Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Alessandro Nagellack Snow White

Description

Product information "Alessandro Nagellack Snow White "

"Queen Queen, you are the most beautiful here, but Snow White over the mountains with the seven dwarfs is a thousand times more beautiful than you."

And just as beautiful are the five nail polishes of the Alessandro Snow White Special Edition. The nail polish is enriched with valuable almond oil. Thanks to the included vitamins and nutrients, the nails are particularly well cared for. The nail surface is less brittle, and nail growth is promoted. The colours are especially radiant, opaque, and long-lasting. The gentle and creamy texture is easy to apply.

Properties

Brand: Alessandro
Effect: moisturizing
Finish: Gloss effect, intense colour, long-lasting hold
Product line: Alessandro Nail Polish
Speciality: cruelty-free, vegan
Texture: creamy
Type of nail polish: Classic nail polish

Manufacturer

Alessandro

alessandro International GmbH
Erkrather Straße 228a
40233 Düsseldorf
Germany
Website: http://www.alessandro-international.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Acetyl tributyl citrate; Acrylates Copolymer; Adipic Acid; Benzophenone-1; Butyl acetate; Ci 15850; Ci 19140; Ci 77266; Ci 77491; Ci 77891; Diacetone alcohol; Ethyl acetate; Isopropyl Alcohol; Mica; N-Butyl Alcohol; Nitrocellulose; Phosphoric Acid; Polyvinyl butyral; Prunus amygdalus dulcis oil; Silica; Stearalkonium bentonite; Synthetic Fluorphlogopite; Tin Oxide; Tocopherol; Trimethylpentanediyl dibenzoate
Skip product gallery

You may also like

28
Alessandro Nagellack Snow White

Average rating of 0 out of 5 stars

63421
Alessandro Nagellack Snow White

"Queen Queen, you are the most beautiful here, but Snow White over the mountains with the seven dwarfs is a thousand times more beautiful than you." And just as beautiful are the five nail polishes of the Alessandro Snow White Special Edition. The nail polish is enriched with valuable almond oil. Thanks to the included vitamins and nutrients, the nails are particularly well cared for. The nail surface is less brittle, and nail growth is promoted. The colours are especially radiant, opaque, and long-lasting. The gentle and creamy texture is easy to apply.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
28
Alessandro Nagellack Snow White

Average rating of 0 out of 5 stars

63424
Alessandro Nagellack Snow White

"Queen Queen, you are the most beautiful here, but Snow White over the mountains with the seven dwarfs is a thousand times more beautiful than you." And just as beautiful are the five nail polishes of the Alessandro Snow White Special Edition. The nail polish is enriched with valuable almond oil. Thanks to the included vitamins and nutrients, the nails are particularly well cared for. The nail surface is less brittle, and nail growth is promoted. The colours are especially radiant, opaque, and long-lasting. The gentle and creamy texture is easy to apply.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
57
Wella Elements Renewing Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

45273
Wella Elements Renewing Shampoo

The Wella Elements Renewing Shampoo is a sulfate-free shampoo with remarkable nourishing effects for strengthened hair. The hair is supplied with nutrients that keep the hair structure healthy from the roots to the tips. It is Wella's first "free from" shampoo. The care system repairs the hair and prevents keratin breakdown. The shampoo is massaged into damp hair. The rich foam pampers the hair. The entire Elements line was awarded the best series in 2015 shortly after its launch.

Content: 50 ml (€7.10 / 100 ml)

Sale price: €3.55 Regular price: €8.20
30
Alessandro Hybrid Nail Polish

Average rating of 0 out of 5 stars

75067
Alessandro Hybrid Nail Polish

Alessandro Hybrid Lack is the solution for a long-lasting gel-look manicure. Application is quick, easy, and requires no additional tools. The formulation of photoinitiators and oligomers allows the gel polish to cure under normal daylight. In just 3 steps, nails are perfectly styled: first the Base Coat, then the colour, and finally the Top Coat. The Alessandro hybrid nail polish is vegan and cruelty-free. Up to 75% of the ingredients are derived from plants. The finish is high-gloss, brilliant, and lasts up to 10 days.

Content: 8 ml (€105.62 / 100 ml)

Sale price: €8.45 Regular price: €12.00
46
Schwarzkopf Igora Zero Amm - 4-0 medium brown natural Schwarzkopf Igora Zero Amm - 4-0 medium brown natural

Average rating of 4.5 out of 5 stars

54469
Schwarzkopf Igora Zero Amm - 4-0 medium brown natural

Zero Ammonia, no compromises - Schwarzkopf Igora Zero Amm is a permanent colour cream without ammonia for particularly intense, long-lasting colour. Be the colourist you want! Igora Zero Amm comes with 46 shades covering every colour wish: from deep black to brown and very light blonde tones, the ammonia-free Igora Zero Amm enables limitless creativity. Schwarzkopf Igora Zero Amm Phytolipid Technology Special pigments in the hair colour ensure a natural-looking colour result and convincingly long-lasting colour outcomes. It contains valuable, nourishing oils processed into tiny particles. These finely processed oils can better deliver the pigments into the hair and also ensure a faster distribution. The pigments penetrate specifically into the hair cortex, thus improving colour performance. The oils contain valuable Omega 9, which seals the cuticle layer. This results in not only an intense but also a particularly long-lasting colour. The combination of natural oils with Omega 9 also supplies moisture to the hair for healthy and well-maintained hair fibres. Schwarzkopf Igora Zero Amm Application Recommendations Mixable with Igora Vibrance Activator Gel 1.9% for refreshing lengths and ends Mixable with Igora Royal Oil Developer 3% (darker colouring), 6% (tone-in-tone colouring), or 9% (colouring with the -00 shades) Mixing ratio 1:1 Processing time 30-45 minutes Schwarzkopf Igora Zero Amm Benefits Up to 3 levels of lift (10 series) Up to 100% grey coverage Improved colour direction, coverage, and neutralisation* Vegan, silicone-free, fragrance-free *vs. Essensity

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €18.36
53
Olivia Garden Fingerbrush Combo M

Average rating of 0 out of 5 stars

19615
Olivia Garden Fingerbrush Combo M

The Olivia Garden Fingerbrush Combo M in various colours combines gentle hair care with modern design for everyday use. Its flexible, curved shape adapts optimally to the head shape, providing a particularly comfortable brushing experience. The combination of nylon and wild boar bristles gently detangles the hair and imparts a natural shine. At the same time, the hair is smoothed and cared for without being stressed.Versatile brush for every hair typeThe medium size is ideal for different hair lengths and versatile styling applications. Whether on wet or dry hair – the brush noticeably reduces hair breakage and improves combability. The ergonomic handle ensures comfortable and secure handling, making daily hair care efficient and pleasant.

Content: 1 pc (€17.50 / 1 pc)

Sale price: €17.50 Regular price: €37.14
51
Olivia Garden Expert Blowout Speed Pastel Pink

Average rating of 0 out of 5 stars

19655
Olivia Garden Expert Blowout Speed Pastel Pink

The Olivia Garden Expert Blowout Speed in Pastel Pink is the perfect round brush for quick and efficient blow-drying with professional results. Thanks to its special brush body, air is optimally directed, significantly reducing drying time. At the same time, the high-quality construction ensures even heat distribution and gentle styling. The modern pastel design also gives the brush a stylish appearance.Faster styling with maximum volumeThe brush is ideal for voluminous looks, smooth styles, or gentle waves. Its bristles reliably grip the hair and allow for precise control during blow-drying. The ergonomic handle fits comfortably in the hand and supports comfortable working. This ensures professional blowouts are quick, efficient, and long-lasting.

Content: 1 pc (€31.40 / 1 pc)

Variants from €20.90
Sale price: €31.40 Regular price: €63.54
40
Goldwell Pure Pigments - Cool Pink

Average rating of 0 out of 5 stars

36406
Goldwell Pure Pigments - Cool Pink

Goldwell Pure Pigments is a hair colour that allows for a unique play of colour reflections and shine in the hair. The HD³ Dye Technology by @Pure Pigments is responsible for this. The powerful dye concentrates are designed to create vibrant colours and effects. These colours offer a 63% higher shine compared to conventional hair colours. Additionally, the hair colour promises up to 3 times more colour intensity and twice the resistance to fading. Furthermore, the possibility of the "Color Morphing Service" and other colouring techniques with @Pure Pigments is emphasised to continually rediscover hair colour. Application of Goldwell Pure Pigments Combine Goldwell Pure Pigments with Topchic and Colorance according to the instructions for use. Add 1 drop or up to 10% to the final colour mixture. The lighter the shade, the more intense the result. Attention: Do not use @Pure Pigments with Elumen or Colorance Gloss Tones.

Content: 50 ml (€72.40 / 100 ml)

Sale price: €36.20 Regular price: €59.90
28
Alessandro Nail Polish Aless' in Wonderland Alessandro Nail Polish Aless' in Wonderland

Average rating of 0 out of 5 stars

63373
Alessandro Nail Polish Aless' in Wonderland

Alessandro Nagellack Aless' in Wonderland consists of 5 vibrant nail polishes for spring. A glossy finish with brilliant colour intensity and high coverage is achieved. The colours last up to 7 days on the nails. The new Alessandro nail polish collection was inspired by characters, objects, and locations from the fairy tale Alice in Wonderland.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
15
Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver

Average rating of 0 out of 5 stars

71169
Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver

Juliana Nails Gel Polish Glitter & Co. enchants natural and artificial nails (gel or acrylic) with shimmering shades. The colours contain differently coloured glitter particles that stand out particularly well in the light and shimmer in purple, blue, silver, pink, or beige. Juliana Nails Gel Polish Shimmer & Co. Advantages over traditional nail polish Juliana Nails Gel Polish Glitter & Co. offer expressive colour straight from the brush bottle. And the application is incredibly simple: Apply, cure, and done. After applying the base coat and curing under UV or LED tunnel, the nails glitter for up to 5 weeks, without scratching or chipping of the polish. A great side effect of the gel polish with shimmer particles: The polish reinforces the natural nail and makes it more stable. The gel polish is also very easy to apply: The practical brush helps with the right amount of polish, which self-levels! The result: a scratch-resistant, flawless natural nail enhancement. The finish can be individually chosen from matte to high gloss.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €4.99
Sale price: €6.80 Regular price: €8.00
SHE Weft Extensions 40/45cm

Average rating of 4.5 out of 5 stars

11180
SHE Weft Extensions 40/45cm

The SHE Weft Extensions (Tresses) 40/45cm are a proven method for professional hair extensions and thickening with real hair. Originally developed from international techniques, they are now among the most popular solutions in salons. By integrating the real hair wefts into natural hair – either by sewing (Sew-In method) or using micro rings – a particularly flat and natural-looking result is achieved.More Volume & Length with Weft ExtensionsThe length of 40–45 cm is ideal for clients seeking more fullness, medium-length hair, or a subtle extension without compromising naturalness. For a harmonious overall appearance, the colour choice should closely match the client's own hair colour.Product Information Weft Extensions 40/45cmType: Weft Extensions / TressenMaterial: 100 % real hair Hair length: 40/45 cmWeft width: approx. 140 cmWeight: approx. 100 gHair texture: straightContents: 1 weftAdvantages at a GlanceNaturally appearing hair extension with real hairPerfect for hair thickening and volume buildingFlexible application: Sew-In or Microring methodReusable with professional applicationIdeal for medium-length looks

Content: 1 pc (€156.00 / 1 pc)

Regular price: €156.00
7
Fleeky Plumpy Lip Gloss - Cherry Red Fleeky Plumpy Lip Gloss - Cherry Red

Average rating of 0 out of 5 stars

82137
Fleeky Plumpy Lip Gloss - Cherry Red

The Fleeky Plumpy Lip Gloss enhances the fullness and shine of lips. The innovative formula with special ingredients provides hydration and care, making lips smoother and softer. As the ingredients work, a gentle tingling sensation is felt on the lips. The XL applicator makes applying the gloss effortless. The vegan and cruelty-free lip gloss is easy to distribute and non-sticky. Fleeky Plumpy Lip Gloss in 3 colours for 3 looks Rose Nude: delicate pink shade for elegance and freshness Toffee Brown: sensual brown shade for a warm and appealing touch Cherry Red: vibrant red for glamour and confident appearance

Content: 5 ml (€399.00 / 100 ml)

Sale price: €19.95 Regular price: €21.48
Skip product gallery

Customer also bought:

28
Alessandro Nail Polish Aless' in Wonderland Alessandro Nail Polish Aless' in Wonderland

Average rating of 0 out of 5 stars

63373
Alessandro Nail Polish Aless' in Wonderland

Alessandro Nagellack Aless' in Wonderland consists of 5 vibrant nail polishes for spring. A glossy finish with brilliant colour intensity and high coverage is achieved. The colours last up to 7 days on the nails. The new Alessandro nail polish collection was inspired by characters, objects, and locations from the fairy tale Alice in Wonderland.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
28
Alessandro Nail Polish Aless' in Wonderland Alessandro Nail Polish Aless' in Wonderland

Average rating of 0 out of 5 stars

63375
Alessandro Nail Polish Aless' in Wonderland

Alessandro Nagellack Aless' in Wonderland consists of 5 vibrant nail polishes for spring. A glossy finish with brilliant colour intensity and high coverage is achieved. The colours last up to 7 days on the nails. The new Alessandro nail polish collection was inspired by characters, objects, and locations from the fairy tale Alice in Wonderland.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
28
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Average rating of 3 out of 5 stars

63169
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is a popular colour provider for fingers and toes due to its creamy texture, opaque colour intensity, and long-lasting wear. The special feature of this nail polish is that it also offers a care effect. The nails are moisturised and less brittle. Alessandro Color Code 4 Nail Polish is vegan and free from parabens, xylols, toluols, formaldehyde, camphor, and phenoplasts. Almost 100 stunning shades are available – from Wild Safari Green to Berry Wine Red. For maximum durability, Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is sealed with a Top Coat. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. The colour result can also vary depending on how thickly the nail polish is applied.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
28
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Average rating of 3 out of 5 stars

63168
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is a popular colour provider for fingers and toes due to its creamy texture, opaque colour intensity, and long-lasting wear. The special feature of this nail polish is that it also offers a care effect. The nails are moisturised and less brittle. Alessandro Color Code 4 Nail Polish is vegan and free from parabens, xylols, toluols, formaldehyde, camphor, and phenoplasts. Almost 100 stunning shades are available – from Wild Safari Green to Berry Wine Red. For maximum durability, Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is sealed with a Top Coat. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. The colour result can also vary depending on how thickly the nail polish is applied.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
28
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Average rating of 3 out of 5 stars

63162
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is a popular colour provider for fingers and toes due to its creamy texture, opaque colour intensity, and long-lasting wear. The special feature of this nail polish is that it also offers a care effect. The nails are moisturised and less brittle. Alessandro Color Code 4 Nail Polish is vegan and free from parabens, xylols, toluols, formaldehyde, camphor, and phenoplasts. Almost 100 stunning shades are available – from Wild Safari Green to Berry Wine Red. For maximum durability, Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is sealed with a Top Coat. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. The colour result can also vary depending on how thickly the nail polish is applied.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
28
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Average rating of 3 out of 5 stars

63160
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is a popular colour provider for fingers and toes due to its creamy texture, opaque colour intensity, and long-lasting wear. The special feature of this nail polish is that it also offers a care effect. The nails are moisturised and less brittle. Alessandro Color Code 4 Nail Polish is vegan and free from parabens, xylols, toluols, formaldehyde, camphor, and phenoplasts. Almost 100 stunning shades are available – from Wild Safari Green to Berry Wine Red. For maximum durability, Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is sealed with a Top Coat. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. The colour result can also vary depending on how thickly the nail polish is applied.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
28
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Average rating of 3 out of 5 stars

63151
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is a popular colour provider for fingers and toes due to its creamy texture, opaque colour intensity, and long-lasting wear. The special feature of this nail polish is that it also offers a care effect. The nails are moisturised and less brittle. Alessandro Color Code 4 Nail Polish is vegan and free from parabens, xylols, toluols, formaldehyde, camphor, and phenoplasts. Almost 100 stunning shades are available – from Wild Safari Green to Berry Wine Red. For maximum durability, Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is sealed with a Top Coat. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. The colour result can also vary depending on how thickly the nail polish is applied.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
28
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Average rating of 3 out of 5 stars

63150
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is a popular colour provider for fingers and toes due to its creamy texture, opaque colour intensity, and long-lasting wear. The special feature of this nail polish is that it also offers a care effect. The nails are moisturised and less brittle. Alessandro Color Code 4 Nail Polish is vegan and free from parabens, xylols, toluols, formaldehyde, camphor, and phenoplasts. Almost 100 stunning shades are available – from Wild Safari Green to Berry Wine Red. For maximum durability, Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is sealed with a Top Coat. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. The colour result can also vary depending on how thickly the nail polish is applied.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
28
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Average rating of 3 out of 5 stars

63149
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is a popular colour provider for fingers and toes due to its creamy texture, opaque colour intensity, and long-lasting wear. The special feature of this nail polish is that it also offers a care effect. The nails are moisturised and less brittle. Alessandro Color Code 4 Nail Polish is vegan and free from parabens, xylols, toluols, formaldehyde, camphor, and phenoplasts. Almost 100 stunning shades are available – from Wild Safari Green to Berry Wine Red. For maximum durability, Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is sealed with a Top Coat. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. The colour result can also vary depending on how thickly the nail polish is applied.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
28
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Average rating of 3 out of 5 stars

63145
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is a popular colour provider for fingers and toes due to its creamy texture, opaque colour intensity, and long-lasting wear. The special feature of this nail polish is that it also offers a care effect. The nails are moisturised and less brittle. Alessandro Color Code 4 Nail Polish is vegan and free from parabens, xylols, toluols, formaldehyde, camphor, and phenoplasts. Almost 100 stunning shades are available – from Wild Safari Green to Berry Wine Red. For maximum durability, Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is sealed with a Top Coat. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. The colour result can also vary depending on how thickly the nail polish is applied.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
28
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Average rating of 3 out of 5 stars

63140
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is a popular colour provider for fingers and toes due to its creamy texture, opaque colour intensity, and long-lasting wear. The special feature of this nail polish is that it also offers a care effect. The nails are moisturised and less brittle. Alessandro Color Code 4 Nail Polish is vegan and free from parabens, xylols, toluols, formaldehyde, camphor, and phenoplasts. Almost 100 stunning shades are available – from Wild Safari Green to Berry Wine Red. For maximum durability, Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is sealed with a Top Coat. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. The colour result can also vary depending on how thickly the nail polish is applied.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
28
Alessandro Nagellack Frozen Beauty

Average rating of 0 out of 5 stars

63439
Alessandro Nagellack Frozen Beauty

Alessandro Nagellack Frozen Beauty transports you to the world of the Snow Queen. The nail polish, available in five wintery colours, is suitable for both artificial and natural nails. Due to its formulation and ingredients, it offers very high opacity and a brilliant shine. The patented design cap and integrated professional brush enable streak-free application. The nail surface is improved and becomes less brittle. Additionally, the nails are supplied with moisture and care. The 5 colours of Alessandro Nagellack Frozen Beauty Rosy Cheeks: a rosewood tone inspired by cheeks blushed by cold Candy Sky Shimmer: shimmering pink shade like cotton candy Ice Crystals Glitter: a silver metallic tone as sparkling and special as ice crystals Snow Castle: a subdued blue-grey shade reminiscent of a snow-covered castle Purple Cape: a dark purple reminiscent of the cape of one of the two brave sisters from the film "Frozen"

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.