Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Maria Nila Pure Volume Conditioner

Description

Product information "Maria Nila Pure Volume Conditioner "

The Maria Nila Pure Volume Set + Free True Soft Argan Oil for fine hair lacking volume and fullness includes:

  • Maria Nila Pure Volume Shampoo 350ml
  • Maria Nila Pure Volume Conditioner 300ml
  • Maria Nila Pure Volume Masque 250ml
  • FREE Maria Nila True Soft Argan Oil 30ml

Maria Nila Pure Volume Set with free True Soft Argan Oil

The set not only provides increased volume and fullness but also promotes a healthy hair structure. The products in the set contain valuable Vitamin B5, which improves the metabolism at the hair root and supports healthy hair growth.

The free inclusion in the set is the Maria Nila True Soft Argan Oil, which gives the hair a well-groomed appearance. It provides moisture all day and imparts a silky shine to the hair. Dry areas are moisturised, and the hair receives a fresh scent.

All products are vegan, sulfate-, paraben-, and cruelty-free, as is standard for Maria Nila!

Properties

Brand: Maria Nila
Certficates: Leaping Bunny, PETA - Cruelty Free
Hair type: fine hair
Product line: Maria Nila Care & Style
Speciality: cruelty-free, paraben-free, sulphate-free, vegan

Manufacturer

Maria Nila

Maria Nila
Östermalmsgatan 19
114 26 Stockholm
Sweden
Contact email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Amodimethicone/Morpholinomethyl Silsesquioxane Copolymer; Aqua; Behentrimonium Chloride; Benzyl Alcohol; Benzyl Salicylate; Cetearyl Alcohol; Cetrimonium Chloride; CI 16035; Ci 42090; Citric Acid; Citronellol; Dimethicone; Dimethiconol; Disodium EDTA; Ethylhexylglycerin; Ethyltrimonium chloride methacrylate/hydrolyzed wheat protein copolymer; Glycerin; Helianthus Annuus Seed Oil; Hexyl cinnamal; Lactic Acid; Linalool; Moringa Oleifera Seed Oil; Olea Europaea Fruit Oil; Panthenol; Parfum; Pentaerythrityl tetra-di-t-butyl hydroxyhydrocinnamate; Phenoxyethanol; Phyllostachys nigra leaf extract; Polyglyceryl-3 polyricinoleate; Potassium sorbate; PPG-3 Benzyl Ether Myristate; Propanediol; Quaternium-95; Stearamidopropyl Dimethylamine; Trideceth-5
Skip product gallery

You may also like

Maria Nila Pure Volume Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

49084
Maria Nila Pure Volume Conditioner

The Maria Nila Pure Volume Set + Free True Soft Argan Oil for fine hair lacking volume and fullness includes: Maria Nila Pure Volume Shampoo 350ml Maria Nila Pure Volume Conditioner 300ml Maria Nila Pure Volume Masque 250ml FREE Maria Nila True Soft Argan Oil 30ml Maria Nila Pure Volume Set with free True Soft Argan Oil The set not only provides increased volume and fullness but also promotes a healthy hair structure. The products in the set contain valuable Vitamin B5, which improves the metabolism at the hair root and supports healthy hair growth. The free inclusion in the set is the Maria Nila True Soft Argan Oil, which gives the hair a well-groomed appearance. It provides moisture all day and imparts a silky shine to the hair. Dry areas are moisturised, and the hair receives a fresh scent. All products are vegan, sulfate-, paraben-, and cruelty-free, as is standard for Maria Nila!

Content: 100 ml (€14.00 / 100 ml)

Regular price: €14.00
57
Goldwell Elumen Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

36185
Goldwell Elumen Conditioner

The Goldwell Elumen Conditioner has been specifically developed for hair coloured with Elumen. The conditioning formula provides immediate nourishment and detangling, protecting the hair from mechanical damage. Fine to normal coloured hair benefits from the active ingredients of the colour conditioner, as it is tailored to the needs of these hair structures. The hair becomes smooth and easy to comb, while the special Elumen shine is intensified. This helps the colour to last longer than on the first day after colouring. The conditioner is applied to damp hair after washing with Elumen Shampoo, focusing on lengths and ends, and rinsed out after a short processing time. Results Colour protection Improved combability Intensive colour shine Smoothness

Content: 1000 ml (€4.46 / 100 ml)

Variants from €13.90
Sale price: €44.60 Regular price: €104.90
4
Nioxin Styling Hair Thickening Gel Nioxin Styling Hair Thickening Gel

Average rating of 0 out of 5 stars

90140
Nioxin Styling Hair Thickening Gel

Do you desire fuller styles and more volume, even with thin hair? Then the Nioxin Hair Thickening Gel is the perfect solution! This styling gel provides stronger, fuller strands and offers flexible hold – without making the hair feel stiff or sticky. Results with Nioxin Styling Hair Thickening Gel More volume: Immediately adds fullness to the hair. Strong hold: Ensures long-lasting, defined styles. Grip: Makes the hair noticeably more substantial and easier to style. Flexibility: Light hold that keeps hair supple. No sticking: For a natural shine without weighing down. Application of Nioxin Styling Hair Thickening Gel Apply a small amount (about 3 cm) of the gel to the hand and work into damp hair. Then blow-dry and style as desired.

Content: 140 ml (€18.57 / 100 ml)

Sale price: €26.00 Regular price: €27.00
38
Olaplex No. 7 Bonding Oil

Average rating of 0 out of 5 stars

49148
Olaplex No. 7 Bonding Oil

Olaplex No. 7 Bonding Oil is a unique, new hair oil from Olaplex. It is highly concentrated, repairs the hair, and still feels extremely lightweight. The hair oil provides incredible shine and smoothness while simultaneously strengthening the hair structure from within. At the same time, the oil offers colour protection and prolongs the longevity of hair colour. Frizz is reduced and flyaways are tamed. Olaplex No. 7 provides definition and bounce for curly hair. Is Olaplex No. 7 a heat protectant? The integrated heat protection in the oil ensures safe styling with a hairdryer, straightener, or curling iron up to 230°C. Who is Olaplex No. 7 suitable for? The versatile oil is suitable for all hair types and can also be mixed with other leave-in products. Olaplex No. 6 is particularly well suited for this purpose. Olaplex No. 7 ingredients The Bonding Oil is based on Olaplex’s proven formula and patented technology – the ingredient Bis-Aminopropyl Diglycol Dimaleate. The formulation is alcohol-free and vegan, leaving no residues in the hair. Additionally, Olaplex No. 7 Oil contains no parabens or sulphates. It is free from DEA, aldehydes, formaldehyde, gluten, nuts, phosphates, and animal testing. The question of whether Olaplex No. 7 is silicone-free must be answered with “no”. The silicones included are essential in this case to give the hair shine and smoothness. How do I use Olaplex No. 7? The application of Olaplex No. 7 is very economical. It can be used on dry or damp hair or before styling with heat. The bottle should be turned upside down and gently tapped to dispense a controlled drop. Then simply apply a small amount, depending on hair length, into the hands and work into the hair. Afterwards, style as desired. The use of Olaplex No. 7 can be repeated daily. Buy Olaplex No. 7 Order Olaplex No. 7 Bonding Oil with its feather-light formula and nourishing effect now online at BellAffair. Our online shop offers top-quality Olaplex No. 7 at an affordable price.

Content: 30 ml (€66.67 / 100 ml)

Sale price: €20.00 Regular price: €32.00
50
Matrix Tonal Control Pink Toners - 8C

Average rating of 0 out of 5 stars

48574
Matrix Tonal Control Pink Toners - 8C

Matrix Tonal Control Pink-Toners n acidic toner for neutralising unwanted undertones and refining after bleaching. The gel toner provides multidimensionality after the bleaching service with a beautiful shine. Matrix Tonal Control Pink-Reflexe develop with visible oxidation for a predictable result. After application, the colour gradually darkens in the hair, allowing the correct time for rinsing to be determined. The acidic toner contains Pre-Bonded technology. It protects and strengthens the hair during the colouring process. Advantages No lightening Colour brilliance for up to 6 weeks Colour darkens in the hair, enabling the correct time for rinsing to be read Multidimensional result with pink reflections The main pigment and the Reflexton are colour-coded for easy colour selection

Content: 90 ml (€11.17 / 100 ml)

Sale price: €10.05 Regular price: €19.90
Maria Nila Sheer Silver Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

49107
Maria Nila Sheer Silver Conditioner

The Maria Nila Sheer Silver Conditioner is a moisturising hair treatment that smooths the hair and makes it easier to comb. This hair care product is ideal for cool blond, silver, or white shades to remove unwanted yellow and gold tones. Vitamin B 5 provides moisture to the hair while strengthening the hair structure, and valuable argan oil protects the colour retention. The conditioning rinse with blackberry extracts and violet pigments gives cool blond shades a radiant brilliance while simultaneously strengthening the hair structure. The Colour Protection Complex protects the hair from external damage and gives the colour a fresh, radiant shine. 100% vegan and free from parabens and sulfates

Content: 100 ml (€14.00 / 100 ml)

Regular price: €14.00
56
Matrix SoColor Pre-Bonded Natürliche Nuancen Matrix SoColor Pre-Bonded Natürliche Nuancen

Average rating of 0 out of 5 stars

48447
Matrix SoColor Pre-Bonded Natürliche Nuancen

Matrix SoColor Pre-Bonded Natürliche Nuancen ist eine oxidative Creme-Haarfarbe für ultra-einfache Anwendung und 100% Deckkraft. Die Farbe bringt vorhersehbare Farbergebnise in vielfältigen Nuancen und eine angenehme Konsistenz in der Anwendung. Durch die oxidativen Farbpigmente gibt es nur eine geringe Kopfhautanfärbung.

Content: 90 ml (€9.83 / 100 ml)

Sale price: €8.85 Regular price: €19.90
23
Hercules Sägemann Wolf 37 Needle-Post Comb 608

Average rating of 0 out of 5 stars

46362
Hercules Sägemann Wolf 37 Needle-Post Comb 608

The handcrafted Hercules Sägemann Wolf 37 Needle Stick Comb 608 has proven to be a true favourite in hair salons. But it is not only popular in professional settings, but also increasingly in private use. The comb is ideal for sectioning, combing, and teasing hair. Additionally, it is gentle on hair and scalp. The high-quality processed ebonite is flexible and allows for versatile use. It is suitable for all hair types.

Sale price: €6.95 Regular price: €9.00
Maria Nila Pure Volume Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

49082
Maria Nila Pure Volume Conditioner

The Maria Nila Pure Volume Set + Free True Soft Argan Oil for fine hair lacking volume and fullness includes: Maria Nila Pure Volume Shampoo 350ml Maria Nila Pure Volume Conditioner 300ml Maria Nila Pure Volume Masque 250ml FREE Maria Nila True Soft Argan Oil 30ml Maria Nila Pure Volume Set with free True Soft Argan Oil The set not only provides increased volume and fullness but also promotes a healthy hair structure. The products in the set contain valuable Vitamin B5, which improves the metabolism at the hair root and supports healthy hair growth. The free inclusion in the set is the Maria Nila True Soft Argan Oil, which gives the hair a well-groomed appearance. It provides moisture all day and imparts a silky shine to the hair. Dry areas are moisturised, and the hair receives a fresh scent. All products are vegan, sulfate-, paraben-, and cruelty-free, as is standard for Maria Nila!

Content: 1000 ml (€7.20 / 100 ml)

Variants from €14.00
Regular price: €72.00
1
Hercules Sägemann Handle Comb 260

Average rating of 5 out of 5 stars

46326
Hercules Sägemann Handle Comb 260

The Hercules Sägemann Stielkamm 260 impresses with top-notch functionality, superior quality, and a modern design. The elegant colours brighten up the working day and are truly eye-catching. Like all combs from Hercules Sägemann, this comb is also of excellent quality, which is reflected in the balance between durability and flexibility. Since the comb is made from Ebonit, a type of rubber, it is very break-resistant on one hand, yet retains its flexibility. Quite the opposite: the comb fits perfectly in the hand and yields slightly under pressure. The Stielkamm 260 protects the scalp from injuries thanks to rounded teeth, which are also arranged straight. With each combing stroke, the scalp is even massaged, stimulating blood circulation and positively affecting scalp and hair in many ways. Available in 5 unique colours.

Sale price: €3.95 Regular price: €4.00
28
Kérastase Première Shampoo for damaged hair Kérastase Première Shampoo for damaged hair

Average rating of 0 out of 5 stars

33667
Kérastase Première Shampoo for damaged hair

Kérastase Première Pflegeduo for dual-action hair repair is ideal for damaged hair. It regenerates, imparts smoothness and shine. The set includes the essentials of the Première repair series from Kérastase: Kérastase Première Bain Décalcifiant Réparateur 250ml Kérastase Première Concontré Décalcifiant Ultra-Réparateur 250ml Kérastase Première Pflegeduo for dual-action hair repair: Protects your hair from further damage Treated hair absorbs three times more calcium from water than healthy hair. Calcium in this amount can negatively affect the already stressed hair structure. The result can be permanent hair damage. With the hair bath and the Concontré, this process can be countered, as shampoo and Concontré repair the hair and reduce calcium deposits. Kérastase Première Pflegeduo for dual-action hair repair application recommendation Wet the hair. Start with the Concontré. First, apply the Concontré to damp hair and leave it on for 5 minutes – do not rinse. Apply the hair bath over the Concontré and gently massage and emulsify. Then rinse everything thoroughly.

Content: 500 ml (€10.78 / 100 ml)

Variants from €28.95
Sale price: €53.90 Regular price: €74.80
23
Hercules Sägemann Styling Comb 257

Average rating of 0 out of 5 stars

46321
Hercules Sägemann Styling Comb 257

Hercules Sägemann Styling Comb 257 is an essential tool in every salon. The styling comb is ideal for combing, styling, and creating updos and braids. Hercules Sägemann Styling Comb 257: Popular Comb for Styling The rounded teeth protect hair and scalp during sectioning, combing, and styling. Thanks to the heat- and chemical-resistant material, the comb is also suitable for hair straightening and can come into contact with hairspray without damage. The antistatic effect prevents hair from charging. Because it is very flexible yet maintains its shape, thick hair or larger hair sections are no problem for the comb.

Sale price: €6.95 Regular price: €9.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.