Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Juliana Nails Gel Polish Green Tones - Amazonian Green

Description

Product information "Juliana Nails Gel Polish Green Tones - Amazonian Green"

Green nails? Honestly, it doesn't sound very appealing at first! Green is immediately associated with the Grinch or Kermit. However, when the green colour is styled correctly on the nails, one must admit: it looks stylish! Juliana Nails Gel Polish in green shades, with nuances like Amazon Green, Muddy Water, and Mineral Green, evoke the untouched nature. It is important to choose a not too light or bright green tone for lighter skin tones. Paired with gold jewellery, green gel polish looks particularly striking.

Application of Juliana Nails Gel Polish in green shades

Unlike conventional nail polish, Juliana Nails Gel Polish in green shades must not be applied directly onto unprepared nails. Before applying the gel polish, natural nails need to be shaped with files and free of cuticles. Additionally, a primer and a gel polish base coat must be applied before the colour.

Juliana Nails Gel Polish in green shades is selected and applied to match the complexion. It needs to cure for two minutes in an UV tunnel or one minute in an LED tunnel before sealing with a gel polish finish. The top coat must also be cured in the tunnel. Finally, the sweat layer is wiped off with the Gel Cleaner.

What makes Juliana Nails Gel Polish special

  • Lasts up to 5 weeks
  • No scratching, no chipping
  • Subtle natural nail reinforcement
  • Ready for use immediately after drying
  • Fast colour change possible

Properties

Brand: Juliana Nails
Product line: Juliana Nails Gel Nail Polish
Speciality: cruelty-free

Manufacturer

Juliana Nails

Juliana Nails GmbH
Gerberweg 71
9020 Klagenfurt am Wörthersee
Austria
Website: www.juliana-nails.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Basic violet 2; BHT; Butyl acetate; Ci 19140; Ci 42090; Ci 77499; Ci 77891; Di-hema trimethylhexyl dicarbamate; Ethyl acetate; Ethyl trimethylbenzoyl phenylphosphinate; Hema; Hydroquinone; Hydroxycyclohexyl phenyl ketone; Hydroxypropyl Methacrylate; Isopropyl Alcohol; P-hydroxyanisole; Peg-9 dimethacrylate; Trimethylbenzoyl diphenylphosphine oxide
Skip product gallery

You may also like

17
Juliana Nails Gel Polish Green Tones - Amazonian Green Juliana Nails Gel Polish Green Tones - Amazonian Green

Average rating of 0 out of 5 stars

71131
Juliana Nails Gel Polish Green Tones - Amazonian Green

Green nails? Honestly, it doesn't sound very appealing at first! Green is immediately associated with the Grinch or Kermit. However, when the green colour is styled correctly on the nails, one must admit: it looks stylish! Juliana Nails Gel Polish in green shades, with nuances like Amazon Green, Muddy Water, and Mineral Green, evoke the untouched nature. It is important to choose a not too light or bright green tone for lighter skin tones. Paired with gold jewellery, green gel polish looks particularly striking. Application of Juliana Nails Gel Polish in green shades Unlike conventional nail polish, Juliana Nails Gel Polish in green shades must not be applied directly onto unprepared nails. Before applying the gel polish, natural nails need to be shaped with files and free of cuticles. Additionally, a primer and a gel polish base coat must be applied before the colour. Juliana Nails Gel Polish in green shades is selected and applied to match the complexion. It needs to cure for two minutes in an UV tunnel or one minute in an LED tunnel before sealing with a gel polish finish. The top coat must also be cured in the tunnel. Finally, the sweat layer is wiped off with the Gel Cleaner. What makes Juliana Nails Gel Polish special Lasts up to 5 weeks No scratching, no chipping Subtle natural nail reinforcement Ready for use immediately after drying Fast colour change possible

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €3.00
Sale price: €6.80 Regular price: €8.15
24

Average rating of 0 out of 5 stars

71215
Juliana Nails Gel Polish Green Tones - Amazonian Green

Green nails? Honestly, it doesn't sound very appealing at first! Green is immediately associated with the Grinch or Kermit. However, when the green colour is styled correctly on the nails, one must admit: it looks stylish! Juliana Nails Gel Polish in green shades, with nuances like Amazon Green, Muddy Water, and Mineral Green, evoke the untouched nature. It is important to choose a not too light or bright green tone for lighter skin tones. Paired with gold jewellery, green gel polish looks particularly striking. Application of Juliana Nails Gel Polish in green shades Unlike conventional nail polish, Juliana Nails Gel Polish in green shades must not be applied directly onto unprepared nails. Before applying the gel polish, natural nails need to be shaped with files and free of cuticles. Additionally, a primer and a gel polish base coat must be applied before the colour. Juliana Nails Gel Polish in green shades is selected and applied to match the complexion. It needs to cure for two minutes in an UV tunnel or one minute in an LED tunnel before sealing with a gel polish finish. The top coat must also be cured in the tunnel. Finally, the sweat layer is wiped off with the Gel Cleaner. What makes Juliana Nails Gel Polish special Lasts up to 5 weeks No scratching, no chipping Subtle natural nail reinforcement Ready for use immediately after drying Fast colour change possible

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €3.00
Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
35
Matrix Tonal Control Gold Reflexes

Average rating of 0 out of 5 stars

48530
Matrix Tonal Control Gold Reflexes

The gel tint Matrix Tonal Control Gold Reflexes with an acidic pH value is applied for neutralisation and refinement after lightening. The tint quickly corrects unwanted reflections following the blonde service — with up to 6 weeks of colour brilliance! Matrix Tonal Control Pre-Bonded Gel Toner: Predictable Results The tint provides visible oxidation in real-time. This means the colour darkens during development, allowing the stylist to see the exact moment to rinse the colour. Therefore, results with Tonal Control are predictable and free of surprises. Simple colour system to find the right tone for neutralisation The colour-coded system makes choosing the correct toner straightforward: the main pigment and reflections are clearly identifiable. The colour represents the dominant shade and the reflection of the nuance family. Matrix Tonal Control can also be used with Clear Tone for a beautiful glossing effect. Matrix Tonal Control Gold Reflexes: How the tint is applied Tonal Control is mixed with 3% Matrix oxidant. The processing time is up to 20 minutes.

Content: 90 ml (€14.39 / 100 ml)

Variants from €10.05
Sale price: €12.95 Regular price: €19.90
10
Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown Tones - Earthy Brown

Average rating of 0 out of 5 stars

71175
Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown Tones - Earthy Brown

Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades are elegant, modern tones with a beautiful finish. From delicate to full coverage, the shades offer an incredible variety of colours – tailored to individual preferences.  Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades provide full colour payoff from the convenient brush bottle. Simply apply over the Base Gel, cure with UV or LED devices, and the nails are ready for action again. No scratching, no chipping – up to 5 weeks! The gel polish is self-levelling and very easy to apply. The finish is customizable: from matte to high gloss, everything the nail care enthusiast desires is available. Strengthened, resilient nails The graceful Nude & Brown shades of the gel polish are the perfect alternative to classic nail polish. They can be applied on hands and feet, on gel or acrylic enhancements, and natural nails. The gel polish provides reinforcement for the natural nail. Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades: Trend colours with WOW effect Seductive nude and brown shades give the nail that certain something. Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades range from brown-violet through classic beige to nude with a touch of old rose or purple. A feast for the eyes on hands and feet!

Content: 6 ml (€149.83 / 100 ml)

Variants from €4.99
Sale price: €8.99 Regular price: €9.99
10
Juliana Nails Gel Polish Green Tones - Amazonian Green Juliana Nails Gel Polish Green Tones - Amazonian Green

Average rating of 0 out of 5 stars

71068
Juliana Nails Gel Polish Green Tones - Amazonian Green

Green nails? Honestly, it doesn't sound very appealing at first! Green is immediately associated with the Grinch or Kermit. However, when the green colour is styled correctly on the nails, one must admit: it looks stylish! Juliana Nails Gel Polish in green shades, with nuances like Amazon Green, Muddy Water, and Mineral Green, evoke the untouched nature. It is important to choose a not too light or bright green tone for lighter skin tones. Paired with gold jewellery, green gel polish looks particularly striking. Application of Juliana Nails Gel Polish in green shades Unlike conventional nail polish, Juliana Nails Gel Polish in green shades must not be applied directly onto unprepared nails. Before applying the gel polish, natural nails need to be shaped with files and free of cuticles. Additionally, a primer and a gel polish base coat must be applied before the colour. Juliana Nails Gel Polish in green shades is selected and applied to match the complexion. It needs to cure for two minutes in an UV tunnel or one minute in an LED tunnel before sealing with a gel polish finish. The top coat must also be cured in the tunnel. Finally, the sweat layer is wiped off with the Gel Cleaner. What makes Juliana Nails Gel Polish special Lasts up to 5 weeks No scratching, no chipping Subtle natural nail reinforcement Ready for use immediately after drying Fast colour change possible

Content: 6 ml (€149.83 / 100 ml)

Variants from €3.00
Sale price: €8.99 Regular price: €9.99
24
Juliana Nails Gel Polish Coral & Yellow Tones - Sunshine Juliana Nails Gel Polish Coral & Yellow Tones - Sunshine

Average rating of 0 out of 5 stars

71166
Juliana Nails Gel Polish Coral & Yellow Tones - Sunshine

Juliana Nails Gel Polish Coral & Yellow Shades are beautiful, expressive colours for all lovers of vibrant hues. Coral lies between orange and pink, resulting in a wonderfully fresh and eye-catching colour. Juliana Nails Gel Polish Coral & Yellow Shades: The popular alternative to classic nail polish Juliana Nails Gel Polishes in striking coral and yellow shades impress not only with their colour intensity but also with their unbeatable durability of up to 5 weeks. The gel polish is a great alternative to traditional polish, as it can be applied on natural nails and artificial nails (acrylic or gel). On natural nails, it also provides reinforcement and stabilisation of the nail. Fresh colour & long-lasting hold The sunny tones evoke summer and spread good mood! When it comes to application, the gel polishes also lift the spirits: after the base coat, the self-levelling polish is applied. Then, the nails are placed in the UV or LED tunnel and are immediately cured. No streaks, no scratching, no chipping! The finish can be customised individually. With the gel polish remover, the polish is effortlessly removed. Therefore, there are no limits to colour changes.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
24
Juliana Nails Gel Polish Green Tones - Amazonian Green Juliana Nails Gel Polish Green Tones - Amazonian Green

Average rating of 0 out of 5 stars

71084
Juliana Nails Gel Polish Green Tones - Amazonian Green

Green nails? Honestly, it doesn't sound very appealing at first! Green is immediately associated with the Grinch or Kermit. However, when the green colour is styled correctly on the nails, one must admit: it looks stylish! Juliana Nails Gel Polish in green shades, with nuances like Amazon Green, Muddy Water, and Mineral Green, evoke the untouched nature. It is important to choose a not too light or bright green tone for lighter skin tones. Paired with gold jewellery, green gel polish looks particularly striking. Application of Juliana Nails Gel Polish in green shades Unlike conventional nail polish, Juliana Nails Gel Polish in green shades must not be applied directly onto unprepared nails. Before applying the gel polish, natural nails need to be shaped with files and free of cuticles. Additionally, a primer and a gel polish base coat must be applied before the colour. Juliana Nails Gel Polish in green shades is selected and applied to match the complexion. It needs to cure for two minutes in an UV tunnel or one minute in an LED tunnel before sealing with a gel polish finish. The top coat must also be cured in the tunnel. Finally, the sweat layer is wiped off with the Gel Cleaner. What makes Juliana Nails Gel Polish special Lasts up to 5 weeks No scratching, no chipping Subtle natural nail reinforcement Ready for use immediately after drying Fast colour change possible

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €3.00
Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
55
Revlon Professional Re/Start  Volume Magnifying Melting Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

86200
Revlon Professional Re/Start Volume Magnifying Melting Conditioner

Revlon Restart Volume Magnifying Melting Conditioner is a volumising rinse for fine hair. The hair is nourished and enhanced with more shine and smoothness without weighing it down. Detangling is simplified. The volume is primarily built up thanks to the contained rice protein. Application of Revlon Restart Volume Magnifying Melting Conditioner Apply to the ends of the hair after shampooing and leave for 2-3 minutes before rinsing out the product.

Content: 750 ml (€3.61 / 100 ml)

Variants from €12.10
Sale price: €27.10 Regular price: €59.70
24
Juliana Nails Gel Polish Blue Tones  - Soft Blue Juliana Nails Gel Polish Blue Tones  - Soft Blue

Average rating of 0 out of 5 stars

71132
Juliana Nails Gel Polish Blue Tones - Soft Blue

With Juliana Nails Gel Polish Blue Tones, the sky and the sea are conjured onto the nails. Light blue is perfect for summer and feels refreshing, while dark blue brings calm and elegance to the look. In any case, blue nail polish remains trendy. Juliana Nails Gel Polish Blue Tones last an incredible 5 weeks on the nails. Scratching or chipping is completely impossible during this time. The finish can be customized with Juliana Nails Gel Polish to be matte or glossy. The polish is also self-leveling and thus very easy to apply. Application of Juliana Nails Gel Polish Blue Tones Before applying the desired blue shade from Juliana Nails, some time is needed to prepare the natural nails. They are washed, disinfected, free of loose cuticles, and filed. Then, primer and Gel Polish Base are applied as a foundation on the natural nails. After the blue gel polish is applied and cured, the nails are sealed with a Gel Polish Finish.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €6.50
Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
14
Goldwell Topchic Elumenated 60ml - 4R@VR mid brown elumenated red violet

Average rating of 0 out of 5 stars

14931
Goldwell Topchic Elumenated 60ml - 4R@VR mid brown elumenated red violet

Goldwell Topchic Elumenated 60ml with the @Elumenated Technology offers a true paradise for all lovers of elegant brown, red, and blonde shades with a touch of exciting red. The oxidative hair colour combines Topchic nuances with radiant, multidimensional Elumen reflections for an incredible colour result. It highlights the individual character of each nuance and provides long-lasting brilliance. Intense red shades with fantastic colour brilliance last long despite maximum preservation of the hair structure. Seductive red, copper, and gold tones enhance the hair with reliable grey coverage. Goldwell Topchic Elumenated 60ml Application Hair must be completely dry. Mix developer system and hair colour in a 1:1 ratio. Apply the colour carefully and evenly to the hair with a colouring brush. For initial colouring, treat the roots first, then the rest of the hair after a few minutes. Processing time: 30 minutes without heat, 20 minutes with heat Thoroughly rinse out the hair colour. Wash twice with shampoo and then care with conditioner or hair mask.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Variants from €11.95
Sale price: €12.95 Regular price: €15.00
62
Schwarzkopf BC Bonacure Repair Rescue Shampoo Schwarzkopf BC Bonacure Repair Rescue Shampoo

Average rating of 4.3 out of 5 stars

54082
Schwarzkopf BC Bonacure Repair Rescue Shampoo

The Schwarzkopf BC Bonacure Repair Rescue Shampoo with Arginine & advanced technology with vegan keratin repairs hair damage accumulated over a period of 3 years with just one application. It is designed for chemically or mechanically overtreated and damaged hair that needs rebuilding. The Repair Rescue Shampoo is a nourishing shampoo for damaged hair, guaranteeing long-lasting structural improvement. The internal strength and elasticity of the hair are restored without weighing it down. It is free from SLS/SLES sulfates, silicones, and artificial dyes. Schwarzkopf BC Bonacure Repair Rescue Shampoo: Clean formula with powerful effect The modern technology with vegan keratin & Arginine regenerates damaged hair structures and restores the surface properties of healthy hair. The reconstructive shampoo helps the hair regain its natural beauty, more lively movement, elasticity, and smoothness. It gently cleanses the hair without weighing it down and prepares it optimally for the subsequent products of the Repair Rescue series. Result: Strong, reconstructed, and healthy hair Regenerated hair that shines Hair protected against breakage Schwarzkopf BC Bonacure Repair Rescue: Improved hair quality The shampoo, in combination with the products of the Bonacure Repair Rescue range, ensures Up to 100% stronger hair** Up to 95% less hair breakage when used in combination with the Repair Rescue Spray Conditioner Up to 85% improved combability*** **In relation to the Repair Rescue treatment. ***Compared to damaged hair.

Content: 500 ml (€3.19 / 100 ml)

Variants from €7.95
Sale price: €15.95 Regular price: €41.76
24
Goldwell Topchic Naturals 60ml - 2 N black

Average rating of 5 out of 5 stars

14458
Goldwell Topchic Naturals 60ml - 2 N black

Goldwell Topchic Naturals 60ml provide multifaceted, brilliant, and long-lasting colour. The Dye Penetration and Reflects System guarantee: 100% grey coverage across a comprehensive colour spectrum 100% natural coverage for fine to normal hair (N-shades) 100% grey coverage with cool tone alignment (NA-shades) 100% grey coverage for thick hair or intensive grey coverage for normal hair (NN-shades) Ultimate durability and maximum hair protection The cool NA-shades remain cool even after many washes thanks to the CoolProtect System. The Equalizer System 2.0 ensures an even result – from roots to tips, Topchic Naturals creates a uniform colour image. Nevertheless, the hair is maximally protected thanks to IntraLipid Technology. Application of Goldwell Topchic Naturals 60ml Start with dry hair. Mix the Topchic hair colour in a 1:1 ratio with the System Developer. Apply the mixture to the hair using a colouring brush. Allow the colour to develop: 20 minutes with heat, 30 minutes without heat. Thoroughly rinse out the hair colour. Shampoo the hair twice. Finish with a conditioner or hair treatment.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €17.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.