Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Biomed HYDRALUMEN Shampoo

Description

Product information "Biomed HYDRALUMEN Shampoo "

Biomed HYDRALUMEN Shampoo is a plant-based, moisture-retaining shampoo for dry, natural, coloured, and bleached hair. It contains organic bergamot, organic prickly pear leaves from Sicily, borage oil, and hyaluronic acid. The antioxidant and nourishing ingredients make the hair look younger, shinier, and more supple.

Application of Biomed HYDRALUMEN Shampoo

The Biomed HYDRALUMEN Shampoo should be used after the Biomed PRETIOSUM Detox-Aqua-Gel. It is evenly applied to the scalp and gently massaged in. Leave on for 2 minutes and rinse thoroughly. The process can be repeated if necessary.

Properties

Brand: Biomed
Finish: moisture, shine, smoothness
Hair type: coloured hair, damaged hair, dry hair
Product line: Biomed Hydralumen

Manufacturer

Biomed Hairtherapy

SOCO S.p.A.
Via San Francesco D'Assisi 14
Torino
Italy
Website: https://www.socostore.it/

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

25
Biomed HYDRALUMEN Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

21154
Biomed HYDRALUMEN Shampoo

Biomed HYDRALUMEN Shampoo is a plant-based, moisture-retaining shampoo for dry, natural, coloured, and bleached hair. It contains organic bergamot, organic prickly pear leaves from Sicily, borage oil, and hyaluronic acid. The antioxidant and nourishing ingredients make the hair look younger, shinier, and more supple. Application of Biomed HYDRALUMEN Shampoo The Biomed HYDRALUMEN Shampoo should be used after the Biomed PRETIOSUM Detox-Aqua-Gel. It is evenly applied to the scalp and gently massaged in. Leave on for 2 minutes and rinse thoroughly. The process can be repeated if necessary.

Content: 400 ml (€5.08 / 100 ml)

Sale price: €20.30 Regular price: €27.00
29
MC Camomile Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

18157
MC Camomile Shampoo

The Camomile Shampoo from MC gently nourishes and cleanses the hair as well as the scalp. It is particularly suitable for sensitive scalps. The unique active ingredients penetrate deeply into the hair and scalp, providing increased freshness and vitality. Result: Increased freshness and vitality for your hair Well-maintained and cleansed scalp  

Content: 1000 ml (€0.64 / 100 ml)

Sale price: €6.43 Regular price: €9.10
26
Fanola No Orange Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

21207
Fanola No Orange Shampoo

Fanola No Orange Shampoo is the perfect choice for light brown, coloured, or natural hair. It neutralises unwanted orange tones and provides immediate toning that transforms strands with neutral and cool highlights. Thanks to its most innovative formulation technologies, the shampoo imparts extreme softness and shine to the hair. Say goodbye to unwanted orange undertones and welcome the cool elegance of Icy Blue. Fanola No Orange Shampoo: Easy to use, no stains The application is straightforward: put on suitable gloves, apply the shampoo to wet hair, massage in, leave for 1 to 5 minutes, emulsify, and rinse thoroughly. 

Content: 350 ml (€4.20 / 100 ml)

Sale price: €14.70 Regular price: €19.95
24
Goldwell Dualsenses Rich Repair Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

14816
Goldwell Dualsenses Rich Repair Shampoo

The Goldwell Dualsenses Rich Repair Shampoo is a reconstructive shampoo that revitalises dry to damaged hair and restores its natural shine. While gently cleansing the hair, nourishing ingredients provide deep regeneration for each strand. The regenerating shampoo is massaged into damp hair, left briefly in the hair, and then carefully rinsed out. Afterwards, the hair should be treated with the corresponding conditioner.

Content: 250 ml (€5.96 / 100 ml)

Variants from €2.70
Sale price: €14.90 Regular price: €19.50
24
Goldwell Dualsenses Ultra Volume Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

14836
Goldwell Dualsenses Ultra Volume Shampoo

What to do with limp and fine hair? Provide ultra volume. And this with the Dualsenses Ultra Volume Shampoo from Goldwell. The strengthening shampoo offers immediately perceptible and visible volume and enhances natural shine. How the Dualsenses Ultra Volume Shampoo works The formula with rice protein has a strengthening effect and adds lively volume to the hair. However, the shampoo not only plumps but also protects the hair colour from fading. The modern technology behind the product ensures an immediate effect. gently cleanses strengthens the hair provides visible and tangible volume improves shine and manageability

Content: 250 ml (€5.96 / 100 ml)

Sale price: €14.90 Regular price: €19.50
25
Biomed PURITY Cleansing Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

21181
Biomed PURITY Cleansing Shampoo

The Biomed PURITY Cleansing Shampoo has been specifically developed for flaky scalp. The gentle plant-based shampoo is enriched with biological Melissa cell water and hop extract. It has nourishing, revitalising, and soothing properties. The shampoo has a calming and balancing effect on the flaky scalp. The active ingredients Pirocton-Olamin and Hexamidine Diisethionate provide antibacterial and cleansing effects from the first applications, ensuring effective anti-dandruff action.

Content: 250 ml (€8.84 / 100 ml)

Sale price: €22.10 Regular price: €29.40
25
Biomed HYDRABLOND Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

21160
Biomed HYDRABLOND Shampoo

Biomed HYDRABLOND Shampoo is a plant-based, moisturising, and antioxidant shampoo for blonde, bleached, and grey hair. The violet pigments create cool colour nuances. The shampoo with anti-yellowing effect contains organic lavender and hyaluronic acid for sufficient moisture, as well as borage oil with antioxidant properties. Application of Biomed HYDRABLOND Shampoo It is recommended to use Biomed Pretiosum Detox Acqua Gel before shampooing to remove residues from the hair. The Biomed Hydrablonde Shampoo is evenly applied to the scalp and gently massaged in. Leave for 2 minutes and rinse out. Repeat if necessary.

Content: 2000 ml (€3.19 / 100 ml)

Variants from €22.10
Sale price: €63.80 Regular price: €85.10
44
Fudge Headpaint Maple

Average rating of 0 out of 5 stars

10128
Fudge Headpaint Maple

The Fudge Headpaint Maple colour range offers excellent results through the dual colour line system. It can be used as both a semi-permanent and permanent colour. The cream base ensures an even mixing result. Grey hair is covered 100%, and nourishing ingredients hydrate the hair during colouring. The colour intensity lasts up to 30 washes. The maple shades are combined with blonde and brown tones, creating a very natural appearance. The Fudge Headpaint Maple colours shine impressively and evoke the autumn season. Results with Fudge Headpaint Maple 100% grey coverage Silky hair feel Long-lasting colour intensity

Content: 60 ml (€14.83 / 100 ml)

Sale price: €8.90 Regular price: €15.90
24
Goldwell Dualsenses Blondes & Highlights Shampoo Goldwell Dualsenses Blondes & Highlights Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

14763
Goldwell Dualsenses Blondes & Highlights Shampoo

Blonde hair requires special care. Often, the hair is finer than dark hair and is more prone to dryness and brittleness. To prevent it from becoming weighed down, suitable products are needed from shampoo to hair mask. The Dualsenses Blondes & Highlights Shampoo is suitable for the care of coloured and natural blonde hair. It enhances the hair's colour brilliance and minimises colour loss. For radiant blonde hair. Gently massaged into wet hair and thoroughly rinsed out, this shampoo for all bond tones gives the hair a healthy appearance and new strength. Also suitable for normal hair.

Content: 250 ml (€5.96 / 100 ml)

Sale price: €14.90 Regular price: €19.50
25
Fanola No Yellow Shampoo

Average rating of 4 out of 5 stars

21213
Fanola No Yellow Shampoo

Bring your blonde, bleached, highlighted or grey hair to shine with the Fanola No Yellow Shampoo. This shampoo is not only a colour corrector but also a source of smoothness and shine that will transform your hair. Colour correction and toning: Say goodbye to unwanted yellow reflections! The Fanola Silvershampoo effectively neutralises yellow tones and instantly gives your hair a cool, neutral tint. Achieve the desired silver or ash look easily from home. Smoothness and shine: This shampoo is more than just a colour corrector. Thanks to its technologically advanced formulation, it penetrates deep into the hair structure to provide exceptional smoothness and a radiant shine. Your hair not only feels great but also looks healthy and glossy. Easy application: Using the Fanola Silvershampoo is straightforward. Simply apply it to wet hair, massage in, leave for 1 to 5 minutes, and rinse thoroughly. For optimal results, we recommend using suitable gloves to prevent staining. Discover the secret to radiant, smooth hair with the Fanola Silbershampoo and enjoy instant shine and perfect colour correction that will transform your hair.

Content: 350 ml (€5.03 / 100 ml)

Sale price: €17.60 Regular price: €23.40
32
Kérastase Résistance Bain Force Architecte Kérastase Résistance Bain Force Architecte

Average rating of 5 out of 5 stars

30019
Kérastase Résistance Bain Force Architecte

Looking for a hair care routine for damaged hair? Kérastase has the solution: Kérastase Résistance Hair Care Routine for Damaged Hair + Elixir Ultime. The routine includes: Kérastase Résistance Bain Force Architecte 250ml Kérastase Résistance Masque Force Architecte 200ml Kérastase Resistance Ciment Thermique 150ml + FREE Kérastase Elixir Ultime 15ml Kérastase Résistance Hair Care Routine for Damaged Hair + Elixir Ultime: Care for Frazzled Hair The combination of nourishing and regenerating shampoo, mask, and leave-in product repairs damaged hair with each use. The hair fibre is rebuilt and strengthened, providing better protection against future damage. Included for free is the timeless classic Kérastase Elixir Ultime. The hair oil is the French label’s miracle weapon for beautifully healthy hair, as it provides healthy, shiny, and well-maintained hair on all levels with valuable oils.

Content: 250 ml (€9.02 / 100 ml)

Sale price: €22.55 Regular price: €33.00
12
Redken All Soft Shampoo Redken All Soft Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

32264
Redken All Soft Shampoo

Redken All Soft restores brittle and dry hair to a soft, smooth, and healthy state. The Redken All Soft care routine includes essential products along with the free all-rounder care product: Redken All Soft Shampoo 300ml Redken All Soft Conditioner 300ml Redken All Soft Heavy Cream 250ml FREE One United Elixir 30ml Redken All Soft Care Routine: Restores healthy, coloured hair Combining shampoo, conditioner, and treatment mask delivers immediate reliable results. The Keratin Enrich Complex with Argan Oil, Arginine, and PCA regenerates the hair for instant smoothness. The hair is supplied with missing lipids, which are crucial for the condition of the hair. Shampoo, conditioner, and the cream are also equipped with the Interlock Protein Network, sealing the hair surface with a protective film. All products have a pH-neutral formula. The One United Elixir is a true miracle product, as it not only repairs but also protects against hair breakage and split ends while providing moisture. The result: Visible and tangible regeneration for stressed hair Smoothness Protection against split ends Easy to comb hair

Content: 300 ml (€7.65 / 100 ml)

Sale price: €22.95 Regular price: €26.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.