Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown Tones - Earthy Brown

Description

Product information "Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown Tones - Earthy Brown"

Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades are elegant, modern tones with a beautiful finish. From delicate to full coverage, the shades offer an incredible variety of colours – tailored to individual preferences. 

Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades provide full colour payoff from the convenient brush bottle. Simply apply over the Base Gel, cure with UV or LED devices, and the nails are ready for action again. No scratching, no chipping – up to 5 weeks! The gel polish is self-levelling and very easy to apply. The finish is customizable: from matte to high gloss, everything the nail care enthusiast desires is available.

Strengthened, resilient nails

The graceful Nude & Brown shades of the gel polish are the perfect alternative to classic nail polish. They can be applied on hands and feet, on gel or acrylic enhancements, and natural nails. The gel polish provides reinforcement for the natural nail.

Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades: Trend colours with WOW effect

Seductive nude and brown shades give the nail that certain something. Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades range from brown-violet through classic beige to nude with a touch of old rose or purple. A feast for the eyes on hands and feet!

Properties

Brand: Juliana Nails
Product line: Juliana Nails Gel Nail Polish
Speciality: cruelty-free

Manufacturer

Juliana Nails

Juliana Nails GmbH
Gerberweg 71
9020 Klagenfurt am Wörthersee
Austria
Website: www.juliana-nails.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

BHT; Ci 60725; Ci 77491; Ci 77492; Ci 77499; Ci 77891; Di-hema trimethylhexyl dicarbamate; Hema; Hydroquinone; Hydroxycyclohexyl phenyl ketone; Hydroxypropyl Methacrylate; P-hydroxyanisole; Peg-9 dimethacrylate; Silica; Trimethylbenzoyl diphenylphosphine oxide
Skip product gallery

You may also like

24
Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown Tones - Earthy Brown Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown Tones - Earthy Brown

Average rating of 0 out of 5 stars

71040
Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown Tones - Earthy Brown

Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades are elegant, modern tones with a beautiful finish. From delicate to full coverage, the shades offer an incredible variety of colours – tailored to individual preferences.  Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades provide full colour payoff from the convenient brush bottle. Simply apply over the Base Gel, cure with UV or LED devices, and the nails are ready for action again. No scratching, no chipping – up to 5 weeks! The gel polish is self-levelling and very easy to apply. The finish is customizable: from matte to high gloss, everything the nail care enthusiast desires is available. Strengthened, resilient nails The graceful Nude & Brown shades of the gel polish are the perfect alternative to classic nail polish. They can be applied on hands and feet, on gel or acrylic enhancements, and natural nails. The gel polish provides reinforcement for the natural nail. Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades: Trend colours with WOW effect Seductive nude and brown shades give the nail that certain something. Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades range from brown-violet through classic beige to nude with a touch of old rose or purple. A feast for the eyes on hands and feet!

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €4.99
Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
31
Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Cleansing Kit - Sensitive skin

Average rating of 4.6 out of 5 stars

69223
Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Cleansing Kit - Sensitive skin

The Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Cleansing Kit is an intelligent and unique device that, in conjunction with a skin type-specific skincare product, utilises patented technology to promote youthful-looking skin. With just two applications of two minutes each day, users benefit from multiple clinically proven skin advantages. The system combines thorough cleansing, exfoliation, and skin renewal with intelligent user guidance and IoT technology. The iO stands for Input (innovative skincare) and Output (radiant skin). The device connects via Bluetooth to the Nu Skin VERA App and can execute synchronised skincare routines. After just one application, the skin appears visibly smoother and more supple. The Nu Skin Lumi Activating Cleanser is designed for various skin types: dry skin normal to combination skin sensitive skin prone to impurities The Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Cleansing Kit includes: LumiSpa iO device LumiSpa iO silicone attachment - normal LumiSpa Activating Cleanser suitable for your skin type LumiSpa iO magnetic charging device Note: The station for device placement is not included in the set. Application of Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Cleansing Kit Use the kit morning and evening to cleanse the face, neck, and décolletage. First, moisten the skin with lukewarm water and then apply a generous amount of the cleanser. Then, cleanse the face for two minutes with the Nu Skin Lumi. Finally, apply a skincare product of your choice.

Content: 1 pc (€359.95 / 1 pc)

Sale price: €359.95 Regular price: €520.30
17
Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown Tones - Earthy Brown Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown Tones - Earthy Brown

Average rating of 0 out of 5 stars

71380
Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown Tones - Earthy Brown

Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades are elegant, modern tones with a beautiful finish. From delicate to full coverage, the shades offer an incredible variety of colours – tailored to individual preferences.  Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades provide full colour payoff from the convenient brush bottle. Simply apply over the Base Gel, cure with UV or LED devices, and the nails are ready for action again. No scratching, no chipping – up to 5 weeks! The gel polish is self-levelling and very easy to apply. The finish is customizable: from matte to high gloss, everything the nail care enthusiast desires is available. Strengthened, resilient nails The graceful Nude & Brown shades of the gel polish are the perfect alternative to classic nail polish. They can be applied on hands and feet, on gel or acrylic enhancements, and natural nails. The gel polish provides reinforcement for the natural nail. Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades: Trend colours with WOW effect Seductive nude and brown shades give the nail that certain something. Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades range from brown-violet through classic beige to nude with a touch of old rose or purple. A feast for the eyes on hands and feet!

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €4.99
Sale price: €6.80 Regular price: €8.15
30
Kérastase Gloss Absolu Frizz Glaze Cream Kérastase Gloss Absolu Frizz Glaze Cream

Average rating of 0 out of 5 stars

19504
Kérastase Gloss Absolu Frizz Glaze Cream

This anti-frizz styling cream Gloss Absolu Glaze Cream by Kérastase has been specially developed for strong, frizz-prone hair. The nourishing formula with glycerin, hyaluronic acid, glycolic acid, and wild rose oil helps to intensely hydrate the hair and control frizz even in heat or high humidity conditions.Leave-In care for thick, frizz-prone hairThe creamy, silicone-free texture smooths the hair surface, adds extra shine, and ensures a sleek style. At the same time, the formula helps to tame flyaways and define the hair structure. This results in a smooth, voluminous, and glossy finish that provides up to 4 days of frizz control.Thanks to its moisture-resistant effect, the hair remains supple and well-groomed even at up to 98% humidity.AdvantagesUp to 4 days anti-frizz effectProtection against humidity (up to 98%)Provides moisture and adds shineSilicone-free formulaApplicationApply to washed, towel-dried hair – focus on lengths and ends, do not rinse, and style as usual.

Content: 240 ml (€16.10 / 100 ml)

Sale price: €38.65 Regular price: €55.00
4
Nioxin Scalp Revitaliser System 1

Average rating of 0 out of 5 stars

17949
Nioxin Scalp Revitaliser System 1

The Nioxin Scalp Revitaliser System 1 is a conditioner designed for natural hair with normal to low density, combating hair breakage and hair loss. This professional hair care product balances moisture levels and, thanks to BioAmp technology, enhances resilience. The lightweight conditioner from Nioxin makes hair appear fuller. It is the second step in a 3-part Nioxin treatment that consolidates the hair, strengthens the hair structure, and thus works against hair breakage and hair loss. The Nioxin Scalp Revitaliser System 1 is applied from the scalp to the tips after washing with the Cleanser and rinsed out after approximately 1 to 3 minutes. Follow with Treatment System 1.

Content: 300 ml (€8.67 / 100 ml)

Sale price: €26.00 Regular price: €27.00
24
Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown Tones - Earthy Brown

Average rating of 0 out of 5 stars

71069
Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown Tones - Earthy Brown

Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades are elegant, modern tones with a beautiful finish. From delicate to full coverage, the shades offer an incredible variety of colours – tailored to individual preferences.  Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades provide full colour payoff from the convenient brush bottle. Simply apply over the Base Gel, cure with UV or LED devices, and the nails are ready for action again. No scratching, no chipping – up to 5 weeks! The gel polish is self-levelling and very easy to apply. The finish is customizable: from matte to high gloss, everything the nail care enthusiast desires is available. Strengthened, resilient nails The graceful Nude & Brown shades of the gel polish are the perfect alternative to classic nail polish. They can be applied on hands and feet, on gel or acrylic enhancements, and natural nails. The gel polish provides reinforcement for the natural nail. Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades: Trend colours with WOW effect Seductive nude and brown shades give the nail that certain something. Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades range from brown-violet through classic beige to nude with a touch of old rose or purple. A feast for the eyes on hands and feet!

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €4.99
Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
17

Average rating of 0 out of 5 stars

71186
Juliana Nails Gel Polish Neon Colours - Bright Yellow

What is considered one of the beauty trends of the Eighties and Nineties is now back in style: neon colours! Juliana Nails Gel Lacquer also offers neon shades. In nail design, neon shades refer to bright colours with particularly high saturation. And these vibrant colours, with their high luminosity, are sure to catch the eye. They are especially popular in summer when paired with white, cream, or nude outfits, as they add that certain something to any look. Application of Juliana Nails Gel Lacquer Neon Shades During preparation, hands should be washed and disinfected. Then, the cuticles are removed, and the natural nail is mattified with the buffer. Before applying the colour, a primer and a gel lacquer base are applied as a foundation. After the chosen Juliana Nails Gel Lacquer Neon shade has been cured, the nails are sealed with the gel lacquer finish. Why choose Juliana Nails Gel Lacquer? Lasts up to 5 weeks No scratching or chipping Natural nail reinforcement Ready immediately after drying Easily removable with gel lacquer remover Finish selectable from matte to high gloss

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Sale price: €6.80 Regular price: €8.15
30
Alessandro Striplac Peel or Soak Frozen

Average rating of 0 out of 5 stars

63443
Alessandro Striplac Peel or Soak Frozen

Alessandro Striplac Peel or Soak includes five UV nail polish colours inspired by the successful Disney film "Frozen". The UV nail polish appears gel-like and can be easily applied at home in two steps. The perfect result is achieved in 15 minutes. The natural nail is strengthened and protected using biotin, plant-based keratin, and caffeine. The nail polish lasts up to 3 weeks. 5 colours of Alessandro Striplac Peel or Soak Rosy Cheeks: Rosewood tone reminiscent of cold-blushed cheeks Candy Sky Shimmer: Pink like cotton candy Ice Crystals Glitter: Silver metallic resembling ice crystals Snow Castle: Blue-grey shade like a snow-covered castle Purple Cape: Dark purple like the cape of the sisters from "Frozen"

Content: 5 ml (€237.00 / 100 ml)

Sale price: €11.85 Regular price: €16.90
10

Average rating of 0 out of 5 stars

71181
Juliana Nails Gel Polish Coral & Yellow Tones - Sunshine

Juliana Nails Gel Polish Coral & Yellow Shades are beautiful, expressive colours for all lovers of vibrant hues. Coral lies between orange and pink, resulting in a wonderfully fresh and eye-catching colour. Juliana Nails Gel Polish Coral & Yellow Shades: The popular alternative to classic nail polish Juliana Nails Gel Polishes in striking coral and yellow shades impress not only with their colour intensity but also with their unbeatable durability of up to 5 weeks. The gel polish is a great alternative to traditional polish, as it can be applied on natural nails and artificial nails (acrylic or gel). On natural nails, it also provides reinforcement and stabilisation of the nail. Fresh colour & long-lasting hold The sunny tones evoke summer and spread good mood! When it comes to application, the gel polishes also lift the spirits: after the base coat, the self-levelling polish is applied. Then, the nails are placed in the UV or LED tunnel and are immediately cured. No streaks, no scratching, no chipping! The finish can be customised individually. With the gel polish remover, the polish is effortlessly removed. Therefore, there are no limits to colour changes.

Content: 6 ml (€149.83 / 100 ml)

Variants from €6.80
Sale price: €8.99 Regular price: €9.99
50
Olivia Garden Bamboo Touch Massage Brush - XS

Average rating of 3 out of 5 stars

51245
Olivia Garden Bamboo Touch Massage Brush - XS

Olivia Garden Bamboo Touch massage brushes are designed for . The brush bodies and bristles are made from the natural product bamboo (FSC certified). The rounded bristles sit on a pneumatic cushion and provide a pleasant massage effect. The brushes are particularly lightweight and ergonomic.

Content: 1 pc (€9.50 / 1 pc)

Variants from €6.55
Sale price: €9.50 Regular price: €19.14
29
Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish

Average rating of 5 out of 5 stars

63284
Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish

With Alessandro Striplac Peel Or Soak nail polish, beautiful nails like a professional can be achieved easily. It lasts up to 10 days and can be simply applied at home in just 15 minutes. Under the LED lamp, the nail polish hardens in no time, eliminating annoying drying times. It is therefore the ideal nail polish for women who have little time but still value well-groomed painted nails. A simple pink shade for the office? Or a vibrant orange for the next festival? A seductive red for the next date? No matter the occasion – the Alessandro Striplac Peel Or Soak nail polish is available in various trendy colours. There is something for everyone. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. Depending on how thickly the nail polish is applied, the colour result may also vary.

Content: 8 ml (€201.87 / 100 ml)

Variants from €11.85
Sale price: €16.15 Regular price: €22.90

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.