Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

L'Oréal Professionnel Keratin Alpha Sleek Mask

Description

Product information "L'Oréal Professionnel Keratin Alpha Sleek Mask"

The L’Oréal Professionnel Keratin Alpha Sleek Mask provides intensive care for the hair while supporting a smooth, sleek finish. The rich, sensory texture surrounds the hair gently and helps to visibly reduce frizz and to regenerate the hair structure. Enriched with Keratin-Alpha Shapers and amino acid chains, the mask penetrates deeply to care for the hair and improve manageability and smoothness during styling. Ideal for those who desire smoother, well-groomed hair with a silky feel.

Product Highlights:

  • Intensive hair mask for smooth hair
  • Cares for and regenerates the hair structure
  • Supports frizz control and suppleness
  • With Keratin-Alpha Shapers and amino acids
  • Rich, creamy texture
  • Ideal for unruly and dry hair

Properties

Brand: L'Oréal Professionnel Paris
Finish: anti frizz effect, regenerated hair, smoothness, straight hair
Hair type: unruly hair
Product line: L'Oréal Professionnel Keratin Alpha Seek

Manufacturer

L'Oréal Professionnel Paris

L'Oréal Professionnel
14, rue Royale
75008 Paris
France
Contact email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

AQUA / WATER / EAU • CETEARYL ALCOHOL • BEHENTRIMONIUM CHLORIDE • CITRIC ACID • CETYL ESTERS • GLYCERIN • GLYCINE • ISOPROPYL ALCOHOL • AMINOPROPYL DIMETHICONE • POTASSIUM HYDROXIDE • ISODODECANE • PHENOXYETHANOL • BIS(C13-15 ALKOXY) PG-AMODIMETHICONE • BUTYROSPERMUM PARKII BUTTER / SHEA BUTTER • STEARETH-100 • PROPYLENE GLYCOL • HYDROXYPROPYL GUAR • PEG-150/DECYL ALCOHOL/SMDI COPOLYMER • TETRAMETHYL ACETYLOCTAHYDRONAPHTHALENES • POLYQUATERNIUM-37 • LINALYL ACETATE • PROPYLENE GLYCOL DICAPRYLATE/DICAPRATE • CHLORHEXIDINE DIGLUCONATE • CARVONE • CITRUS LIMON PEEL OIL • LIMONENE • COUMARIN • LINALOOL • CITRUS AURANTIUM BERGAMIA PEEL OIL • BUTYLENE GLYCOL • PPG-1 TRIDECETH-6 • PINENE • ACRYLATES/STEARYL METHACRYLATE COPOLYMER • SORBITAN OLEATE • CARBOMER • SODIUM LACTATE • TAURINE • POLYSORBATE 20 • EDTA • PALMITOYL TRIPEPTIDE-1 • PALMITOYL TETRAPEPTIDE-7 • PARFUM / FRAGRANCE (F.I.L. N70061785/1).
Skip product gallery

You may also like

33
L'Oréal Professionnel Keratin Alpha Sleek Smooth Transformer Treatment

Average rating of 4.5 out of 5 stars

19612
L'Oréal Professionnel Keratin Alpha Sleek Smooth Transformer Treatment

The L’Oréal Professionnel Keratin Alpha Sleek Smooth Transformer Treatment is an intensive smoothing care product that works deep inside the hair fibre and is specifically designed for rebellious and frizz-prone hair. The professional formula supports long-lasting smoothness and visibly improves manageability – for a controlled, sleek finish. The weekly care application with Keratin-Alpha-Shapers and amino acid chains helps to gently tame the hair while keeping volume and frizz under control. The hair appears smoother, more cared for, and easier to style. HighlightsIntensive smoothing care for rebellious hairPenetrates deeply into the hair fibreSupports long-lasting smoothnessImproves styling ability and controlWith Keratin-Alpha-Shapers and amino acids; ideal as weekly intensive careThe more often the treatment is used, the better the resultsApplication:The effect peaks after 4 weeksShake wellDivide hair into 2 sectionsDistribute a palm-sized amount evenly through lengths and endsRinse thoroughly after 10-15 minutesThen apply the Keratin Alpha Sleek SerumBlow-dry hair completely; touch up with a styling iron if needed

Content: 200 ml (€10.98 / 100 ml)

Sale price: €21.95 Regular price: €32.60
24
Color Wow Insta-Wow Advanced Dry Shampoo Color Wow Insta-Wow Advanced Dry Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

19698
Color Wow Insta-Wow Advanced Dry Shampoo

The Color Wow Insta-Wow Advanced Dry Shampoo refreshes the hair within seconds and provides an immediately groomed, clean hair feeling – without residues or a dull effect. The innovative formula effectively absorbs excess oil while giving the hair more lightness, volume, and freshness between washes. Unlike conventional dry shampoos, the Insta-Wow Advanced Dry Shampoo leaves no visible white residues and preserves the natural shine of the hair. Ideal for all hair types and perfect for refreshing styles, revitalising volume, and giving the hair new vitality.Wow effect for your hairRefreshes the hair instantly without waterAbsorbs excess oil and greaseNo white residues or dull effectGives volume and a fresh hair feelingMaintains natural shine and smoothnessIdeal for quick styling-refreshes in-between

Content: 200 ml (€14.60 / 100 ml)

Variants from €16.40
Sale price: €29.20 Regular price: €38.28
35
L'Oréal Professionnel Keratin Alpha Sleek Mirror Sleek Serum

Average rating of 0 out of 5 stars

19614
L'Oréal Professionnel Keratin Alpha Sleek Mirror Sleek Serum

The L’Oréal Professionnel Keratin Alpha Sleek Mirror Sleek Serum provides ultra-sleek styling with long-lasting smoothness and intense shine. The heat-activated formula realises its full effect when blow-drying or straightening and helps visibly control frizz as well as excess volume.Formulated with 5% Keratin Sealers, the serum smooths the hair cuticle while protecting against humidity and heat exposure. The hair appears smoother, more controlled, and gains a mirror-like finish – ideal for long-lasting Sleek looks.Effects:Heat protection and anti-frizz effectSupports ultra-sleek stylingVisibly smooths the hair surfaceWith 5% Keratin SealersProtection against humidity and frizzLong-lasting smoothness and shine

Content: 50 ml (€43.90 / 100 ml)

Sale price: €21.95 Regular price: €33.60
20
KMS Addvolume Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

73351
KMS Addvolume Shampoo

The KMS Addvolume Shampoo has been specially developed to visibly add volume and fullness to fine and limp hair. The lightweight formula cleanses the hair thoroughly without weighing it down, leaving a fresh, airy hair feel with natural movement. At the same time, the shampoo supports the hair structure and enhances grip, making the hair appear fuller and stronger. Ideal for daily use on fine hair that needs more volume, vitality and a well-groomed finish. Product Benefits:Adds volume and fullness to fine hairCleanses gently without weighing downSupports natural movement and lightnessImproves grip and styling baseIdeal for limp and fine hairSuitable for daily use

Content: 750 ml (€4.93 / 100 ml)

Variants from €8.60
Sale price: €36.95 Regular price: €46.00
28
L'Oréal Professionnel Keratin Alpha Sleek Shampoo Refill L'Oréal Professionnel Keratin Alpha Sleek Shampoo Refill

Average rating of 0 out of 5 stars

19611
L'Oréal Professionnel Keratin Alpha Sleek Shampoo Refill

The L’Oréal Professionnel Keratin Alpha Sleek Shampoo Refill combines professional hair care with a convenient refill solution for the salon or daily use at home. The sulfate-free formula gently cleanses the hair, provides moisture, and helps reduce frizz while visibly smoothing the hair fibre.Enriched with Keratin-Alpha Shapers and amino acid chains, the shampoo supports a smoother feel and eases styling. The refill packaging is ideal for replenishing existing bottles and offers a convenient solution for regular use.BenefitsSulfate-free professional shampoo in refill formatSupports smooth and manageable hair structuresReduces frizz and improves combabilityWith Keratin-Alpha Shapers and amino acidsPractical refill solution for less packaging materialIdeal for salon and home

Content: 500 ml (€5.99 / 100 ml)

Sale price: €29.95 Regular price: €41.70
33
L'Oréal Professionnel Keratin Alpha Sleek Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

19609
L'Oréal Professionnel Keratin Alpha Sleek Shampoo

The L’Oréal Professionnel Keratin Alpha Sleek Shampoo cleanses the hair very gently while supporting a smooth, supple feel. The luxurious, ultra-creamy formula without sulfates helps visibly reduce frizz and smooth the hair fibre, while intensive moisture is provided to the hair. The fresh, floral fragrance additionally contributes to a pleasant care experience.Enriched with Keratin-Alpha-Shapers and amino acid chains, the shampoo supports the remodelling of the hair keratin and significantly improves manageability. Ideal for everyone who wants to style their hair faster and easier and desires more control, softness and shine.Details:Sulfate-free professional shampooSupports smoother and more supple hairReduces frizz and improves controllabilityProvides moisture without weighing the hair downWith Keratin-Alpha-Shapers and amino acidsFresh, floral fragrance

Content: 300 ml (€7.32 / 100 ml)

Sale price: €21.95 Regular price: €32.60
38
Schwarzkopf Blondme Bond Repair Purple Mask

Average rating of 4 out of 5 stars

54746
Schwarzkopf Blondme Bond Repair Purple Mask

The Schwarzkopf Blondme Bond Repair Purple Mask is the ideal solution for blonde and lightened hair that requires intensive care and precise colour correction. Neutralisation & Intensive Care With innovative Bond Repair technology, the mask specifically neutralises yellow undertones and prevents unwanted copper tones. At the same time, the hair is deeply nourished, detangled, and gains a smooth, silky feel – from the lengths to the ends. The formula enriched with almond oil and cornflower: Revitalises dull, stressed hair and imparts a fresh, cool colour tone. Restores internal hair bonds to sustainably strengthen the hair structure. Repairs hair damage equivalent to two bleaching processes – after just one application. Makes hair up to 7 times stronger and reduces hair breakage by up to 80%. Strengthens the hair structure and effectively reduces hair breakage. Application Apply the mask evenly to towel-dried hair. Leave in for 5-10 minutes. Rinse thoroughly.

Content: 500 ml (€6.27 / 100 ml)

Variants from €8.15
Sale price: €31.35 Regular price: €50.30
28
KMS ThermaShape 2-In-1 Spray

Average rating of 0 out of 5 stars

12583
KMS ThermaShape 2-In-1 Spray

The KMS Thermashape 2-in-1 Spray is a duo spray with heat protection and shine enhancement. Because the spray reduces hair breakage by up to 50%, it is an essential tool for styling with heat such as straightening, curling, or blow-drying. It dries instantly and allows Hot Tools like a flat iron to glide easily through the hair. The KMS Thermashape 2-in-1 Spray can be seamlessly integrated into the daily care of dry hair, as it ensures that the hair remains protected and healthy despite the stresses of heat styling.As a finishing spray, KMS Thermashape 2-in-1 Spray provides irresistible shine. Flyaways are reduced, and the hairstyle lasts up to 72 hours. If the hair needs reshaping, simply use the Hot Tool again.

Content: 200 ml (€13.05 / 100 ml)

Sale price: €26.10 Regular price: €36.00
Lotta Curls Curl Band Set Bordeaux Red Lotta Curls Curl Band Set Bordeaux Red

Average rating of 0 out of 5 stars

84260
Lotta Curls Curl Band Set Bordeaux Red

With the Lotta Curls Lockenband in Bordeaux Red, stunning curls can be achieved with minimal effort in shoulder- to hip-length hair. The curling band is designed in Austria and produced in Europe. In addition to the Lotta Curls velvet headband in a vibrant wine red, the set includes hair clips for securing, two scrunchies, a fabric storage bag, and instructions. Application of Lotta Curls Lockenband Bordeaux Red Start by creating a middle parting. Place the band centrally and secure with a clip. Divide the hair at the back in the middle and bring it forward. Twist sections of hair from front to back around the band. Secure at the end with a scrunchie. Cross the lockenband at the back of the head and tie the ends at the front into a bow. Remove the clip. Wear for at least 4 hours. Caution: The lockenband is only suitable for hand washing.  

Regular price: €35.90
8
Replacement Head With 2 Internal Blades For Electric Shaver Model Doctor Shave-0 Replacement Head With 2 Internal Blades For Electric Shaver Model Doctor Shave-0

Average rating of 0 out of 5 stars

12238
Replacement Head With 2 Internal Blades For Electric Shaver Model Doctor Shave-0

The Xanitalia Sthauer replacement head for the Doctor Shave-0 electric shaver provides consistently precise and thorough shaving performance in professional use. It is specifically developed for the Doctor Shave-0 model and ensures a perfect fit as well as optimal cutting results.The replacement head is equipped with 2 internal blades that deliver a smooth, skin-close shave while being especially gentle on the skin. Ideal for daily use in the salon or barbershop, where hygiene and reliable performance are the focus.Easy to replace and ready for immediate use – for consistently professional results and an extended device lifespan.

Content: 1 pc (€15.48 / 1 pc)

Sale price: €15.48 Regular price: €16.80
28
KMS HeadRemedy Deep Cleanse Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

12577
KMS HeadRemedy Deep Cleanse Shampoo

The KMS Headremedy Deep Cleanse Shampoo is a deep-cleansing shampoo that reliably removes hair care products, styling residues, as well as lime scale and pollutants. Professional hairdressers regularly use KMS Headremedy Anti Deep Cleanse Shampoo during the first wash to thoroughly eliminate residues from the hair. After an intensive cleansing, only noticeably clean hair and a refreshed hair feeling remain. The highly effective formulation prevents the hair from drying out — even with daily use. The unique formula rebuilds the hair's inner structure and provides a smooth hair surface.Recommendation: Use KMS Headremedy Anti Deep Cleanse Shampoo once a week to remove product residues.

Content: 300 ml (€7.97 / 100 ml)

Sale price: €23.90 Regular price: €33.00
8
Cut Pro Professional Hair Clippers Cut Pro Professional Hair Clippers

Average rating of 0 out of 5 stars

12221
Cut Pro Professional Hair Clippers

The Xanitalia Sthauer Cut Pro hair clippers are a powerful professional tool for precise haircuts in daily salon operation. The brushless motor runs with low vibration, ensuring quiet, controlled handling – ideal for exact work without fatigue.The high-quality carbon-titanium blades enable clean, even cuts and remain particularly durable and sharp. With the 6 attachment combs (1.5 / 3 / 4.5 / 6 / 10 / 13 mm) a wide range of lengths can be flexibly achieved.The powerful lithium-ion battery provides up to 2:30 hours of operation with a charging time of only 3 hours – perfect for intensive use in the salon. A practical cleaning set is also included and ensures easy maintenance and a long service life of the machine.

Content: 1 pc (€95.40 / 1 pc)

Sale price: €95.40 Regular price: €103.40

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.