Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Alessandro Hybrid Nail Polish

Description

Product information "Alessandro Hybrid Nail Polish "

Alessandro Hybrid Lack is the solution for a long-lasting gel-look manicure. Application is quick, easy, and requires no additional tools. The formulation of photoinitiators and oligomers allows the gel polish to cure under normal daylight. In just 3 steps, nails are perfectly styled: first the Base Coat, then the colour, and finally the Top Coat.

The Alessandro hybrid nail polish is vegan and cruelty-free. Up to 75% of the ingredients are derived from plants. The finish is high-gloss, brilliant, and lasts up to 10 days.

Properties

Brand: Alessandro
Product line: Alessandro Nail Polish
Speciality: cruelty-free, vegan
Texture: creamy
Type of nail polish: Classic nail polish

Manufacturer

Alessandro

alessandro International GmbH
Erkrather Straße 228a
40233 Düsseldorf
Germany
Website: http://www.alessandro-international.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Acetyl tributyl citrate; Adipic acid/neopentyl glycol/trimellitic anhydride copolymer; Alcohol; Butyl acetate; Ci 19140; Ci 77266; Ci 77510; Ci 77891; Diacetone alcohol; Diatomaceous earth; Ethyl acetate; Hea ipdi isocyanurate trimer/polycaprolactone diol copolymer; Hexanal; Isopropyl Alcohol; Lithothamnion calcareum extract; Mannitol; N-Butyl Alcohol; Nitrocellulose; Phosphoric Acid; Stearalkonium bentonite; Tocopherol; Tris-hea ipdi isocyanurate trimer; Zinc Sulfate
Skip product gallery

You may also like

30
Alessandro Hybrid Nail Polish

Average rating of 0 out of 5 stars

75074
Alessandro Hybrid Nail Polish

Alessandro Hybrid Lack is the solution for a long-lasting gel-look manicure. Application is quick, easy, and requires no additional tools. The formulation of photoinitiators and oligomers allows the gel polish to cure under normal daylight. In just 3 steps, nails are perfectly styled: first the Base Coat, then the colour, and finally the Top Coat. The Alessandro hybrid nail polish is vegan and cruelty-free. Up to 75% of the ingredients are derived from plants. The finish is high-gloss, brilliant, and lasts up to 10 days.

Content: 8 ml (€105.62 / 100 ml)

Sale price: €8.45 Regular price: €12.00
30
Alessandro Hybrid Nail Polish Alessandro Hybrid Nail Polish

Average rating of 0 out of 5 stars

63353
Alessandro Hybrid Nail Polish

Alessandro Hybrid Lack is the solution for a long-lasting gel-look manicure. Application is quick, easy, and requires no additional tools. The formulation of photoinitiators and oligomers allows the gel polish to cure under normal daylight. In just 3 steps, nails are perfectly styled: first the Base Coat, then the colour, and finally the Top Coat. The Alessandro hybrid nail polish is vegan and cruelty-free. Up to 75% of the ingredients are derived from plants. The finish is high-gloss, brilliant, and lasts up to 10 days.

Content: 8 ml (€105.62 / 100 ml)

Sale price: €8.45 Regular price: €12.00
30
Alessandro Hybrid Nail Polish

Average rating of 0 out of 5 stars

75072
Alessandro Hybrid Nail Polish

Alessandro Hybrid Lack is the solution for a long-lasting gel-look manicure. Application is quick, easy, and requires no additional tools. The formulation of photoinitiators and oligomers allows the gel polish to cure under normal daylight. In just 3 steps, nails are perfectly styled: first the Base Coat, then the colour, and finally the Top Coat. The Alessandro hybrid nail polish is vegan and cruelty-free. Up to 75% of the ingredients are derived from plants. The finish is high-gloss, brilliant, and lasts up to 10 days.

Content: 8 ml (€105.62 / 100 ml)

Sale price: €8.45 Regular price: €12.00
30
Alessandro Hybrid Nail Polish Alessandro Hybrid Nail Polish

Average rating of 0 out of 5 stars

63360
Alessandro Hybrid Nail Polish

Alessandro Hybrid Lack is the solution for a long-lasting gel-look manicure. Application is quick, easy, and requires no additional tools. The formulation of photoinitiators and oligomers allows the gel polish to cure under normal daylight. In just 3 steps, nails are perfectly styled: first the Base Coat, then the colour, and finally the Top Coat. The Alessandro hybrid nail polish is vegan and cruelty-free. Up to 75% of the ingredients are derived from plants. The finish is high-gloss, brilliant, and lasts up to 10 days.

Content: 8 ml (€105.62 / 100 ml)

Sale price: €8.45 Regular price: €12.00
51 Tip
Wella Koleston Perfect Me+ 60ml - 2/0 black

Average rating of 4.8 out of 5 stars

17872
Wella Koleston Perfect Me+ 60ml - 2/0 black

Wella Koleston Perfect ME+ is Wella's professional hair colour trusted by both hairdressers and private individuals. It is a modern hair colour with innovative technology (featuring Pure Balance) that combines the benefits of all previous Koleston Perfect shades in a single colouring. As a result, it is even suitable for allergy sufferers. Intense, naturally appearing hair colour Koleston Perfect Me+ is a unique hair colour that combines the coverage of classic Koleston shades with the gentle formula of Innosense colours, carrying the shine and luminosity of Illumina. The colour appears intense but much more natural, as it does not look overly bold. With 123 shades, Koleston Perfect meets every requirement: from blonde to black, every tone is available. To achieve a completely individual and suitable colour result, all shades can be mixed with each other. For modern, safe results with radiant yet very natural-looking hair colour. Reduced allergy risk The Pure Balance technology binds free radicals, preventing them from reacting with peroxide. This results in fewer free radicals, leading to a more uniform colour outcome. Fewer free radicals also mean less hair damage. Except for 10/86, all shades contain the Me+ technology. Unlike other hair colours without ME+, the risk of developing an allergy to the colours is minimised. Wella Koleston Perfect Me+ application tips Wella Koleston Perfect is a permanent cream hair colour for intense, long-lasting results with up to 100% grey coverage. The application is as follows: Mixing ratio: 1:1 with Welloxon Perfect (e.g., 60 ml Koleston Perfect + 60 ml Welloxon Perfect) Application: Apply to dry hair, starting with areas with the highest white percentage Processing time: With heat: 15-25 minutes, without heat: 30-40 minutes Developer strengths: 4% for tone-on-tone or darker without grey coverage, 6% for up to 1 shade lightening, 9% for up to 2 shades lightening, 12% for up to 3 shades lightening Grey coverage: Add Pure Naturals shade for high white percentage (over 50%) Length and tip balancing: After processing, dampen the hair and leave to process for 5-10 minutes without heat Post-treatment: Apply colour service colour retouch for colour stabilisation Wella Koleston Perfect Me+ highlights at a glance Reliable and gentle colour results Long-lasting colour Less hair damage Natural colour outcome High coverage (up to 100%) Reduced allergy risk (when ME+ is included) Conditions the hair and provides incredible shine Colour mixture is easy to mix and wash out Top formulation for precise application Pleasant scent Koleston Perfect colour chart Find your favourite colour with the Koleston Perfect colour chart available for download as a PDF file in the product details above. It includes shade overview as well as mixing recommendations.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
7
Lancaster Golden Tan Maximizer After Sun Lotion Lancaster Golden Tan Maximizer After Sun Lotion

Average rating of 5 out of 5 stars

56116
Lancaster Golden Tan Maximizer After Sun Lotion

The Lancaster Golden Tan Maximizer After Sun Lotion soothes the skin after sunbathing and helps prolong the tan for up to a month. The velvety body lotion absorbs immediately and provides sun-stressed skin with moisture for a pleasant skin sensation. Extended summer tan and a soothed skin feeling with the Golden Tan Maximizer After Sun Lotion The Golden Tan Maximizer After Sun Lotion is the classic after sun lotion from Lancaster, offering an intensive tan prolonging effect. The Tan Activator Complex contributes to an optimal distribution of melanin in the skin and helps extend the tan for up to a month. Sun-exposed skin is perfectly catered to with the Golden Tan Maximizer After Sun Lotion: it is soothed, cared for, and moisturised – for a particularly pleasant, relaxed skin feeling. The integrated Antioxidant Complex helps increase the skin's resilience, thereby supporting the skin's natural regeneration process after sun exposure. Less is more: tan with fewer, yet more natural ingredients The After Sun Lotion from the Golden Tan Maximizer line deliberately omits silicones, mineral oils, and parabens to ensure not only a pleasant skin feel but also to offer those who value more natural ingredients a luxurious after sun lotion. Compared to the previous model, the After Sun Lotion contains at least 85% natural ingredients. Overall, the ingredients have been reduced by 50%.

Content: 125 ml (€22.36 / 100 ml)

Sale price: €27.95 Regular price: €29.95
34
Lancaster Sun Beauty Body Mist SPF30

Average rating of 0 out of 5 stars

19456
Lancaster Sun Beauty Body Mist SPF30

Lancaster Sun Beauty Body Mist SPF30 is a sun protection spray offering comprehensive skin protection. The spray not only shields the skin from UVA and UVB rays but also counteracts pigmentation. It is easy to apply and absorbs quickly. The Sun Beauty Body Mist is ideal for all sun lovers seeking high protection. It is also recommended during sports, as it is waterproof and leaves no greasy film. Suitable for all skin types.What the sun protection spray does for your skinprotects against UVA and UVB raysprevents loss of elasticity and collagenacts against signs of skin agingcares for and nourishes the skinwaterproof

Content: 200 ml (€23.48 / 100 ml)

Sale price: €46.95 Regular price: €70.77
30
Alessandro Hybrid Nail Polish Alessandro Hybrid Nail Polish

Average rating of 0 out of 5 stars

63348
Alessandro Hybrid Nail Polish

Alessandro Hybrid Lack is the solution for a long-lasting gel-look manicure. Application is quick, easy, and requires no additional tools. The formulation of photoinitiators and oligomers allows the gel polish to cure under normal daylight. In just 3 steps, nails are perfectly styled: first the Base Coat, then the colour, and finally the Top Coat. The Alessandro hybrid nail polish is vegan and cruelty-free. Up to 75% of the ingredients are derived from plants. The finish is high-gloss, brilliant, and lasts up to 10 days.

Content: 8 ml (€105.62 / 100 ml)

Sale price: €8.45 Regular price: €12.00
24
Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver

Average rating of 0 out of 5 stars

71126
Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver

Juliana Nails Gel Polish Glitter & Co. enchants natural and artificial nails (gel or acrylic) with shimmering shades. The colours contain differently coloured glitter particles that stand out particularly well in the light and shimmer in purple, blue, silver, pink, or beige. Juliana Nails Gel Polish Shimmer & Co. Advantages over traditional nail polish Juliana Nails Gel Polish Glitter & Co. offer expressive colour straight from the brush bottle. And the application is incredibly simple: Apply, cure, and done. After applying the base coat and curing under UV or LED tunnel, the nails glitter for up to 5 weeks, without scratching or chipping of the polish. A great side effect of the gel polish with shimmer particles: The polish reinforces the natural nail and makes it more stable. The gel polish is also very easy to apply: The practical brush helps with the right amount of polish, which self-levels! The result: a scratch-resistant, flawless natural nail enhancement. The finish can be individually chosen from matte to high gloss.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €4.99
Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
45

Average rating of 0 out of 5 stars

99058
Instructions for hair colouring

The Directions Hair Colour is a direct dyeing cream available in many vibrant colours. The cream is applied directly to the hair and does not need to be mixed with hydrogen. The colourful shades can be used on natural hair as well as on bleached hair – results are naturally more radiant and intense on blonde and generally lighter hair than on dark hair. On dark hair, especially if darker than medium brown, only colour shimmer effects can be achieved without bleaching. However, particularly intense shades can also produce great results on dark hair. Directions can be mixed freely with each other. It is best to use a hair colour bowl to ensure an even mixing result. Application Tips for Directions Directions should not be mixed with peroxide Not for use on eyelashes or eyebrows Do not use hair treatments or conditioners before application, as colour adheres better to rough hair Always wear gloves and cover sensitive surfaces Bleached hair with yellowish tint can be neutralised with White Toner, Lilac, or Silver Follow the application instructions on the jar – typically, Directions are combed into towel-dried hair and rinsed out after 15-30 minutes with lukewarm water

Content: 88 ml (€7.73 / 100 ml)

Sale price: €6.80 Regular price: €12.30
48
L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde

Average rating of 4.6 out of 5 stars

53368
L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde

L'Oréal Professionnel Paris iNOA is a luxurious vegan oil-based hair colour. It is easy and quick to mix, has a smooth texture, and is simple to apply. L'Oréal Professionnel Paris iNOA: Luxurious Colour for Premium Results Ammonia-free Odourless Up to 100% grey coverage High-gloss colour & long-lasting intensity Optimal scalp comfort Provides valuable moisture to the hair Anti-dryness effect In an environmentally friendly packaging. Tube made from 95% recycled aluminium, cap from recycled plastic. Application Tips for L'Oréal Professionnel Paris iNOA L'Oréal Professionnel iNOA is mixed in a 1:1 ratio with the appropriate iNOA oxidant. The processing time is 35 minutes without heat. Depending on the desired result and hair type, three developer strengths are available: 3% Oxidant (10 Vol.): For minimal lightening (up to 1 shade), low coverage, ideal for subtle colour changes. 6% Oxidant (20 Vol.): For standard lightening (up to 2 shades), suitable for maximum reflection and grey hair coverage. 9% Oxidant (30 Vol.): For strong lightening (up to 3 shades), ideal for intense colour transformations. The mixture is applied to dry, unwashed hair, starting at the roots and continuing through the lengths and ends. After the processing time, rinse thoroughly and treat with a suitable shampoo.

Content: 60 ml (€23.25 / 100 ml)

Sale price: €13.95 Regular price: €26.80

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.