Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

evo Springsclean Deepclean Rinse

Description

Product information "evo Springsclean Deepclean Rinse "

evo Springsclean Deep Clean Rinse is used for deep cleansing. Product residues and excess oil are thoroughly removed without drying out the scalp or curls or damaging the hair colour. The moisture balance in the curls remains intact and the natural shape is preserved. Frizz is reduced and the hair is prepared for easier styling. The product is sulfate-free.

Application of evo Springsclean Deep Clean Rinse

evo Springsclean Deep Clean Rinse should not be used daily, but only once a week instead of shampoo. The product is applied to wet hair and directly onto the scalp in sections. Then, massage in thoroughly and rinse out. Repeat the process for optimal results.

Tip: Afterwards, evo Head Will Roll Co-Wash should be used as a conditioner and evo Baby Got Bounce Curl Treatment as a conditioning treatment.

Properties

Brand: evo
Finish: anti frizz effect, colour protection, deeply cleansed hair, moisture
Hair type: curly hair
Product line: evo Curl
Speciality: cruelty-free, paraben-free, sulphate-free, vegan

Manufacturer

evo

Evo Hair
5/12 Gilles St
Adelaide SA 5000
Australia
Email: [email protected]

EU Responsible Person:
Obelis s.a.
1030 Brussels
Belgium
Website: www.evohair.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Aqua; Benzoic acid; Butylene Glycol; Cocamidopropyl Betaine; Coco-Glucoside; Coumarin; Dehydroacetic Acid; Ethylhexylglycerin; Hydrolyzed quinoa; Isopropyl Alcohol; Parfum; PEG-12 Dimethicone; Persea Gratissima Oil; Phenoxyethanol; Polyquaternium-10; Potassium sorbate; Simmondsia chinensis seed oil; Sodium Acetate; Sodium Chloride; Xanthan Gum
Skip product gallery

You may also like

evo Springsclean Deepclean Rinse

Average rating of 0 out of 5 stars

49305
evo Springsclean Deepclean Rinse

evo Springsclean Deep Clean Rinse is used for deep cleansing. Product residues and excess oil are thoroughly removed without drying out the scalp or curls or damaging the hair colour. The moisture balance in the curls remains intact and the natural shape is preserved. Frizz is reduced and the hair is prepared for easier styling. The product is sulfate-free. Application of evo Springsclean Deep Clean Rinse evo Springsclean Deep Clean Rinse should not be used daily, but only once a week instead of shampoo. The product is applied to wet hair and directly onto the scalp in sections. Then, massage in thoroughly and rinse out. Repeat the process for optimal results. Tip: Afterwards, evo Head Will Roll Co-Wash should be used as a conditioner and evo Baby Got Bounce Curl Treatment as a conditioning treatment.

Content: 300 ml (€10.67 / 100 ml)

Regular price: €32.00
18
Alterna My Hair My Canvas New Beginning Exfoliating Cleanser

Average rating of 0 out of 5 stars

57058
Alterna My Hair My Canvas New Beginning Exfoliating Cleanser

The My Hair My Canvas New Beginning Exfoliating Cleanser is a vegan exfoliating cleanser that gently removes impurities, product residues, and excess oil. This process helps to thoroughly cleanse the scalp and hair, resulting in a completely new hair feel. The deep cleansing leaves the scalp feeling particularly refreshed and the hair rejuvenated. The hair colour remains unaffected, making the peeling suitable for colour-treated hair. Integrated into the hair care routine, the cleanser can be used once a week. Enriched with botanical caviar, the cleanser provides a sense of deep cleansing, freshness, and care.

Content: 200 ml (€14.48 / 100 ml)

Sale price: €28.95 Regular price: €35.20
41
Goldwell Light Dimensions Brightener - Silver

Average rating of 0 out of 5 stars

36303
Goldwell Light Dimensions Brightener - Silver

The Goldwell Light Dimensions Brightener Natural and Silver provide gentle contrasts and a naturally appearing look. The new customisable Power Toning Service with @Pure Pigments enhances the lightening results. The cream ensures a neutral blonde without yellow undertones and can be used for any tone level (natural tone 5-9). A lightening of 1 to 1.5 tones is achieved. The Goldwell Light Dimensions Brightener Natural is designed for controlled lightening of tone levels 7-9, while the Goldwell Light Dimensions Brightener Silver is for tones 5-7. Application of Goldwell Light Dimensions Brightener The hair must be towel-dried before application. The mixing ratio with the developer lotion is 1:1. Mix thoroughly. Apply with a brush. Allow to process individually for 5 to 20 minutes until the desired Power Toning Service result is achieved. For intensification or neutralisation, add suitable @Pure Pigments nuance drops drop by drop. Rinse out with shampoo and follow with personal hair care.

Content: 60 ml (€25.33 / 100 ml)

Sale price: €15.20 Regular price: €25.90
52
Revlon Professional Nutri Color Filters Toning Filters Revlon Professional Nutri Color Filters Toning Filters

Average rating of 0 out of 5 stars

86133
Revlon Professional Nutri Color Filters Toning Filters

Revlon Nutri Color Filters Toning Filters is a semi-permanent colour mask used to refresh or tone hair colour. It is ideal for the period between colour services or immediately after bleaching hair. The 9 shades are perfect for blondes and brunettes. The directly acting Nutri Color Filters cream provides the hair with colour, care, and shine. Application of Revlon Nutri Color Filters Toning Filters Apply to the hair. Leave in for 3-15 minutes.

Content: 100 ml (€8.90 / 100 ml)

Sale price: €8.90 Regular price: €18.60
Maria Nila Hand Lotion - Ginger

Average rating of 5 out of 5 stars

61198
Maria Nila Hand Lotion - Ginger

Maria Nila Hand Lotion provides moisture, protects, and cares for the skin. It results in silky soft, velvety skin. Maria Nila Hand Lotion: Velvety Hands and Pleasant Fragrance The paraben-free and silicone-free hand lotion protects the skin from dryness and leaves a smooth feeling. Available in many fragrance variants.

Content: 300 ml (€6.67 / 100 ml)

Regular price: €20.00
52
Olivia Garden Fingerbrush - Small Olivia Garden Fingerbrush - Small

Average rating of 5 out of 5 stars

52034
Olivia Garden Fingerbrush - Small

The Olivia Garden Fingerbrush in black – the hairbrush that revolutionises styling and care! With its unique shape, modeled after the human hand, the Olivia Garden Fingerbrush fits perfectly to the natural head shape. This means it gently massages the scalp, stimulates blood circulation, and provides a true wellness experience with every use. Thanks to its extra flexible structure, it detangles hair effortlessly – without pulling or hair breakage, even with sensitive or wet hair. The Olivia Garden Fingerbrush in black is more than just a brush – it is the must-have for healthy, shiny hair and an incredibly gentle brushing experience. Discover the perfect combination of innovative design, high-quality bristles, and maximum comfort – suitable for all hair types and styling routines. Two types of bristles for maximum care effect The rounded, ionised Nylon bristles protect the scalp and prevent statically charged, "flyaway" hair. They glide gently through any hair nest and ensure pain-free detangling – ideal also for children or sensitive scalps High-quality Wild boar bristles distribute natural oils from the roots to the tips, promote healthy shine, and minimise frizz. This not only detangles the hair but also provides sustainable care and strengthens it. For every hair type and styling preference The Olivia Garden Fingerbrush is available in various sizes – from small to large. The open skeleton structure also ensures optimal air circulation during blow-drying, significantly reducing drying time and protecting the hair from heat damage. Comfort and design The ergonomic soft-grip handle feels comfortable in the hand and makes daily hair care a pleasure. The integrated sectioning tip facilitates parting the hair during styling – for professional results at home.

Content: 1 pc (€18.90 / 1 pc)

Variants from €15.35
Sale price: €18.90 Regular price: €39.54
evo Baby Got Bounce Curl Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

49309
evo Baby Got Bounce Curl Treatment

evo Baby Got Bounce Curl Treatment is a moisturising, repairing care treatment that improves the curl structure and prepares the hair for styling. The curls are intensely nourished without weighing them down. Frizz is reduced, making the hair easier to manage. Application of evo Baby Got Bounce Curl Treatment Gently squeeze out excess water after washing and spray the treatment evenly from roots to tips. Then, take a wide-tooth comb and detangle the hair. Leave on for 3-5 minutes and rinse out. Tip: For a perfect result, prepare with evo Springsclean Deepclean Rinse and evo Baby Got Bounce Curl Treatment.

Content: 200 ml (€20.00 / 100 ml)

Regular price: €40.00
53
Schwarzkopf Chroma ID Bonding Color Mask Schwarzkopf Chroma ID Bonding Color Mask

Average rating of 4.8 out of 5 stars

54653
Schwarzkopf Chroma ID Bonding Color Mask

Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml is a colour mask for care and colour refreshment in one. Intense colour and deep-acting care for up to 15 washes - colour refreshment has never been easier! Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml Benefits Easy application: The mask is applied directly without developer like a traditional hair treatment Full flexibility: 14 intermixable shades: For versatile services and colour combinations Compact range: The most important shades for refreshing your Igora hair colour With Bonding technology for deep-acting care Schwarzkopf Chroma Bonding ID Colour Mask 300ml: Colour and Care The colour mask is equipped with the Bonding technology to repair damaged hair and strengthen structural bonds. Panthenol seals the outer cuticle for healthy-looking hair and incredible shine with every application. The Low Salt technology optimises the pigment level in the hair, allowing the pigments to adhere better. This results in a particularly intense and long-lasting colour result. Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml: Application Options Chroma ID can be used for refreshment, neutralisation, and temporary new colour: For express refreshment: 6-46, 6-88, 7-77, -8-46 For strong neutralisation: 8-19, 9-12, 9.5-1, 9.5-19, 9.5-4 For colour play: Red, Pink, Purple, Blue, Clear Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml: Application Apply like a traditional hair mask: Wear gloves. Mix in a suitable bowl. Apply to washed, towel-dried hair. Recommended processing time: 10 minutes (5 minutes for a gentle result, up to 20 minutes for a more intense colour result). Rinse out and style as usual. Schwarzkopf Chroma ID Bonding Colour Mask 300ml: All at a Glance Deep care Colour refreshment, neutralisation, or colour play Processing time: 5-20 minutes Lasts up to 15 washes 14 intermixable shades

Content: 300 ml (€5.98 / 100 ml)

Sale price: €17.95 Regular price: €38.30
30
Comair Highlights Cap Silicone

Average rating of 0 out of 5 stars

20963
Comair Highlights Cap Silicone

The Comair Highlights Cap Silicone is stretchable and comfortably adapts to any head shape. Additionally, the highlighting cap is available in two sizes. The pre-cut guides ensure easy and precise application and are suitable for all strand thicknesses.

Sale price: €19.95 Regular price: €28.60
evo Home Base Scalp Serum evo Home Base Scalp Serum

Average rating of 5 out of 5 stars

19526
evo Home Base Scalp Serum

The evo Home Base Scalp Serum is a lightweight leave-on treatment that immediately soothes the scalp, provides intensive hydration, and protects against moisture loss – for a balanced, healthy scalp sensation.The quickly absorbing formula targets dryness, dandruff, and itching while supporting the scalp's natural oil balance.BenefitsProvides instant hydration & soothes the scalpProtects against moisture loss and strengthens the scalp barrierHelps with dryness and itchingBalances the scalp – neither too dry nor too oilyLight & invisible – no greasy filmActive IngredientsPlant-based prebiotics: support scalp balanceScalp Complex: enhances moisture supply and barrier functionEucalyptus & Peppermint: provide a cooling, soothing sensationApplicationApply directly to dry or damp scalp and do not rinse. Suitable for daily use.

Content: 30 ml (€199.83 / 100 ml)

Regular price: €59.95
20
Jaguar Hair Cutting Comb 7.25" A-Line 525

Average rating of 0 out of 5 stars

40219
Jaguar Hair Cutting Comb 7.25" A-Line 525

The Jaguar Haarschneidekamm 7.25‘‘ A-Line 525 is made of high-quality plastic and has an antistatic effect on the hair. The hair absorbs more moisture, resulting in a healthy, well-groomed, and shiny appearance. The handcrafted comb features rounded teeth that are gentle on the hair cuticle and scalp.

Content: 1 pc (€5.30 / 1 pc)

Sale price: €5.30 Regular price: €6.60
22
Aveda Nutriplenish Hydrating Conditioner Light Moisture

Average rating of 0 out of 5 stars

55386
Aveda Nutriplenish Hydrating Conditioner Light Moisture

The Aveda Nutriplenish Hydrating Conditioner Light Moisture works wonders on dry hair. The Nutriplenish complex nourishes dry lengths and ends with a superfood formula containing pomegranate oil and other nutrients for maximum hydration. The moisturizing effect lasts up to 72 hours. Lightweight moisture treatment for dry hair Unlike other conditioners, the Nutriplenish Hydrating Light Moisture Conditioner is applied to damp hair from the scalp to the ends and left in for up to 5 minutes. The hair is detangled, protected, and optimally hydrated. For the best moisture supply, the superfood conditioner is used after the Nutriplenish Hydrating Light Moisture Shampoo. The benefits of the conditioner: Deeply nourishing moisture care Long-lasting moisture retention Up to 72 hours of hydration Detangled, smooth hair Shine

Content: 1000 ml (€11.81 / 100 ml)

Variants from €39.95
Sale price: €118.13 Regular price: €152.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.