Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Description

Product information "Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper"

Goldwell Colorance 60ml is an intensive tint for vibrant, glossy colour results. Grey coverage of up to 75% is achievable. The tint is specifically used to intensify natural and fashion tones and for grey hair coverage, offering particularly reliable and precise results.

Goldwell Colorance is divided into N-shades, which give existing natural tones a new radiance, @Elumenated for multidimensional reflections, Maxreds for red shades from warm to cool, and pastel shades, which are perfect for lightened hair.

Application tips for Goldwell Colorance 60 ml

  • Aligned with Goldwell Colorance tints, there is a Developer Lotion with 2% from Goldwell System.
  • The developer lotion should be mixed with the tint in a 2:1 ratio.
  • The hair should be towel-dried or dry before application, especially for pastel shades.
  • Leave on for a maximum of 25 minutes. For a gentle result, 5 to 10 minutes are recommended.
  • Use Colorance Clear to reduce the depth or character of the colour or to create soft blonde shades.

Properties

Brand: Goldwell
Hair type: all
Product line: Goldwell Colorance
Speciality: ammonia-free

Manufacturer

Goldwell

Kao Austria Handelsgesellschaft mbH
Franzosenhausweg 36
4030 Linz
Austria
Website: www.goldwell.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

1-Naphthol; 2-Amino-3-Hydroxypyridine; 4-Amino-M-Cresol; Ammonium chloride; Aqua; Ascorbic Acid; Bis-methoxypropylamido isodocosane; Cetearyl Alcohol; Cocamide Mea; HC Yellow No. 2; Hydroxyethylcellulose; Linalool; M-Aminophenol; N-isopropyl 4,5-diamino pyrazole sulfate; Oleic Acid; Parfum; Peg-5 cocamide; Propylene Glycol; Resorcinol; Sodium Cetearyl Sulfate; Sodium Hydroxide; Sodium Lauryl Sulfate; Sodium picramate; Sodium Sulfite; Stearamide mea; Tetrasodium EDTA; Toluene-2,5-diamine sulfate
Skip product gallery

You may also like

9
Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Average rating of 0 out of 5 stars

73085
Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Goldwell Colorance 60ml is an intensive tint for vibrant, glossy colour results. Grey coverage of up to 75% is achievable. The tint is specifically used to intensify natural and fashion tones and for grey hair coverage, offering particularly reliable and precise results. Goldwell Colorance is divided into N-shades, which give existing natural tones a new radiance, @Elumenated for multidimensional reflections, Maxreds for red shades from warm to cool, and pastel shades, which are perfect for lightened hair. Application tips for Goldwell Colorance 60 ml Aligned with Goldwell Colorance tints, there is a Developer Lotion with 2% from Goldwell System. The developer lotion should be mixed with the tint in a 2:1 ratio. The hair should be towel-dried or dry before application, especially for pastel shades. Leave on for a maximum of 25 minutes. For a gentle result, 5 to 10 minutes are recommended. Use Colorance Clear to reduce the depth or character of the colour or to create soft blonde shades.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €14.16
13
Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Average rating of 0 out of 5 stars

73149
Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Goldwell Colorance 60ml is an intensive tint for vibrant, glossy colour results. Grey coverage of up to 75% is achievable. The tint is specifically used to intensify natural and fashion tones and for grey hair coverage, offering particularly reliable and precise results. Goldwell Colorance is divided into N-shades, which give existing natural tones a new radiance, @Elumenated for multidimensional reflections, Maxreds for red shades from warm to cool, and pastel shades, which are perfect for lightened hair. Application tips for Goldwell Colorance 60 ml Aligned with Goldwell Colorance tints, there is a Developer Lotion with 2% from Goldwell System. The developer lotion should be mixed with the tint in a 2:1 ratio. The hair should be towel-dried or dry before application, especially for pastel shades. Leave on for a maximum of 25 minutes. For a gentle result, 5 to 10 minutes are recommended. Use Colorance Clear to reduce the depth or character of the colour or to create soft blonde shades.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €14.95
20
Goldwell Colorance Cover Plus - 7N@BP mid blonde elumenated beige pearl Goldwell Colorance Cover Plus - 7N@BP mid blonde elumenated beige pearl

Average rating of 0 out of 5 stars

73048
Goldwell Colorance Cover Plus - 7N@BP mid blonde elumenated beige pearl

Goldwell Colorance Cover Plus 120ml restores a natural appearance and increased expressiveness to highlighted hair. The tint provides up to 75% grey coverage and beautiful, multidimensional reflections. Already coloured hair is refreshed and gains more depth of colour. Application of Goldwell Colorance Cover Plus 120 ml The tint is applied to dry hair. Developing lotion mixed in a 2:1 ratio with Goldwell Colorance Cover Plus. NN-Shades and @Elumenated Naturals can process for up to 30 minutes. Lowlights process for up to 45 minutes. Always use a 3% system developer lotion with Goldwell Colorance Cover Plus. For application, the Goldwell Topchic dosing system with attachment is required (not included).

Content: 120 ml (€19.29 / 100 ml)

Sale price: €23.15 Regular price: €28.95
48
L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde

Average rating of 4.6 out of 5 stars

53360
L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde

L'Oréal Professionnel Paris iNOA is a luxurious vegan oil-based hair colour. It is easy and quick to mix, has a smooth texture, and is simple to apply. L'Oréal Professionnel Paris iNOA: Luxurious Colour for Premium Results Ammonia-free Odourless Up to 100% grey coverage High-gloss colour & long-lasting intensity Optimal scalp comfort Provides valuable moisture to the hair Anti-dryness effect In an environmentally friendly packaging. Tube made from 95% recycled aluminium, cap from recycled plastic. Application Tips for L'Oréal Professionnel Paris iNOA L'Oréal Professionnel iNOA is mixed in a 1:1 ratio with the appropriate iNOA oxidant. The processing time is 35 minutes without heat. Depending on the desired result and hair type, three developer strengths are available: 3% Oxidant (10 Vol.): For minimal lightening (up to 1 shade), low coverage, ideal for subtle colour changes. 6% Oxidant (20 Vol.): For standard lightening (up to 2 shades), suitable for maximum reflection and grey hair coverage. 9% Oxidant (30 Vol.): For strong lightening (up to 3 shades), ideal for intense colour transformations. The mixture is applied to dry, unwashed hair, starting at the roots and continuing through the lengths and ends. After the processing time, rinse thoroughly and treat with a suitable shampoo.

Content: 60 ml (€23.25 / 100 ml)

Sale price: €13.95 Regular price: €26.80
13
Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Average rating of 0 out of 5 stars

73089
Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Goldwell Colorance 60ml is an intensive tint for vibrant, glossy colour results. Grey coverage of up to 75% is achievable. The tint is specifically used to intensify natural and fashion tones and for grey hair coverage, offering particularly reliable and precise results. Goldwell Colorance is divided into N-shades, which give existing natural tones a new radiance, @Elumenated for multidimensional reflections, Maxreds for red shades from warm to cool, and pastel shades, which are perfect for lightened hair. Application tips for Goldwell Colorance 60 ml Aligned with Goldwell Colorance tints, there is a Developer Lotion with 2% from Goldwell System. The developer lotion should be mixed with the tint in a 2:1 ratio. The hair should be towel-dried or dry before application, especially for pastel shades. Leave on for a maximum of 25 minutes. For a gentle result, 5 to 10 minutes are recommended. Use Colorance Clear to reduce the depth or character of the colour or to create soft blonde shades.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €14.95
20
Goldwell Colorance Cover Plus - 7N@BP mid blonde elumenated beige pearl Goldwell Colorance Cover Plus - 7N@BP mid blonde elumenated beige pearl

Average rating of 0 out of 5 stars

73055
Goldwell Colorance Cover Plus - 7N@BP mid blonde elumenated beige pearl

Goldwell Colorance Cover Plus 120ml restores a natural appearance and increased expressiveness to highlighted hair. The tint provides up to 75% grey coverage and beautiful, multidimensional reflections. Already coloured hair is refreshed and gains more depth of colour. Application of Goldwell Colorance Cover Plus 120 ml The tint is applied to dry hair. Developing lotion mixed in a 2:1 ratio with Goldwell Colorance Cover Plus. NN-Shades and @Elumenated Naturals can process for up to 30 minutes. Lowlights process for up to 45 minutes. Always use a 3% system developer lotion with Goldwell Colorance Cover Plus. For application, the Goldwell Topchic dosing system with attachment is required (not included).

Content: 120 ml (€19.29 / 100 ml)

Sale price: €23.15 Regular price: €28.95
13
Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Average rating of 0 out of 5 stars

36356
Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Goldwell Colorance 60ml is an intensive tint for vibrant, glossy colour results. Grey coverage of up to 75% is achievable. The tint is specifically used to intensify natural and fashion tones and for grey hair coverage, offering particularly reliable and precise results. Goldwell Colorance is divided into N-shades, which give existing natural tones a new radiance, @Elumenated for multidimensional reflections, Maxreds for red shades from warm to cool, and pastel shades, which are perfect for lightened hair. Application tips for Goldwell Colorance 60 ml Aligned with Goldwell Colorance tints, there is a Developer Lotion with 2% from Goldwell System. The developer lotion should be mixed with the tint in a 2:1 ratio. The hair should be towel-dried or dry before application, especially for pastel shades. Leave on for a maximum of 25 minutes. For a gentle result, 5 to 10 minutes are recommended. Use Colorance Clear to reduce the depth or character of the colour or to create soft blonde shades.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €14.95
13
Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Average rating of 0 out of 5 stars

73101
Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Goldwell Colorance 60ml is an intensive tint for vibrant, glossy colour results. Grey coverage of up to 75% is achievable. The tint is specifically used to intensify natural and fashion tones and for grey hair coverage, offering particularly reliable and precise results. Goldwell Colorance is divided into N-shades, which give existing natural tones a new radiance, @Elumenated for multidimensional reflections, Maxreds for red shades from warm to cool, and pastel shades, which are perfect for lightened hair. Application tips for Goldwell Colorance 60 ml Aligned with Goldwell Colorance tints, there is a Developer Lotion with 2% from Goldwell System. The developer lotion should be mixed with the tint in a 2:1 ratio. The hair should be towel-dried or dry before application, especially for pastel shades. Leave on for a maximum of 25 minutes. For a gentle result, 5 to 10 minutes are recommended. Use Colorance Clear to reduce the depth or character of the colour or to create soft blonde shades.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €14.95
9
Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Average rating of 0 out of 5 stars

73115
Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Goldwell Colorance 60ml is an intensive tint for vibrant, glossy colour results. Grey coverage of up to 75% is achievable. The tint is specifically used to intensify natural and fashion tones and for grey hair coverage, offering particularly reliable and precise results. Goldwell Colorance is divided into N-shades, which give existing natural tones a new radiance, @Elumenated for multidimensional reflections, Maxreds for red shades from warm to cool, and pastel shades, which are perfect for lightened hair. Application tips for Goldwell Colorance 60 ml Aligned with Goldwell Colorance tints, there is a Developer Lotion with 2% from Goldwell System. The developer lotion should be mixed with the tint in a 2:1 ratio. The hair should be towel-dried or dry before application, especially for pastel shades. Leave on for a maximum of 25 minutes. For a gentle result, 5 to 10 minutes are recommended. Use Colorance Clear to reduce the depth or character of the colour or to create soft blonde shades.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €14.16
13
Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Average rating of 0 out of 5 stars

73096
Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Goldwell Colorance 60ml is an intensive tint for vibrant, glossy colour results. Grey coverage of up to 75% is achievable. The tint is specifically used to intensify natural and fashion tones and for grey hair coverage, offering particularly reliable and precise results. Goldwell Colorance is divided into N-shades, which give existing natural tones a new radiance, @Elumenated for multidimensional reflections, Maxreds for red shades from warm to cool, and pastel shades, which are perfect for lightened hair. Application tips for Goldwell Colorance 60 ml Aligned with Goldwell Colorance tints, there is a Developer Lotion with 2% from Goldwell System. The developer lotion should be mixed with the tint in a 2:1 ratio. The hair should be towel-dried or dry before application, especially for pastel shades. Leave on for a maximum of 25 minutes. For a gentle result, 5 to 10 minutes are recommended. Use Colorance Clear to reduce the depth or character of the colour or to create soft blonde shades.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €14.95
9
Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Average rating of 0 out of 5 stars

73081
Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Goldwell Colorance 60ml is an intensive tint for vibrant, glossy colour results. Grey coverage of up to 75% is achievable. The tint is specifically used to intensify natural and fashion tones and for grey hair coverage, offering particularly reliable and precise results. Goldwell Colorance is divided into N-shades, which give existing natural tones a new radiance, @Elumenated for multidimensional reflections, Maxreds for red shades from warm to cool, and pastel shades, which are perfect for lightened hair. Application tips for Goldwell Colorance 60 ml Aligned with Goldwell Colorance tints, there is a Developer Lotion with 2% from Goldwell System. The developer lotion should be mixed with the tint in a 2:1 ratio. The hair should be towel-dried or dry before application, especially for pastel shades. Leave on for a maximum of 25 minutes. For a gentle result, 5 to 10 minutes are recommended. Use Colorance Clear to reduce the depth or character of the colour or to create soft blonde shades.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €14.16
13
Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Average rating of 0 out of 5 stars

73136
Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Goldwell Colorance 60ml is an intensive tint for vibrant, glossy colour results. Grey coverage of up to 75% is achievable. The tint is specifically used to intensify natural and fashion tones and for grey hair coverage, offering particularly reliable and precise results. Goldwell Colorance is divided into N-shades, which give existing natural tones a new radiance, @Elumenated for multidimensional reflections, Maxreds for red shades from warm to cool, and pastel shades, which are perfect for lightened hair. Application tips for Goldwell Colorance 60 ml Aligned with Goldwell Colorance tints, there is a Developer Lotion with 2% from Goldwell System. The developer lotion should be mixed with the tint in a 2:1 ratio. The hair should be towel-dried or dry before application, especially for pastel shades. Leave on for a maximum of 25 minutes. For a gentle result, 5 to 10 minutes are recommended. Use Colorance Clear to reduce the depth or character of the colour or to create soft blonde shades.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €14.95

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.