Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Color Wow Texas Hold'EM Big Hold Hairspray

Description

Product information "Color Wow Texas Hold'EM Big Hold Hairspray"

The Color Wow Texas Hold’Em Big Hold Hairspray provides strong, long-lasting hold while giving the hair volume and flexible control. The high-performance formula reliably sets the style without sticking the hair together or making it feel stiff – ideal for voluminous looks with natural movement. The hairspray protects the hairstyle from humidity and helps reduce frizz, so the styling stays fresh and defined for longer. At the same time, it preserves the hair’s natural shine and a pleasant feel. Perfect for glamorous volume styles, updos, or long-lasting everyday looks.

Product Benefits:

  • Strong hold for long-lasting styles
  • Adds volume and flexible control
  • Protection from humidity and frizz
  • No clogging or stiff finish
  • Maintains natural shine and movability
  • Ideal for voluminous and defined looks

Properties

Brand: Color Wow
Finish: anti frizz effect, humidity protection, volume
Hair type: fine hair
Hold: flexible
Product line: CARE & STYLING

Manufacturer

Color Wow

Federici Brands LTD
22 Chancery Lane
London CW2A 1LS
Email: [email protected]

EU Responsible Person
FBRP Limited 9/10 Fenian Street
Dublin 2, D02 RX24
Ireland
Website: www.colorwowhair.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

ALCOHOL DENAT., HYDROFLUOROCARBON 152A, OCTYLACRYLAMIDE/ACRYLATES/BUTYLAMINOETHYL METHACRYLATE COPOLYMER, VA/CROTONATES/VINYL NEODECANOATE COPOLYMER, AMINOMETHYL PROPANOL, DIMETHICONE, TRIETHYL CITRATE, PENTAERYTHRITYL TETRACAPRYLATE/TETRACAPRATE, PEG/PPG-17/18 DIIMETHICONE, ETHYLHEXYL SALICYLATE, WATER (AQUA), PROPYLENE GLYCOL DIBENZOATE, FRAGRANCE (PARFUM), PROPANEDIOL, BAMBUSA ARUNDINACEA LEAF EXTRACT, LINALOOL, HEXYL CINNAMAL. F#316-0
Skip product gallery

You may also like

26
Color Wow Money Laundering Conditioner Color Wow Money Laundering Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

19701
Color Wow Money Laundering Conditioner

The Color Wow Money Mist Conditioner deeply hydrates the hair and provides a smooth, polished finish without weighing it down. The lightweight care formula helps revitalise dry and damaged hair while supporting a sleeker, softer hair texture with natural shine. Thanks to its conditioning properties, the conditioner improves combability and visibly reduces frizz and flyaways. After use, the hair appears stronger, Silkier and easier to manage – ideal for daily care and suitable for all hair types, especially dry or coloured hair. BenefitsProvides intensive moisture without weighing downUltimate shine boosterSmooths and seals the cuticleIntegrated heat protectionImproves manageability and softnessSupports natural shine and a well-groomed feelReduces frizz and flyawaysIdeal for dry, damaged or coloured hairSuitable for daily use

Content: 250 ml (€12.00 / 100 ml)

Sale price: €30.00 Regular price: €40.68
10
SHE Clip System Beverly Ombré 45/50 cm

Average rating of 5 out of 5 stars

12611
SHE Clip System Beverly Ombré 45/50 cm

The SHE Clip System Beverly Ombré Extensions in 45/50 cm length are the perfect choice for a striking, trendy look with gentle colour gradients. The high-quality real hair provides a particularly natural appearance, while the Ombré effect adds depth and a modern, flowing colour transition to the hair.With the practical clip-in system, the extensions can be quickly and easily attached to natural hair – ideal for flexible styling without permanent change. The sturdy clips offer reliable hold and high wearing comfort, allowing for a new look to be created in no time – from subtle to bold.Product details:45/50 cm length for immediate extension and volumeModern Ombré colour gradient for trendy looksSimple clip-in system for quick stylingHigh-quality real hair for a natural resultSecure hold with comfortable wearIdeal for flexible, temporary hair styling

Content: 1 pc (€179.90 / 1 pc)

Sale price: €179.90 Regular price: €199.90
11
Nitrile gloves Black Plus disposable gloves black powder-free

Average rating of 4.5 out of 5 stars

26829
Nitrile gloves Black Plus disposable gloves black powder-free

Medi-Inn Nitril Black Plus Disposable Gloves black, powder-free (Sizes S–L) The Medi-Inn Nitril Black Plus disposable gloves impress with their high durability and modern, black design. They are the ideal choice for demanding applications where protection, stability, and a professional appearance are equally important – for example, in medical, tattoo, or cosmetic fields. The robust nitrile material is latex-free and offers excellent resistance to oils, chemicals, and mechanical stress. At the same time, the gloves provide a comfortable fit and secure handling, even during extended use. Product Details: Tear-resistant nitrile for high protection Latex-free – ideal for allergy sufferers Powder-free for improved skin compatibility Black design for a professional look Good chemical resistance Available in sizes S–L

Content: 100 pc (€0.10 / 1 pc)

Sale price: €9.75 Regular price: €10.90
44
verschiedene Farben von Fudge Headpaint

Average rating of 0 out of 5 stars

10155
Fudge Headpaint Mocha

The Fudge Headpaint Hair Colour Mocha impresses with warm, natural brown and blonde shades, delivering a particularly harmonious colour result. Thanks to the dual colour system, it can be used both semi-permanently and permanently – ideal for flexible colouring services in the salon.The creamy texture is easy to work with and is mixed with the Fudge Catalyst developer. At the same time, the formula supports the hair structure with moisture and provides a smooth hair feel.ResultsNaturally appearing, warm brown and blonde shadesProtected, well-groomed hairLong-lasting colour brilliance

Content: 60 ml (€14.83 / 100 ml)

Sale price: €8.90 Regular price: €15.90
24
Color Wow Insta-Wow Advanced Dry Shampoo Color Wow Insta-Wow Advanced Dry Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

19698
Color Wow Insta-Wow Advanced Dry Shampoo

The Color Wow Insta-Wow Advanced Dry Shampoo refreshes the hair within seconds and provides an immediately groomed, clean hair feeling – without residues or a dull effect. The innovative formula effectively absorbs excess oil while giving the hair more lightness, volume, and freshness between washes. Unlike conventional dry shampoos, the Insta-Wow Advanced Dry Shampoo leaves no visible white residues and preserves the natural shine of the hair. Ideal for all hair types and perfect for refreshing styles, revitalising volume, and giving the hair new vitality.Wow effect for your hairRefreshes the hair instantly without waterAbsorbs excess oil and greaseNo white residues or dull effectGives volume and a fresh hair feelingMaintains natural shine and smoothnessIdeal for quick styling-refreshes in-between

Content: 200 ml (€14.60 / 100 ml)

Variants from €16.40
Sale price: €29.20 Regular price: €38.28
Wella Koleston Perfect technical colour chart

Average rating of 0 out of 5 stars

19712
Wella Koleston Perfect technical colour chart

The Wella Koleston Perfect Technique Colour Card is a professional consultation tool for precise and creative colourings in the salon. It presents selected technique and specialty nuances of Wella Koleston Perfect in a clear and practical way to enable optimal planning of individual colour results.The high-quality colour strands facilitate professional colour consultation and support modern colouring techniques such as highlights, balayage, or multidimensional colourings. Ideal for hairdressers and stylists who value exact colour results and creative looks.

Content: 1 pc (€95.00 / 1 pc)

Regular price: €95.00
44
verschiedene Farben von Fudge Headpaint

Average rating of 0 out of 5 stars

10162
Fudge Headpaint Intensifiers

The Fudge Headpaint Intensifiers are highly concentrated shades that add depth, vibrancy, and expression to your colour formulations. They are designed to enhance existing tones or create individual, creative colour results.Thanks to the professional cream system, the Intensifiers can be easily combined with Fudge Headpaint and mixed with the Fudge Catalyst developer. This provides maximum control over colour intensity and nuance.Available ShadesBlue: For cool, clear reflections and neutralisation of warm undertonesRed: For intense, vibrant red accentsOrange: For warm, radiant copper and gold shadesGold: For sunny, natural gloss reflectionsViolet: For cool refinement and anti-yellow effectsAdvantagesHigh pigment concentration: For maximum colour intensityCustomisable mixing: Ideal for personalising shadesProfessional control: Perfect for creative colouring in salonsCreamy texture: Easy and even applicationResultsMore intense, brighter colour resultsGreater creative freedom in colouringPrecisely controllable colour reflections

Content: 60 ml (€14.83 / 100 ml)

Sale price: €8.90 Regular price: €15.90
8
Xanitalia Maxi Aluminum Foil Jumbo Roll 250 - M 12 - 14 cm Xanitalia Maxi Aluminum Foil Jumbo Roll 250 - M 12 - 14 cm

Average rating of 0 out of 5 stars

19595
Xanitalia Maxi Aluminum Foil Jumbo Roll 250 - M 12 - 14 cm

The Maxi Aluminum Foil Jumbo Roll 250 - M 12 - 14 cm is ideally suited for professional colour and highlighting techniques in the hairdressing salon. Thanks to its stable quality and optimal thickness, it enables precise work and reliable application for colouring and bleaching.Details:Professional aluminium foil for colour techniques Tear-resistant and shape-stable Ideal for highlights and bleaching 250 m length for high use in the salon Practical box with 12 rolls Perfect for professional use

Content: 1 pc (€21.50 / 1 pc)

Sale price: €21.50 Regular price: €23.30
10
SHE Clip System Beverly Extensions 45/50 cm

Average rating of 4.5 out of 5 stars

12584
SHE Clip System Beverly Extensions 45/50 cm

The SHE Clip System Beverly Extensions in 45/50 cm length are the ideal solution for those who wish for longer and fuller hair in no time – without permanent attachment. The high-quality real hair ensures a particularly natural appearance and blends harmoniously with the natural hair, while the gentle colour gradients create a lively, modern look.Thanks to the practical clip-in system, the extensions can be attached quickly and easily and removed just as effortlessly. The sturdy clips provide secure hold without stressing the natural hair and allow maximum flexibility in styling – perfect for special occasions or daily style changes.Benefits:45/50 cm length for immediate hair extensionClip-in system for quick and easy applicationHigh-quality real hair for a natural resultSecure hold without permanent attachmentIdeal for more volume and flexible stylingPerfect for temporary looks and special occasions

Content: 1 pc (€179.90 / 1 pc)

Sale price: €179.90 Regular price: €199.90
9
Gold Fever Hair Tapes Ombre 45 cm

Average rating of 0 out of 5 stars

11869
Gold Fever Hair Tapes Ombre 45 cm

Die Gold Fever Hair Tapes Ombre 45 cm bieten dir eine schnelle Möglichkeit für längeres, volleres Haar mit natürlichem Farbverlauf. Hergestellt aus echtem indischem Tempelhaar mit intakter Schuppenschicht, sorgen sie für geschmeidigen Fall, natürlichen Glanz und eine überzeugende Haltbarkeit.Mit den Fast Fever Tapes gelingt die Anwendung besonders einfach, schnell und schonend – ideal für den professionellen Einsatz im Salon. Der Ombre-Effekt schafft einen sanften Übergang von dunkleren Ansätzen zu helleren Spitzen und verleiht dem Haar sofort mehr Tiefe und Dimension.Vorteile auf einen BlickHochwertiges Tempelhaar für natürliche ErgebnisseSchnelle Applikation mit Fast Fever Tape-TechnologieModerner Ombre-Farbverlauf ohne Färben45 cm Länge für mehr Länge und VolumenPerfekt für alle, die ausdrucksstarke Looks mit Länge, Fülle und trendigem Farbspiel umsetzen möchten.

Content: 1 Pkg (€148.20 / 1 Pkg)

Sale price: €148.20 Regular price: €163.40
37
Olaplex 4-In-1 Moisture Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

19684
Olaplex 4-In-1 Moisture Mask

The Olaplex 4-in-1 Moisture Mask is an intensive care professional hair mask that deeply nourishes dry and stressed hair with moisture. The highly concentrated formula supports the reconstruction of damaged hair bonds and helps improve the hair structure visibly. After use, the hair feels smoother, stronger and noticeably revitalised.Thanks to its rich nourishing action, the mask provides more shine, better combability and a pleasantly soft feel without weighing the hair down unnecessarily. Ideal for coloured, bleached or chemically treated hair that needs intensive regeneration and long-lasting moisture.Benefits:Intensive moisture care for stressed hairSupports the repair of damaged hair bondsGives manageability and natural shineImproves combability and reduces frizzIdeal for coloured and chemically treated hairProfessional intensive care for visibly healthier hairApplicationDistribute the mask generously through damp hair after washing, focusing on the ends. Rinse thoroughly after about 3-5 minutes.

Content: 370 ml (€20.24 / 100 ml)

Sale price: €74.90 Regular price: €118.80
7
Xanitalia Tourmaline Grip - 65 mm Xanitalia Tourmaline Grip - 65 mm

Average rating of 0 out of 5 stars

12217
Xanitalia Tourmaline Grip - 65 mm

The Xanitalia Tourmaline Grip thermal brush with a 65 mm diameter is the ideal styling tool for professional volume and smooth, polished looks. Thanks to its ultra-lightweight design, it sits comfortably in the hand and allows for effortless styling—even during longer sessions. The non-slip, anatomically shaped handle ensures maximum control and comfort, enabling precise styling without strain. The ventilated tourmaline ceramic barrel distributes heat evenly, reduces blow-drying time, and protects the hair from excessive heat exposure.

Content: 1 pc (€14.16 / 1 pc)

Sale price: €14.16 Regular price: €15.30

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.