Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

L'Oréal Dia Light - 5.6 light red brown

Description

Product information "L'Oréal Dia Light - 5.6 light red brown"

L'Oréal Dialight is an acid intensive tint with a vinyl gloss effect. The acid technology ensures optimal protection and care for the hair. The hair surface is smoothly sealed and gains a natural grip. Dialight provides long-lasting reflections on coloured and sensitised hair. Lightening is not possible with this intensive tint.

Application of L'Oréal Professionnel Dia Light

The application of L'Oréal Professionnel Dia Light is carried out in a mixing ratio of 1:1.5 with the appropriate Diactivateur. The processing time varies between 5–20 minutes depending on the desired colour intensity. There are three variants of the developer, which can be chosen based on hair type and desired result:

  • 1.8% Diactivateur: Suitable for very sensitised hair, ideal for darkening or refreshing faded lengths and tips.
  • 2.7% Diactivateur: Recommended for sensitised hair, ideal for balancing lengths and tips.
  • 4.5% Diactivateur: Perfect for slightly sensitised hair to achieve length and tip balancing or for strong reflection on coloured hair.

The mixture is evenly applied to the hair (wet or towel-dried) and rinsed thoroughly after the processing time.

Properties

Brand: L'Oréal Professionnel Paris
Colour: Blonde, Brown, Gold, Grey, Silver, White
Note: new design
Product line: L'Oréal Professionnel DIA Light
Speciality: ammonia-free

Manufacturer

L'Oréal Professionnel Paris

L'Oréal Professionnel
14, rue Royale
75008 Paris
France
Contact email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Amyl Cinnamal; Aqua; Basic blue 124; Basic Red 51; Basic Yellow 87; Butyrospermum parkii butter; Cetearyl Alcohol; Cetyl alcohol; Citronellol; Cocamidopropyl Betaine; Distearoylethyl Dimonium Chloride; Ethylhexylglycerin; Fragaria vesca seed oil; Hydroxycitronellal; Isoamyl laurate; Lactic Acid; Limonene; Parfum; Phenoxyethanol; Propanediol; Prunus Armeniaca Kernel Oil; Rubus Idaeus Seed Oil; Sambucus nigra seed oil; Stearamidopropyl Dimethylamine
Skip product gallery

You may also like

55
L'Oréal Dia Light - 5.6 light red brown

Average rating of 0 out of 5 stars

16384
L'Oréal Dia Light - 5.6 light red brown

L'Oréal Dialight is an acid intensive tint with a vinyl gloss effect. The acid technology ensures optimal protection and care for the hair. The hair surface is smoothly sealed and gains a natural grip. Dialight provides long-lasting reflections on coloured and sensitised hair. Lightening is not possible with this intensive tint. Application of L'Oréal Professionnel Dia Light The application of L'Oréal Professionnel Dia Light is carried out in a mixing ratio of 1:1.5 with the appropriate Diactivateur. The processing time varies between 5–20 minutes depending on the desired colour intensity. There are three variants of the developer, which can be chosen based on hair type and desired result: 1.8% Diactivateur: Suitable for very sensitised hair, ideal for darkening or refreshing faded lengths and tips. 2.7% Diactivateur: Recommended for sensitised hair, ideal for balancing lengths and tips. 4.5% Diactivateur: Perfect for slightly sensitised hair to achieve length and tip balancing or for strong reflection on coloured hair. The mixture is evenly applied to the hair (wet or towel-dried) and rinsed thoroughly after the processing time.

Content: 50 ml (€21.90 / 100 ml)

Variants from €8.95
Sale price: €10.95 Regular price: €24.30
55
L'Oréal Dia Light - 5.6 light red brown

Average rating of 0 out of 5 stars

53241
L'Oréal Dia Light - 5.6 light red brown

L'Oréal Dialight is an acid intensive tint with a vinyl gloss effect. The acid technology ensures optimal protection and care for the hair. The hair surface is smoothly sealed and gains a natural grip. Dialight provides long-lasting reflections on coloured and sensitised hair. Lightening is not possible with this intensive tint. Application of L'Oréal Professionnel Dia Light The application of L'Oréal Professionnel Dia Light is carried out in a mixing ratio of 1:1.5 with the appropriate Diactivateur. The processing time varies between 5–20 minutes depending on the desired colour intensity. There are three variants of the developer, which can be chosen based on hair type and desired result: 1.8% Diactivateur: Suitable for very sensitised hair, ideal for darkening or refreshing faded lengths and tips. 2.7% Diactivateur: Recommended for sensitised hair, ideal for balancing lengths and tips. 4.5% Diactivateur: Perfect for slightly sensitised hair to achieve length and tip balancing or for strong reflection on coloured hair. The mixture is evenly applied to the hair (wet or towel-dried) and rinsed thoroughly after the processing time.

Content: 50 ml (€21.90 / 100 ml)

Variants from €8.95
Sale price: €10.95 Regular price: €24.30
43
Schwarzkopf Igora Royal Silver Whites  - silver Schwarzkopf Igora Royal Silver Whites  - silver

Average rating of 0 out of 5 stars

15636
Schwarzkopf Igora Royal Silver Whites - silver

Naturalness is more in demand than ever – including when it comes to hair colour. Therefore, people continue to embrace their grey hair. Schwarzkopf has created the opportunity with Igora Absolutes Silverwhites to not only accentuate the beauty of natural hair colour but also to subtly nuance it. Schwarzkopf offers mature, untreated hair the chance to enhance grey hair with Igora Royal Absolutes Silverwhite. Versatile silver shades in Dove Grey, Grey Lilac, Slate Grey, and Silver provide mature hair with the care it needs. The creamy tint highlights the natural beauty of grey hair and perfects grey tones in just a few minutes. Yellow undertones are eliminated, and dull hair regains more shine. The nuance lasts up to 25 washes. The result is soft, silky shine, with the hair being cared for throughout. Application recommendation for Schwarzkopf Igora Royal Absolutes Silverwhite Mix with Schwarzkopf Igora Royal Developer 3% Mixing ratio 1:1 All shades are interchangeable. Depending on the desired intensity of the result, the tint can be left on grey hair for between 10 and 20 minutes.

Content: 60 ml (€17.58 / 100 ml)

Sale price: €10.55 Regular price: €18.36
47
L'Oréal Professionnel Dia Light L'Oréal Professionnel Dia Light

Average rating of 4.6 out of 5 stars

19289
L'Oréal Professionnel Dia Light

Gentle colour glow for professionals & enthusiasts: L’Oréal Professionnel Dia Light is an acidic, demi-permanent hair colour without ammonia, specially developed to tone, refresh, and add natural shine to hair – ideal after lightening or colouring services or for in-between colour refreshes. The gel-cream technology helps to gently close the hair cuticle and smooth the hair fibre, resulting in visible, healthy shine. The formula makes colours radiate, revitalises faded lengths, and neutralises unwanted undertones – without bleaching or strong chemical stress.

Content: 60 ml (€19.92 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €11.95 Regular price: €22.40
51
Wella Color Touch Plus 60ml - 55/03 light brown intensive natural gold Wella Color Touch Plus 60ml - 55/03 light brown intensive natural gold

Average rating of 4 out of 5 stars

90083
Wella Color Touch Plus 60ml - 55/03 light brown intensive natural gold

Wella Color Touch Plus is a demi-permanent hair colour with high grey coverage (up to 70%). The tint offers intensive conditioning effects. It is available in 15 shades and impresses with vibrant and very natural-looking results. Color Touch Plus is the right choice for those who want to cover initial grey hair but do not wish to use a permanent hair colour yet. After approximately 24 washes, the colour fades out. Due to its demi-permanent properties, the shades are also suitable for more frequent colour changes. Wella Color Touch Plus: Gentle on Hair with Perfect Coverage and Reliable Colour Wella Professionals Color Touch Plus provides ultimate shine and radiant hair colours. The gentle formula contains Metal Purifier Technology for increased colour safety and even more reliable colour results — even on stressed hair. The formula is also vegan, free from silicones and mineral oils. Up to 100% recycled packaging. The shades are mixable and deliver vibrant colour results that fade evenly after 28 washes. As a result, the regrowth appears very harmonious. Application of Wella Color Touch Plus The drip-free formula can be applied very precisely either with the bottle or with a brush and bowl. Always use Wella Color Touch Plus with the Color Touch Emulsion 4% (mixing ratio 1:2). The processing time varies between 15 minutes (with heat) and 20 minutes (without heat).

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
55
L'Oréal Dia Light - 5.6 light red brown

Average rating of 0 out of 5 stars

16961
L'Oréal Dia Light - 5.6 light red brown

L'Oréal Dialight is an acid intensive tint with a vinyl gloss effect. The acid technology ensures optimal protection and care for the hair. The hair surface is smoothly sealed and gains a natural grip. Dialight provides long-lasting reflections on coloured and sensitised hair. Lightening is not possible with this intensive tint. Application of L'Oréal Professionnel Dia Light The application of L'Oréal Professionnel Dia Light is carried out in a mixing ratio of 1:1.5 with the appropriate Diactivateur. The processing time varies between 5–20 minutes depending on the desired colour intensity. There are three variants of the developer, which can be chosen based on hair type and desired result: 1.8% Diactivateur: Suitable for very sensitised hair, ideal for darkening or refreshing faded lengths and tips. 2.7% Diactivateur: Recommended for sensitised hair, ideal for balancing lengths and tips. 4.5% Diactivateur: Perfect for slightly sensitised hair to achieve length and tip balancing or for strong reflection on coloured hair. The mixture is evenly applied to the hair (wet or towel-dried) and rinsed thoroughly after the processing time.

Content: 50 ml (€21.90 / 100 ml)

Variants from €8.95
Sale price: €10.95 Regular price: €24.30
48
L'Oréal Professionnel Majirel Booster L'Oréal Professionnel Majirel Booster

Average rating of 0 out of 5 stars

93313
L'Oréal Professionnel Majirel Booster

With the Majirel Boosters from L'Oréal Professional, hair colour can be precisely customised. The innovative mix shades help neutralise unwanted lightening or undertones, enhance highlights, or create a completely individual nuance. Whether subtle colour refinement or a bold statement – the range of warm and cool boosters in Red, Magenta, Orange, Green, Blue, Violet, and Contrast offers limitless possibilities.Versatile Application OptionsThe boosters are suitable for two different techniques: either for overall colour enhancement and neutralisation or for coloured highlights on a dark base (the latter only with the warm boosters Red, Magenta, and Orange). This allows both classic colouring and creative effects to be tailored individually. Perfect for professional results with a personal touch.

Content: 60 ml (€19.92 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €11.95 Regular price: €23.10
51
Wella Shinefinity 60ml - 05/98 Steel Orchid Wella Shinefinity 60ml - 05/98 Steel Orchid

Average rating of 4 out of 5 stars

45436
Wella Shinefinity 60ml - 05/98 Steel Orchid

The latest colour innovation from Wella Professionals, featuring Balanced pH Technology – for a healthy hair feel: Wella Shinefinity Glaze demi-permanent gloss. Wella Shinefinity Glaze provides a long-lasting healthy hair feel and natural shine with a translucent tinting, without lightening and without damaging the hair. Balanced pH Technology Thanks to Balanced pH Technology, Wella Shinefinity Glaze ensures a healthy hair feel. The use of oxidative dyes combined with the balanced pH level results in long-lasting colour shine with Zero lightening, Zero hair damage, and a unique, healthy hair feel. Advantages of Wella Shinefinity Glaze ZERO lightening ZERO hair damage Clean Beauty Healthy-looking hair Natural shine Translucent tinting Durability up to 20 washes Free from animal-derived ingredients Sustainable packaging No yellow or gold undertone after a short period, unlike typical glosses Healthy hair feel No hair damage & no roots Light tinting & natural shine Shinefinity by Wella: Clean Beauty and environmentally friendly packaging No lightening No hair damage Vegan formulation Without ammonia, silicones, and direct dyes Free from animal-derived ingredients Ingredients are transparently disclosed Dermatologically tested Sustainable packaging Colour Range of Wella Shinefinity The shades of Wella Shinefinity can be categorised into warm, cool, natural tones, and boosters. Warm: Vanilla Glaze, Spicy Ginger, Honey Latte, Caramel Milk, Caramel Chocolate, Caramel Espresso, Hot Chili Natural: Soft Sage, Silk Blush, Beige Sand, Dark Sage, Deep Walnut, Bitter Chocolate Cool: Toffee Milk, Iced Platinum, Pink Shimmer, Platinum Opal, Blue Pearl, Silver Pearl, Toffee Cream, Strawberry Wine, Raspberry Latte, Smoky Opal, Cherry Wine, Frosted Chestnut, Steel Orchid, Deep Cherry Booster: Crystal Glaze, Blue Booster, Violet Booster Application of Wella Shinefinity After lightening the hair colour with Wella Blondor, it is recommended to use Wellaplex No. 2 Bond Stabilizer to strengthen the hair structure before applying Wella Shinefinity. The desired shade is mixed 1:1 with the activator and applied to dry or towel-dried hair. The hair is then combed through to distribute the colour evenly. Wella Shinefinity should develop for 10-20 minutes without heat before rinsing out. Wella Shinefinity can be used after bleaching services, on natural hair, between colour services for adjustment or refreshment of blonde hair, or as a colour correction service.Note: The appearance of shades may vary depending on screen settings. The result becomes more intense the longer the development time. Starting hair colour and hair texture also influence the result. Application is recommended only after consultation with a professional. Tip: To discover how to grey hair with Wella Shinefinity, see the folder "Grey hair with Wella Shinefinity".

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
49
Loreal Diactivateur 1.8% Developer

Average rating of 0 out of 5 stars

16364
Loreal Diactivateur 1.8% Developer

The Diactivateur developer is suitable for Diarichesse, Dialight, and Dia Color. Thanks to innovative ingredients, it results in brilliant and radiant colour outcomes after treatment. The colour pigments embed deeply into the hair, appearing more intense as a result. Results with Loreal Diactivateur 1.8% Developer Brilliant and radiant colour results Long-lasting colours Usage of Loreal Diactivateur 1.8% developer Dia Light and Dia Richesse are mixed with Diactivateur in a ratio of 1:1.5.

Content: 1000 ml (€1.49 / 100 ml)

Sale price: €14.95 Regular price: €29.60

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.