Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 4.5 out of 5 stars

2 Reviews

L'Oréal Professionnel Keratin Alpha Sleek Smooth Transformer Treatment

Description

Product information "L'Oréal Professionnel Keratin Alpha Sleek Smooth Transformer Treatment"

The L’Oréal Professionnel Keratin Alpha Sleek Smooth Transformer Treatment is an intensive smoothing care product that works deep inside the hair fibre and is specifically designed for rebellious and frizz-prone hair. The professional formula supports long-lasting smoothness and visibly improves manageability – for a controlled, sleek finish. The weekly care application with Keratin-Alpha-Shapers and amino acid chains helps to gently tame the hair while keeping volume and frizz under control. The hair appears smoother, more cared for, and easier to style.

Highlights

  • Intensive smoothing care for rebellious hair
  • Penetrates deeply into the hair fibre
  • Supports long-lasting smoothness
  • Improves styling ability and control
  • With Keratin-Alpha-Shapers and amino acids; ideal as weekly intensive care
  • The more often the treatment is used, the better the results

Application:

  • The effect peaks after 4 weeks
  • Shake well
  • Divide hair into 2 sections
  • Distribute a palm-sized amount evenly through lengths and ends
  • Rinse thoroughly after 10-15 minutes
  • Then apply the Keratin Alpha Sleek Serum
  • Blow-dry hair completely; touch up with a styling iron if needed


Properties

Brand: L'Oréal Professionnel Paris
Finish: anti frizz effect, smoothness, straight hair
Hair type: unruly hair
Product line: L'Oréal Professionnel Keratin Alpha Seek

Manufacturer

L'Oréal Professionnel Paris

L'Oréal Professionnel
14, rue Royale
75008 Paris
France
Contact email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 2

2 of 2 reviews

Average rating of 4.5 out of 5 stars


50%

50%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


2 reviews

28 September 2026 11:13

Review with rating of 4 out of 5 stars

dranbleiben

Nach der ersten Anwendung fand ich es gut aber jetzt nicht außergewöhnlich. Erst nach ein paar Wochen hab ich den Unterschied deutlich gemerkt. Längen lassen sich leichter föhnen und ich muss nicht mehr mit dem Glätteisen nacharbeiten. Bin zufrieden. Hat sich gelohnt.

Our feedback: Danke für deine Bewertung 🩷

24 September 2026 12:36

Review with rating of 5 out of 5 stars

überrascht gut

Treatment braucht zwar seine Zeit aber Haare sind danach glatter. Ergebnis wird besser je öfter ich es benutzt habe.

Our feedback: Danke für deine Bewertung 🩷

Ingredients

AQUA / WATER / EAU • CETEARYL ALCOHOL • COCOS NUCIFERA OIL / COCONUT OIL • BEHENTRIMONIUM CHLORIDE • ISONONYL ISONONANOATE • CETYL ESTERS • PARFUM / FRAGRANCE • ETHANOLAMINE • ISOPROPYL ALCOHOL • CYSTEINE • DIMETHICONe • HYDROXYETHYLCELLULOSE • PHENOXYETHANOL • SODIUM METABISULFITE • AMODIMETHICONE • ASCORBIC ACID • TRIDECETH-10 • TRISODIUM ETHYLENEDIAMINE DISUCCINATE • PEG-100 STEARATE • ROSE KETONES • STEARETH-6 • TAURINE • TRIDECETH-3 • GLYCERIN • BUTYLENE GLYCOL • DISODIUM PHOSPHATE • ACETIC ACID • POLYSORBATE 60 • SODIUM PHOSPHATE • CARBOMER • SODIUM LACTATE • POLYSORBATE 20 • PALMITOYL TRIPEPTIDE-1 • PALMITOYL TETRAPEPTIDE-7 (F.I.L. N70068431/1).
Skip product gallery

You may also like

35
L'Oréal Professionnel Keratin Alpha Sleek Mirror Sleek Serum

Average rating of 0 out of 5 stars

19614
L'Oréal Professionnel Keratin Alpha Sleek Mirror Sleek Serum

The L’Oréal Professionnel Keratin Alpha Sleek Mirror Sleek Serum provides ultra-sleek styling with long-lasting smoothness and intense shine. The heat-activated formula realises its full effect when blow-drying or straightening and helps visibly control frizz as well as excess volume.Formulated with 5% Keratin Sealers, the serum smooths the hair cuticle while protecting against humidity and heat exposure. The hair appears smoother, more controlled, and gains a mirror-like finish – ideal for long-lasting Sleek looks.Effects:Heat protection and anti-frizz effectSupports ultra-sleek stylingVisibly smooths the hair surfaceWith 5% Keratin SealersProtection against humidity and frizzLong-lasting smoothness and shine

Content: 50 ml (€43.90 / 100 ml)

Sale price: €21.95 Regular price: €33.60
34
L'Oréal Professionnel Keratin Alpha Sleek Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

19613
L'Oréal Professionnel Keratin Alpha Sleek Mask

The L’Oréal Professionnel Keratin Alpha Sleek Mask provides intensive care for the hair while supporting a smooth, sleek finish. The rich, sensory texture surrounds the hair gently and helps to visibly reduce frizz and to regenerate the hair structure. Enriched with Keratin-Alpha Shapers and amino acid chains, the mask penetrates deeply to care for the hair and improve manageability and smoothness during styling. Ideal for those who desire smoother, well-groomed hair with a silky feel.Product Highlights:Intensive hair mask for smooth hairCares for and regenerates the hair structureSupports frizz control and supplenessWith Keratin-Alpha Shapers and amino acidsRich, creamy textureIdeal for unruly and dry hair

Content: 250 ml (€9.98 / 100 ml)

Sale price: €24.95 Regular price: €37.80
28
L'Oréal Professionnel Keratin Alpha Sleek Shampoo Refill L'Oréal Professionnel Keratin Alpha Sleek Shampoo Refill

Average rating of 0 out of 5 stars

19611
L'Oréal Professionnel Keratin Alpha Sleek Shampoo Refill

The L’Oréal Professionnel Keratin Alpha Sleek Shampoo Refill combines professional hair care with a convenient refill solution for the salon or daily use at home. The sulfate-free formula gently cleanses the hair, provides moisture, and helps reduce frizz while visibly smoothing the hair fibre.Enriched with Keratin-Alpha Shapers and amino acid chains, the shampoo supports a smoother feel and eases styling. The refill packaging is ideal for replenishing existing bottles and offers a convenient solution for regular use.BenefitsSulfate-free professional shampoo in refill formatSupports smooth and manageable hair structuresReduces frizz and improves combabilityWith Keratin-Alpha Shapers and amino acidsPractical refill solution for less packaging materialIdeal for salon and home

Content: 500 ml (€5.99 / 100 ml)

Sale price: €29.95 Regular price: €41.70
20
KMS Addvolume Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

73351
KMS Addvolume Shampoo

The KMS Addvolume Shampoo has been specially developed to visibly add volume and fullness to fine and limp hair. The lightweight formula cleanses the hair thoroughly without weighing it down, leaving a fresh, airy hair feel with natural movement. At the same time, the shampoo supports the hair structure and enhances grip, making the hair appear fuller and stronger. Ideal for daily use on fine hair that needs more volume, vitality and a well-groomed finish. Product Benefits:Adds volume and fullness to fine hairCleanses gently without weighing downSupports natural movement and lightnessImproves grip and styling baseIdeal for limp and fine hairSuitable for daily use

Content: 750 ml (€4.93 / 100 ml)

Variants from €8.60
Sale price: €36.95 Regular price: €46.00
Wella Koleston Perfect technical colour chart

Average rating of 0 out of 5 stars

19712
Wella Koleston Perfect technical colour chart

The Wella Koleston Perfect Technique Colour Card is a professional consultation tool for precise and creative colourings in the salon. It presents selected technique and specialty nuances of Wella Koleston Perfect in a clear and practical way to enable optimal planning of individual colour results.The high-quality colour strands facilitate professional colour consultation and support modern colouring techniques such as highlights, balayage, or multidimensional colourings. Ideal for hairdressers and stylists who value exact colour results and creative looks.

Content: 1 pc (€95.00 / 1 pc)

Regular price: €95.00
33
L'Oréal Professionnel Keratin Alpha Sleek Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

19609
L'Oréal Professionnel Keratin Alpha Sleek Shampoo

The L’Oréal Professionnel Keratin Alpha Sleek Shampoo cleanses the hair very gently while supporting a smooth, supple feel. The luxurious, ultra-creamy formula without sulfates helps visibly reduce frizz and smooth the hair fibre, while intensive moisture is provided to the hair. The fresh, floral fragrance additionally contributes to a pleasant care experience.Enriched with Keratin-Alpha-Shapers and amino acid chains, the shampoo supports the remodelling of the hair keratin and significantly improves manageability. Ideal for everyone who wants to style their hair faster and easier and desires more control, softness and shine.Details:Sulfate-free professional shampooSupports smoother and more supple hairReduces frizz and improves controllabilityProvides moisture without weighing the hair downWith Keratin-Alpha-Shapers and amino acidsFresh, floral fragrance

Content: 300 ml (€7.32 / 100 ml)

Sale price: €21.95 Regular price: €32.60
24
Color Wow Insta-Wow Advanced Dry Shampoo Color Wow Insta-Wow Advanced Dry Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

19698
Color Wow Insta-Wow Advanced Dry Shampoo

The Color Wow Insta-Wow Advanced Dry Shampoo refreshes the hair within seconds and provides an immediately groomed, clean hair feeling – without residues or a dull effect. The innovative formula effectively absorbs excess oil while giving the hair more lightness, volume, and freshness between washes. Unlike conventional dry shampoos, the Insta-Wow Advanced Dry Shampoo leaves no visible white residues and preserves the natural shine of the hair. Ideal for all hair types and perfect for refreshing styles, revitalising volume, and giving the hair new vitality.Wow effect for your hairRefreshes the hair instantly without waterAbsorbs excess oil and greaseNo white residues or dull effectGives volume and a fresh hair feelingMaintains natural shine and smoothnessIdeal for quick styling-refreshes in-between

Content: 200 ml (€14.60 / 100 ml)

Variants from €16.40
Sale price: €29.20 Regular price: €38.28
57
Wella Invigo Blonde Recharge Cool Blonde Color Refreshing Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

45237
Wella Invigo Blonde Recharge Cool Blonde Color Refreshing Shampoo

The Wella Cool Blonde Refreshing Shampoo with colour pigments revitalises cool blonde shades. The shampoo is suitable for both natural and coloured or bleached hair. It helps to prolong colour retention and prevents yellow and copper tones through the violet colour pigments contained. Hair feels noticeably softer and gains a healthy shine. The pleasant floral, gentle, pure scent is the special extra of this blonde shampoo.

Content: 1000 ml (€1.99 / 100 ml)

Variants from €9.55
Sale price: €19.95 Regular price: €46.75
44
Schwarzkopf BC Hyaluronic Moisture Kick Serum Schwarzkopf BC Hyaluronic Moisture Kick Serum

Average rating of 0 out of 5 stars

19711
Schwarzkopf BC Hyaluronic Moisture Kick Serum

Schwarzkopf BC Hyaluronic Moisture Kick Serum is a lightweight hair serum for intensive moisture. It nourishes normal to dry hair and leaves hair noticeably more cared for. Highlights 2% hyaluronic acid with Moisture Complex for intensive moisture for up to 72 hoursprovides suppleness and healthy shinetangible care for normal, dry and curly hairstrengthened hair structureanti-frizz effect soothes the scalpsmooths the hair ApplicationWork into towel-dried hair from lengths to ends, gently massage in and style as usual.

Content: 50 ml (€27.80 / 100 ml)

Sale price: €13.90 Regular price: €24.90
8
Replacement Head With 2 Internal Blades For Electric Shaver Model Doctor Shave-0 Replacement Head With 2 Internal Blades For Electric Shaver Model Doctor Shave-0

Average rating of 0 out of 5 stars

12238
Replacement Head With 2 Internal Blades For Electric Shaver Model Doctor Shave-0

The Xanitalia Sthauer replacement head for the Doctor Shave-0 electric shaver provides consistently precise and thorough shaving performance in professional use. It is specifically developed for the Doctor Shave-0 model and ensures a perfect fit as well as optimal cutting results.The replacement head is equipped with 2 internal blades that deliver a smooth, skin-close shave while being especially gentle on the skin. Ideal for daily use in the salon or barbershop, where hygiene and reliable performance are the focus.Easy to replace and ready for immediate use – for consistently professional results and an extended device lifespan.

Content: 1 pc (€15.48 / 1 pc)

Sale price: €15.48 Regular price: €16.80
25
Hercules Sägemann Pocket Handle Comb 5600

Average rating of 0 out of 5 stars

46227
Hercules Sägemann Pocket Handle Comb 5600

The Hercules Sägemann Taschengriffkamm 5600 is ideal for on-the-go use due to its compact size of 6.5 inches. It is a curl comb with curved teeth for detangling.

Sale price: €17.95 Regular price: €24.00
24
Color Wow Dream Smooth Discovery Kit Color Wow Dream Smooth Discovery Kit

Average rating of 0 out of 5 stars

19706
Color Wow Dream Smooth Discovery Kit

The Color Wow Dream Smooth Discovery Kit contains perfectly coordinated care and styling products for smooth, pliable, and frizz-free hair. The set is ideal for getting to know the popular Color Wow bestsellers and helps to gently cleanse the hair, provide intensive care, and create long-lasting sleek styles with an anti-frizz effect.The included products help protect the hair from humidity, visibly reduce frizz, and simultaneously promote natural shine and suppleness. Thanks to the handy travel sizes, the kit is ideal for trying out, on the go, or as a gift for beauty and hair care enthusiasts.Contents of the set:Color Wow Color Security Shampoo – 75 mlColor Wow Color Security Conditioner – 75 mlColor Wow Dream Coat Supernatural Spray – 50 mlBenefits:Perfectly coordinated set for sleek hair stylingSupports frizz control and manageabilityAdds shine and better controlIdeal for trying Color Wow productsPractical sizes for travel and on the goSuitable for different hair types and coloured hair

Content: 3 set (€10.60 / 1 set)

Sale price: €31.80 Regular price: €41.88

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.