Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Xanitalia Herfit Pro Mask with Sesame Oil 1000 ml for coloured and dry hair

Description

Product information "Xanitalia Herfit Pro Mask with Sesame Oil 1000 ml for coloured and dry hair"

The Xanitalia Herfit Pro Mask with Sesame Oil has been specifically developed to intensely care for coloured and dry hair, delivering valuable moisture. The rich formula supports the hair structure, improves combability, and gives the hair new smoothness and a natural shine. The sesame oil helps to care for stressed hair and protects it from drying out. With its 1000-ml salon size, the hair mask is ideal for professional use in the hairdressing salon. It optimally complements daily hair care and helps coloured hair look cared for, soft, and healthy.

Properties

Brand: Xanitalia
Product line: Xanitalia Salonzubehör

Manufacturer

Xanitalia

Xanitalia srl
Via Divisione Acqui, 53
61122 Pesaro (PU)
Italy
Contact email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

5
Xanitalia curling rollers with holes, long

Average rating of 0 out of 5 stars

12736
Xanitalia curling rollers with holes, long

The Xanitalia curling rollers with holes, long are ideal for professional blow-dry styling as well as for shaping curls and volume. The integrated ventilation holes promote even air circulation and support faster drying of the hair. Depending on the chosen diameter, different curl and wave looks can be created. Made from sturdy, heat-resistant material, the curlers are designed for daily use in the hairdressing salon. They are easy to use and ensure reliable styling results for various hair lengths and hair types.

Sale price: €2.00 Regular price: €2.10
8
Ionic Giant Xl Ceramic Straightener With Extra Wide Plates Ionic Giant Xl Ceramic Straightener With Extra Wide Plates

Average rating of 0 out of 5 stars

28130
Ionic Giant Xl Ceramic Straightener With Extra Wide Plates

The Ionic Giant XL has been specially developed for very long, thick, or curly hair. Its 70% larger floating tourmaline-ceramic plates grip more hair per styling pass and enable especially fast, even straightening – for professional results with less time required. The combination of tourmaline-ceramic and negative ion technology protects the hair during styling, reduces frizz and static charge, and gives the hair a smooth, shiny look. The flexibly mounted plates adapt optimally to each hair strand, ensuring even pressure and particularly gentle gliding. Thanks to the powerful MCH heating technology, the straightener is ready for use within seconds. The temperature can be precisely set from 90 °C to 230 °C via the LCD display and individually adjusted to every hair type. The 360° swivel cord provides maximum freedom of movement and makes styling particularly comfortable – both in the professional salon and at home.

Content: 1 pc (€99.48 / 1 pc)

Sale price: €99.48 Regular price: €107.80
8
Professional Hair Dryer Sthauer Maestro 480 White Platinum Professional Hair Dryer Sthauer Maestro 480 White Platinum

Average rating of 0 out of 5 stars

28115
Professional Hair Dryer Sthauer Maestro 480 White Platinum

The Sthauer Mastro 480 is a powerful professional hair dryer designed specifically for daily use in the hairdressing salon. With its 2200-watt AC Light Motor, it offers high drying performance while maintaining a low weight and ergonomic handling – ideal for comfortable work even over extended periods. The tourmaline-ceramic-coated air grilles support gentle drying, reduce static charge, and help preserve the hair’s natural shine and moisture. This protects the hair and gives it a smooth, well-groomed finish. With two fan speeds, three temperature settings and a cold shot button, the airflow can be individually adjusted to suit every hair type and styling. The specially shaped front end piece is compatible with all universal styling nozzles, providing maximum flexibility in daily salon use. The durable professional motor, the 2.8-metre long power cord, and the exceptionally light housing make the Mastro 480 a reliable companion for professional stylists.

Content: 1 pc (€52.20 / 1 pc)

Sale price: €52.20 Regular price: €56.60
10
Xanitalia hsort perforated perm rods

Average rating of 0 out of 5 stars

13934
Xanitalia hsort perforated perm rods

The Xanitalia hsort perforated perm rods have been specially developed for professional perm treatments. They enable precise winding of hair sections thanks to the perforated surface and ensure even, defined curl results. Depending on the selected diameter, different curl strengths and wave shapes can be achieved. Thanks to their robust construction and easy handling, the perm rollers are ideal for daily use in the hairdressing salon. They provide secure hold during treatment and support professional results across various hair lengths and hair types.Contents:12 pieces

Content: 12 pc (€0.16 / 1 pc)

Sale price: €1.90 Regular price: €2.10
8
Xanitalia  Herfit Pro Shampoo for Fine Hair 5 L

Average rating of 0 out of 5 stars

13007
Xanitalia Herfit Pro Shampoo for Fine Hair 5 L

The Xanitalia Herfit Pro Shampoo for Fine Hair 5 L cleanses hair and scalp particularly gently and gives fine as well as limp hair renewed freshness and a well-groomed hair feel. The balanced formula supports the hair without weighing it down and provides more grip, manageability, and natural shine. With its generous 5-litre canister, the shampoo is ideal for professional use in the hair salon. It is suitable for daily hair washing and supports a healthy-looking, vital-appearing hair.

Content: 5000 ml (€0.42 / 100 ml)

Sale price: €21.00 Regular price: €22.80
8
Cut Pro Ge Professional Hair Clippers Cut Pro Ge Professional Hair Clippers

Average rating of 0 out of 5 stars

28152
Cut Pro Ge Professional Hair Clippers

The Xanitalia CUT PRO GE is a powerful professional hair trimmer for precise cuts in the salon and at home. Its durable brushless motor operates with especially strong power, low vibration, and reliability – ideal for daily use and long cutting sessions.The high-quality carbon-titanium blades impress with their long-lasting sharpness and enable precise, clean cuts. With the six guide combs (1.5 / 3 / 4.5 / 6 / 10 / 13 mm), the desired cutting length can be quickly and flexibly adjusted.The integrated lithium-ion battery offers a run time of up to 2.5 hours and recharges fully in just 3 hours. Alternatively, the hair clipper can also be used on mains power thanks to the 3-metre long, flexible cable. The robust all-metal housing and the ergonomic design ensure comfortable handling and maximum durability – even with intensive use in the hair salon.The Xanitalia CUT PRO GE combines powerful performance, high precision, and durable quality – the ideal choice for professional hairdressers and demanding users.

Content: 1 pc (€95.40 / 1 pc)

Sale price: €95.40 Regular price: €103.40
8
Air Styler Pro Professional Cool Air System Air Styler Pro Professional Cool Air System

Average rating of 0 out of 5 stars

28104
Air Styler Pro Professional Cool Air System

The Sthauer Air Styler Pro combines innovative heat and cold air technology for perfectly shaped, long-lasting curls and waves. With its 35 mm wide, rounded shaft and the integrated floating tourmaline-ceramic plates, the hair is formed evenly and styled particularly gently. The special feature of the Air Styler Pro is the integrated cold air system: while the ceramic plates shape the hair, the outer cold air channels fix the curl immediately. This results in defined, elastic curls with long hold – all without excessive heat exposure. The floating tourmaline-ceramic plates ensure even heat distribution, reduce frizz and give the hair a natural shine. The LED display allows five temperature levels from 140 °C to 220 °C to be set individually, making the styler suitable for fine, normal and thick hair alike. The 360° rotating cord provides maximum freedom of movement and makes styling particularly comfortable – both in a professional salon and at home.

Content: 1 pc (€80.28 / 1 pc)

Sale price: €80.28 Regular price: €87.00
8
Xanitalia Herfit Pro Shampoo with sesame oil for coloured and dry hair 5L

Average rating of 0 out of 5 stars

13008
Xanitalia Herfit Pro Shampoo with sesame oil for coloured and dry hair 5L

The Xanitalia Herfit Pro Shampoo with Sesame Oil has been developed specifically for the care of coloured and dry hair. The gentle formula thoroughly cleanses the hair and scalp, provides moisture and helps to keep the hair smooth and easy to comb. The sesame oil contained supports the care of the hair fibres and gives the hair a healthy shine. With its generous 5-litre canister, the shampoo is ideal for professional use in the hairdressing salon. It supports daily care of stressed hair and helps to maintain colour brilliance as well as a well-groomed hair feel in the long term.

Content: 5000 ml (€0.43 / 100 ml)

Sale price: €21.50 Regular price: €23.30
8
Astro Ionic Professional Hair Dryer Ice Astro Ionic Professional Hair Dryer Ice

Average rating of 0 out of 5 stars

28145
Astro Ionic Professional Hair Dryer Ice

The Astro Ionic is a compact and powerful hair dryer for quick drying and versatile styling results. With its strong, even airflow and the modern negative ion technology, it shortens the drying time while delivering smooth, shiny hair with less frizz and static charge.Especially in combination with the included diffuser, the Astro Ionic is excellent for gentle drying and defining curls or waves. Two styling nozzles also allow precise blow-drying and targeted styling for smooth or voluminous looks. With three temperature settings, two airflow speeds and a cool shot, the drying can be individually adjusted to every hair type. The low-noise motor convinces with long service life and provides comfortable working – both in a professional salon and at home.The elegant, lightweight design, the removable filter and the 2.8 metre long power cord offer high comfort and maximum freedom of movement for every application.

Content: 1 pc (€56.28 / 1 pc)

Sale price: €56.28 Regular price: €61.00
8
Xanitalia Herfit Pro Shampoo for normal hair 5L

Average rating of 0 out of 5 stars

13006
Xanitalia Herfit Pro Shampoo for normal hair 5L

The Xanitalia Herfit Pro Shampoo for Normal Hair with Milk Proteins cleanses hair and scalp gently and is ideal for daily use in a hairdressing salon. The mild formula reliably removes residues and gives the hair a well-groomed, smooth feel without weighing it down. The included milk proteins support the natural hair structure and provide more shine and elasticity. With its generous 5-litre canister, the shampoo is the ideal choice for everyday professional salon use. It impresses with its economical formula and is suitable for regular washing of all normal hair types.

Content: 5000 ml (€0.41 / 100 ml)

Sale price: €20.30 Regular price: €22.00
8
Xanitalia Sthauer Alpha Ionic professional hair dryer Xanitalia Sthauer Alpha Ionic professional hair dryer

Average rating of 0 out of 5 stars

13983
Xanitalia Sthauer Alpha Ionic professional hair dryer

The Alpha Ionic hair dryer combines cutting-edge technology with high performance, delivering fast, gentle drying and professional styling results. With its compact, ultra-light design, it sits comfortably in the hand and is suitable for use in both the salon and at home daily. The powerful motor with 110,000 revolutions per minute creates an exceptionally strong airflow, significantly reducing drying time. At the same time, the combination of Turmaline ceramic and Negative-Ion technology protects the hair from excessive heat, reduces frizz, and preserves natural shine.Thanks to three air flow settings and three temperature settings, the dryer can be customised to suit any hair type and styling. The convenient cold air button fixes the style for long-lasting results. With the integrated memory function, the device remembers the last used settings and is ready for immediate use at the next session. Included in the package are two styling nozzles for precise blow-drying and a diffuser for defined curls and more volume. The integrated self-cleaning function supports a long motor life and makes maintenance easier. The 2.9-metre cord provides maximum freedom of movement during styling.

Sale price: €155.90 Regular price: €168.90
8
Magic Brushs Hot Air Styling Brush Magic Brushs Hot Air Styling Brush

Average rating of 0 out of 5 stars

28142
Magic Brushs Hot Air Styling Brush

The Magic Brush combines a smoothing brush and air styler in one device, delivering sleek, smooth hair in just a few brushing strokes. Thanks to the combination of heated tourmaline ceramic bristles, ion technology, and a cool air function, the hair is smoothed, tamed and set simultaneously – for long-lasting styling with natural shine.The dual bristles with massaging tips detangle the hair gently and guide each strand evenly through the heated brush. This reduces frizz and static charge, while the hair remains soft, shiny and smooth. The integrated ion technology additionally supports a smooth finish and gives the hair a healthy look.Via the LED display four temperature settings (140 °C, 160 °C, 180 °C and 200 °C) can be easily selected, making the Magic Brush suitable for different hair types. After styling, the cool air function fixes the style and helps it last longer.The 360° rotating cord provides maximum freedom of movement and makes the operation particularly comfortable – both in the hair salon and at home.

Content: 1 pc (€68.28 / 1 pc)

Sale price: €68.28 Regular price: €74.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.