Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Color Wow Money Laundering Shampoo

Description

Product information "Color Wow Money Laundering Shampoo"

The Color Wow Money Laundering Shampoo cleanses the hair particularly gently while providing it with intensive moisture and care. The gentle formula removes residues and impurities without drying out the hair or compromising colour brilliance – ideal for coloured, dry or stressed hair. Enriched with conditioning ingredients, the shampoo helps to smooth the hair structure and make the hair appear softer and shinier. At the same time, it supports improved combability and provides a well-groomed, healthy-looking finish – perfect for daily hair care.

Gentle cleansing & more:

  • Gentle cleansing without drying out
  • Ideal for coloured and stressed hair
  • Provides moisture and improves suppleness
  • Supports shine and a well-groomed hair feel
  • Reduces frizz and improves combability
  • Suitable for daily use

Properties

Brand: Color Wow
Hair type: coloured hair, dry hair
Product line: CARE & STYLING
Speciality: sulphate-free

Manufacturer

Color Wow

Federici Brands LTD
22 Chancery Lane
London CW2A 1LS
Email: [email protected]

EU Responsible Person
FBRP Limited 9/10 Fenian Street
Dublin 2, D02 RX24
Ireland
Website: www.colorwowhair.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

WATER (AQUA/EAU), COCAMIDOPROPYL HYDROXYSULTAINE, SODIUM METHYL 2-SULFOLAURATE, SODIUM COCOYL ISETHIONATE, SODIUM LAURYL SULFOACETATE, SODIUM METHYL COCOYL TAURATE, DISODIUM COCOAMPHODIACETATE, GLYCERIN, FRAGRANCE (PARFUM) , SODIUM LAUROAMPHOACETATE, PHENOXYETHANOL, DISODIUM 2-SULFOLAURATE, SODIUM COCOYL GLYCINATE, SODIUM PCA , PEG-150 DISTEARATE, POLYQUATERNIUM-22, PPG-2 HYDROXYETHYL COCAMIDE, SODIUM HYALURONATE, HYDROLYZED WHEAT PROTEIN, HYDROLYZED WHEAT STARCH, CHLORPHENESIN, BENZOIC ACID, PROPYLENE GLYCOL , DISODIUM EDTA, DEHYDROACETIC ACID, CITRIC ACID, TOCOPHERYL ACETATE, CHLORELLA PYRENOIDOSA EXTRACT, CHONDRUS CRISPUS (CARRAGEENAN) EXTRACT, UNDARIA PINNATIFIDA EXTRACT, LAMINARIA SACCHARINA EXTRACT, POTASSIUM SORBATE, POTASSIUM BENZOATE, BENZYL SALICYLATE, ALPHA-ISOMETHYL IONONE, AMYL SALICYLATE.
Skip product gallery

You may also like

24
Color Wow Insta-Wow Advanced Dry Shampoo Color Wow Insta-Wow Advanced Dry Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

19698
Color Wow Insta-Wow Advanced Dry Shampoo

The Color Wow Insta-Wow Advanced Dry Shampoo refreshes the hair within seconds and provides an immediately groomed, clean hair feeling – without residues or a dull effect. The innovative formula effectively absorbs excess oil while giving the hair more lightness, volume, and freshness between washes. Unlike conventional dry shampoos, the Insta-Wow Advanced Dry Shampoo leaves no visible white residues and preserves the natural shine of the hair. Ideal for all hair types and perfect for refreshing styles, revitalising volume, and giving the hair new vitality.Wow effect for your hairRefreshes the hair instantly without waterAbsorbs excess oil and greaseNo white residues or dull effectGives volume and a fresh hair feelingMaintains natural shine and smoothnessIdeal for quick styling-refreshes in-between

Content: 200 ml (€14.60 / 100 ml)

Variants from €16.40
Sale price: €29.20 Regular price: €38.28
20
Medi-Inn Latex gloves White Grip

Average rating of 0 out of 5 stars

19686
Medi-Inn Latex gloves White Grip

The Medi-Inn Latex Gloves White Grip provide reliable protection and high wearing comfort for professional use in medical, caregiving, and hygiene sectors. The flexible latex material conforms optimally to the hand and allows for precise tactile sensation – ideal for tasks requiring accuracy and safety.Thanks to powder-free processing, the gloves are particularly skin-friendly and reduce the risk of skin irritation. The textured surface ensures a secure grip, even on wet or smooth surfaces, supporting efficient work in everyday use.Details:Elastic latex for optimal fitPowder-free and skin-friendlyGood tactile perception for precise workTextured surface for secure gripAvailable in sizes S–L

Content: 100 pc (€0.11 / 1 pc)

Sale price: €11.20 Regular price: €13.95
26
Color Wow Money Laundering Conditioner Color Wow Money Laundering Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

19701
Color Wow Money Laundering Conditioner

The Color Wow Money Mist Conditioner deeply hydrates the hair and provides a smooth, polished finish without weighing it down. The lightweight care formula helps revitalise dry and damaged hair while supporting a sleeker, softer hair texture with natural shine. Thanks to its conditioning properties, the conditioner improves combability and visibly reduces frizz and flyaways. After use, the hair appears stronger, Silkier and easier to manage – ideal for daily care and suitable for all hair types, especially dry or coloured hair. BenefitsProvides intensive moisture without weighing downUltimate shine boosterSmooths and seals the cuticleIntegrated heat protectionImproves manageability and softnessSupports natural shine and a well-groomed feelReduces frizz and flyawaysIdeal for dry, damaged or coloured hairSuitable for daily use

Content: 250 ml (€12.00 / 100 ml)

Sale price: €30.00 Regular price: €40.68
24
Color Wow Texas Hold'EM Big Hold Hairspray Color Wow Texas Hold'EM Big Hold Hairspray

Average rating of 0 out of 5 stars

19699
Color Wow Texas Hold'EM Big Hold Hairspray

The Color Wow Texas Hold’Em Big Hold Hairspray provides strong, long-lasting hold while giving the hair volume and flexible control. The high-performance formula reliably sets the style without sticking the hair together or making it feel stiff – ideal for voluminous looks with natural movement. The hairspray protects the hairstyle from humidity and helps reduce frizz, so the styling stays fresh and defined for longer. At the same time, it preserves the hair’s natural shine and a pleasant feel. Perfect for glamorous volume styles, updos, or long-lasting everyday looks. Product Benefits:Strong hold for long-lasting stylesAdds volume and flexible controlProtection from humidity and frizzNo clogging or stiff finishMaintains natural shine and movabilityIdeal for voluminous and defined looks

Content: 234 ml (€14.40 / 100 ml)

Sale price: €33.70 Regular price: €44.28
11
Nitrile gloves Black Plus disposable gloves black powder-free

Average rating of 4.5 out of 5 stars

26829
Nitrile gloves Black Plus disposable gloves black powder-free

Medi-Inn Nitril Black Plus Disposable Gloves black, powder-free (Sizes S–L) The Medi-Inn Nitril Black Plus disposable gloves impress with their high durability and modern, black design. They are the ideal choice for demanding applications where protection, stability, and a professional appearance are equally important – for example, in medical, tattoo, or cosmetic fields. The robust nitrile material is latex-free and offers excellent resistance to oils, chemicals, and mechanical stress. At the same time, the gloves provide a comfortable fit and secure handling, even during extended use. Product Details: Tear-resistant nitrile for high protection Latex-free – ideal for allergy sufferers Powder-free for improved skin compatibility Black design for a professional look Good chemical resistance Available in sizes S–L

Content: 100 pc (€0.10 / 1 pc)

Sale price: €9.75 Regular price: €10.90
7
Xanitalia Tourmaline Grip - 65 mm Xanitalia Tourmaline Grip - 65 mm

Average rating of 0 out of 5 stars

12217
Xanitalia Tourmaline Grip - 65 mm

The Xanitalia Tourmaline Grip thermal brush with a 65 mm diameter is the ideal styling tool for professional volume and smooth, polished looks. Thanks to its ultra-lightweight design, it sits comfortably in the hand and allows for effortless styling—even during longer sessions. The non-slip, anatomically shaped handle ensures maximum control and comfort, enabling precise styling without strain. The ventilated tourmaline ceramic barrel distributes heat evenly, reduces blow-drying time, and protects the hair from excessive heat exposure.

Content: 1 pc (€14.16 / 1 pc)

Sale price: €14.16 Regular price: €15.30
Wella Koleston Perfect technical colour chart

Average rating of 0 out of 5 stars

19712
Wella Koleston Perfect technical colour chart

The Wella Koleston Perfect Technique Colour Card is a professional consultation tool for precise and creative colourings in the salon. It presents selected technique and specialty nuances of Wella Koleston Perfect in a clear and practical way to enable optimal planning of individual colour results.The high-quality colour strands facilitate professional colour consultation and support modern colouring techniques such as highlights, balayage, or multidimensional colourings. Ideal for hairdressers and stylists who value exact colour results and creative looks.

Content: 1 pc (€95.00 / 1 pc)

Regular price: €95.00
10
SHE Clip System Beverly Ombré 45/50 cm

Average rating of 5 out of 5 stars

12611
SHE Clip System Beverly Ombré 45/50 cm

The SHE Clip System Beverly Ombré Extensions in 45/50 cm length are the perfect choice for a striking, trendy look with gentle colour gradients. The high-quality real hair provides a particularly natural appearance, while the Ombré effect adds depth and a modern, flowing colour transition to the hair.With the practical clip-in system, the extensions can be quickly and easily attached to natural hair – ideal for flexible styling without permanent change. The sturdy clips offer reliable hold and high wearing comfort, allowing for a new look to be created in no time – from subtle to bold.Product details:45/50 cm length for immediate extension and volumeModern Ombré colour gradient for trendy looksSimple clip-in system for quick stylingHigh-quality real hair for a natural resultSecure hold with comfortable wearIdeal for flexible, temporary hair styling

Content: 1 pc (€179.90 / 1 pc)

Sale price: €179.90 Regular price: €199.90
56
Xanitalia Silicone hair-cutting cape Xanitalia Silicone hair-cutting cape

Average rating of 0 out of 5 stars

19540
Xanitalia Silicone hair-cutting cape

The Xanitalia Haarschneideumhang aus Silikon provides optimal protection during hair cutting and convinces with high wearing comfort as well as practical functionality. The flexible silicone material adapts pleasantly to the neck area and reliably prevents hair from getting under the cape.Thanks to the easy-care and water-repellent surface, the cape is ideal for professional use in the hairdressing salon. It is easy to clean and ensures comfortable, hygienic work in daily salon life.Details:Flexible silicone for high wearing comfortPrevents hair from entering the neck areaWater-repellent and easy to cleanIdeal for professional salon useComfortable and hygienic workRobust and durable for daily use

Content: 1 pc (€9.63 / 1 pc)

Sale price: €9.63 Regular price: €22.00
44
verschiedene Farben von Fudge Headpaint

Average rating of 0 out of 5 stars

10155
Fudge Headpaint Mocha

The Fudge Headpaint Hair Colour Mocha impresses with warm, natural brown and blonde shades, delivering a particularly harmonious colour result. Thanks to the dual colour system, it can be used both semi-permanently and permanently – ideal for flexible colouring services in the salon.The creamy texture is easy to work with and is mixed with the Fudge Catalyst developer. At the same time, the formula supports the hair structure with moisture and provides a smooth hair feel.ResultsNaturally appearing, warm brown and blonde shadesProtected, well-groomed hairLong-lasting colour brilliance

Content: 60 ml (€14.83 / 100 ml)

Sale price: €8.90 Regular price: €15.90
44
verschiedene Farben von Fudge Headpaint

Average rating of 0 out of 5 stars

10162
Fudge Headpaint Intensifiers

The Fudge Headpaint Intensifiers are highly concentrated shades that add depth, vibrancy, and expression to your colour formulations. They are designed to enhance existing tones or create individual, creative colour results.Thanks to the professional cream system, the Intensifiers can be easily combined with Fudge Headpaint and mixed with the Fudge Catalyst developer. This provides maximum control over colour intensity and nuance.Available ShadesBlue: For cool, clear reflections and neutralisation of warm undertonesRed: For intense, vibrant red accentsOrange: For warm, radiant copper and gold shadesGold: For sunny, natural gloss reflectionsViolet: For cool refinement and anti-yellow effectsAdvantagesHigh pigment concentration: For maximum colour intensityCustomisable mixing: Ideal for personalising shadesProfessional control: Perfect for creative colouring in salonsCreamy texture: Easy and even applicationResultsMore intense, brighter colour resultsGreater creative freedom in colouringPrecisely controllable colour reflections

Content: 60 ml (€14.83 / 100 ml)

Sale price: €8.90 Regular price: €15.90
37
Olaplex 4-In-1 Moisture Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

19684
Olaplex 4-In-1 Moisture Mask

The Olaplex 4-in-1 Moisture Mask is an intensive care professional hair mask that deeply nourishes dry and stressed hair with moisture. The highly concentrated formula supports the reconstruction of damaged hair bonds and helps improve the hair structure visibly. After use, the hair feels smoother, stronger and noticeably revitalised.Thanks to its rich nourishing action, the mask provides more shine, better combability and a pleasantly soft feel without weighing the hair down unnecessarily. Ideal for coloured, bleached or chemically treated hair that needs intensive regeneration and long-lasting moisture.Benefits:Intensive moisture care for stressed hairSupports the repair of damaged hair bondsGives manageability and natural shineImproves combability and reduces frizzIdeal for coloured and chemically treated hairProfessional intensive care for visibly healthier hairApplicationDistribute the mask generously through damp hair after washing, focusing on the ends. Rinse thoroughly after about 3-5 minutes.

Content: 370 ml (€20.24 / 100 ml)

Sale price: €74.90 Regular price: €118.80

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.