Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra

Description

Product information "Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra"

Goldwell Colorance Cover Plus 60ml is ideal for adding multidimensional reflections and a particularly natural look to already coloured or highlighted hair. Up to 75% grey coverage is achieved.

Goldwell Colorance Cover Plus is divided into NN shades, which enhance the natural tones with more expression, @Elumenated Naturals for intensely luminous colour results, and Lowlights, which add depth to highlighted hair.

Application of Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml

  • Goldwell System Developer Lotion with 3% is always required for Goldwell Colorance Cover Plus.
  • The tint is applied to dry hair.
  • Developer lotion is mixed with Goldwell Colorance Cover Plus in a 2:1 ratio.
  • NN shades and @Elumenated Naturals can process for up to 30 minutes. Lowlights work for up to 45 minutes.

Properties

Brand: Goldwell
Hair type: all
Product line: Goldwell Colorance
Speciality: ammonia-free

Manufacturer

Goldwell

Kao Austria Handelsgesellschaft mbH
Franzosenhausweg 36
4030 Linz
Austria
Website: www.goldwell.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

1,3-Bis-(2,4-Diaminophenoxy) Propane HCL; 4-Chlororesorcinol; Ammonium chloride; Aqua; Ascorbic Acid; Bis-methoxypropylamido isodocosane; Cetearyl Alcohol; Cocamide Mea; Ethanolamine; Linalool; M-Aminophenol; Oleic Acid; Oleth-5; Fragrance; Propylene Glycol; Propylene glycol stearate se; Resorcinol; Sodium Cetearyl Sulfate; Sodium Lauryl Sulfate; Sodium Sulfite; Squalane; Stearamide Mea; Tetrasodium EDTA; Tocopheryl Acetate; Toluene-2,5-diamine sulfate; Ubiquinone
Skip product gallery

You may also like

13
Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra

Average rating of 0 out of 5 stars

73125
Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra

Goldwell Colorance Cover Plus 60ml is ideal for adding multidimensional reflections and a particularly natural look to already coloured or highlighted hair. Up to 75% grey coverage is achieved. Goldwell Colorance Cover Plus is divided into NN shades, which enhance the natural tones with more expression, @Elumenated Naturals for intensely luminous colour results, and Lowlights, which add depth to highlighted hair. Application of Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml Goldwell System Developer Lotion with 3% is always required for Goldwell Colorance Cover Plus. The tint is applied to dry hair. Developer lotion is mixed with Goldwell Colorance Cover Plus in a 2:1 ratio. NN shades and @Elumenated Naturals can process for up to 30 minutes. Lowlights work for up to 45 minutes.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €14.95
13
Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra

Average rating of 0 out of 5 stars

73131
Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra

Goldwell Colorance Cover Plus 60ml is ideal for adding multidimensional reflections and a particularly natural look to already coloured or highlighted hair. Up to 75% grey coverage is achieved. Goldwell Colorance Cover Plus is divided into NN shades, which enhance the natural tones with more expression, @Elumenated Naturals for intensely luminous colour results, and Lowlights, which add depth to highlighted hair. Application of Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml Goldwell System Developer Lotion with 3% is always required for Goldwell Colorance Cover Plus. The tint is applied to dry hair. Developer lotion is mixed with Goldwell Colorance Cover Plus in a 2:1 ratio. NN shades and @Elumenated Naturals can process for up to 30 minutes. Lowlights work for up to 45 minutes.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €14.95
13
Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra

Average rating of 0 out of 5 stars

73127
Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra

Goldwell Colorance Cover Plus 60ml is ideal for adding multidimensional reflections and a particularly natural look to already coloured or highlighted hair. Up to 75% grey coverage is achieved. Goldwell Colorance Cover Plus is divided into NN shades, which enhance the natural tones with more expression, @Elumenated Naturals for intensely luminous colour results, and Lowlights, which add depth to highlighted hair. Application of Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml Goldwell System Developer Lotion with 3% is always required for Goldwell Colorance Cover Plus. The tint is applied to dry hair. Developer lotion is mixed with Goldwell Colorance Cover Plus in a 2:1 ratio. NN shades and @Elumenated Naturals can process for up to 30 minutes. Lowlights work for up to 45 minutes.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €14.95
9
Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra

Average rating of 0 out of 5 stars

73132
Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra

Goldwell Colorance Cover Plus 60ml is ideal for adding multidimensional reflections and a particularly natural look to already coloured or highlighted hair. Up to 75% grey coverage is achieved. Goldwell Colorance Cover Plus is divided into NN shades, which enhance the natural tones with more expression, @Elumenated Naturals for intensely luminous colour results, and Lowlights, which add depth to highlighted hair. Application of Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml Goldwell System Developer Lotion with 3% is always required for Goldwell Colorance Cover Plus. The tint is applied to dry hair. Developer lotion is mixed with Goldwell Colorance Cover Plus in a 2:1 ratio. NN shades and @Elumenated Naturals can process for up to 30 minutes. Lowlights work for up to 45 minutes.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €14.16
9
Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra

Average rating of 0 out of 5 stars

73111
Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra

Goldwell Colorance Cover Plus 60ml is ideal for adding multidimensional reflections and a particularly natural look to already coloured or highlighted hair. Up to 75% grey coverage is achieved. Goldwell Colorance Cover Plus is divided into NN shades, which enhance the natural tones with more expression, @Elumenated Naturals for intensely luminous colour results, and Lowlights, which add depth to highlighted hair. Application of Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml Goldwell System Developer Lotion with 3% is always required for Goldwell Colorance Cover Plus. The tint is applied to dry hair. Developer lotion is mixed with Goldwell Colorance Cover Plus in a 2:1 ratio. NN shades and @Elumenated Naturals can process for up to 30 minutes. Lowlights work for up to 45 minutes.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €14.16
13
Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra

Average rating of 0 out of 5 stars

73130
Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra

Goldwell Colorance Cover Plus 60ml is ideal for adding multidimensional reflections and a particularly natural look to already coloured or highlighted hair. Up to 75% grey coverage is achieved. Goldwell Colorance Cover Plus is divided into NN shades, which enhance the natural tones with more expression, @Elumenated Naturals for intensely luminous colour results, and Lowlights, which add depth to highlighted hair. Application of Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml Goldwell System Developer Lotion with 3% is always required for Goldwell Colorance Cover Plus. The tint is applied to dry hair. Developer lotion is mixed with Goldwell Colorance Cover Plus in a 2:1 ratio. NN shades and @Elumenated Naturals can process for up to 30 minutes. Lowlights work for up to 45 minutes.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €14.95
Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra

Average rating of 0 out of 5 stars

73112
Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra

Goldwell Colorance Cover Plus 60ml is ideal for adding multidimensional reflections and a particularly natural look to already coloured or highlighted hair. Up to 75% grey coverage is achieved. Goldwell Colorance Cover Plus is divided into NN shades, which enhance the natural tones with more expression, @Elumenated Naturals for intensely luminous colour results, and Lowlights, which add depth to highlighted hair. Application of Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml Goldwell System Developer Lotion with 3% is always required for Goldwell Colorance Cover Plus. The tint is applied to dry hair. Developer lotion is mixed with Goldwell Colorance Cover Plus in a 2:1 ratio. NN shades and @Elumenated Naturals can process for up to 30 minutes. Lowlights work for up to 45 minutes.

Content: 60 ml (€24.17 / 100 ml)

Variants from €12.95
Regular price: €14.50
13
Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra

Average rating of 0 out of 5 stars

73133
Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml - 6 NN dark blonde extra

Goldwell Colorance Cover Plus 60ml is ideal for adding multidimensional reflections and a particularly natural look to already coloured or highlighted hair. Up to 75% grey coverage is achieved. Goldwell Colorance Cover Plus is divided into NN shades, which enhance the natural tones with more expression, @Elumenated Naturals for intensely luminous colour results, and Lowlights, which add depth to highlighted hair. Application of Goldwell Colorance Cover Plus 60 ml Goldwell System Developer Lotion with 3% is always required for Goldwell Colorance Cover Plus. The tint is applied to dry hair. Developer lotion is mixed with Goldwell Colorance Cover Plus in a 2:1 ratio. NN shades and @Elumenated Naturals can process for up to 30 minutes. Lowlights work for up to 45 minutes.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €14.95
18
Goldwell Topchic  - 11 G special gold blonde

Average rating of 0 out of 5 stars

14609
Goldwell Topchic - 11 G special gold blonde

Goldwell Topchic is a high-performance hair colour that provides intense, vibrant, and uniform colours. The Equalizer System 2.0 enables gentle colouring while protecting and smoothing the hair fibre. The patented Intelligent Coenzyme technology also protects the hair from potential damage by neutralising free radicals. The colour appears more brilliant, intense, and long-lasting. 100% Grey Hair Coverage The Topchic range offers a wide selection of bright and individual shades capable of covering 100% of grey hair. Advantages of Goldwell Topchic 250ml 100% grey hair coverage Long-lasting colour Intensive and even colour result Optimal hair protection Easy and practical application Application of Goldwell Topchic 250ml Preparation: Ensure hair is dry and mix the Topchic hair colour with the System Developer in a 1:1 ratio. Use a brush to apply the colour mixture. Processing time: with heat up to 30 minutes, without heat up to 20 minutes Wash out and care for hair with shampoo Goldwell's Unique Dispensing System The Topchic hair colours are applied using the convenient Depot Dosen system. Instructions can be found in the video.

Content: 250 ml (€16.48 / 100 ml)

Variants from €34.40
Sale price: €41.20 Regular price: €49.95
47
Indola PCC Fashion Permanent Colour Cream Indola PCC Fashion Permanent Colour Cream

Average rating of 0 out of 5 stars

11278
Indola PCC Fashion Permanent Colour Cream

Indola PCC Fashion Permanent Colour Cream stands for intense, expressive colour results with high luminosity. It has been developed to create creative colour looks and trendy shades. The smooth consistency ensures even application and optimal colour uptake. This results in individual styles with strong colour intensity and up to 70% grey coverage.Expressive colours for creative stylingIdeal for striking and modern colour looks with exceptional brilliance. The colouring provides vibrant results and supports uniform colour deposit. Perfect for creative applications in the salon.

Content: 60 ml (€13.58 / 100 ml)

Sale price: €8.15 Regular price: €15.48
24
Goldwell Topchic Reds 60ml

Average rating of 0 out of 5 stars

14476
Goldwell Topchic Reds 60ml

Effektful colour with the Goldwell Topchic Reds 60ml creates striking, intense contrasts with perfect highlights. The Goldwell streaking colour achieves luminous streaks thanks to a lightening up to two tones. Fascinating colour intensity and incredible luminosity – all in one colour formula that also cares for the hair. The colour from Goldwell ensures an even colour result from root to tip, which lasts particularly long. Vibrant shades provide a fiery, intense variation in the hair. Goldwell Topchic Reds 60ml Application Hair must be dry. Mix developer and hair colour in a 1:1 ratio and stir well. Apply carefully and evenly with a colouring brush. Leave to develop without heat for 30 minutes, with heat for 20 minutes. Rinse thoroughly with shampoo and then treat the hair with conditioner or hair mask.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €17.00
32
Comair Plastic Plug 100-pack - 73 mm

Average rating of 0 out of 5 stars

20895
Comair Plastic Plug 100-pack - 73 mm

The Comair Plastic Clips in a pack of 100 are ideal for securing curlers in the hair. They are made of flexible and bendable plastic.

Content: 100 STK (€4.45 / 100 STK)

Sale price: €4.45 Regular price: €6.50

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.