Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

L'Oréal Dia Light - 5.6 light red brown

Description

Product information "L'Oréal Dia Light - 5.6 light red brown"

L'Oréal Dialight is an acid intensive tint with a vinyl gloss effect. The acid technology ensures optimal protection and care for the hair. The hair surface is smoothly sealed and gains a natural grip. Dialight provides long-lasting reflections on coloured and sensitised hair. Lightening is not possible with this intensive tint.

Application of L'Oréal Professionnel Dia Light

The application of L'Oréal Professionnel Dia Light is carried out in a mixing ratio of 1:1.5 with the appropriate Diactivateur. The processing time varies between 5–20 minutes depending on the desired colour intensity. There are three variants of the developer, which can be chosen based on hair type and desired result:

  • 1.8% Diactivateur: Suitable for very sensitised hair, ideal for darkening or refreshing faded lengths and tips.
  • 2.7% Diactivateur: Recommended for sensitised hair, ideal for balancing lengths and tips.
  • 4.5% Diactivateur: Perfect for slightly sensitised hair to achieve length and tip balancing or for strong reflection on coloured hair.

The mixture is evenly applied to the hair (wet or towel-dried) and rinsed thoroughly after the processing time.

Properties

Brand: L'Oréal Professionnel Paris
Colour: Blonde, Brown, Gold, Grey, Silver, White
Note: new design
Product line: L'Oréal Professionnel DIA Light
Speciality: ammonia-free

Manufacturer

L'Oréal Professionnel Paris

L'Oréal Professionnel
14, rue Royale
75008 Paris
France
Contact email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

55
L'Oréal Dia Light - 5.6 light red brown

Average rating of 0 out of 5 stars

16366
L'Oréal Dia Light - 5.6 light red brown

L'Oréal Dialight is an acid intensive tint with a vinyl gloss effect. The acid technology ensures optimal protection and care for the hair. The hair surface is smoothly sealed and gains a natural grip. Dialight provides long-lasting reflections on coloured and sensitised hair. Lightening is not possible with this intensive tint. Application of L'Oréal Professionnel Dia Light The application of L'Oréal Professionnel Dia Light is carried out in a mixing ratio of 1:1.5 with the appropriate Diactivateur. The processing time varies between 5–20 minutes depending on the desired colour intensity. There are three variants of the developer, which can be chosen based on hair type and desired result: 1.8% Diactivateur: Suitable for very sensitised hair, ideal for darkening or refreshing faded lengths and tips. 2.7% Diactivateur: Recommended for sensitised hair, ideal for balancing lengths and tips. 4.5% Diactivateur: Perfect for slightly sensitised hair to achieve length and tip balancing or for strong reflection on coloured hair. The mixture is evenly applied to the hair (wet or towel-dried) and rinsed thoroughly after the processing time.

Content: 50 ml (€21.90 / 100 ml)

Variants from €8.95
Sale price: €10.95 Regular price: €24.30
45
Instructions for hair colouring

Average rating of 0 out of 5 stars

18015
Instructions for hair colouring

The Directions Hair Colour is a direct dyeing cream available in many vibrant colours. The cream is applied directly to the hair and does not need to be mixed with hydrogen. The colourful shades can be used on natural hair as well as on bleached hair – results are naturally more radiant and intense on blonde and generally lighter hair than on dark hair. On dark hair, especially if darker than medium brown, only colour shimmer effects can be achieved without bleaching. However, particularly intense shades can also produce great results on dark hair. Directions can be mixed freely with each other. It is best to use a hair colour bowl to ensure an even mixing result. Application Tips for Directions Directions should not be mixed with peroxide Not for use on eyelashes or eyebrows Do not use hair treatments or conditioners before application, as colour adheres better to rough hair Always wear gloves and cover sensitive surfaces Bleached hair with yellowish tint can be neutralised with White Toner, Lilac, or Silver Follow the application instructions on the jar – typically, Directions are combed into towel-dried hair and rinsed out after 15-30 minutes with lukewarm water

Content: 100 ml (€6.80 / 100 ml)

Sale price: €6.80 Regular price: €12.30
31
American Crew Boost Pre-Styling Cleanser American Crew Boost Pre-Styling Cleanser

Average rating of 0 out of 5 stars

85078
American Crew Boost Pre-Styling Cleanser

The American Crew Boost Pre-Styling Cleanser is the ideal choice for men with fine or weak hair. This shampoo thoroughly cleanses, adds volume to the hair, and simultaneously maintains the perfect balance between moisture and freshness. The hair is thus ideally prepared for subsequent styling. Volume, Fullness, and Strong Hair The Cleanser provides full and healthy-looking hair: Volume and Fullness: Lifts hair from the roots to the tips, providing more lift and vibrant hair. Thorough Cleansing: Removes excess oil without impairing the natural balance of the hair. Healthy Hair and Scalp: Restores the microbiome of the scalp – for optimal conditions for strong hair growth. Invigorating Scent: Fresh citrus fragrance with herbal notes and a woody finish that delights the senses. Application: Simply apply to wet hair, massage gently into the scalp and hair. Rinse thoroughly and repeat if necessary.

Content: 250 ml (€7.18 / 100 ml)

Sale price: €17.95 Regular price: €25.90
47
L'Oréal Professionnel Dia Light L'Oréal Professionnel Dia Light

Average rating of 4.6 out of 5 stars

19289
L'Oréal Professionnel Dia Light

Gentle colour glow for professionals & enthusiasts: L’Oréal Professionnel Dia Light is an acidic, demi-permanent hair colour without ammonia, specially developed to tone, refresh, and add natural shine to hair – ideal after lightening or colouring services or for in-between colour refreshes. The gel-cream technology helps to gently close the hair cuticle and smooth the hair fibre, resulting in visible, healthy shine. The formula makes colours radiate, revitalises faded lengths, and neutralises unwanted undertones – without bleaching or strong chemical stress.

Content: 60 ml (€19.92 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €11.95 Regular price: €22.40
18
Aveda Be Curly Advanced Conditioner Aveda Be Curly Advanced Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

55546
Aveda Be Curly Advanced Conditioner

Aveda Be Curly Advanced Conditioner pampers waves, curls, and coils to perfection.Aveda Be Curly Advanced Conditioner: Detectable and visibly healthy curls With the conditioner, hair is not only detangled up to 95% better but also frizz is controlled for up to 48 hours*. It provides immediate moisture to the hair, which can be increased by up to 87%** when used as a leave-in. This also maintains moisture until the next wash. Additionally, it visibly nourishes the hair without weighing it down. As a result, the curl mane becomes more manageable and gains more definition. It renews the hair so it feels smooth and looks healthier. Aveda Be Curly Advanced Conditioner Application Apply to wet hair after washing Massage in and rinse thoroughly *Ex vivo tests on hair treated with Be Curly Advanced Shampoo and Conditioner **Ex vivo tests on hair treated with Be Curly Advanced Curl Enhancer Cream compared to untreated hair. *** From plants, not petroleum-based minerals or water. Be Curly Advanced Conditioner is on average 97% natural origin according to ISO standards

Content: 250 ml (€15.98 / 100 ml)

Sale price: €39.95 Regular price: €48.50
43
Schwarzkopf Igora Royal Absolutes - 4-60 medium brown chocolate natural Schwarzkopf Igora Royal Absolutes - 4-60 medium brown chocolate natural

Average rating of 4.7 out of 5 stars

15293
Schwarzkopf Igora Royal Absolutes - 4-60 medium brown chocolate natural

Schwarzkopf has created Igora Royal Absolutes intense fashion shades with 100% grey coverage for mature hair. The permanent cream hair colour provides: Outstanding shine and long-lasting results Extra care for mature hair: Pro-Age-Complex with Siliamin and Collagen Low-odor colour Up to 3 levels of lift 100% grey hair coverage Igora Royal Absolutes offer an intense colour result with a lot of shine. The hair looks perfect and feels healthy and vital, as the formulation is tailored to the needs of mature hair. Application tips for Schwarzkopf Igora Royal Absolutes Use with Schwarzkopf Igora Royal Oil Developer 9% or 6%. Mixing ratio 1:1 Processing time 30-45 minutes

Content: 60 ml (€17.58 / 100 ml)

Sale price: €10.55 Regular price: €18.36
51
Schwarzkopf BlondME Colour Lifting - lifting ice Schwarzkopf BlondME Colour Lifting - lifting ice

Average rating of 5 out of 5 stars

15092
Schwarzkopf BlondME Colour Lifting - lifting ice

Schwarzkopf BlondME Colour Lifting achieves lightening and toning in just one step. The Colour Lifting Cream from BlondME allows hair to be lightened on a natural basis from level 6 and lighter by up to 5 levels. Creative mixing with the Blondme Toners is also possible with this product. The integrated Bond Enforcing Technology protects the hair structure and minimises hair breakage – ensuring gentle lightening and toning of the hair. Application recommendations for Schwarzkopf BlondME Colour Lifting Apply only to untreated hair and immediately after mixing. Apply to dry hair. Suitable for use with scalp contact. All shades are mixable with each other. Mix with Colour Lifting using the Premium Developer in a 1:2 ratio. For levels 6 and 7, use 12% 40 Vol. developer. For levels 8 and lighter, use 9% 30 Vol. developer. Leave on for 30-45 minutes. Results with Schwarzkopf BlondME Colour Lifting Lightening & toning of the hair Strengthened hair structure BlondeME Colour Lifting is available in 6 shades, ranging from cool reflections to warmer, seductive sand tones.

Content: 60 ml (€16.42 / 100 ml)

Sale price: €9.85 Regular price: €19.92
60
Wella Eimi Absolute Set Finishing Spray

Average rating of 0 out of 5 stars

17426
Wella Eimi Absolute Set Finishing Spray

Wella Eimi Absolute Set is the strongest hairspray from Wella with a hold level of 4+. The ultra-strong hairspray secures the style completely. Spray sparingly from a distance of about an arm's length; afterwards, the styling cannot be re-shaped. Like all Eimi hairsprays, the Super Set Spray features a new fresh scent. An airy, floral base note contrasts with a pure Amber Heart note, complemented by top notes from the depths of the sea, completing the fragrance composition.

Content: 300 ml (€3.65 / 100 ml)

Sale price: €10.95 Regular price: €27.25
43
Schwarzkopf Igora Royal Fashion Lights Strong Bonds 60ml - L-00 natural blonde Schwarzkopf Igora Royal Fashion Lights Strong Bonds 60ml - L-00 natural blonde

Average rating of 0 out of 5 stars

15819
Schwarzkopf Igora Royal Fashion Lights Strong Bonds 60ml - L-00 natural blonde

Igora Royal Fashion Lights is a permanent colour cream used for highlighting techniques. The hair colour allows for lightening and colouring in just one step, providing excellent intensity and luminosity as well as stunning light reflections. Results with Schwarzkopf Igora Royal Fashion Lights Up to 5 levels of lift Irresistible shine Intensity and luminosity Strong contrast Numerous effects Customization of cuts and hairstyles Vibrant highlights Strand fidelity, precise results Clear tone directions Maximum contrast The colour contains the Strong Bonds technology. This additive strengthens and cares for the hair, leading to a reduction in hair damage caused by colouring. Application tips for Schwarzkopf Igora Royal Fashion Lights Use with Igora Royal Oil Developer 12%. Mixing ratio 1:1 Processing time 30-45 minutes (45 minutes only for lightening previously coloured bases) Suitable for single application without scalp contact.

Content: 60 ml (€17.58 / 100 ml)

Sale price: €10.55 Regular price: €18.36

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.