Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 3.5 out of 5 stars

2 Reviews

Goldwell Topchic 60ml - 2 A blue black

Description

Product information "Goldwell Topchic 60ml - 2 A blue black"

Goldwell Topchic stands for intelligent, vibrant, and intense colour with long-lasting hold.

Topchic offers up to 100% grey coverage and the clearest colour results. The intelligent colour system ensures precise and highly reliable outcomes.

Advantages of Goldwell Topchic 60ml

  • easy application
  • high result reliability
  • maximum coverage
  • even result
  • over 100 shades with maximum colour brilliance

Application of Goldwell Topchic 60ml

  • The hair must be dry before application.
  • Mix Topchic hair colours 1:1 with the system developer.
  • Apply with a brush.
  • Allow to develop for a maximum of 30 minutes with heat and 20 minutes without heat.
  • Rinse out with shampoo and care for the hair.

Properties

Brand: Goldwell
Colour: Ash, Beige, Bernstein, Black, Blonde, Blue, Brown, Copper, Gold, Green, Orange, Red, Silver, Violet, perl
Hair type: all
Product line: Goldwell Topchic
Speciality: vegan

Manufacturer

Goldwell

Kao Austria Handelsgesellschaft mbH
Franzosenhausweg 36
4030 Linz
Austria
Website: www.goldwell.com

Manufacturer website

Reviews 2

2 of 2 reviews

Average rating of 3.5 out of 5 stars


0%

50%

50%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


2 reviews

11 September 2026 06:09

Review with rating of 4 out of 5 stars

super zufrieden

Naturtöne brauchen wir bei unseren Ansatzkundinnen ständig. Gleich mehr zu diesem Preis bestellt und mit den gesammelten Punkten noch mehr gespart. Farblager aufgefüllt bei dem Herbstwetter endlich wieder mehr los bei uns.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

10 September 2026 11:12

Review with rating of 3 out of 5 stars

VERLASS

Arbeite schon lange mit den Farben. Bei Kundinnen mit grauem Ansatz greift ich immer auf die Marke zurück. Deckt und die Farbe wird gleichmäßig. Gängige Töne habe ich immer auf Vorrat.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

Ingredients

1,3-Bis-(2,4-Diaminophenoxy) Propane HCL; 2,4-diaminophenoxyethanol hcl; 4-Amino-2-Hydroxytoluene; Denatured alcohol; Alpha-isomethyl ionone; Ammonium chloride; Ammonium hydroxide; Water; Ascorbic acid; Cetearyl alcohol; Cocamide MEA; HC Yellow No. 2; M-Aminophenol; Oleic acid; Fragrance; Polysilicone-9; Propylene glycol; Propylene glycol stearate SE; Resorcinol; Sodium cetearyl sulfate; Sodium lauryl sulfate; Sodium sulfite; Squalane; Stearamide MEA; Tetrasodium EDTA; Tocopheryl acetate; Toluene-2,5-diamine sulfate; Ubiquinone
Skip product gallery

You may also like

24
Goldwell Topchic 60ml - 2 A blue black

Average rating of 3.5 out of 5 stars

14509
Goldwell Topchic 60ml - 2 A blue black

Goldwell Topchic stands for intelligent, vibrant, and intense colour with long-lasting hold. Topchic offers up to 100% grey coverage and the clearest colour results. The intelligent colour system ensures precise and highly reliable outcomes. Advantages of Goldwell Topchic 60ml easy application high result reliability maximum coverage even result over 100 shades with maximum colour brilliance Application of Goldwell Topchic 60ml The hair must be dry before application. Mix Topchic hair colours 1:1 with the system developer. Apply with a brush. Allow to develop for a maximum of 30 minutes with heat and 20 minutes without heat. Rinse out with shampoo and care for the hair.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €17.00
24
Goldwell Topchic 60ml - 2 A blue black

Average rating of 3.5 out of 5 stars

14505
Goldwell Topchic 60ml - 2 A blue black

Goldwell Topchic stands for intelligent, vibrant, and intense colour with long-lasting hold. Topchic offers up to 100% grey coverage and the clearest colour results. The intelligent colour system ensures precise and highly reliable outcomes. Advantages of Goldwell Topchic 60ml easy application high result reliability maximum coverage even result over 100 shades with maximum colour brilliance Application of Goldwell Topchic 60ml The hair must be dry before application. Mix Topchic hair colours 1:1 with the system developer. Apply with a brush. Allow to develop for a maximum of 30 minutes with heat and 20 minutes without heat. Rinse out with shampoo and care for the hair.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €17.00
24
Goldwell Topchic 60ml - 2 A blue black

Average rating of 3.5 out of 5 stars

14547
Goldwell Topchic 60ml - 2 A blue black

Goldwell Topchic stands for intelligent, vibrant, and intense colour with long-lasting hold. Topchic offers up to 100% grey coverage and the clearest colour results. The intelligent colour system ensures precise and highly reliable outcomes. Advantages of Goldwell Topchic 60ml easy application high result reliability maximum coverage even result over 100 shades with maximum colour brilliance Application of Goldwell Topchic 60ml The hair must be dry before application. Mix Topchic hair colours 1:1 with the system developer. Apply with a brush. Allow to develop for a maximum of 30 minutes with heat and 20 minutes without heat. Rinse out with shampoo and care for the hair.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €17.00
24
Goldwell Topchic 60ml - 2 A blue black

Average rating of 3.5 out of 5 stars

14514
Goldwell Topchic 60ml - 2 A blue black

Goldwell Topchic stands for intelligent, vibrant, and intense colour with long-lasting hold. Topchic offers up to 100% grey coverage and the clearest colour results. The intelligent colour system ensures precise and highly reliable outcomes. Advantages of Goldwell Topchic 60ml easy application high result reliability maximum coverage even result over 100 shades with maximum colour brilliance Application of Goldwell Topchic 60ml The hair must be dry before application. Mix Topchic hair colours 1:1 with the system developer. Apply with a brush. Allow to develop for a maximum of 30 minutes with heat and 20 minutes without heat. Rinse out with shampoo and care for the hair.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €17.00
32
RefectoCil Brushanizer RefectoCil Brushanizer

Average rating of 0 out of 5 stars

99074
RefectoCil Brushanizer

The Brushanizer by RefectoCil is a practical and hygienic brush storage solution, making it a must-have for makeup artists and hairdressers. It can be used for short and long brushes as well as eyelash lifting tools. The brush tray is divided into 3 areas that allow you to securely and cleanly store your brushes and tools while you work. Your work surfaces stay clean. When you are not using it, the Brushanizer also functions as an eye-catching decorative piece for your salon.  Please note that the brush is not included!

Sale price: €2.65 Regular price: €3.90
24
Goldwell Topchic 60ml - 2 A blue black

Average rating of 3.5 out of 5 stars

14542
Goldwell Topchic 60ml - 2 A blue black

Goldwell Topchic stands for intelligent, vibrant, and intense colour with long-lasting hold. Topchic offers up to 100% grey coverage and the clearest colour results. The intelligent colour system ensures precise and highly reliable outcomes. Advantages of Goldwell Topchic 60ml easy application high result reliability maximum coverage even result over 100 shades with maximum colour brilliance Application of Goldwell Topchic 60ml The hair must be dry before application. Mix Topchic hair colours 1:1 with the system developer. Apply with a brush. Allow to develop for a maximum of 30 minutes with heat and 20 minutes without heat. Rinse out with shampoo and care for the hair.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €17.00
24
Goldwell Topchic 60ml - 2 A blue black

Average rating of 3.5 out of 5 stars

14485
Goldwell Topchic 60ml - 2 A blue black

Goldwell Topchic stands for intelligent, vibrant, and intense colour with long-lasting hold. Topchic offers up to 100% grey coverage and the clearest colour results. The intelligent colour system ensures precise and highly reliable outcomes. Advantages of Goldwell Topchic 60ml easy application high result reliability maximum coverage even result over 100 shades with maximum colour brilliance Application of Goldwell Topchic 60ml The hair must be dry before application. Mix Topchic hair colours 1:1 with the system developer. Apply with a brush. Allow to develop for a maximum of 30 minutes with heat and 20 minutes without heat. Rinse out with shampoo and care for the hair.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €17.00
24
Goldwell Topchic 60ml - 2 A blue black

Average rating of 3.5 out of 5 stars

14507
Goldwell Topchic 60ml - 2 A blue black

Goldwell Topchic stands for intelligent, vibrant, and intense colour with long-lasting hold. Topchic offers up to 100% grey coverage and the clearest colour results. The intelligent colour system ensures precise and highly reliable outcomes. Advantages of Goldwell Topchic 60ml easy application high result reliability maximum coverage even result over 100 shades with maximum colour brilliance Application of Goldwell Topchic 60ml The hair must be dry before application. Mix Topchic hair colours 1:1 with the system developer. Apply with a brush. Allow to develop for a maximum of 30 minutes with heat and 20 minutes without heat. Rinse out with shampoo and care for the hair.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €17.00
42
Goldwell Topchic Zero - clear Goldwell Topchic Zero - clear

Average rating of 4 out of 5 stars

73223
Goldwell Topchic Zero - clear

Goldwell Topchic Zero is a natural hair colour with 27 shades. It is ammonia-free, silicone-free, ethanol-free, and vegan. Naturally appearing, even colour results with reliable hold and 100% grey coverage are achieved. The healthy appearance and feel of the hair are preserved. It features the patented IntraLipid and BondPro+ technology for maximum protection during the colouring process.

Content: 60 ml (€23.25 / 100 ml)

Sale price: €13.95 Regular price: €23.95
24
Goldwell Topchic 60ml - 2 A blue black

Average rating of 3.5 out of 5 stars

14475
Goldwell Topchic 60ml - 2 A blue black

Goldwell Topchic stands for intelligent, vibrant, and intense colour with long-lasting hold. Topchic offers up to 100% grey coverage and the clearest colour results. The intelligent colour system ensures precise and highly reliable outcomes. Advantages of Goldwell Topchic 60ml easy application high result reliability maximum coverage even result over 100 shades with maximum colour brilliance Application of Goldwell Topchic 60ml The hair must be dry before application. Mix Topchic hair colours 1:1 with the system developer. Apply with a brush. Allow to develop for a maximum of 30 minutes with heat and 20 minutes without heat. Rinse out with shampoo and care for the hair.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €17.00
24
Goldwell Topchic 60ml - 2 A blue black

Average rating of 3.5 out of 5 stars

14562
Goldwell Topchic 60ml - 2 A blue black

Goldwell Topchic stands for intelligent, vibrant, and intense colour with long-lasting hold. Topchic offers up to 100% grey coverage and the clearest colour results. The intelligent colour system ensures precise and highly reliable outcomes. Advantages of Goldwell Topchic 60ml easy application high result reliability maximum coverage even result over 100 shades with maximum colour brilliance Application of Goldwell Topchic 60ml The hair must be dry before application. Mix Topchic hair colours 1:1 with the system developer. Apply with a brush. Allow to develop for a maximum of 30 minutes with heat and 20 minutes without heat. Rinse out with shampoo and care for the hair.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €17.00
24
Goldwell Topchic 60ml - 2 A blue black

Average rating of 3.5 out of 5 stars

14464
Goldwell Topchic 60ml - 2 A blue black

Goldwell Topchic stands for intelligent, vibrant, and intense colour with long-lasting hold. Topchic offers up to 100% grey coverage and the clearest colour results. The intelligent colour system ensures precise and highly reliable outcomes. Advantages of Goldwell Topchic 60ml easy application high result reliability maximum coverage even result over 100 shades with maximum colour brilliance Application of Goldwell Topchic 60ml The hair must be dry before application. Mix Topchic hair colours 1:1 with the system developer. Apply with a brush. Allow to develop for a maximum of 30 minutes with heat and 20 minutes without heat. Rinse out with shampoo and care for the hair.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €17.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.