Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 5 out of 5 stars

1 Review

e-kwip Kuro Cutting Scissors - 5.5 inches

Description

Product information "e-kwip Kuro Cutting Scissors - 5.5 inches"

e-kwip Kuro Hairdressing Scissors with black titanium coating boast the highest precision. The scissors in Japanese steel quality stand out not only visually but also through their perfect cutting performance in slicing, point cutting, channeling, passes, contours, and transitions.

e-kwip Kuro Hairdressing Scissors Features

The scissors in offset design feature a fixed finger rest in Japanese style and a visible ball bearing with screw system for effortless movement. They are optimally pre-tensioned to ensure a powerful cut.

Properties

Brand: e-kwip
Left- or right-handed: for right-handers

Manufacturer

e-kwip

HAARO Friseurbedarf-Handels GmbH
Nümmener Str. 17
42653 Solingen
Germany
Website: https://e-kwip.de/

Manufacturer website

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


1 review

6 August 2026 07:36

Review with rating of 5 out of 5 stars

meine lieblingsschere

Ich liebe diese Schere! Sie liegt super in der Hand, schneidet kraftvoll und präzise. Das schwarze Design ist genau mein Geschmack und sieht richtig edel aus. Passt zu meinen Ringen und Tattoos. Für diese Qualität ist der Preis absolut in Ordnung. würde ich wieder kaufen.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️
Skip product gallery

You may also like

e-kwip Kuro Cutting Scissors - 5.5 inches

Average rating of 5 out of 5 stars

83033
e-kwip Kuro Cutting Scissors - 5.5 inches

e-kwip Kuro Hairdressing Scissors with black titanium coating boast the highest precision. The scissors in Japanese steel quality stand out not only visually but also through their perfect cutting performance in slicing, point cutting, channeling, passes, contours, and transitions. e-kwip Kuro Hairdressing Scissors Features The scissors in offset design feature a fixed finger rest in Japanese style and a visible ball bearing with screw system for effortless movement. They are optimally pre-tensioned to ensure a powerful cut.

Regular price: €179.00
evo Water Killer Dry Shampoo Brunette

Average rating of 0 out of 5 stars

49203
evo Water Killer Dry Shampoo Brunette

The evo Water Killer Dry Shampoo Brunette is a 2-in-1 dry shampoo with brown pigmentation. The dry shampoo can also be used as a styling spray, providing texture to the hair and helping to build shape. After application, the hair feels refreshed and smells as such. The dry shampoo works based on tapioca starch, which absorbs sebum and adds texture to the hair. The brown pigments blend easily with the hair colour, helping to conceal grey and thinning hair. Application of evo Water Killer Dry Shampoo Brunette Shake the can well and spray from approximately 20 cm onto dry hair. Leave the dry shampoo on for about 2 minutes and then brush thoroughly to achieve the best effect. As a styling spray, simply leave it on briefly and continue styling as desired.

Content: 200 ml (€15.00 / 100 ml)

Regular price: €30.00
71
Revlon Professional Orofluido Argan Oil Elixir Revlon Professional Orofluido Argan Oil Elixir

Average rating of 0 out of 5 stars

86271
Revlon Professional Orofluido Argan Oil Elixir

The Revlon Professional Orofluido Argan Oil Elixir is an intensive nourishing hair treatment for those seeking long-lasting shine and radiance for their hair. The contained Argan oil is sourced from organic cultivation and is Fair Trade, representing sustainable agriculture without chemicals. Cold-pressed extraction preserves the valuable nutrients. The hair elixir with Argan oil nourishes the hair, reduces frizz, and strengthens it to help minimise hair breakage caused by brushing. Application of Revlon Professional Orofluido Argan Oil Elixir The elixir is simply applied to damp or dry hair and does not need to be rinsed out.

Content: 30 ml (€20.00 / 100 ml)

Sale price: €6.00 Regular price: €20.60
48
L'Oréal Majirel - 4.15 ash mahogany brown

Average rating of 4.6 out of 5 stars

93224
L'Oréal Majirel - 4.15 ash mahogany brown

A permanent colouration with up to 100% coverage for rich, deep, and intense colour experiences. Thanks to the advanced ingredients, the three zones of the hair are penetrated, and the entire hair fibre is treated. Customers seeking a rich, deep, and intense colour with up to 100% grey hair coverage will find this product ideal. Application of L'Oréal Majirel The application of L'Oréal Majirel is in a mixing ratio of 1:1.5. The choice of oxidant depends on the desired colour result and lightening level: 3.75% oxidant: For tone-on-tone colouring, darker colouring, or lightening up to 1.5 levels. 6% oxidant: For lightening up to 2 levels and grey hair coverage. 9% oxidant: For lightening up to 3 levels. The processing time is 35 minutes without heat. Results with L'Oréal Majirel up to 100% grey hair coverage up to 3 levels of lightening Rich and deep colours

Content: 60 ml (€19.92 / 100 ml)

Sale price: €11.95 Regular price: €23.10
Xanitalia Hair Removal Wax Refill Large

Average rating of 5 out of 5 stars

75034
Xanitalia Hair Removal Wax Refill Large

Xanitalia Enthaarungswachs Refill Large is equipped with a large roller suitable for all body areas. The depilatory wax from the industry specialist Xanitalia is considered reliable, stable, and effective. Various formulations are available, differing in colour and scent. This allows for selection according to personal preferences: Titanium pink Honey Azulen Black

Content: 100 ml (€3.04 / 100 ml)

Regular price: €3.04
27
Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Beauty Device Skincare Kit - Blemish-prone skin

Average rating of 0 out of 5 stars

69196
Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Beauty Device Skincare Kit - Blemish-prone skin

The Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Beauty Device Skincare Kit provides visibly smoother and more supple skin in an instant. During facial cleansing with the innovative device, skin renewal is promoted without stressing the natural microbiome of the skin. The additional attachment for the eye area gently reduces dark circles, puffy eyes, bags under the eyes, and tired-looking eyes. IoT stands for "Internet of Things". It connects various devices in your environment. Nu Skin ageLOC LumiSpa iO communicates via Bluetooth with the Nu Skin Vera App on your smartphone. This allows you to personalise and optimise your skincare routine. Contents of the Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Beauty Device Skincare Kits Nu Skin Lumi device with standard silicone attachment (The Skincare Kit for oily skin also includes the firm silicone attachment. Kits for sensitive and blemished skin additionally include the soft silicone attachment.) LumiSpa ageLOC Activating Cleanser for the individual skin type LumiSpa ageLOC iO Accent Head LumiSpa ageLOC Ideal Eyes LumiSpa ageLOC  iO Magnetic Charger Which Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Beauty Device Skincare Kit should be chosen? You can choose from five Activating Cleansers, which work together with the device to gently but thoroughly cleanse your face. The active ingredient complex makes your skin look youthful and radiant. The cleansers are tailored to different skin types. The Cleanser for dry skin contains excellent humectants such as sodium lactate, sodium PCA, glycine, and squalane niacinamide. This prevents an uncomfortable tight feeling. The Cleanser for normal and combination skin contains gentle cleansing actives. The formula includes coco-betain, derived from coconuts, combined with glycerin. It also contains a blend of selected algae and plant extracts that balance the skin’s natural moisture barrier. The Cleanser for oily skin contains functional cleansing agents such as coco-betain, Japanese knotweed, and pomegranate extract. These ingredients ensure clean, fresh-feeling skin. The Cleanser for sensitive skin is the gentlest. The formulation with oat extract, bisabolol, allantoin, and fragrance-free contains mild surfactants with minimal foaming. It thoroughly cleanses the skin without drying, itching, or causing tightness. The Cleanser for blemished skin has a mild fragrance-free formula containing salicylic acid and carnosine. It refines pores and reduces areas with blemished skin. It produces only a small amount of foam to avoid additional skin irritation. Results with the Nu Skin Lumi visibly more supple skin radiant skin reduction of blemishes less dark circles less puffiness and swelling under the eyes

Content: 1 set (€531.75 / 1 set)

Sale price: €531.75 Regular price: €730.30
16
Goldwell Dualsenses Bond Pro Booster

Average rating of 0 out of 5 stars

36301
Goldwell Dualsenses Bond Pro Booster

The Goldwell Dualsenses Bond Pro Booster effectively reduces breakage and combats split end. It provides long-lasting resilience, strength and stability.   The high-quality formulation of this product supports the hair’s natural bond-protein network. A high concentration of Inter-Amino-Bond-Builder can be achieved, deeply penetrating the hair and strengthening it from the inside out. The results are impressive.  How to use Goldwell Dualsenses Bond Pro Booster Work into towel-dried or dry lengths and ends.  This multifunctional product can be used in different ways:  Apply and leave it in without rinsing.  For maximum results, apply a generous amount and leave it in overnight.  Rinse, if necessary. 

Content: 75 ml (€31.47 / 100 ml)

Sale price: €23.60 Regular price: €28.00
48
L'Oréal Majirel High Lift - 901S

Average rating of 0 out of 5 stars

93303
L'Oréal Majirel High Lift - 901S

L'Oréal Majirel High Lift sorgt für langanhaltend kühles Blond und eine intensive und gleichmäßige Aufhellung von bis zu 4,5 Tonhöhen. Die innovative, cremige Formel mit Incell pflegt das Haar und beugt Haarbruch vor. Die Nuancenpalette bietet sehr helle, subtile, kräftige und leuchtende Blondnuancen. Der Hellerfärber für Naturhaar biete reflextreue, ultra-leuchtende Blondnuancen, besonders im kühlen Reflexbereich. Anwendungsempfehlung für L'Oréal Majirel High Lift Majirel High Lift wird in einem Verhältnis von 1:2 mit Creme Oxidant (9% oder 12%) gemischt. Einwirkzeit 50 Minuten ohne Wärme.

Content: 60 ml (€19.92 / 100 ml)

Sale price: €11.95 Regular price: €23.10
Stagecolor Eyeliner Pen - White

Average rating of 0 out of 5 stars

50160
Stagecolor Eyeliner Pen - White

Stagecolor Eyeliner Pen is an eye contour pencil that can also be used for eyebrows and lips. With the Eyeliner Pen, precise contours and lines are possible that do not smudge. The cores are soft and skin-friendly, making them suitable for the sensitive skin at the lash line. Outlining works particularly well here, making the eyes appear more defined and larger. Tips for applying the Stagecolor Eyeliner Pen Apply along the upper and lower lash line for maximum effect. Apply beneath eyeshadow to prevent staining.

Content: 1.14 g (€1,315.79 / 100 g)

Regular price: €15.00
10
InterHair Premium Extensions 55cm - Color 01

Average rating of 4.8 out of 5 stars

92065
InterHair Premium Extensions 55cm - Color 01

Experience long, full hair and glamorous looks with InterHair Extensions. For those dreaming of a striking and voluminous mane, the InterHair Extensions with a length of 55 cm are the perfect solution. Extra long hair with InterHair Extensions 55cm The flat Protein Bonding allows for an invisible integration. These extra-long extensions give you a dramatic, elegant look that impresses both in everyday life and on special occasions. Available in various colours – so you can effortlessly achieve your desired style.

Content: 20 pc (€4.16 / 1 pc)

Sale price: €83.16 Regular price: €92.40
47
L'Oréal Professionnel Dia Light L'Oréal Professionnel Dia Light

Average rating of 4.6 out of 5 stars

19322
L'Oréal Professionnel Dia Light

Gentle colour glow for professionals & enthusiasts: L’Oréal Professionnel Dia Light is an acidic, demi-permanent hair colour without ammonia, specially developed to tone, refresh, and add natural shine to hair – ideal after lightening or colouring services or for in-between colour refreshes. The gel-cream technology helps to gently close the hair cuticle and smooth the hair fibre, resulting in visible, healthy shine. The formula makes colours radiate, revitalises faded lengths, and neutralises unwanted undertones – without bleaching or strong chemical stress.

Content: 60 ml (€19.92 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €11.95 Regular price: €22.40
30
Alessandro Hand Spa 10 Min Hydra Hand Mask Alessandro Hand Spa 10 Min Hydra Hand Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

63005
Alessandro Hand Spa 10 Min Hydra Hand Mask

The Alessandro Hand Spa 10 Min Hydra Hand Mask is a true saviour for very dry and cracked hands. The highly-effective formulation contains hyaluronic acid, which boosts hydration and improves the skin’s resilience. Skin is protected from irritations and an ideal moisture level is maintained. Within just 10 minutes, your hands are nourished, soft, fresh and smooth. For best results, we recommend applying the 10 Min Hydra Hand Mask at night before going to bed. 

Content: 50 ml (€42.30 / 100 ml)

Sale price: €21.15 Regular price: €30.20

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.