Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Fleeky Magic Stripes - S

Description

Product information "Fleeky Magic Stripes - S"

Fleeky Magic Stripes are eyelid-lifting strips designed to combat hooded eyelids. The Magic Stripes make the eyes appear immediately more awake, radiant, and youthful. Fleeky Magic Stripes instantly conceal hooded eyelids - without surgery or additional aids.

The strips are available in various sizes. For minimal correction, size S is suitable. M is for subtle correction of moderate hooded eyelids. L provides a strong correction for pronounced hooded eyelids or large eyes. XL is recommended for large eyes or very pronounced hooded eyelids.

Fleeky Magic Stripes Application

The strips are moistened with water on the back and glued onto the upper eyelid fold. With each blink, the eyelid fold is lifted upwards, concealing the hooded eyelid.

  1. Thoroughly clean and dry the eyelid with the cleanser

  2. Carefully remove the strips with tweezers, moisten the fingertip well, and glide over the sticker.

  3. Close the eye, attach the strip to the upper eyelid fold with tweezers, press briefly with the tweezers, and let dry with closed eyes for 2 minutes.

Fleeky Magic Stripes Highlights

  • Vegan & cruelty-free
  • Up to 12 hours hold
  • Available in various sizes: S, M, L, XL, and Mix
  • Optimal skin tone adaptation
  • Flexible fit for all eyelid shapes
  • Almost invisible
  • Innovative honeycomb design
 

Properties

Brand: Fleeky
Product line: Fleeky Lashes
Speciality: cruelty-free, vegan

Manufacturer

Fleeky

fleeky GmbH
Hammer Deich 70
20537 Hamburg
Germany
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

11
Fleeky Brow Tint Kit - black Fleeky Brow Tint Kit - black

Average rating of 4 out of 5 stars

82073
Fleeky Brow Tint Kit - black

The Fleeky Brow Tint Kit creates naturally appearing tinted eyebrows. Brow Tint is a colour paste available in various shades, mixed with the oxidant. Contents of Fleeky Brow Tint Kit Brow Tint 15 ml Gel Oxidant 10 ml Colour brush Colour bowl Application of Fleeky Brow Tint Kit The Brow Tint is mixed 1:1 with the oxidant. A pea-sized amount is sufficient each time. Apply the mixed paste with the brush onto the eyebrows in the direction of hair growth. Correct colour edges with damp cotton buds if necessary. Allow the applied colour to develop for 2 minutes. After 2 minutes, thoroughly remove the colour with damp cotton pads.

Sale price: €15.95 Regular price: €17.90
19
Canal Straight Tweezers

Average rating of 0 out of 5 stars

84012
Canal Straight Tweezers

The Canal Haarpinzette straight 9 cm features very fine tips with perfectly aligned gripping surfaces. Canal Haarpinzette straight 9 cm: Precise Hair Removal This ensures safe removal of eyebrow hairs. The tweezers close completely when plucking, securely gripping the hair for precise removal. The straight tweezers provide comfortable and quick shaping of the eyebrows. They grip each hair precisely. Due to the stainless steel, they are hygienic and hypoallergenic. Available in many colours.

Sale price: €16.05 Regular price: €19.90
12
Fleeky Brow Henna Kit Mini - blonde Fleeky Brow Henna Kit Mini - blonde

Average rating of 0 out of 5 stars

82069
Fleeky Brow Henna Kit Mini - blonde

With the Fleeky Browhenna Mini Kit, eyebrow hairs and the skin underneath can be coloured. The colour powder is mixed with warm water. Subsequently, the dried colour is removed with Brow Oil. Regular use can regenerate sparse eyebrows. Contents of Fleeky Browhenna Mini Kit 1 x Brow Henna sachet 1g 1 x Brow Oil 10 ml 1 x Mixing bowl 1 x Eyelash brush 1 x Pipette 1 x Measuring spoon 1 x Colour brush Application of Fleeky Browhenna Mini Kit in 6 steps Apply the Cleanser to the eyebrows with a cotton pad or swab and massage in. Mix a spoonful of Browhenna powder with hot water in the colour bowl. Apply the prepared henna paste to the eyebrows with the brush. Make corrections with the swab. The contours should be precise. Leave to develop for 10 to 20 minutes. Remove the henna paste with Brow Oil and a cotton pad.

Sale price: €20.95 Regular price: €23.90
10
Fleeky Magic Stripes - S Fleeky Magic Stripes - S

Average rating of 0 out of 5 stars

82127
Fleeky Magic Stripes - S

Fleeky Magic Stripes are eyelid-lifting strips designed to combat hooded eyelids. The Magic Stripes make the eyes appear immediately more awake, radiant, and youthful. Fleeky Magic Stripes instantly conceal hooded eyelids - without surgery or additional aids. The strips are available in various sizes. For minimal correction, size S is suitable. M is for subtle correction of moderate hooded eyelids. L provides a strong correction for pronounced hooded eyelids or large eyes. XL is recommended for large eyes or very pronounced hooded eyelids. Fleeky Magic Stripes Application The strips are moistened with water on the back and glued onto the upper eyelid fold. With each blink, the eyelid fold is lifted upwards, concealing the hooded eyelid. Thoroughly clean and dry the eyelid with the cleanser Carefully remove the strips with tweezers, moisten the fingertip well, and glide over the sticker. Close the eye, attach the strip to the upper eyelid fold with tweezers, press briefly with the tweezers, and let dry with closed eyes for 2 minutes. Fleeky Magic Stripes Highlights Vegan & cruelty-free Up to 12 hours hold Available in various sizes: S, M, L, XL, and Mix Optimal skin tone adaptation Flexible fit for all eyelid shapes Almost invisible Innovative honeycomb design  

Sale price: €8.95 Regular price: €9.90
10
Fleeky Brow Fill & Fix - light brown

Average rating of 0 out of 5 stars

82144
Fleeky Brow Fill & Fix - light brown

Eyebrows are the frame of the face – and with the Fleeky Brow Fill & Fix, achieving the perfect look is quick and easy. Whether filling, shaping, or setting eyebrows, this must-have offers everything needed for flawless eyebrows. Advantages No more unruly brows or complicated tools! Bring your eyebrows into perfect shape in no time – and enjoy the confidence that comes with well-groomed brows. The Brow Fill & Fix is: Precise: Defines and fills gaps. Long-lasting: Keeps your brows in shape all day. Easy to use: Ideal for beginners and professionals. 3-in-1 solution: Filling, shaping, and fixing in one product. Long-lasting: Perfect brows that last all day. Natural or intense: Your look, your choice. Features of Brow & Fill Fix 1. Colour-intensive formula: The pigmented texture in 3 shades (Light Brown, Brown, and Dark Brown) adapts to your brows and provides a natural or intense look – just as you like. 2. Precise applicator: The specially developed applicator allows you to fill gaps and emphasize the desired shape without smudging. 3. Fixing effect: The long-lasting formula keeps your brows in shape all day – even in rain or heat. Application: How to achieve the perfect brow look easily In less than a minute, you can have defined, full, and perfectly shaped brows. The application is simple and versatile: Fill: Apply the colour in short strokes to close gaps. Shape: Use the applicator to bring the brows into the desired shape. Fix: Lightly brush the brows upwards to set the look. Brow Fill & Fix by Fleeky – your path to stunning eyebrows Whether a natural everyday look or dramatic brows for the evening – Fleeky Brow Fill & Fix makes it possible. Experience the combination of easy application, precise results, and long-lasting hold.

Sale price: €17.95 Regular price: €19.90
22
Aveda Smooth Infusion Perfect Blow Dry

Average rating of 0 out of 5 stars

55478
Aveda Smooth Infusion Perfect Blow Dry

Aveda Smooth Infusion Perfect Blow Dry is a vegan blow-dry spray that provides 72 hours of smooth, straight, and frizz-free hair. Perfect Blow Dry is suitable for all hair textures. Whether straight, wavy, or curly hair – the blow-dry spray delivers long-lasting straightness. As part of a system with the Smooth Infusion Anti-Frizz Shampoo and Conditioner, the spray offers up to 72 hours of protection against humidity. It also features heat protection up to 230°C, making it suitable for use before blow-drying, straightening, or curling. Aveda Smooth Infusion Perfect Blow Dry Spray: Plant-Based Formula for 5x Smoother Hair Frizz-prone hair is instantly smoothed up to 5 times with the spray. This is achieved through a vegan formula that uses selected plants to smooth the hair. The spray contains a smoothing oil blend of Tamnu and Kalahari Melon seed oils. These oils form a powerful combination against rebellious hair and ensure long-lasting smoothness. A plant-derived polymer creates a protective film around the hair, shielding it from humidity. Aveda Smooth Infusion Perfect Blow Dry Spray Application Simply shake, spray, brush, and dry – the perfect sleek look is achieved. For best results, do not combine with other pre-styling products. Advantages: Heat protection Protection against humidity Long-lasting smooth hair Sulfate-free Silicone-free 95% plant-derived ingredients

Content: 200 ml (€19.98 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €39.95 Regular price: €51.50
13
Fleeky Brow Micro Pen - light brown Fleeky Brow Micro Pen - light brown

Average rating of 0 out of 5 stars

82081
Fleeky Brow Micro Pen - light brown

With the Fleeky Brow Micropen, natural and full eyebrows are created. The highly pigmented 3D Brow Micropen features a particularly fine tip, allowing all eyebrow hairs to be easily re-drawn. With the integrated brush and the cream- and wax-like consistency, the colour can be blended well. Fleeky Brow Micropen is smudge- and water-resistant for long-lasting hold.

Sale price: €12.95 Regular price: €14.90
10
Fleeky Blush Stick - Blossom Fleeky Blush Stick - Blossom

Average rating of 0 out of 5 stars

82160
Fleeky Blush Stick - Blossom

Fleeky Blush Stick is a 2-in-1 stick for makeup on eyes, lips, and cheeks. Fleeky Blush Stick is available in 6 shades for different skin tones. Simply apply and blend with the brush at the other end or with fingers. For a harmonious overall look, apply on eyelids, lips, and cheeks. The soft and creamy texture is easy to apply and seamlessly blend. For a natural freshness and healthy glow! Fleeky Blush Stick Application Apply to eyelids, lips, and cheeks and blend.

Content: 6 ml (€299.17 / 100 ml)

Sale price: €17.95 Regular price: €19.90
13
System Professional Lipid Code Volumize Shampoo System Professional Lipid Code Volumize Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

75192
System Professional Lipid Code Volumize Shampoo

System Professional Volumize Shampoo provides weightless cleansing for fine, limp, and lacklustre hair. The hair gains volume for longer-lasting styles. The patented Forma Strength Complex with Creatine enhances manageability and strengthens the hair.

Content: 250 ml (€10.66 / 100 ml)

Variants from €6.75
Sale price: €26.65 Regular price: €30.65
15
Fleeky Magic Lashes Passion - just lashes Fleeky Magic Lashes Passion - just lashes

Average rating of 0 out of 5 stars

82117
Fleeky Magic Lashes Passion - just lashes

Fleeky Magic Lashes Passion is available as a set with Lash Helper and Glue or as individual lashes. The Passion lashes provide an incredible eye-catching effect, a awake look, and accentuate every eye shape. The artificial eyelashes appear more natural. In the set with Lash Helper and Glue, you have everything needed for attaching the artificial eyelashes. The lashes are reusable up to 20 times. Fleeky Magic Lashes Passion Benefits High-quality artificial eyelashes Reusable up to 20 times Vegan & cruelty-free For an instant WOW effect Perfectly accentuates the eyes Available as individual lashes or as a set with Glue and Lash Helper.

Sale price: €10.95 Regular price: €12.90
28
Alessandro Nail Polish Oriental Spirit

Average rating of 4 out of 5 stars

75104
Alessandro Nail Polish Oriental Spirit

The Alessandro Nagellack Oriental Spirit is a limited edition featuring five mysterious and enchanting colours. They evoke, through the combination of exoticism and elegance, 1001 Nights and the vastness of the Orient. The colours of Alessandro Nagellack Oriental Spirit Oriental Desires is an alluring green shade that adds a fresh touch to any outfit. Spiritual Vibes is a warm beige tone reminiscent of the Sahara desert. Morning Mocca is a rich brown shade, like the morning coffee that energises us. Arabian Night is a brown-red tone that makes every nail a real eye-catcher. Sahara Sunrise is a pink shade reminiscent of the colours of the sunrise in the desert.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
16
Nu Skin LumiSpa iO Accent & ageLOC LumiSpa Ideal Eyes Eye Care Kit

Average rating of 4 out of 5 stars

69192
Nu Skin LumiSpa iO Accent & ageLOC LumiSpa Ideal Eyes Eye Care Kit

The Nu Skin LumiSpa iO Accent & ageLOC LumiSpa Ideal Eyes Eye Care Kit brings the eyes to a radiant glow. The skin around the eyes appears more radiant and youthful in no time. The skincare product ageLOC LumiSpa Ideal Eyes reduces the appearance of dark circles, puffy eyes, bags under the eyes, and tired-looking skin. Ingredients include Chlorella extract and ageLOC complex, which help to reduce visible signs of skin aging, tighten, and smooth the skin. The eye care attachment has been specifically designed for the ageLOC LumiSpa iO device. It automatically recognises the attachment via its sensors and performs the recommended treatment. Application tips for the Nu Skin LumiSpa iO Accent & ageLOC LumiSpa Ideal Eyes Eye Care Kit Apply around the eye area after cleansing the face and using a toner. Follow the bone structure around the eye area with the LumiSpa iO, avoiding contact with the eyelids. Proceed at a moderate pace. The device pauses briefly after 30 seconds to indicate it is time to switch to the other eye.

Content: 1 set (€175.85 / 1 set)

Sale price: €175.85 Regular price: €209.90

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.