Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 5 out of 5 stars

3 Reviews

Wella Ultimate Smooth Mask

Description

Product information "Wella Ultimate Smooth Mask "

With the Wella Ultimate Smooth Mask, your hair receives an extra boost of care! This intensive treatment deeply nourishes your hair and provides it with ultimate shine and smoothness. Frizz is visibly reduced, while your hair is cared for from the inside out. The mask is the perfect boost for dry, brittle, and dull hair – for a result you can feel and see!

Application of Wella Ultimate Smooth Mask

Apply to clean, damp hair. After just 5-10 minutes of processing time, your hair will shine with renewed brilliance. Rinse thoroughly.

Properties

Brand: Wella
Finish: anti frizz effect, moisture, shine, smoothness
Hair type: coily hair, coloured hair, dry hair, dull hair
Product line: Wella Ultimate Smooth
Scent: Bergamot, Jasmin, Sandalwood, Vanilla
Speciality: cruelty-free, dermatologically tested

Manufacturer

Wella Professionals

Wella Germany GmbH
Berliner Allee 65-65a
64295 Darmstadt
Germany
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 3

3 of 3 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


3 reviews

30 September 2026 07:34

Review with rating of 5 out of 5 stars

kleine Größe zahlt sich nicht aus

daher gleich die größte Größe bestellt bei diesen Prozenten heute. Wahnsinn Angebote die ganze Zeit.

Our feedback: Danke für deine Bewertung 🩷

23 September 2026 10:45

Review with rating of 5 out of 5 stars

erst mal den kleinen Tiegel

Wollte mal ausprobieren und daher den kleinen Tiegel gekauft. Bin sehr zufrieden und daher die nächste Größe bei diesem Preis gekauft.

Our feedback: Danke für deine Bewertung 🩷

17 September 2026 09:44

Review with rating of 5 out of 5 stars

gleich zusammen mit Öl genommen

Masek zusammen mit Öl bestellt....................

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️
Skip product gallery

You may also like

44
Wella Ultimate Smooth Mask Wella Ultimate Smooth Mask

Average rating of 5 out of 5 stars

99168
Wella Ultimate Smooth Mask

With the Wella Ultimate Smooth Mask, your hair receives an extra boost of care! This intensive treatment deeply nourishes your hair and provides it with ultimate shine and smoothness. Frizz is visibly reduced, while your hair is cared for from the inside out. The mask is the perfect boost for dry, brittle, and dull hair – for a result you can feel and see! Application of Wella Ultimate Smooth Mask Apply to clean, damp hair. After just 5-10 minutes of processing time, your hair will shine with renewed brilliance. Rinse thoroughly.

Content: 150 ml (€15.30 / 100 ml)

Variants from €7.95
Sale price: €22.95 Regular price: €40.95
39
Wella Ultimate Smooth Mask

Average rating of 5 out of 5 stars

99167
Wella Ultimate Smooth Mask

With the Wella Ultimate Smooth Mask, your hair receives an extra boost of care! This intensive treatment deeply nourishes your hair and provides it with ultimate shine and smoothness. Frizz is visibly reduced, while your hair is cared for from the inside out. The mask is the perfect boost for dry, brittle, and dull hair – for a result you can feel and see! Application of Wella Ultimate Smooth Mask Apply to clean, damp hair. After just 5-10 minutes of processing time, your hair will shine with renewed brilliance. Rinse thoroughly.

Content: 75 ml (€19.93 / 100 ml)

Variants from €7.95
Sale price: €14.95 Regular price: €24.55
42
Wella Ultimate Smooth Mask

Average rating of 5 out of 5 stars

99166
Wella Ultimate Smooth Mask

With the Wella Ultimate Smooth Mask, your hair receives an extra boost of care! This intensive treatment deeply nourishes your hair and provides it with ultimate shine and smoothness. Frizz is visibly reduced, while your hair is cared for from the inside out. The mask is the perfect boost for dry, brittle, and dull hair – for a result you can feel and see! Application of Wella Ultimate Smooth Mask Apply to clean, damp hair. After just 5-10 minutes of processing time, your hair will shine with renewed brilliance. Rinse thoroughly.

Content: 30 ml (€26.50 / 100 ml)

Sale price: €7.95 Regular price: €13.60
40
Wella Ultimate Smooth Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

99165
Wella Ultimate Smooth Conditioner

With the Wella Ultimate Smooth Conditioner, hair is pampered from all angles! This formula nourishes the hair from within and on the surface, visibly smooths it, and imparts a stunning shine. Frizz is effectively reduced while the hair is moisturised. Experience the power of patented technology with Squalane and Omega-9 for a hair feel like never before! Application of Wella Ultimate Smooth Conditioner Apply to washed hair and work through the lengths. In just 30 seconds to 3 minutes of processing time, the conditioner provides up to 72 hours of smoothness. Rinse thoroughly afterwards.

Content: 1000 ml (€5.30 / 100 ml)

Variants from €20.95
Sale price: €52.95 Regular price: €88.60
46
Schwarzkopf Igora Zero Amm - 4-0 medium brown natural Schwarzkopf Igora Zero Amm - 4-0 medium brown natural

Average rating of 4.6 out of 5 stars

54489
Schwarzkopf Igora Zero Amm - 4-0 medium brown natural

Zero Ammonia, no compromises - Schwarzkopf Igora Zero Amm is a permanent colour cream without ammonia for particularly intense, long-lasting colour. Be the colourist you want! Igora Zero Amm comes with 46 shades covering every colour wish: from deep black to brown and very light blonde tones, the ammonia-free Igora Zero Amm enables limitless creativity. Schwarzkopf Igora Zero Amm Phytolipid Technology Special pigments in the hair colour ensure a natural-looking colour result and convincingly long-lasting colour outcomes. It contains valuable, nourishing oils processed into tiny particles. These finely processed oils can better deliver the pigments into the hair and also ensure a faster distribution. The pigments penetrate specifically into the hair cortex, thus improving colour performance. The oils contain valuable Omega 9, which seals the cuticle layer. This results in not only an intense but also a particularly long-lasting colour. The combination of natural oils with Omega 9 also supplies moisture to the hair for healthy and well-maintained hair fibres. Schwarzkopf Igora Zero Amm Application Recommendations Mixable with Igora Vibrance Activator Gel 1.9% for refreshing lengths and ends Mixable with Igora Royal Oil Developer 3% (darker colouring), 6% (tone-in-tone colouring), or 9% (colouring with the -00 shades) Mixing ratio 1:1 Processing time 30-45 minutes Schwarzkopf Igora Zero Amm Benefits Up to 3 levels of lift (10 series) Up to 100% grey coverage Improved colour direction, coverage, and neutralisation* Vegan, silicone-free, fragrance-free *vs. Essensity

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €18.36
Kerasilk Ultimate Hold Haarspray Kerasilk Ultimate Hold Haarspray

Average rating of 0 out of 5 stars

81074
Kerasilk Ultimate Hold Haarspray

Quick styling finish, ultimate hold, and a fast-drying formula – this is the Kerasilk Ultimate Hold Hairspray. The ultra-strong fixing, fast-drying formula is suitable for all styles that require additional precision and hold. The hairspray offers excellent shape retention, long-lasting protection against humidity, and a silky shine. It is also enriched with Biomimetic Silk and Blue Lotus Extract. Benefits Ideal for demanding styles requiring strong hold Fixes and seals styles for up to 72 hours Provides up to 128% more shine to the hair* Protection against humidity and frizz for up to 72 hours* Fast-drying, residue-free formula Suitable for all hair types Application Spray onto dry hair to complete and fix the look. * Instrumental test - comparison with no product **with regular use.

Content: 75 ml (€13.33 / 100 ml)

Regular price: €10.00
42
Wella Ultimate Smooth Miracle Oil Serum Wella Ultimate Smooth Miracle Oil Serum

Average rating of 4.5 out of 5 stars

99171
Wella Ultimate Smooth Miracle Oil Serum

The Wella Ultimate Smooth Miracle Oil Serum is the secret to ultra-smooth hair. This versatile leave-in product nourishes hair in just 30 seconds and provides instant smoothness and silky shine. With UV and heat protection up to 230°C, it is the perfect companion for styling. Use it before washing, in combination with the mask, or as a finish – for the trendy Glass-Hair finish and up to 96 hours of frizz protection. A true all-rounder for hair! Application of Wella Ultimate Smooth Miracle Oil Serum Apply 1-3 pump strokes to hands and evenly distribute through damp lengths and ends. Comb through. Do not rinse. Wait 30 seconds before styling and add a small amount at the end.

Content: 100 ml (€36.20 / 100 ml)

Variants from €17.95
Sale price: €36.20 Regular price: €62.95
10
Indola Repair Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

54669
Indola Repair Conditioner

Indola Repair Conditioner with vegan keratin alternative strengthens and nourishes damaged, porous hair and protects up to 95% from hair breakage. Indola Repair Conditioner: Care and Repair for Damaged Hair The conditioner from the Indola Repair series repairs and strengthens the hair cuticle while protecting it from mechanical influences – for shiny, smooth, and healthy-looking hair.

Content: 1000 ml (€5.15 / 100 ml)

Variants from €14.95
Sale price: €51.45 Regular price: €57.00
35
Wella Ultimate Smooth 24/7 Silky Milk Wella Ultimate Smooth 24/7 Silky Milk

Average rating of 0 out of 5 stars

19697
Wella Ultimate Smooth 24/7 Silky Milk

The Wella Professionals Ultimate Smooth Silky Milk is a lightweight leave-in for fine to medium-thick hair. It leaves the hair soft and shiny, tames frizz and improves combability without weighing the hair down or making it look greasy.The silky formula protects the hair from humidity, UV radiation and heat up to 230 °C and is therefore ideal for daily care and styling.ApplicationApply 1–5 pumps to clean, damp hair and distribute through lengths and ends. Then comb through and blow-dry. For extra shine, apply 1–2 pumps to dry hair. Use daily if required.

Content: 100 ml (€25.95 / 100 ml)

Variants from €12.95
Sale price: €25.95 Regular price: €39.95
0
BaBylissPRO 4Artists LO-PROFX Trimmer BaBylissPRO 4Artists LO-PROFX Trimmer

Average rating of 0 out of 5 stars

41104
BaBylissPRO 4Artists LO-PROFX Trimmer

The BaBylissPRO 4Artists LO-PROFX Trimmer is equipped with a high performance & high torque digital motor that stays at 6800 rpm for up to 4 hours of cordless runtime. The lithium-ion battery is fully recharged within 3 hours.  The 360° exposed Graphite T-blade is particularly durable and does not overheat. Thanks to its ergonomic design and solid weight/balance, the trimmer feels absolutely perfect in hand. It features an ultra-low profile metal shield cover and ergonomic thumb indent.  Benefits of BaBylissPRO 4Artists LO-PROFX Trimmer Digital motor with 6800 rpm Lithium-ion battery  Graphite T-blade with zero-gap function Slim, ergonomic thumb & bottom grip for maximum control  Dual voltage

Sale price: €149.90 Regular price: €150.00
58
Wella Fusion Mask

Average rating of 4.5 out of 5 stars

45308
Wella Fusion Mask

With the Wella Fusion Mask, damaged hair can be a thing of the past. The modern hair treatment with the innovative Silksteel programme contains a fusion of silk amino acids and micronising lipids that penetrate deep into the hair cortex, immediately and sustainably repairing each hair fibre. Unlike many other hair masks, this creamy mask also provides long-term protection against new hair breakage. Visibly healthy hair The salon-quality hair mask significantly improves the appearance of hair. It feels better to the touch and gains a natural shine. The mask imparts a seductive fragrance and makes damaged hair more manageable and vital. The professional hair treatment is applied to the lengths and ends of towel-dried hair and rinsed out thoroughly after about 5 minutes.

Content: 500 ml (€4.71 / 100 ml)

Variants from €5.31
Sale price: €23.54 Regular price: €56.15
57
Wella Color Motion+ Shampoo Wella Color Motion+ Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

45252
Wella Color Motion+ Shampoo

Bright colour that moves - with Wella Color Motion+ Shampoo, colour protection is redefined. The formula of the colour protection shampoo is optimally aligned with the proven Pure Balance technology in Koleston Perfect, ensuring long-lasting precise colour development from root to tip with excellent colour retention and protection. When combined with the Color Motion+ Mask, colour protection extends up to 8 weeks. The colour protection shampoo provides long-lasting brilliant colour, radiant shine, and a freshly coloured appearance. The shampoo is applied immediately after colouring and between colour treatments. Colour-treated hair appears vibrant and strengthened. Distribute the shampoo on wet hair and gently massage in. Rinse thoroughly and proceed with conditioner or hair treatment.

Content: 100 ml (€6.51 / 100 ml)

Variants from €3.55
Sale price: €6.51 Regular price: €15.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.