Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

KMS ALLSMOOTH Weightless Anti-Frizz Serum

Description

Product information "KMS ALLSMOOTH Weightless Anti-Frizz Serum"

The KMS All Smooth Weightless Anti-Frizz Serum is the perfect solution for weightless frizz control. The ultra-light spray instantly tames flyaways without weighing hair down. It imparts natural shine and reliably protects against humidity. Ideal for fine hair and a smooth, well-groomed finish.

Protection & Care with Recycled Olive

The formula with recycled olive protects hair from environmental influences and oxidative stress. Antioxidants such as Vitamin E strengthen the hair structure and retain moisture. The serum seals the hair surface and improves manageability. For smooth, supple hair with long-lasting control.

Properties

Brand: KMS
Finish: shine, smoothness, well-groomed hair
Hair type: all
Speciality: silicone-free, vegan, without dyes, without mineral oil

Manufacturer

Goldwell

Kao Austria Handelsgesellschaft mbH
Franzosenhausweg 36
4030 Linz
Austria
Website: www.goldwell.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Water/Aqua/Eau, Alcohol Denat., Butylene Glycol, Hydrolyzed Corn Starch, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Hydrolyzed Olive Fruit, Citric Acid, Phenoxyethanol, Benzoic Acid, Dehydroacetic Acid, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Fragrance/Parfum, Anise Alcohol
Skip product gallery

You may also like

8
Record Tecno Hair Pins Corrugated Black Cm 7,5 Box 250 G Record Tecno Hair Pins Corrugated Black Cm 7,5 Box 250 G

Average rating of 0 out of 5 stars

19545
Record Tecno Hair Pins Corrugated Black Cm 7,5 Box 250 G

The Xanitalia Professional Tecno wavy hair pins 5.6 cm in a 250 g box are the perfect choice for secure hold in precise styling and updos. Their wavy structure ensures a firm grip in the hair, even on finer textures. They are easy to insert and remain almost invisible in the hair. The high-quality finish guarantees long-lasting durability for everyday use. Reliable hold for detailed styling The compact size makes these hair pins ideal for smaller sections and precise detailing. They allow controlled fixing of individual strands and support a clean, professional finish. Thanks to their stable shape, they maintain performance even during extended wear. This ensures precise and long-lasting styles with minimal effort.

Content: 250 g (€6.36 / 100 g)

Sale price: €15.90 Regular price: €17.20
8
Record Tecno Hair Pins Smooth Black Cm 7,5 Box 250 G Record Tecno Hair Pins Smooth Black Cm 7,5 Box 250 G

Average rating of 5 out of 5 stars

28528
Record Tecno Hair Pins Smooth Black Cm 7,5 Box 250 G

The Xanitalia Professional Tecno hairpins smooth 7.5 cm in the 250 g box are the ideal choice for subtle and reliable hair fixation. Their smooth shape allows for easy integration and provides discreet hold for various styling techniques. They are perfect for precise partings, updos, or fine detail work. The durable construction makes them a long-lasting companion in everyday salon use. Subtle fixation with maximum controlThe hairpins offer secure hold without weighing down the hair or being visible. They enable precise placement of individual strands and support a clean, professional result. Thanks to their ease of use, they are suitable for quick corrections as well as elaborate styling. This ensures every style is executed efficiently and reliably.

Content: 250 g (€5.23 / 100 g)

Sale price: €13.08 Regular price: €14.20
29
KMS Addvolume Styling Foam KMS Addvolume Styling Foam

Average rating of 4 out of 5 stars

73353
KMS Addvolume Styling Foam

The KMS AddVolume Styling Foam instantly adds volume and structure to fine hair. It provides fullness from the roots to the tips without weighing down. The styling foam offers flexible hold and a natural finish. Ideal for long-lasting, voluminous styles.Strengthening formula with heat protectionThe formula with upcycled rice sustainably strengthens the hair structure. Amino acids support stability and enhance grip. At the same time, the foam protects against heat up to 230 °C and humidity. For voluminous looks with natural movement and protection.

Content: 300 ml (€6.27 / 100 ml)

Sale price: €18.80 Regular price: €26.50
8
Xanitalia Professional Tecno Bobby pins smooth 5 cm 250 g Box Xanitalia Professional Tecno Bobby pins smooth 5 cm 250 g Box

Average rating of 0 out of 5 stars

12230
Xanitalia Professional Tecno Bobby pins smooth 5 cm 250 g Box

The Xanitalia  Professional Tecno Bobby pins smooth 5 cm 250 g Box are the ideal choice for precise and reliable fixation in daily salon use and at home. They securely hold the hair in place without slipping and are perfect for sectioning, styling, and updos. The smooth surface allows for effortless insertion without stressing the hair. Thanks to their sturdy construction, they are particularly durable and suitable for daily use. Secure hold for versatile applicationsThe hair clips provide optimal hold across various techniques and facilitate clean, structured work. They can be quickly and easily incorporated into the hair and removed again. Ideal for professional applications where precision and efficiency are required. This ensures every style is reliably supported and perfectly executed.

Content: 250 g (€4.61 / 100 g)

Sale price: €11.52 Regular price: €12.50
8
KMS Addvolume Liquid Strengthening Rinse KMS Addvolume Liquid Strengthening Rinse

Average rating of 0 out of 5 stars

19560
KMS Addvolume Liquid Strengthening Rinse

The KMS AddVolume Liquid Strengthening Rinse is the ideal care for fine to medium-thick hair. The lightweight lotion immediately strengthens the hair without losing volume. Each strand appears visibly denser and fuller. For stronger, more resilient hair in just seconds.Strengthening formula with upcycled riceThe innovative formula with amino acids from upcycled rice strengthens the hair structure from within. It increases resistance and significantly reduces hair breakage and split ends. The hair becomes more elastic and remains supple. For visibly healthier, fuller hair with natural lightness.

Content: 150 ml (€15.97 / 100 ml)

Sale price: €23.95 Regular price: €26.00
5
Ari bobby pins 65 x 1.2 mm 250 g Pack

Average rating of 5 out of 5 stars

26015
Ari bobby pins 65 x 1.2 mm 250 g Pack

The Ari bobby pins 65 x 1.2 mm in the 250 g pack are the ideal choice for secure hold in updo hairstyles and precise styling. They reliably fix the hair without slipping and provide a stable base for various hairstyles. Thanks to their robust construction, they are particularly durable and suitable for intensive use. At the same time, they can be discreetly placed in the hair.Perfect fixation for every styleThe Lockennadeln offer optimal hold for updo hairstyles, braid styles, or detailed looks. They are easy to incorporate into the hair and enable controlled, clean work. Thanks to their stable shape, they maintain their function even after extended wear. This allows for professional and long-lasting styling in no time.

Content: 250 g (€10.63 / 100 g)

Sale price: €26.58 Regular price: €27.98
5
Ari Hair Clips 70mm 500 g pack

Average rating of 0 out of 5 stars

26013
Ari Hair Clips 70mm 500 g pack

The Ari Hair Clips 70 mm in the 500 g pack are the ideal choice for reliable hold across a variety of styles. They securely and discreetly fix the hair without slipping and are perfect for updos, sections, or daily salon use. The sturdy construction ensures long-lasting durability even with frequent use. Available in black and gold, they visually complement different hair colours and looks.Strong hold for professional workThe hair clips are easy to incorporate into the hair and provide a firm, secure fit. They are versatile – from simple fixes to elaborate styling. Thanks to their smooth surface, they glide effortlessly into the hair without causing damage. This supports precise and efficient work with every application.

Content: 500 g (€6.92 / 100 g)

Sale price: €34.61 Regular price: €36.43
8
Locatelli Bobby Pins Corrugated Black Cm 5 Box 500 G Locatelli Bobby Pins Corrugated Black Cm 5 Box 500 G

Average rating of 0 out of 5 stars

28536
Locatelli Bobby Pins Corrugated Black Cm 5 Box 500 G

The Xanitalia Locatelli Hair Clips Wavy 5 cm in the 500 g box provide reliable hold for a variety of styling techniques in everyday salon work. Their wavy shape ensures a secure grip on the hair and offers stable fixation without slipping. They are ideal for sectioning, updos, and precise work. The durable quality guarantees a long lifespan even with frequent use.Secure hold for versatile stylingThe hair clips are easy to incorporate into the hair and support clean, structured work. They reliably fix individual sections and enable controlled implementation of various techniques. Thanks to their stable shape, they maintain their function even during extended use. This allows for professional results to be achieved quickly and efficiently.

Content: 500 g (€5.50 / 100 g)

Variants from €27.48
Sale price: €27.50 Regular price: €29.80
28
Kérastase Chronologiste Overnight Youth Serum Kérastase Chronologiste Overnight Youth Serum

Average rating of 0 out of 5 stars

19602
Kérastase Chronologiste Overnight Youth Serum

The Kérastase Chronologiste Overnight Youth Serum is a luxurious anti-ageing night treatment for hair. It specifically targets dryness, frizz, dullness, and lack of volume. The leave-in formula provides intensive overnight care without weighing down. For visibly stronger, more supple hair in the morning.Highly effective formula for youthful hairEnriched with Pro-Xylane™ and Ochrophyta algae, the serum promotes deep regeneration. The lightweight leave-in serum absorbs quickly and leaves a silky finish. One pump is sufficient for optimal care.Application & Highlights:Apply to dry or damp hair before sleepingDistribute evenly through lengths and endsDo not rinse outFor fuller, strengthened hair overnight

Content: 90 ml (€58.50 / 100 ml)

Variants from €37.75
Sale price: €52.65 Regular price: €73.20
30
Kérastase Chronologiste Bain Régénérant Kérastase Chronologiste Bain Régénérant

Average rating of 0 out of 5 stars

19597
Kérastase Chronologiste Bain Régénérant

The Kérastase Chronologiste Bain Régénérant Shampoo is a luxurious shampoo for hair showing early signs of aging. It targets dryness, frizz, dullness, as well as lack of volume and density. The formula thoroughly cleanses while strengthening the hair fibre and scalp. For visibly more vital, smooth hair with a natural radiance.Care, protection & luxurious experienceEnriched with hyaluronic acid and Abyssin, the shampoo supports the regeneration of the hair structure. The gel texture transforms into a rich foam upon application. The iconic Chronologiste scent makes hair washing a luxurious ritual. Ideal as a foundation for comprehensive anti-ageing hair care.Application & highlights:Massage into wet hairRinse thoroughlyPerfectly combinable with Masque Intense Régénérant & Overnight Youth SerumFor well-groomed, strengthened, and revitalised hair

Content: 250 ml (€11.70 / 100 ml)

Variants from €17.90
Sale price: €29.25 Regular price: €41.60
30
Alessandro Hand Spa Serum Vitale Alessandro Hand Spa Serum Vitale

Average rating of 0 out of 5 stars

63006
Alessandro Hand Spa Serum Vitale

Alessandro Hand Spa Serum Vitale is a nourishing serum for dry and rough hands. It provides intense hydration and improves the skin’s elasticity. The hand serum is enriched with deep sea water and brown algae extract, which leave your skin feeling soft and smooth. It absorbs quickly and is non-greasy.

Content: 15 ml (€76.33 / 100 ml)

Sale price: €11.45 Regular price: €16.30
29
Kérastase Chronologiste Masque Intense Régénerant Kérastase Chronologiste Masque Intense Régénerant

Average rating of 0 out of 5 stars

19601
Kérastase Chronologiste Masque Intense Régénerant

Kérastase Chronologiste Masque Intense Régénérant provides deep hydration, shine, smoothness, and increased vitality for all hair types. The soft, creamy, balm-like texture is easy to distribute through the hair and effortless to rinse out.Preventive care against signs of hair agingThe anti-aging mask combats frizz, dryness, dull hair, as well as lack of volume and thickness – signs of hair aging that make hair appear older. Youthful bounce and revitalised hair are the results after use. Main active ingredients are Pro-Xylane and Ochrophyta algae.HighlightsImmediate smoothnessMoisturisingStrong and resilient hairLong-lasting scent of tea rose, white wood, and muskEasy to comb hair

Content: 200 ml (€24.85 / 100 ml)

Variants from €23.90
Sale price: €49.70 Regular price: €70.40

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.