour. Rinse out.

Content: 100 ml (€8.90 / 100 ml)

Sale price: €8.90 Regular price: €18.60
52
Revlon Professional Nutri Color Filters Metal-Ice Toning Filters Revlon Professional Nutri Color Filters Metal-Ice Toning Filters

Average rating of 0 out of 5 stars

86119
Revlon Professional Nutri Color Filters Metal-Ice Toning Filters

Revlon Nutri Color Filters Metal-Ice Toning Filters is an ammonia-free, direct dyeing cream that adds colour, care, and shine to the hair. The Metal-Ice hair colours provide metallic, cool-shimmering, and radiant highlights. There are 5 special shades for blondes and brunettes. Application of Revlon Nutri Color Filters Metal-Ice Toning Filters Apply the Revlon Professional Nutri Color cream. Allow to process for 3 to 15 minutes depending on the desired intensity of the colour. Rinse out.

Content: 100 ml (€8.90 / 100 ml)

Sale price: €8.90 Regular price: €18.60
Maria Nila Power Powder

Average rating of 0 out of 5 stars

49243
Maria Nila Power Powder

Maria Nila Power Powder is a hair powder designed for maximum volume and texture. The volumising powder leaves a matte finish and provides strong hold for the hairstyle. Like all Maria Nila products, this one is vegan and free from sulphates and parabens. Maria Nila has additionally offset 100% of the product packaging's CO2 emissions. Application recommendation for Maria Nila Power Powder For ultimate root volume, sprinkle the Power Powder directly onto the roots and lightly work it in with the fingers. If texture and a fuller look are also desired in the lengths, the powder can also be used sparingly there.

Content: 2 g (€1,200.00 / 100 g)

Regular price: €24.00
8
Moroccanoil Paddle Brush XL

Average rating of 0 out of 5 stars

38046
Moroccanoil Paddle Brush XL

The Moroccanoil Paddle Brush in XL format with ceramic body is made from high-quality materials. Thanks to ion technology, heat is distributed across the entire brush body during blow-drying, resulting in an even finish and reduced drying time. The Moroccanoil Paddle Brush XL glides particularly gently through the hair. The extra-wide shape is suitable for long and short hair. The ionized nylon bristles also counteract static charge and seal the cuticle layer, making the hair look healthy. The durable Paddle Brush from Moroccanoil is ideal for daily use. The hair gains more shine and is easier to style. Moroccanoil Paddle Brush XL can be used as a blow-drying and finishing brush. With this hairbrush, smooth looks can be achieved on all hair types. Special Plus: A sectioning needle is located in the handle, making hair styling even easier.

Sale price: €32.95 Regular price: €36.00
61
Schwarzkopf BC Root Activating Serum Schwarzkopf BC Root Activating Serum

Average rating of 0 out of 5 stars

54639
Schwarzkopf BC Root Activating Serum

The Schwarzkopf BC Root Activating Set helps with hair loss and thinning hair. The set consists of two coordinated products: Schwarzkopf BC Root Activating Shampoo 250ml Schwarzkopf BC Root Activating Serum 100ml Schwarzkopf BC Root Activating Set: Against Hair Loss Shampoo and scalp serum combat hair loss and thinning hair with a powerful formula containing Guarana and Biotin. Guarana contains caffeine, which strengthens hair roots. Biotin is a water-soluble vitamin that contributes to the production of keratin, the main component of hair.

Content: 100 ml (€13.95 / 100 ml)

Sale price: €13.95 Regular price: €35.95
16
Aveda Scalp Solutions Replenishing Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

55502
Aveda Scalp Solutions Replenishing Conditioner

The Aveda Scalp Solutions Replenishing Conditioner provides moisture and leaves hair and scalp feeling smooth. Additionally, it offers a instant cooling sensation. A blend of Babassu and Moringa oils ensures optimal care. The fragrances of lemon, orange, neroli, and mint work harmoniously together to create a perfect day. The conditioner can be used on all scalp types and after every wash. Application of Aveda Scalp Solutions Replenishing Conditioner Massage into damp hair and scalp after washing. Rinse thoroughly.

Content: 200 ml (€20.48 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €40.95 Regular price: €48.50
53
Wella Performance Hairspray

Average rating of 5 out of 5 stars

17543
Wella Performance Hairspray

Wella's Performance Hairspray is a cult product for a reason. This classic hairspray provides strong, long-lasting hold without leaving behind a sticky residue. The extra fine mist feels almost weightless in the hair and gives perfect hold. It is therefore a real secret weapon for everyone with fine or thin hair. The hair spray can be easily brushed out again. The famous hairspray offers protection against harmful UV rays and is available in a 500ml size. It is suitable for everyday use for any hairstyle and hair type. Additionally, it has a very pleasant smell. Natural looks guaranteed!

Content: 500 ml (€1.99 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €21.10
28
Alessandro Nagellack Snow White

Average rating of 0 out of 5 stars

63421
Alessandro Nagellack Snow White

"Queen Queen, you are the most beautiful here, but Snow White over the mountains with the seven dwarfs is a thousand times more beautiful than you." And just as beautiful are the five nail polishes of the Alessandro Snow White Special Edition. The nail polish is enriched with valuable almond oil. Thanks to the included vitamins and nutrients, the nails are particularly well cared for. The nail surface is less brittle, and nail growth is promoted. The colours are especially radiant, opaque, and long-lasting. The gentle and creamy texture is easy to apply.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.