Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Maria Nila True Soft Conditioner

Description

Product information "Maria Nila True Soft Conditioner "

The Maria Nila True Soft Conditioner, enriched with valuable Argan oil, provides intensive moisture to dry hair. The hair balm reduces frizz and imparts smoothness, making the hair easier to comb.
Thanks to the colour protection complex, hair colour is protected and shines with a silky gloss.

Application recommendation:

Massage into damp hair and leave in for a few minutes. Rinse thoroughly.

 

Properties

Brand: Maria Nila
Certficates: Leaping Bunny, PETA - Cruelty Free
Hair type: dry hair
Product line: Maria Nila Care & Style
Speciality: cruelty-free, paraben-free, sulphate-free, vegan

Manufacturer

Maria Nila

Maria Nila
Östermalmsgatan 19
114 26 Stockholm
Sweden
Contact email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Amodimethicone/Morpholinomethyl Silsesquioxane Copolymer; Aqua; Argania Spinosa Kernel Oil; Behentrimonium Chloride; Benzoic acid; Butylphenyl Methylpropional; Cetearyl Alcohol; Cetrimonium Chloride; CI 47005; CI 61570; CI 61585; Dehydroacetic Acid; Dimethicone; Dimethiconol; Glycerin; Lactic Acid; Moringa Oleifera Seed Oil; Olea Europaea Fruit Oil; Fragrance; Pentaerythrityl tetra-di-t-butyl hydroxyhydrocinnamate; Phenoxyethanol; Phyllostachys nigra leaf extract; Polyglyceryl-3 polyricinoleate; PPG-3 Benzyl Ether Myristate; Propanediol; Quaternium-95; Sodium Chloride; Sodium PCA; Stearamidopropyl Dimethylamine; Trideceth-5
Skip product gallery

You may also like

Maria Nila True Soft Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

49097
Maria Nila True Soft Conditioner

The Maria Nila True Soft Conditioner, enriched with valuable Argan oil, provides intensive moisture to dry hair. The hair balm reduces frizz and imparts smoothness, making the hair easier to comb. Thanks to the colour protection complex, hair colour is protected and shines with a silky gloss. Application recommendation: Massage into damp hair and leave in for a few minutes. Rinse thoroughly.  

Content: 1000 ml (€7.20 / 100 ml)

Variants from €14.00
Regular price: €72.00
Maria Nila True Soft Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

49094
Maria Nila True Soft Conditioner

The Maria Nila True Soft Conditioner, enriched with valuable Argan oil, provides intensive moisture to dry hair. The hair balm reduces frizz and imparts smoothness, making the hair easier to comb. Thanks to the colour protection complex, hair colour is protected and shines with a silky gloss. Application recommendation: Massage into damp hair and leave in for a few minutes. Rinse thoroughly.  

Content: 300 ml (€9.67 / 100 ml)

Variants from €14.00
Regular price: €29.00
Maria Nila Head & Hair Heal Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

49108
Maria Nila Head & Hair Heal Shampoo

Maria Nila Head & Hair Heal Shampoo is more than just a shampoo – it is targeted care for sensitive and irritated scalps prone to dandruff, itching, or hair loss. Thanks to its unique combination of anti-inflammatory and healing ingredients, it is ideal for daily use and is highly compatible with demanding scalps. It is the perfect choice for those who value gentle, vegan hair care and a healthy scalp. Benefits and Active Ingredients Anti-inflammatory care: The combination of Pirocton-Olamin and soothing Aloe Vera extracts reliably relieves itching and irritation. Dandruff is gently and effectively reduced – all without aggressive additives. Strengthening & stimulating hair growth: Highly effective ingredients such as Vitamin E, Apigenin, and Peptides stimulate hair follicles. Oleanolic acid helps to sustainably prevent hair loss – for fuller, stronger hair with a healthy scalp. Colour protection & shine: The exclusively developed Colour Guard Complex reliably protects coloured hair from fading and provides a natural, radiant shine. Gentle cleansing & moisture balance: The formulation is completely vegan, paraben- and sulfate-free. Therefore, the shampoo is perfect for daily care without stressing or drying out the scalp. Application Recommendations Apply a small amount to wet hair and scalp, massaging in thoroughly. Rinse thoroughly and, if needed, complement with conditioner or mask. The shampoo is suitable for daily use and is particularly economical – a hazelnut-sized amount is usually enough for one wash. Maria Nila Head & Hair Heal Shampoo Reviews The shampoo impresses not only with its effectiveness but also with feedback from many users: Soothing effect: After just a few applications, users report significantly calmer, more relaxed, and less irritated scalps. Itching disappears, and dandruff is noticeably reduced after a short time. Pleasant scent and economy: Many appreciate the subtle, fresh fragrance and the economical consistency of the shampoo. Even with long hair, a small amount is sufficient, and it lathers pleasantly. Excellent care for coloured hair: Hair remains shiny, colour-intensive, and easy to comb – even without additional conditioner. Especially coloured and stressed hair benefits from gentle cleansing and sustainable colour protection. Support with hair loss: Some users with hair loss or sensitive scalps reported visible improvements – including less hair loss and stronger hair growth, even after prolonged use. Long-term satisfaction: Many users no longer want to miss the shampoo, as their scalp problems and hair structure have improved sustainably. The effectiveness, compatibility, and vegan concept of the entire Maria Nila care range are particularly praised. Skepticism with very sensitive skin: In rare cases, the scalp may initially react to new products. However, these symptoms usually disappear after a short adjustment period.

Content: 350 ml (€9.14 / 100 ml)

Variants from €15.00
Regular price: €32.00
26
Sassoon Cremagel 60ml - 9/5 extra light blonde violet

Average rating of 0 out of 5 stars

43061
Sassoon Cremagel 60ml - 9/5 extra light blonde violet

The Sassoon Cremagel provides exceptional colour with vibrant shine from root to tip. The cream-gel texture is very easy to apply. The Cremagels deliver shimmering and long-lasting colour results that enhance the hair without appearing overly conspicuous: Precise shading, authentic and believable tonalities, accurate and clear shades Thoughtfully curated colour palette without redundant colours Contains the advanced conditioning system Intelliprotec for ultimate shine and lasting intensity The Cremagels are mixed in a 1:1 ratio with Sassoon Developer and left on the hair for approximately 30-45 minutes for optimal development. The Cremagels are compatible with each other. No additional heat application is necessary.

Content: 60 ml (€28.25 / 100 ml)

Variants from €15.95
Sale price: €16.95 Regular price: €22.80
51
Wella Shinefinity 60ml - 05/98 Steel Orchid Wella Shinefinity 60ml - 05/98 Steel Orchid

Average rating of 4 out of 5 stars

45442
Wella Shinefinity 60ml - 05/98 Steel Orchid

The latest colour innovation from Wella Professionals, featuring Balanced pH Technology – for a healthy hair feel: Wella Shinefinity Glaze demi-permanent gloss. Wella Shinefinity Glaze provides a long-lasting healthy hair feel and natural shine with a translucent tinting, without lightening and without damaging the hair. Balanced pH Technology Thanks to Balanced pH Technology, Wella Shinefinity Glaze ensures a healthy hair feel. The use of oxidative dyes combined with the balanced pH level results in long-lasting colour shine with Zero lightening, Zero hair damage, and a unique, healthy hair feel. Advantages of Wella Shinefinity Glaze ZERO lightening ZERO hair damage Clean Beauty Healthy-looking hair Natural shine Translucent tinting Durability up to 20 washes Free from animal-derived ingredients Sustainable packaging No yellow or gold undertone after a short period, unlike typical glosses Healthy hair feel No hair damage & no roots Light tinting & natural shine Shinefinity by Wella: Clean Beauty and environmentally friendly packaging No lightening No hair damage Vegan formulation Without ammonia, silicones, and direct dyes Free from animal-derived ingredients Ingredients are transparently disclosed Dermatologically tested Sustainable packaging Colour Range of Wella Shinefinity The shades of Wella Shinefinity can be categorised into warm, cool, natural tones, and boosters. Warm: Vanilla Glaze, Spicy Ginger, Honey Latte, Caramel Milk, Caramel Chocolate, Caramel Espresso, Hot Chili Natural: Soft Sage, Silk Blush, Beige Sand, Dark Sage, Deep Walnut, Bitter Chocolate Cool: Toffee Milk, Iced Platinum, Pink Shimmer, Platinum Opal, Blue Pearl, Silver Pearl, Toffee Cream, Strawberry Wine, Raspberry Latte, Smoky Opal, Cherry Wine, Frosted Chestnut, Steel Orchid, Deep Cherry Booster: Crystal Glaze, Blue Booster, Violet Booster Application of Wella Shinefinity After lightening the hair colour with Wella Blondor, it is recommended to use Wellaplex No. 2 Bond Stabilizer to strengthen the hair structure before applying Wella Shinefinity. The desired shade is mixed 1:1 with the activator and applied to dry or towel-dried hair. The hair is then combed through to distribute the colour evenly. Wella Shinefinity should develop for 10-20 minutes without heat before rinsing out. Wella Shinefinity can be used after bleaching services, on natural hair, between colour services for adjustment or refreshment of blonde hair, or as a colour correction service.Note: The appearance of shades may vary depending on screen settings. The result becomes more intense the longer the development time. Starting hair colour and hair texture also influence the result. Application is recommended only after consultation with a professional. Tip: To discover how to grey hair with Wella Shinefinity, see the folder "Grey hair with Wella Shinefinity".

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
51
Wella Koleston Perfect Me+ Vibrant Reds 60ml - 33/66 dark brown intensive mahogany intensive

Average rating of 5 out of 5 stars

44413
Wella Koleston Perfect Me+ Vibrant Reds 60ml - 33/66 dark brown intensive mahogany intensive

The new Wella Koleston Perfect Vibrant Reds collection features many intense and exciting shades of red, incorporating a variety of nuances with ME+ technology that reduces the risk of allergies. The molecule is not present in the following shades: 8/34, 8/45, 77/43, 88/43, 77/44, 77/66, 55/65, 77/46, 99/44. Vibrant Reds are cream hair colours offering a spectrum of natural, shimmering red tones in copper, red, and violet. Up to 100% coverage. As some shades have been discontinued, alternative recommendations can be found in the colour chart. Application of Wella Koleston Perfect Me+ Vibrant Reds The application process involves a few steps: Preparation and Application Mix the colour in a 1:1 ratio with Welloxon Perfect. Apply the mixture to dry hair, starting with the most grey areas. Processing Time and Development With heat: 15-25 minutes Without heat: 30-40 minutes Select the oxidation strength based on the desired lightening: 4% for the same tone or darker, 6% for slight lightening, 9% for medium lightening, 12% for strong lightening. Special Applications For over 50% grey hair: Mix with a pure natural nuance. For even colouring: Dampen the hair after the main processing time and leave for an additional 5-10 minutes. Finish Use a Colour Service treatment after rinsing to fix the colour.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
24
Goldwell Topchic Naturals 60ml - 2 N black

Average rating of 5 out of 5 stars

14537
Goldwell Topchic Naturals 60ml - 2 N black

Goldwell Topchic Naturals 60ml provide multifaceted, brilliant, and long-lasting colour. The Dye Penetration and Reflects System guarantee: 100% grey coverage across a comprehensive colour spectrum 100% natural coverage for fine to normal hair (N-shades) 100% grey coverage with cool tone alignment (NA-shades) 100% grey coverage for thick hair or intensive grey coverage for normal hair (NN-shades) Ultimate durability and maximum hair protection The cool NA-shades remain cool even after many washes thanks to the CoolProtect System. The Equalizer System 2.0 ensures an even result – from roots to tips, Topchic Naturals creates a uniform colour image. Nevertheless, the hair is maximally protected thanks to IntraLipid Technology. Application of Goldwell Topchic Naturals 60ml Start with dry hair. Mix the Topchic hair colour in a 1:1 ratio with the System Developer. Apply the mixture to the hair using a colouring brush. Allow the colour to develop: 20 minutes with heat, 30 minutes without heat. Thoroughly rinse out the hair colour. Shampoo the hair twice. Finish with a conditioner or hair treatment.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €17.00
32
Wella Pro+ Perform Straightener S

Average rating of 0 out of 5 stars

99201
Wella Pro+ Perform Straightener S

Wella Pro+ Perform Straightener S offers gentle straightening for sensitive hair. This vegan straightening cream, free from mineral oils, has been specifically developed for sensitive hair. With AHA, Betain, and the Bond Builder technology, it ensures long-lasting smooth, manageable, and soft hair without stressing the hair structure. Application for permanently straight hair Apply strand by strand, comb through well, and leave to process Emulsify & rinse thoroughly Dry hair completely with a blow dryer Apply neutralizer, leave for 10 minutes – keep hair straight during processing Finish with Wella Service aftercare

Content: 200 ml (€16.48 / 100 ml)

Sale price: €32.95 Regular price: €48.48
57
Schwarzkopf OSIS+ Hairbody Spray

Average rating of 0 out of 5 stars

15075
Schwarzkopf OSIS+ Hairbody Spray

The OSIS Hairbody Spray is an ultra-lightweight spray with dual action. The spray smooths the hair surface by balancing porous areas in the hair. This results in a beautiful shine and the hair feels noticeably more manageable. The hair is detangled, making it easier to comb. For this reason, the OSIS Hairbody Spray is the perfect aid during hair cutting. The ultra-light formula does not weigh the hair down. As a result, the hairstyle gains natural movement and bounce. The spray adds volume and provides natural hold. It is sprayed onto towel-dried hair. Afterwards, the hair is easier to style and well prepared for blow-drying. Even air-dried hair gains shine, a natural fall, and is protected against static electricity.

Content: 200 ml (€4.48 / 100 ml)

Sale price: €8.95 Regular price: €21.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.