Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 5 out of 5 stars

2 Reviews

KMS Addvolume Styling Powder

Description

Product information "KMS Addvolume Styling Powder"

The KMS AddVolume Styling Powder instantly provides more volume and lift at the roots. It delivers perceptible fullness and natural grip without weighing the hair down. Ideal for fine to medium-thick hair with little volume. Perfect as a styling aid for flexible looks and updos.

Reinforcing formula for more structure & hold

The formula with upcycled rice strengthens the hair structure from within. Amino acids support stability and increase resilience. The hair gains more hold, structure, and remains flexibly shapeable. For voluminous styles with a natural finish.

Properties

Brand: KMS
Finish: full hair, textured hair
Hair type: all, fine hair
Product line: KMS Addvolume
Speciality: silicone-free, without dyes, without mineral oil

Manufacturer

Goldwell

Kao Austria Handelsgesellschaft mbH
Franzosenhausweg 36
4030 Linz
Austria
Website: www.goldwell.com

Manufacturer website

Reviews 2

2 of 2 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


2 reviews

21 September 2026 11:09

Review with rating of 5 out of 5 stars

Lieber sparsam verwenden

zu viel davon merkt man sofort im Haar. sonst super.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

18 September 2026 08:51

Review with rating of 5 out of 5 stars

Volumen ja, Gefühl naja

Macht bei meinen feinen Haaren ordentlich was her. Gefühl im Haar ist aber für mich gewöhnungsbedürftig.

Our feedback: Danke für deine Bewertung 🩷

Ingredients

Water/Aqua/Eau, Sorbitol, Silica Silylate, Sucrose, Citric Acid, Hydroxyacetophenone, Tetrasodium Glutamate Diacetate, Oryza Sativa (Rice) Extract, Saccharomyces Ferment Lysate Filtrate, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Fragrance/Parfum, Limonene, Linalool, Tetramethyl Acetyloctahydronaphthalenes.
Skip product gallery

You may also like

8
Record Tecno Hair Pins Smooth Black Cm 7,5 Box 250 G Record Tecno Hair Pins Smooth Black Cm 7,5 Box 250 G

Average rating of 5 out of 5 stars

28528
Record Tecno Hair Pins Smooth Black Cm 7,5 Box 250 G

The Xanitalia Professional Tecno hairpins smooth 7.5 cm in the 250 g box are the ideal choice for subtle and reliable hair fixation. Their smooth shape allows for easy integration and provides discreet hold for various styling techniques. They are perfect for precise partings, updos, or fine detail work. The durable construction makes them a long-lasting companion in everyday salon use. Subtle fixation with maximum controlThe hairpins offer secure hold without weighing down the hair or being visible. They enable precise placement of individual strands and support a clean, professional result. Thanks to their ease of use, they are suitable for quick corrections as well as elaborate styling. This ensures every style is executed efficiently and reliably.

Content: 250 g (€5.23 / 100 g)

Sale price: €13.08 Regular price: €14.20
47
Indola PCC Naturals Indola PCC Naturals

Average rating of 0 out of 5 stars

11221
Indola PCC Naturals

Indola PCC Naturals offers classic, balanced colour results for a particularly natural look. It ensures even colouration and gives the hair an authentic, vibrant colour effect. The creamy texture allows for easy application and optimal distribution throughout the hair. This results in harmonious outcomes from roots to tips. Provides up to 100% coverage on white hair.Natural colour looks with reliable coverageThe colouration is ideal for timeless shades and uniform depth of colour. It supports a well-groomed appearance and ensures natural shine. Perfect for professional applications with consistent results.

Content: 60 ml (€13.58 / 100 ml)

Sale price: €8.15 Regular price: €15.48
28
Kérastase Chronologiste Overnight Youth Serum Kérastase Chronologiste Overnight Youth Serum

Average rating of 0 out of 5 stars

19602
Kérastase Chronologiste Overnight Youth Serum

The Kérastase Chronologiste Overnight Youth Serum is a luxurious anti-ageing night treatment for hair. It specifically targets dryness, frizz, dullness, and lack of volume. The leave-in formula provides intensive overnight care without weighing down. For visibly stronger, more supple hair in the morning.Highly effective formula for youthful hairEnriched with Pro-Xylane™ and Ochrophyta algae, the serum promotes deep regeneration. The lightweight leave-in serum absorbs quickly and leaves a silky finish. One pump is sufficient for optimal care.Application & Highlights:Apply to dry or damp hair before sleepingDistribute evenly through lengths and endsDo not rinse outFor fuller, strengthened hair overnight

Content: 90 ml (€58.50 / 100 ml)

Variants from €37.75
Sale price: €52.65 Regular price: €73.20
8
Locatelli Bobby Pins Corrugated Black Cm 5 Box 500 G Locatelli Bobby Pins Corrugated Black Cm 5 Box 500 G

Average rating of 0 out of 5 stars

28536
Locatelli Bobby Pins Corrugated Black Cm 5 Box 500 G

The Xanitalia Locatelli Hair Clips Wavy 5 cm in the 500 g box provide reliable hold for a variety of styling techniques in everyday salon work. Their wavy shape ensures a secure grip on the hair and offers stable fixation without slipping. They are ideal for sectioning, updos, and precise work. The durable quality guarantees a long lifespan even with frequent use.Secure hold for versatile stylingThe hair clips are easy to incorporate into the hair and support clean, structured work. They reliably fix individual sections and enable controlled implementation of various techniques. Thanks to their stable shape, they maintain their function even during extended use. This allows for professional results to be achieved quickly and efficiently.

Content: 500 g (€5.50 / 100 g)

Variants from €27.48
Sale price: €27.50 Regular price: €29.80
14
Redken Acidic Grow Full System Scalp & Hair Serum

Average rating of 0 out of 5 stars

19495
Redken Acidic Grow Full System Scalp & Hair Serum

The Redken Acidic Grow Full Scalp & Hair Serum supports the scalp and strengthens hair from the roots to the tips. The lightweight formula absorbs quickly and leaves a pleasant, well-groomed feeling. It helps to promote the natural balance of the scalp and strengthen the hair structure. At the same time, the hair appears visibly more vital and resilient.Care for scalp and hairThe serum is ideal for targeted daily application. It supports a healthy hair feeling and promotes the foundation for vigorous growth. The non-greasy texture allows easy integration into any care routine. This way, hair care is specifically complemented and optimised.

Content: 100 ml (€42.95 / 100 ml)

Sale price: €42.95 Regular price: €49.95
29
Kérastase Chronologiste Masque Intense Régénerant Kérastase Chronologiste Masque Intense Régénerant

Average rating of 0 out of 5 stars

19601
Kérastase Chronologiste Masque Intense Régénerant

Kérastase Chronologiste Masque Intense Régénérant provides deep hydration, shine, smoothness, and increased vitality for all hair types. The soft, creamy, balm-like texture is easy to distribute through the hair and effortless to rinse out.Preventive care against signs of hair agingThe anti-aging mask combats frizz, dryness, dull hair, as well as lack of volume and thickness – signs of hair aging that make hair appear older. Youthful bounce and revitalised hair are the results after use. Main active ingredients are Pro-Xylane and Ochrophyta algae.HighlightsImmediate smoothnessMoisturisingStrong and resilient hairLong-lasting scent of tea rose, white wood, and muskEasy to comb hair

Content: 200 ml (€24.85 / 100 ml)

Variants from €23.90
Sale price: €49.70 Regular price: €70.40

Average rating of 0 out of 5 stars

10036
Fudge Sculpt Shaper Original

The Fudge Sculpt Shaper Original is the perfect styling paste for defined and creative looks. It provides strong hold while remaining flexible and malleable. The hair gains structure without appearing stiff. Ideal for individual styles with natural movement.Versatile styling for every lookThe paste is easy to apply to dry hair. It ensures grip and long-lasting mouldability. Perfect for short to medium-length hair. For stylish looks that last all day.

Content: 75 g (€17.27 / 100 g)

Regular price: €12.95
26
Fudge Skyscraper Extra Fudge Skyscraper Extra

Average rating of 0 out of 5 stars

26456
Fudge Skyscraper Extra

Fudge Skyscraper Extra is the ideal hairspray for extra strong hold. It reliably secures the hairstyle and ensures a long-lasting result. Perfect for elaborate styling or bold looks with control. For a finish that lasts all day.Flexible finish without compromisesDespite its strong hold, the hair remains flexible and malleable. The spray is easy to brush out and leaves no residues. It provides a clean, well-groomed finish. Ideal for professional use and everyday wear.

Content: 300 ml (€5.65 / 100 ml)

Sale price: €16.95 Regular price: €22.95
8
Xanitalia Professional Tecno Bobby pins smooth 5 cm 250 g Box Xanitalia Professional Tecno Bobby pins smooth 5 cm 250 g Box

Average rating of 0 out of 5 stars

12230
Xanitalia Professional Tecno Bobby pins smooth 5 cm 250 g Box

The Xanitalia  Professional Tecno Bobby pins smooth 5 cm 250 g Box are the ideal choice for precise and reliable fixation in daily salon use and at home. They securely hold the hair in place without slipping and are perfect for sectioning, styling, and updos. The smooth surface allows for effortless insertion without stressing the hair. Thanks to their sturdy construction, they are particularly durable and suitable for daily use. Secure hold for versatile applicationsThe hair clips provide optimal hold across various techniques and facilitate clean, structured work. They can be quickly and easily incorporated into the hair and removed again. Ideal for professional applications where precision and efficiency are required. This ensures every style is reliably supported and perfectly executed.

Content: 250 g (€4.61 / 100 g)

Sale price: €11.52 Regular price: €12.50
33

Average rating of 0 out of 5 stars

26337
Fudge Clean Blonde Damage Rewind Treatment

The Fudge Clean Blonde Damage Rewind Treatment is an intensive care product for bleached and damaged hair. It repairs damaged hair fibers and strengthens the structure from within. At the same time, violet pigments help neutralise yellow tones and enhance the blonde shade. For healthy-looking, strong, and radiant blonde.Deep conditioning for smoothness & shineThe rich formula provides moisture to the hair and noticeably improves combability. It makes hair soft, smooth, and shiny without weighing it down. Ideal as a supplement to the blonde care routine. For well-groomed blonde hair with a salon-fresh finish.

Content: 200 ml (€13.48 / 100 ml)

Sale price: €26.95 Regular price: €39.95
30
Kérastase Chronologiste Bain Régénérant Kérastase Chronologiste Bain Régénérant

Average rating of 0 out of 5 stars

19597
Kérastase Chronologiste Bain Régénérant

The Kérastase Chronologiste Bain Régénérant Shampoo is a luxurious shampoo for hair showing early signs of aging. It targets dryness, frizz, dullness, as well as lack of volume and density. The formula thoroughly cleanses while strengthening the hair fibre and scalp. For visibly more vital, smooth hair with a natural radiance.Care, protection & luxurious experienceEnriched with hyaluronic acid and Abyssin, the shampoo supports the regeneration of the hair structure. The gel texture transforms into a rich foam upon application. The iconic Chronologiste scent makes hair washing a luxurious ritual. Ideal as a foundation for comprehensive anti-ageing hair care.Application & highlights:Massage into wet hairRinse thoroughlyPerfectly combinable with Masque Intense Régénérant & Overnight Youth SerumFor well-groomed, strengthened, and revitalised hair

Content: 250 ml (€11.70 / 100 ml)

Variants from €17.90
Sale price: €29.25 Regular price: €41.60
10
KMS Addvolume Root and Body Lift KMS Addvolume Root and Body Lift

Average rating of 0 out of 5 stars

19561
KMS Addvolume Root and Body Lift

The KMS AddVolume Root and Body Lift provides targeted volume directly at the roots. It gives fine, limp hair up to 84% more volume when blow-drying. The push-up effect visibly lifts the hair and ensures long-lasting fullness. For natural styles with hold and movement.Strengthening formula with heat protectionThe formula with upcycled rice strengthens the hair structure from within. Amino acids provide increased stability and fullness. At the same time, the spray protects against heat up to 230 °C and supports styling. For voluminous, strong hair with a natural finish.

Content: 200 ml (€12.48 / 100 ml)

Sale price: €24.95 Regular price: €27.60

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.