Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Juliana Nails Gel Polish Pastel Shades - Powder Pastel Rose

Description

Product information "Juliana Nails Gel Polish Pastel Shades - Powder Pastel Rose"

Juliana Nails Gel Polish Pastel Shades are ideal for those who love delicate, light, and romantic colours. Light and airy pastel shades evoke summer, sunshine, and ice cream, complement outfits, and are very trendy.

The Juliana Nails Gel Polishes impress not only with an attractive colour range but also with quality. They last an unbeatable 5 weeks without scratching or chipping. Juliana Nails Gel Polish Pastel Shades are easy to apply and cure quickly. The self-leveling effect prevents impressions from forming.

Application of Juliana Nails Gel Polish Pastel Shades

  • Wash and disinfect hands.
  • File natural nails.
  • Remove cuticles.
  • Matte the natural nails.
  • Apply primer and allow to dry.
  • Apply Gel Polish Base and cure.
  • Apply Gel Polish colour in the desired pastel shade and cure.
  • Apply Gel Polish Finish and cure.
  • If necessary, remove the sweating layer with Gel Cleaner.

Properties

Brand: Juliana Nails
Product line: Juliana Nails Gel Nail Polish
Speciality: cruelty-free

Manufacturer

Juliana Nails

Juliana Nails GmbH
Gerberweg 71
9020 Klagenfurt am Wörthersee
Austria
Website: www.juliana-nails.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Aliphatic polyesterurethane acrylate; Aliphatic urethane acrylate; Ci 45380; Ci 45410; Ci 77891; Di-hema trimethylhexyl dicarbamate; Diethylene glycol; Hema; Hydroxycyclohexyl phenyl ketone; P-hydroxyanisole; Rosin acrylate; Silica caprylyl silylate; Triethylene glycol dimethacrylate; Trimethylbenzoyl diphenylphosphine oxide
Skip product gallery

You may also like

24
Juliana Nails Gel Polish Pastel Shades - Powder Pastel Rose Juliana Nails Gel Polish Pastel Shades - Powder Pastel Rose

Average rating of 0 out of 5 stars

71150
Juliana Nails Gel Polish Pastel Shades - Powder Pastel Rose

Juliana Nails Gel Polish Pastel Shades are ideal for those who love delicate, light, and romantic colours. Light and airy pastel shades evoke summer, sunshine, and ice cream, complement outfits, and are very trendy. The Juliana Nails Gel Polishes impress not only with an attractive colour range but also with quality. They last an unbeatable 5 weeks without scratching or chipping. Juliana Nails Gel Polish Pastel Shades are easy to apply and cure quickly. The self-leveling effect prevents impressions from forming. Application of Juliana Nails Gel Polish Pastel Shades Wash and disinfect hands. File natural nails. Remove cuticles. Matte the natural nails. Apply primer and allow to dry. Apply Gel Polish Base and cure. Apply Gel Polish colour in the desired pastel shade and cure. Apply Gel Polish Finish and cure. If necessary, remove the sweating layer with Gel Cleaner.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
24
Juliana Nails Gel Polish Coral & Yellow Tones - Sunshine Juliana Nails Gel Polish Coral & Yellow Tones - Sunshine

Average rating of 0 out of 5 stars

71166
Juliana Nails Gel Polish Coral & Yellow Tones - Sunshine

Juliana Nails Gel Polish Coral & Yellow Shades are beautiful, expressive colours for all lovers of vibrant hues. Coral lies between orange and pink, resulting in a wonderfully fresh and eye-catching colour. Juliana Nails Gel Polish Coral & Yellow Shades: The popular alternative to classic nail polish Juliana Nails Gel Polishes in striking coral and yellow shades impress not only with their colour intensity but also with their unbeatable durability of up to 5 weeks. The gel polish is a great alternative to traditional polish, as it can be applied on natural nails and artificial nails (acrylic or gel). On natural nails, it also provides reinforcement and stabilisation of the nail. Fresh colour & long-lasting hold The sunny tones evoke summer and spread good mood! When it comes to application, the gel polishes also lift the spirits: after the base coat, the self-levelling polish is applied. Then, the nails are placed in the UV or LED tunnel and are immediately cured. No streaks, no scratching, no chipping! The finish can be customised individually. With the gel polish remover, the polish is effortlessly removed. Therefore, there are no limits to colour changes.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
24
Juliana Nails Gel Polish Pastel Shades - Powder Pastel Rose Juliana Nails Gel Polish Pastel Shades - Powder Pastel Rose

Average rating of 0 out of 5 stars

71152
Juliana Nails Gel Polish Pastel Shades - Powder Pastel Rose

Juliana Nails Gel Polish Pastel Shades are ideal for those who love delicate, light, and romantic colours. Light and airy pastel shades evoke summer, sunshine, and ice cream, complement outfits, and are very trendy. The Juliana Nails Gel Polishes impress not only with an attractive colour range but also with quality. They last an unbeatable 5 weeks without scratching or chipping. Juliana Nails Gel Polish Pastel Shades are easy to apply and cure quickly. The self-leveling effect prevents impressions from forming. Application of Juliana Nails Gel Polish Pastel Shades Wash and disinfect hands. File natural nails. Remove cuticles. Matte the natural nails. Apply primer and allow to dry. Apply Gel Polish Base and cure. Apply Gel Polish colour in the desired pastel shade and cure. Apply Gel Polish Finish and cure. If necessary, remove the sweating layer with Gel Cleaner.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
42
Juliana Nails Mirror Pigment - Sexy Silver Juliana Nails Mirror Pigment - Sexy Silver

Average rating of 0 out of 5 stars

71412
Juliana Nails Mirror Pigment - Sexy Silver

Immerse yourself in a world full of glamour and extravagance with the Juliana Nails Mirror Pigments. The colour pigments turn every Nail Art design and full cover look into an absolute highlight. And with the Gel Lacquer High Gloss Finish No Wipe and the Nail Tool Set with Silicone Tip, application is child's play.  Experience the sparkle of glamour on your nails with the Juliana Nails Mirror Pigment in Sexy Silver, Champagne Pop, Berry Blast, Be Rosegold, Flirty Fuchsia, Emerald Shine, I Do Blue, Caribbean Feelings, Cool Blue Black Diamond, Dreamful White. This pigment is a modern and striking beauty product that gives any nail design an elegant chrome touch. The colour nuances are vibrant, clear, and glittering. Juliana Nails Mirror Pigment Highlights & Effects Extra fine pigment powder Intense colour result Easy application in combination with Gel Lacquer High Gloss Finish No Wipe Perfect adhesion Even finish Suitable for Nail Art & Full Cover designs Compatible with coloured, white, and black backgrounds Juliana Nails Mirror Pigments Application 1. Proceed as usual up to the colour layer 2. To seal, use the Gel Lacquer High Gloss Finish – No Wipe, as it is important that the gel has no sweat layer. 3. After curing the lacquer, apply the pigments quickly and thoroughly to your nail. Do not press too hard on the nail tip. 4. Remove pigment residues thoroughly with a dust brush from the nail. 5. Finally, seal the nail as usual. Carefully coat the nail edges. Little tip: If you apply your pigments over the entire nail, buff your nail edges again well with a buffer before sealing the pigment.

Content: 0.5 g (€580.00 / 100 g)

Sale price: €2.90 Regular price: €4.99
24
Juliana Nails Gel Polish Pastel Shades - Powder Pastel Rose Juliana Nails Gel Polish Pastel Shades - Powder Pastel Rose

Average rating of 0 out of 5 stars

71151
Juliana Nails Gel Polish Pastel Shades - Powder Pastel Rose

Juliana Nails Gel Polish Pastel Shades are ideal for those who love delicate, light, and romantic colours. Light and airy pastel shades evoke summer, sunshine, and ice cream, complement outfits, and are very trendy. The Juliana Nails Gel Polishes impress not only with an attractive colour range but also with quality. They last an unbeatable 5 weeks without scratching or chipping. Juliana Nails Gel Polish Pastel Shades are easy to apply and cure quickly. The self-leveling effect prevents impressions from forming. Application of Juliana Nails Gel Polish Pastel Shades Wash and disinfect hands. File natural nails. Remove cuticles. Matte the natural nails. Apply primer and allow to dry. Apply Gel Polish Base and cure. Apply Gel Polish colour in the desired pastel shade and cure. Apply Gel Polish Finish and cure. If necessary, remove the sweating layer with Gel Cleaner.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
24
Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown Tones - Earthy Brown Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown Tones - Earthy Brown

Average rating of 0 out of 5 stars

71058
Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown Tones - Earthy Brown

Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades are elegant, modern tones with a beautiful finish. From delicate to full coverage, the shades offer an incredible variety of colours – tailored to individual preferences.  Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades provide full colour payoff from the convenient brush bottle. Simply apply over the Base Gel, cure with UV or LED devices, and the nails are ready for action again. No scratching, no chipping – up to 5 weeks! The gel polish is self-levelling and very easy to apply. The finish is customizable: from matte to high gloss, everything the nail care enthusiast desires is available. Strengthened, resilient nails The graceful Nude & Brown shades of the gel polish are the perfect alternative to classic nail polish. They can be applied on hands and feet, on gel or acrylic enhancements, and natural nails. The gel polish provides reinforcement for the natural nail. Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades: Trend colours with WOW effect Seductive nude and brown shades give the nail that certain something. Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades range from brown-violet through classic beige to nude with a touch of old rose or purple. A feast for the eyes on hands and feet!

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €4.99
Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
33
Juliana Nails Professional File Straight Shape 100/180 - black Juliana Nails Professional File Straight Shape 100/180 - black

Average rating of 5 out of 5 stars

71005
Juliana Nails Professional File Straight Shape 100/180 - black

The Juliana Nails Profi File straight 100/180 is perfect for shortening and shaping gel polish, gel or acrylic enhancements, but also for natural nails. The nail file has a fine and a coarse side with grit 100/180. All Juliana Nails files are quality products with excellent durability.

Sale price: €1.00 Regular price: €1.49
60
Schwarzkopf BC Moisture Kick Spray Conditioner Schwarzkopf BC Moisture Kick Spray Conditioner

Average rating of 4.5 out of 5 stars

54358
Schwarzkopf BC Moisture Kick Spray Conditioner

A lightweight yet intensive conditioner for daily use that provides the optimal balance for the moisture levels of normal to dry and brittle hair. The Schwarzkopf BC Bonacure Moisture Kick Spray Conditioner is used to achieve healthy-looking, shiny hair with improved combability. Using Cell Equalizer technology, it smooths the hair surface, imparting softness, elasticity, and shine. Glycerol provides moisture, and vegan keratin offers a noticeable nourishing effect. BC Bonacure Moisture Kick Spray Conditioner: Up to 48h Moisture Feel The weightless, hydrating conditioner from Bonacure Moisture Kick helps hair maintain its optimal moisture content and provides up to a 48-hour moisture-rich hair feel. The conditioner for brittle, frizzy, curly, or dry hair is enriched with vegan keratin and glycerol. Glycerol is responsible for moisture supply, while keratin cares for the hair. Vegan hair product – free from animal-derived ingredients. The nourishing properties help the hair regain its natural bounce and elasticity. The moisture conditioner supports an easy hair care routine, as it can be sprayed on in seconds and does not need to be rinsed out. Result:- The hair is supplied with moisture– for a 48-hour feeling of optimal hydration- Naturally shiny hair - Bounce and elasticity- The hair is instantly detangled and easier to combProfessional tip: The Schwarzkopf BC Bonacure Moisture Kick Spray Conditioner is also an excellent tool for hair cutting. It can also be sprayed onto dry hair between washes to add extra shine and smoothness. Advantages: - Lightweight spray conditioner - Intensive care for normal to dry hair - High nourishing effect with up to 48h moisture feel - Vegan product with keratin & glycerol Like the entire Moisture Kick line, the spray conditioner is also suitable for caring for natural curls and waves. Its moisture-retaining properties give curls bounce and elasticity. Its light formula does not weigh down curly hair structures, allowing curls and waves to retain lively movement.

Content: 400 ml (€5.01 / 100 ml)

Variants from €2.95
Sale price: €20.05 Regular price: €49.92
25
Biomed HYDRALUMEN Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

21155
Biomed HYDRALUMEN Shampoo

Biomed HYDRALUMEN Shampoo is a plant-based, moisture-retaining shampoo for dry, natural, coloured, and bleached hair. It contains organic bergamot, organic prickly pear leaves from Sicily, borage oil, and hyaluronic acid. The antioxidant and nourishing ingredients make the hair look younger, shinier, and more supple. Application of Biomed HYDRALUMEN Shampoo The Biomed HYDRALUMEN Shampoo should be used after the Biomed PRETIOSUM Detox-Aqua-Gel. It is evenly applied to the scalp and gently massaged in. Leave on for 2 minutes and rinse thoroughly. The process can be repeated if necessary.

Content: 2000 ml (€3.19 / 100 ml)

Variants from €20.30
Sale price: €63.80 Regular price: €85.10
28
Kérastase Nutritive Bain Satin Riche Kérastase Nutritive Bain Satin Riche

Average rating of 0 out of 5 stars

33625
Kérastase Nutritive Bain Satin Riche

Kérastase Nutritive Bain Satin Riche is formulated for dry, damaged hair and is one of the most popular Kérastase shampoos overall. The shampoo sustainably nourishes the hair with plant-based proteins and niacinamide. The result is well-maintained, smooth hair with a healthy shine. The shampoo prepares the hair perfectly for subsequent care and delivers tailored nutrients. Application of Kérastase Nutritive Bain Satin Riche Massage the shampoo well into wet hair and leave for up to 3 minutes. Rinse thoroughly and repeat if necessary.

Content: 500 ml (€8.52 / 100 ml)

Variants from €23.75
Sale price: €42.60 Regular price: €59.20
48
L'Oréal Professionnel Paris Dia Color - 4.20 extra burgundy brown L'Oréal Professionnel Paris Dia Color - 4.20 extra burgundy brown

Average rating of 5 out of 5 stars

91027
L'Oréal Professionnel Paris Dia Color - 4.20 extra burgundy brown

L’Oréal Professionnel Dia Color is a demi-permanent, alkaline, ammonia-free hair colourant that provides 6 weeks of colour shine*. It offers 3x more shine** and up to 70% grey coverage. For natural results with strong coverage and a brilliantly glossy finish that lasts for weeks. L’Oréal Professionnel Dia Color Benefits 100% tone-true natural highlights Professional Melanin Gap Filler Technology for 70% grey coverage Pleasant scent At least 84% ingredients of natural origin & water*** L’Oréal Professionnel Dia Color Application Recommendations Wear suitable gloves Apply exclusively with the recommended oxidant 6 Vol. (1.8%), 9 Vol. (2.7%) or a maximum of 15 Vol. (4.5%) Do not use with an oxidant containing more than 15 Vol. (4.5%) hydrogen peroxide Mix Dia Color Cream and the Developer in a 1:1.5 ratio for each application Mix with a shaker or an applicator bottle until a homogeneous texture is achieved Processing time: 20 minutes First apply the mixture only to the roots and leave for 15 minutes Then apply to lengths and tips and leave for 5 minutes Finally, emulsify and rinse out. *Instrumental test & consumer test**Instrumental test***With at least 84% ingredients of natural origin, of which 46.47% is purified water, 37.78% other natural ingredients, 15.75% proven synthetic ingredients, for which no natural alternatives are available, ensure hair fibre colouring.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €24.80

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.