Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra

Description

Product information "Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra"

Goldwell Colorance Cover Plus 60ml is ideal for adding multidimensional reflections and a particularly natural look to already coloured or highlighted hair. Up to 75% grey coverage is achieved.

Goldwell Colorance Cover Plus is divided into NN shades, which enhance the natural tones with more expression, @Elumenated Naturals for intensely luminous colour results, and Lowlights, which add depth to highlighted hair.

Application of Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml

  • Goldwell System Developer Lotion with 3% is always required for Goldwell Colorance Cover Plus.
  • The tint is applied to dry hair.
  • Developer lotion is mixed with Goldwell Colorance Cover Plus in a 2:1 ratio.
  • NN shades and @Elumenated Naturals can process for up to 30 minutes. Lowlights work for up to 45 minutes.

Properties

Brand: Goldwell
Hair type: all
Product line: Goldwell Colorance
Speciality: ammonia-free

Manufacturer

Goldwell

Kao Austria Handelsgesellschaft mbH
Franzosenhausweg 36
4030 Linz
Austria
Website: www.goldwell.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

1,3-Bis-(2,4-Diaminophenoxy) Propane HCL; 4-Chlororesorcinol; Ammonium chloride; Aqua; Ascorbic Acid; Bis-methoxypropylamido isodocosane; Cetearyl Alcohol; Cocamide Mea; Ethanolamine; Linalool; M-Aminophenol; Oleic Acid; Oleth-5; Fragrance; Propylene Glycol; Propylene glycol stearate se; Resorcinol; Sodium Cetearyl Sulfate; Sodium Lauryl Sulfate; Sodium Sulfite; Squalane; Stearamide Mea; Tetrasodium EDTA; Tocopheryl Acetate; Toluene-2,5-diamine sulfate; Ubiquinone
Skip product gallery

You may also like

13
Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra

Average rating of 0 out of 5 stars

73131
Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra

Goldwell Colorance Cover Plus 60ml is ideal for adding multidimensional reflections and a particularly natural look to already coloured or highlighted hair. Up to 75% grey coverage is achieved. Goldwell Colorance Cover Plus is divided into NN shades, which enhance the natural tones with more expression, @Elumenated Naturals for intensely luminous colour results, and Lowlights, which add depth to highlighted hair. Application of Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml Goldwell System Developer Lotion with 3% is always required for Goldwell Colorance Cover Plus. The tint is applied to dry hair. Developer lotion is mixed with Goldwell Colorance Cover Plus in a 2:1 ratio. NN shades and @Elumenated Naturals can process for up to 30 minutes. Lowlights work for up to 45 minutes.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €14.95
13
Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra

Average rating of 0 out of 5 stars

73130
Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra

Goldwell Colorance Cover Plus 60ml is ideal for adding multidimensional reflections and a particularly natural look to already coloured or highlighted hair. Up to 75% grey coverage is achieved. Goldwell Colorance Cover Plus is divided into NN shades, which enhance the natural tones with more expression, @Elumenated Naturals for intensely luminous colour results, and Lowlights, which add depth to highlighted hair. Application of Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml Goldwell System Developer Lotion with 3% is always required for Goldwell Colorance Cover Plus. The tint is applied to dry hair. Developer lotion is mixed with Goldwell Colorance Cover Plus in a 2:1 ratio. NN shades and @Elumenated Naturals can process for up to 30 minutes. Lowlights work for up to 45 minutes.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €14.95
9
Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra

Average rating of 0 out of 5 stars

73110
Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra

Goldwell Colorance Cover Plus 60ml is ideal for adding multidimensional reflections and a particularly natural look to already coloured or highlighted hair. Up to 75% grey coverage is achieved. Goldwell Colorance Cover Plus is divided into NN shades, which enhance the natural tones with more expression, @Elumenated Naturals for intensely luminous colour results, and Lowlights, which add depth to highlighted hair. Application of Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml Goldwell System Developer Lotion with 3% is always required for Goldwell Colorance Cover Plus. The tint is applied to dry hair. Developer lotion is mixed with Goldwell Colorance Cover Plus in a 2:1 ratio. NN shades and @Elumenated Naturals can process for up to 30 minutes. Lowlights work for up to 45 minutes.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €14.16
9
Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra

Average rating of 0 out of 5 stars

73132
Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra

Goldwell Colorance Cover Plus 60ml is ideal for adding multidimensional reflections and a particularly natural look to already coloured or highlighted hair. Up to 75% grey coverage is achieved. Goldwell Colorance Cover Plus is divided into NN shades, which enhance the natural tones with more expression, @Elumenated Naturals for intensely luminous colour results, and Lowlights, which add depth to highlighted hair. Application of Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml Goldwell System Developer Lotion with 3% is always required for Goldwell Colorance Cover Plus. The tint is applied to dry hair. Developer lotion is mixed with Goldwell Colorance Cover Plus in a 2:1 ratio. NN shades and @Elumenated Naturals can process for up to 30 minutes. Lowlights work for up to 45 minutes.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €14.16
13
Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra

Average rating of 0 out of 5 stars

73127
Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra

Goldwell Colorance Cover Plus 60ml is ideal for adding multidimensional reflections and a particularly natural look to already coloured or highlighted hair. Up to 75% grey coverage is achieved. Goldwell Colorance Cover Plus is divided into NN shades, which enhance the natural tones with more expression, @Elumenated Naturals for intensely luminous colour results, and Lowlights, which add depth to highlighted hair. Application of Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml Goldwell System Developer Lotion with 3% is always required for Goldwell Colorance Cover Plus. The tint is applied to dry hair. Developer lotion is mixed with Goldwell Colorance Cover Plus in a 2:1 ratio. NN shades and @Elumenated Naturals can process for up to 30 minutes. Lowlights work for up to 45 minutes.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €14.95
13
Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra

Average rating of 0 out of 5 stars

73133
Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra

Goldwell Colorance Cover Plus 60ml is ideal for adding multidimensional reflections and a particularly natural look to already coloured or highlighted hair. Up to 75% grey coverage is achieved. Goldwell Colorance Cover Plus is divided into NN shades, which enhance the natural tones with more expression, @Elumenated Naturals for intensely luminous colour results, and Lowlights, which add depth to highlighted hair. Application of Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml Goldwell System Developer Lotion with 3% is always required for Goldwell Colorance Cover Plus. The tint is applied to dry hair. Developer lotion is mixed with Goldwell Colorance Cover Plus in a 2:1 ratio. NN shades and @Elumenated Naturals can process for up to 30 minutes. Lowlights work for up to 45 minutes.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €14.95
13
Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra

Average rating of 0 out of 5 stars

73134
Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra

Goldwell Colorance Cover Plus 60ml is ideal for adding multidimensional reflections and a particularly natural look to already coloured or highlighted hair. Up to 75% grey coverage is achieved. Goldwell Colorance Cover Plus is divided into NN shades, which enhance the natural tones with more expression, @Elumenated Naturals for intensely luminous colour results, and Lowlights, which add depth to highlighted hair. Application of Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml Goldwell System Developer Lotion with 3% is always required for Goldwell Colorance Cover Plus. The tint is applied to dry hair. Developer lotion is mixed with Goldwell Colorance Cover Plus in a 2:1 ratio. NN shades and @Elumenated Naturals can process for up to 30 minutes. Lowlights work for up to 45 minutes.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €14.95
48
L'Oréal Majirel - 4.15 ash mahogany brown

Average rating of 4.6 out of 5 stars

93261
L'Oréal Majirel - 4.15 ash mahogany brown

A permanent colouration with up to 100% coverage for rich, deep, and intense colour experiences. Thanks to the advanced ingredients, the three zones of the hair are penetrated, and the entire hair fibre is treated. Customers seeking a rich, deep, and intense colour with up to 100% grey hair coverage will find this product ideal. Application of L'Oréal Majirel The application of L'Oréal Majirel is in a mixing ratio of 1:1.5. The choice of oxidant depends on the desired colour result and lightening level: 3.75% oxidant: For tone-on-tone colouring, darker colouring, or lightening up to 1.5 levels. 6% oxidant: For lightening up to 2 levels and grey hair coverage. 9% oxidant: For lightening up to 3 levels. The processing time is 35 minutes without heat. Results with L'Oréal Majirel up to 100% grey hair coverage up to 3 levels of lightening Rich and deep colours

Content: 60 ml (€19.92 / 100 ml)

Sale price: €11.95 Regular price: €23.10
48
L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde

Average rating of 4.6 out of 5 stars

53310
L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde

L'Oréal Professionnel Paris iNOA is a luxurious vegan oil-based hair colour. It is easy and quick to mix, has a smooth texture, and is simple to apply. L'Oréal Professionnel Paris iNOA: Luxurious Colour for Premium Results Ammonia-free Odourless Up to 100% grey coverage High-gloss colour & long-lasting intensity Optimal scalp comfort Provides valuable moisture to the hair Anti-dryness effect In an environmentally friendly packaging. Tube made from 95% recycled aluminium, cap from recycled plastic. Application Tips for L'Oréal Professionnel Paris iNOA L'Oréal Professionnel iNOA is mixed in a 1:1 ratio with the appropriate iNOA oxidant. The processing time is 35 minutes without heat. Depending on the desired result and hair type, three developer strengths are available: 3% Oxidant (10 Vol.): For minimal lightening (up to 1 shade), low coverage, ideal for subtle colour changes. 6% Oxidant (20 Vol.): For standard lightening (up to 2 shades), suitable for maximum reflection and grey hair coverage. 9% Oxidant (30 Vol.): For strong lightening (up to 3 shades), ideal for intense colour transformations. The mixture is applied to dry, unwashed hair, starting at the roots and continuing through the lengths and ends. After the processing time, rinse thoroughly and treat with a suitable shampoo.

Content: 60 ml (€23.25 / 100 ml)

Sale price: €13.95 Regular price: €26.80
36
MC Cream Developer 1.9 C

Average rating of 0 out of 5 stars

18097
MC Cream Developer 1.9 C

M:C Cream Oxyd 1.9% C is a cream developer for gentle and nourishing colouring. Its unique texture penetrates deeply into the hair, ensuring excellent colour results and nuances. Particularly suitable for intensive tinting and compatible with all common brand products. Result: Radiant colour effects and nuances.

Content: 250 ml (€2.08 / 100 ml)

Sale price: €5.20 Regular price: €8.10
26
L'Oréal Vitamino Color 10 in 1 Spray L'Oréal Vitamino Color 10 in 1 Spray

Average rating of 5 out of 5 stars

53188
L'Oréal Vitamino Color 10 in 1 Spray

L'Oréal Vitamino Color 10-in-1 Spray is a professional, multi-benefit spray for colour-treated hair. The spray protects colour-treated hair and adds irresistible shine. Hair feels nourished and hydrated and becomes more manageable. Additionally, the Vitamino Color 10-in-1 Spray fights breakage, frizz and split ends.  This multi-purpose leave-in spray can be used before cutting, before blow-drying or on dry hair for touching up. It provides heat protection up to 230°C. 

Content: 190 ml (€11.03 / 100 ml)

Sale price: €20.95 Regular price: €28.30
24
Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown Tones - Earthy Brown Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown Tones - Earthy Brown

Average rating of 0 out of 5 stars

71058
Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown Tones - Earthy Brown

Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades are elegant, modern tones with a beautiful finish. From delicate to full coverage, the shades offer an incredible variety of colours – tailored to individual preferences.  Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades provide full colour payoff from the convenient brush bottle. Simply apply over the Base Gel, cure with UV or LED devices, and the nails are ready for action again. No scratching, no chipping – up to 5 weeks! The gel polish is self-levelling and very easy to apply. The finish is customizable: from matte to high gloss, everything the nail care enthusiast desires is available. Strengthened, resilient nails The graceful Nude & Brown shades of the gel polish are the perfect alternative to classic nail polish. They can be applied on hands and feet, on gel or acrylic enhancements, and natural nails. The gel polish provides reinforcement for the natural nail. Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades: Trend colours with WOW effect Seductive nude and brown shades give the nail that certain something. Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades range from brown-violet through classic beige to nude with a touch of old rose or purple. A feast for the eyes on hands and feet!

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €4.99
Sale price: €6.80 Regular price: €8.95

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.