Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Juliana Nails Gel Polish Thermo Effect - Thermo Peach or Pink

Description

Product information "Juliana Nails Gel Polish Thermo Effect - Thermo Peach or Pink"

Stunning colour change on nails desired? With Juliana Nails Gel Lack Thermo Effect, this is possible. As the temperature changes, the colour on the nails also changes – creating a refined colour play. 

The polish lasts up to 5 weeks without scratching or chipping. After curing under UV or LED light, the nails are ready for use immediately. With the Gel Lack Löser, they can also be quickly removed and a new colour applied. 

Application

  • After preparing the natural nails with a file, cuticle remover, buffer, nail brush, primer, and base coat, the gel polish is applied like a classic nail polish. 
  • Next, the Thermo-Nails must be cured for 120 seconds in the UV tunnel or 60 seconds in the LED tunnel. 
  • For sealing, a thin layer of Gel Lack Finish is used, which must also be cured. 
  • Finally, remove the sweat layer with Gel Cleaner – and done!

Properties

Brand: Juliana Nails
Product line: Juliana Nails Gel Nail Polish
Speciality: cruelty-free

Manufacturer

Juliana Nails

Juliana Nails GmbH
Gerberweg 71
9020 Klagenfurt am Wörthersee
Austria
Website: www.juliana-nails.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Basic Violet 2; Bis-hema poly(1,4-butanediol)-14/ipdi copolymer; Bis-trimethylbenzoyl phenylphosphine oxide; Ci 15850; CI 60725; Ci 74260; Ci 77491; Ci 77492; Ci 77499; CI 77510; Ci 77891; Hema; Hydroxycyclohexyl phenyl ketone; Methyl stearate
Skip product gallery

You may also like

10
Juliana Nails Gel Polish Thermo Effect - Thermo Peach or Pink Juliana Nails Gel Polish Thermo Effect - Thermo Peach or Pink

Average rating of 0 out of 5 stars

71161
Juliana Nails Gel Polish Thermo Effect - Thermo Peach or Pink

Stunning colour change on nails desired? With Juliana Nails Gel Lack Thermo Effect, this is possible. As the temperature changes, the colour on the nails also changes – creating a refined colour play.  The polish lasts up to 5 weeks without scratching or chipping. After curing under UV or LED light, the nails are ready for use immediately. With the Gel Lack Löser, they can also be quickly removed and a new colour applied.  Application After preparing the natural nails with a file, cuticle remover, buffer, nail brush, primer, and base coat, the gel polish is applied like a classic nail polish.  Next, the Thermo-Nails must be cured for 120 seconds in the UV tunnel or 60 seconds in the LED tunnel.  For sealing, a thin layer of Gel Lack Finish is used, which must also be cured.  Finally, remove the sweat layer with Gel Cleaner – and done!

Content: 6 ml (€149.83 / 100 ml)

Variants from €6.80
Sale price: €8.99 Regular price: €9.99
10
Juliana Nails Gel Polish Thermo Effect - Thermo Peach or Pink Juliana Nails Gel Polish Thermo Effect - Thermo Peach or Pink

Average rating of 0 out of 5 stars

71159
Juliana Nails Gel Polish Thermo Effect - Thermo Peach or Pink

Stunning colour change on nails desired? With Juliana Nails Gel Lack Thermo Effect, this is possible. As the temperature changes, the colour on the nails also changes – creating a refined colour play.  The polish lasts up to 5 weeks without scratching or chipping. After curing under UV or LED light, the nails are ready for use immediately. With the Gel Lack Löser, they can also be quickly removed and a new colour applied.  Application After preparing the natural nails with a file, cuticle remover, buffer, nail brush, primer, and base coat, the gel polish is applied like a classic nail polish.  Next, the Thermo-Nails must be cured for 120 seconds in the UV tunnel or 60 seconds in the LED tunnel.  For sealing, a thin layer of Gel Lack Finish is used, which must also be cured.  Finally, remove the sweat layer with Gel Cleaner – and done!

Content: 6 ml (€149.83 / 100 ml)

Variants from €6.80
Sale price: €8.99 Regular price: €9.99
10
SHE Clip System Beverly Extensions Rooted 45/50 cm

Average rating of 0 out of 5 stars

12624
SHE Clip System Beverly Extensions Rooted 45/50 cm

The SHE Clip System Beverly Extensions Rooted in 45/50 cm length offer a particularly natural hair extension with a modern root effect. The so-called “Rooted Look” features a darker root that seamlessly transitions into lighter lengths – for an authentic, grown-out appearance with stylish depth.Thanks to the practical clip-in system, the extensions can be quickly and easily attached to natural hair without permanent alteration. The high-quality clips ensure secure hold and a comfortable wearing experience, while the real hair allows for natural movement and versatile styling options. Ideal for those who want to combine a realistic colour gradient with maximum flexibility.Highlights of the Clip-In Extensions45/50 cm length for immediate hair extensionRooted colour gradient for a natural root lookClip-in system for quick attachment and removalHigh-quality real hair for authentic resultsSecure hold with high wearing comfortPerfect for flexible styling with a natural colour effect

Content: 1 pc (€179.90 / 1 pc)

Sale price: €179.90 Regular price: €199.90
72
Juliana Nails Diamond Allround Gel Clear Juliana Nails Diamond Allround Gel Clear

Average rating of 0 out of 5 stars

71322
Juliana Nails Diamond Allround Gel Clear

The Juliana Nails Diamond Allround Gel Clear is a true all-rounder. The gel can be used as a base coat, builder, and top coat. It has a transparent finish. Thanks to its medium consistency, it is very easy to work with. It is self-leveling, therefore requiring less filing work. Diamond Allround Gel Clear adheres particularly well. Juliana Nails Diamond Allround Gel Clear: A gel for everything It's in your hands. The 3-in-1 gel can be used for natural nail reinforcement and extension with tips or modelling forms.

Content: 200 g (€9.70 / 100 g)

Sale price: €19.40 Regular price: €69.99
24
Juliana Nails Gel Polish Thermo Effect - Thermo Peach or Pink

Average rating of 0 out of 5 stars

71162
Juliana Nails Gel Polish Thermo Effect - Thermo Peach or Pink

Stunning colour change on nails desired? With Juliana Nails Gel Lack Thermo Effect, this is possible. As the temperature changes, the colour on the nails also changes – creating a refined colour play.  The polish lasts up to 5 weeks without scratching or chipping. After curing under UV or LED light, the nails are ready for use immediately. With the Gel Lack Löser, they can also be quickly removed and a new colour applied.  Application After preparing the natural nails with a file, cuticle remover, buffer, nail brush, primer, and base coat, the gel polish is applied like a classic nail polish.  Next, the Thermo-Nails must be cured for 120 seconds in the UV tunnel or 60 seconds in the LED tunnel.  For sealing, a thin layer of Gel Lack Finish is used, which must also be cured.  Finally, remove the sweat layer with Gel Cleaner – and done!

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
60
American Crew 3 in 1 Classic Shampoo American Crew 3 in 1 Classic Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

85063
American Crew 3 in 1 Classic Shampoo

American Crew 3 in 1 Classic Shampoo combines shampoo, conditioner, and body wash in one. The 3-in-1 care for men has a clarifying effect, providing an immediate feeling of freshness on skin and hair. American Crew 3 in 1 Classic Shampoo Highlights The 3-in-1 multi-purpose product features thorough cleansing, gentle care, an instant refreshing sensation, and a masculine fragrance. Hair and body are cleansed and cared for in a single wash.

Content: 1000 ml (€1.99 / 100 ml)

Variants from €9.95
Sale price: €19.95 Regular price: €49.80
7
Tondeo Charging Station Eco S Plus

Average rating of 0 out of 5 stars

22313
Tondeo Charging Station Eco S Plus

Tondeo Charging Station suitable for the Eco S Plus Trimmer.

Content: 1 pc (€27.90 / 1 pc)

Sale price: €27.90 Regular price: €30.00
Bellody Patented hairbrush with self-cleaning function Bellody Patented hairbrush with self-cleaning function

Average rating of 0 out of 5 stars

65034
Bellody Patented hairbrush with self-cleaning function

Bellody patented hairbrush with self-cleaning function represents greater hygiene, time savings, and comfort. The innovative brush features a built-in cleaning mechanism. Simply remove the cover after brushing, and the cleaning is completed in seconds. The cover is also dishwasher safe. The brushing cushion is flexible and comfortable. The brush is gentle on hair and scalp. The high-quality magnet box packaging and minimalist design reflect the product's premium quality.

Content: 1 pc (€24.99 / 1 pc)

Regular price: €24.99
51 Tip
Wella Koleston Perfect Me+ 60ml - 2/0 black

Average rating of 4.8 out of 5 stars

17855
Wella Koleston Perfect Me+ 60ml - 2/0 black

Wella Koleston Perfect ME+ is Wella's professional hair colour trusted by both hairdressers and private individuals. It is a modern hair colour with innovative technology (featuring Pure Balance) that combines the benefits of all previous Koleston Perfect shades in a single colouring. As a result, it is even suitable for allergy sufferers. Intense, naturally appearing hair colour Koleston Perfect Me+ is a unique hair colour that combines the coverage of classic Koleston shades with the gentle formula of Innosense colours, carrying the shine and luminosity of Illumina. The colour appears intense but much more natural, as it does not look overly bold. With 123 shades, Koleston Perfect meets every requirement: from blonde to black, every tone is available. To achieve a completely individual and suitable colour result, all shades can be mixed with each other. For modern, safe results with radiant yet very natural-looking hair colour. Reduced allergy risk The Pure Balance technology binds free radicals, preventing them from reacting with peroxide. This results in fewer free radicals, leading to a more uniform colour outcome. Fewer free radicals also mean less hair damage. Except for 10/86, all shades contain the Me+ technology. Unlike other hair colours without ME+, the risk of developing an allergy to the colours is minimised. Wella Koleston Perfect Me+ application tips Wella Koleston Perfect is a permanent cream hair colour for intense, long-lasting results with up to 100% grey coverage. The application is as follows: Mixing ratio: 1:1 with Welloxon Perfect (e.g., 60 ml Koleston Perfect + 60 ml Welloxon Perfect) Application: Apply to dry hair, starting with areas with the highest white percentage Processing time: With heat: 15-25 minutes, without heat: 30-40 minutes Developer strengths: 4% for tone-on-tone or darker without grey coverage, 6% for up to 1 shade lightening, 9% for up to 2 shades lightening, 12% for up to 3 shades lightening Grey coverage: Add Pure Naturals shade for high white percentage (over 50%) Length and tip balancing: After processing, dampen the hair and leave to process for 5-10 minutes without heat Post-treatment: Apply colour service colour retouch for colour stabilisation Wella Koleston Perfect Me+ highlights at a glance Reliable and gentle colour results Long-lasting colour Less hair damage Natural colour outcome High coverage (up to 100%) Reduced allergy risk (when ME+ is included) Conditions the hair and provides incredible shine Colour mixture is easy to mix and wash out Top formulation for precise application Pleasant scent Koleston Perfect colour chart Find your favourite colour with the Koleston Perfect colour chart available for download as a PDF file in the product details above. It includes shade overview as well as mixing recommendations.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
28
Alessandro Nail Polish Oriental Spirit

Average rating of 4 out of 5 stars

75103
Alessandro Nail Polish Oriental Spirit

The Alessandro Nagellack Oriental Spirit is a limited edition featuring five mysterious and enchanting colours. They evoke, through the combination of exoticism and elegance, 1001 Nights and the vastness of the Orient. The colours of Alessandro Nagellack Oriental Spirit Oriental Desires is an alluring green shade that adds a fresh touch to any outfit. Spiritual Vibes is a warm beige tone reminiscent of the Sahara desert. Morning Mocca is a rich brown shade, like the morning coffee that energises us. Arabian Night is a brown-red tone that makes every nail a real eye-catcher. Sahara Sunrise is a pink shade reminiscent of the colours of the sunrise in the desert.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Natural Shades

Average rating of 5 out of 5 stars

86443
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Natural Shades

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Naturtöne is a permanent hair colour that sets the standards for vibrant, natural hair shades. Featuring formulations that incorporate high-end technology and deliver the effect of a hair mask, it offers a perfect colour palette for professional results that are intense, colour-true, and sophisticated. With twice the care, shine, and colour brilliance, our hair colour revolutionises the colouring experience. Each application improves hair quality and meets the highest standards. Advantages of Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Naturtöne Vivid and sophisticated natural hair colouring results Formulations with high-end technology and ultimate performance Up to 100% grey coverage Ultimate colour and care complex strengthens, seals, and protects the hair Dermatologically tested and gentle on the scalp Innovative Technology: KER-HA COMPLEX™ The colour and care complex, KER-HA COMPLEX™, utilises innovative technology to strengthen, seal, and protect the hair structure from within. This guarantees precise colour deposition for a visibly sensational, colour-true, and long-lasting result. Ingredients of Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Naturtöne. Moisturising hyaluronic acid Phyto-keratin supports the protection, repair, and strengthening of the hair fibre Antioxidant-active molecule for controlled hair colour reaction Gloss sealing

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Sale price: €9.90 Regular price: €25.60
53
Olivia Garden Expert Blowout Shine Round Brush White & Grey Olivia Garden Expert Blowout Shine Round Brush White & Grey

Average rating of 0 out of 5 stars

52105
Olivia Garden Expert Blowout Shine Round Brush White & Grey

A next-generation round brush: Olivia Garden Expert Blowout Shine Round Brush White & Grey. The ceramic blow-drying brush with ion technology meets the highest standards: The ceramic body ensures even, stable, and rapid heat distribution across the entire brush for effective and lightning-fast styling Ionized nylon bristles with anti-static properties seal the hair cuticle for maximum shine and improved manageability Maximum airflow for extremely short drying times Lightweight design for fatigue-free blow-drying Seamless transition from the brush body to the brush head to prevent hair tangling Soft-Grip handle made from soft, non-slip material Integrated sectioning tip For professional results within a short blow-drying time.

Content: 1 pc (€33.65 / 1 pc)

Variants from €15.45
Sale price: €33.65 Regular price: €71.94

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.