Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Fanola No Orange Shampoo

Description

Product information "Fanola No Orange Shampoo"

Fanola No Orange Shampoo is the perfect choice for light brown, coloured, or natural hair. It neutralises unwanted orange tones and provides immediate toning that transforms strands with neutral and cool highlights.

Thanks to its most innovative formulation technologies, the shampoo imparts extreme softness and shine to the hair. Say goodbye to unwanted orange undertones and welcome the cool elegance of Icy Blue.

Fanola No Orange Shampoo: Easy to use, no stains

The application is straightforward: put on suitable gloves, apply the shampoo to wet hair, massage in, leave for 1 to 5 minutes, emulsify, and rinse thoroughly. 

Properties

Brand: Fanola
Hair type: coloured hair

Manufacturer

Fanola

Fanola
Via dei Fiori 10C
35018 San Martino di Lupari (PD)
Italy
Contact email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Acid violet 43; Ammonium Lauryl Sulfate; Aqua; Ci 42090; Citric acid; Citronellol; Ethylhexylglycerin; Gluconic acid; Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride; Hexyl cinnamal; Lactic Acid; Linalool; Parfum; Phenoxyethanol; Propanediol; Sodium benzoate; Sodium Chloride; Sodium Cocoamphoacetate; Sodium Hydroxide; Sodium Myreth Sulfate; Tartaric Acid; Tocopherol; Triolein
Skip product gallery

You may also like

26
Fanola No Orange Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

21207
Fanola No Orange Shampoo

Fanola No Orange Shampoo is the perfect choice for light brown, coloured, or natural hair. It neutralises unwanted orange tones and provides immediate toning that transforms strands with neutral and cool highlights. Thanks to its most innovative formulation technologies, the shampoo imparts extreme softness and shine to the hair. Say goodbye to unwanted orange undertones and welcome the cool elegance of Icy Blue. Fanola No Orange Shampoo: Easy to use, no stains The application is straightforward: put on suitable gloves, apply the shampoo to wet hair, massage in, leave for 1 to 5 minutes, emulsify, and rinse thoroughly. 

Content: 350 ml (€4.20 / 100 ml)

Sale price: €14.70 Regular price: €19.95
25
Fanola No Yellow Shampoo

Average rating of 4 out of 5 stars

21214
Fanola No Yellow Shampoo

Bring your blonde, bleached, highlighted or grey hair to shine with the Fanola No Yellow Shampoo. This shampoo is not only a colour corrector but also a source of smoothness and shine that will transform your hair. Colour correction and toning: Say goodbye to unwanted yellow reflections! The Fanola Silvershampoo effectively neutralises yellow tones and instantly gives your hair a cool, neutral tint. Achieve the desired silver or ash look easily from home. Smoothness and shine: This shampoo is more than just a colour corrector. Thanks to its technologically advanced formulation, it penetrates deep into the hair structure to provide exceptional smoothness and a radiant shine. Your hair not only feels great but also looks healthy and glossy. Easy application: Using the Fanola Silvershampoo is straightforward. Simply apply it to wet hair, massage in, leave for 1 to 5 minutes, and rinse thoroughly. For optimal results, we recommend using suitable gloves to prevent staining. Discover the secret to radiant, smooth hair with the Fanola Silbershampoo and enjoy instant shine and perfect colour correction that will transform your hair.

Content: 1000 ml (€3.51 / 100 ml)

Variants from €17.60
Sale price: €35.10 Regular price: €46.80
20
Aveda Botanical Repair Intensive Strengthening Mask Rich

Average rating of 0 out of 5 stars

55410
Aveda Botanical Repair Intensive Strengthening Mask Rich

Damaged hair does not necessarily need to be cared for with silicone-based masks. Aveda Botanical Repair Strengthening Mask Rich contains no silicones and 94% naturally derived ingredients. The plant-based mask is part of the Botanical Repair system care for rebuilding, prevention, and protection of damaged hair structures. In contrast to the Light Mask, this one additionally features nourishing shea butter and double the amount of plant lipids. The texture is therefore extremely rich and provides immediate repair and strengthening of the hair fibre, making the hair visibly healthier, shinier, and more manageable after just one application. How the Botanical Repair Intensive Strengthening Mask Rich works The Botanical Repair Strengthening Mask works with the 3-Layer Hair Repair Technology* and prevents future hair damage. Plant molecules penetrate the hair cortex and help build new bonds. Subsequently, the surface of the cuticle layer is smoothed and sealed. The mask contains Squalane, a naturally occurring hydrocarbon derived from olive oil, serving as a substitute for missing silicones. This guarantees the usual application comfort. Natural olive oil provides additional care: after application, the hair is instantly transformed: it detangles effortlessly, reducing mechanical hair breakage. The mask is ideal for rebuilding and repairing all hair textures and, thanks to its rich formula, is also very suitable for thick hair. *When using the entire Botanical Repair line.

Content: 450 ml (€20.81 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €93.66 Regular price: €117.00
24
Tigi Bed Head Ego Boost

Average rating of 0 out of 5 stars

23269
Tigi Bed Head Ego Boost

The Tigi Bed Head Ego Boost Leave-In Cream provides a salon experience at home. It adds moisture, reduces split ends, and detangles the hair. Suitable for all hair types, it also provides sufficient hydration for chemically treated hair with severe split ends. The unique nourishing complex makes the hair feel noticeably softer and shinier. Hydrolysed keratin reduces frizz and improves combability. Application recommendation for Tigi Bed Head Ego Boost Distribute sparingly on towel-dried hair, focusing especially on the ends and massaging in. Do not rinse out. Pro tip: Tigi Bed Head Ego Boost is excellent as a cutting lotion.

Content: 237 ml (€5.80 / 100 ml)

Sale price: €13.75 Regular price: €17.99
46
Wella Color Fresh Create 60ml - tomorrow clear

Average rating of 0 out of 5 stars

42138
Wella Color Fresh Create 60ml - tomorrow clear

The hair colours from Wella consist of 12 direct dye shades and 1 toner for incredible colour results. Wella Color Fresh Create is available in 12 expressive colours for endless colouring possibilities, ranging from highly vibrant and intense to pastel shades. Thanks to the Pastelization process, the shades wash out colourfast and remain in the hair for up to 20 washes. All shades are mixable with each other. The colour intensity can be regulated with the toner (tomorrow clear). The more toner mixed with the desired colour, the softer and more pastel the result. Wella Color Fresh Create is available in red, green, blue, violet, pink, yellow, coral, magenta, and gold. For limitless creativity in hair colouring according to individual preferences. This new trend colour from Wella appeals not only to those who like to change their hair colour frequently but also to more colour-shy individuals, as the demi-permanent colour washes out after a maximum of 20 washes. Application of Wella Color Fresh Create: The colour is prepared in a colouring bowl and applied directly to the hair — without developer. For highly vibrant and intense results without toner, apply directly; for pastel shades, mix with the toner according to the instructions for use.

Content: 60 ml (€19.92 / 100 ml)

Variants from €10.90
Sale price: €11.95 Regular price: €22.20
9
Lancaster Sun Beauty Body Milk Lancaster Sun Beauty Body Milk

Average rating of 5 out of 5 stars

56146
Lancaster Sun Beauty Body Milk

Lancaster Sun Beauty Body Milk offers broad-spectrum sun protection for the body while providing hydration. The Body Milk helps the skin achieve a beautiful tan. Reliable sun protection and faster tanning Our skin deserves the best and highest quality sun protection — Lancaster has long known this and has therefore integrated the exclusive Full Light technology into this sun lotion. It blocks 100% of the sun's rays, protecting against the harmful effects of excessive sun exposure. The Sun Beauty Body Milk has been specially developed for medium to dark skin tones to give a radiant, beautiful, and long-lasting tan while maintaining skin health. It is ideal for skin that tans gradually and occasionally tends to sunburn. The Tan Activator Complex promotes melanin production and enables a beautiful, lasting tan while preserving skin firmness and elasticity. Available with SPF 15 and 30.

Content: 175 ml (€17.11 / 100 ml)

Sale price: €29.95 Regular price: €33.00
27
Fanola No Orange Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

21205
Fanola No Orange Mask

Fanola No Orange Mask is designed to detangle, nourish, and hydrate your hair. The hair mask effectively neutralises unwanted orange tones. Thanks to its concentrated and rich formulation, the Anti-Orange Tone Mask imparts extraordinary brilliance and smoothness to the hair. Dreaming of a delicate Icy Blue effect on white hair? Fanola No Orange Mask makes it possible! Say goodbye to unwanted tones and experience the cool elegance of Icy Blue. Fanola No Orange Mask: Easy application for maximum results The application is straightforward: after washing hair with Fanola Anti-Orange Tone Shampoo, simply put on disposable gloves, apply the mask to damp hair on lengths and ends, and leave it for 3 to 5 minutes. Rinse thoroughly and admire the result.

Content: 350 ml (€6.46 / 100 ml)

Sale price: €22.60 Regular price: €30.95
32
Kérastase Resistance Extentioniste Thermique Kérastase Resistance Extentioniste Thermique

Average rating of 0 out of 5 stars

30365
Kérastase Resistance Extentioniste Thermique

Kérastase Résistance Extentioniste Thermique is a thermo-active gel cream for healthy lengths and ends. It protects the hair from heat up to 230°C, making it an excellent heat protectant. The cream strengthens the hair fiber and seals lengths and ends. It helps prevent breakage without weighing the hair down. This leave-in gel cream with its innovative protective formula – including Creatine R, Taurine, and Glaçage Thermo-Seal – supports longer hair growth while maintaining hair health. How to use Kérastase Résistance Extentioniste Thermique Apply Extentioniste Thermique to washed and towel-dried hair, focusing on lengths and ends. Style as usual. Do not rinse.

Content: 150 ml (€20.57 / 100 ml)

Sale price: €30.85 Regular price: €45.20
RefectoCil Oxidant 3% Cream (10 vol.)

Average rating of 5 out of 5 stars

99116
RefectoCil Oxidant 3% Cream (10 vol.)

The RefectoCil Oxidant Cream Developer 3% (10 vol.) has a easily mixable texture, making it simple to blend with RefectoCil eyebrow and eyelash dyes into a homogeneous mixture. The creamy consistency is easy to apply, fragrance-free, and guarantees a perfect colour result. With the narrow opening on the practical bottle cap, the cream can be precisely and sparingly dispensed. This also ensures that no dirt from the outside enters the bottle. The RefectoCil Oxidant Cream Developer 3% (10 vol.) is an alternative to liquid oxidants for permanent eye makeup. Only the cream developer should be used for RefectoCil Blonde Brow. Application of RefectoCil Oxidant Cream Developer 3% (10 vol.) 15 to 20 drops of RefectoCil Oxidant Cream are mixed with 2 cm of eyelash and eyebrow dye and applied. The processing time is 10 minutes for eyelashes and 5 to 10 minutes for brows. The results last up to 6 weeks. Good to know: How long does the developer last? The developer bottle is sufficient for up to 150 applications.

Content: 50 ml (€9.90 / 100 ml)

Regular price: €4.95
48
L'Oréal Majirel High Lift - 901S

Average rating of 0 out of 5 stars

93302
L'Oréal Majirel High Lift - 901S

L'Oréal Majirel High Lift sorgt für langanhaltend kühles Blond und eine intensive und gleichmäßige Aufhellung von bis zu 4,5 Tonhöhen. Die innovative, cremige Formel mit Incell pflegt das Haar und beugt Haarbruch vor. Die Nuancenpalette bietet sehr helle, subtile, kräftige und leuchtende Blondnuancen. Der Hellerfärber für Naturhaar biete reflextreue, ultra-leuchtende Blondnuancen, besonders im kühlen Reflexbereich. Anwendungsempfehlung für L'Oréal Majirel High Lift Majirel High Lift wird in einem Verhältnis von 1:2 mit Creme Oxidant (9% oder 12%) gemischt. Einwirkzeit 50 Minuten ohne Wärme.

Content: 60 ml (€19.92 / 100 ml)

Sale price: €11.95 Regular price: €23.10
31
Kérastase Genesis Bain Nutri-Fortifiant Kérastase Genesis Bain Nutri-Fortifiant

Average rating of 5 out of 5 stars

30402
Kérastase Genesis Bain Nutri-Fortifiant

The Kérastase Genesis Bain Nutri-Fortifiant is a rich, detoxifying hair shampoo against hair loss. The nourishing formula of the hair bath intensely cares for the scalp while gently cleansing and detoxifying. The shampoo has been specially developed for dry, weak hair prone to falling out and breaking. The hair fibre is strengthened with the help of Edelweiss and protected against hair breakage, while providing the hair with intensive moisture. The hair is detangled without weighing it down. Ginger helps stimulate the microcirculation of the scalp, contributing to a healthy scalp. Application recommendation for Kérastase Genesis Bain Nutri-Fortifiant Massage the shampoo well into damp hair and rinse thoroughly. Repeat the process if necessary and then finish with the appropriate care from the Genesis series. The products in the series are perfectly coordinated, allowing them to achieve their best effect when used together. For thick and/or dry hair, the mask is recommended as a treatment.

Content: 250 ml (€10.06 / 100 ml)

Sale price: €25.15 Regular price: €36.40
17
Hinshitsu Scissors F2 Hinshitsu Scissors F2

Average rating of 0 out of 5 stars

21018
Hinshitsu Scissors F2

The F2 Scissors by Hishitsu feature a hardened blade made of Japanese stainless steel. The integrated finger holder ensures better handling and thus more precise work.

Content: 1 pc (€290.83 / 1 pc)

Variants from €229.00
Sale price: €290.83 Regular price: €349.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.