Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Wella Color Touch Vibrant Reds 60ml - 5/4 light brown red

Description

Product information "Wella Color Touch Vibrant Reds 60ml - 5/4 light brown red"

Wella Color Touch Vibrant Reds is the result of the interplay between colour and light in stunning shades—completely ammonia-free. Twenty vibrant reds surprise with irresistible shine and long-lasting results. The intensive tint provides a unique colour outcome, achieving very subtle effects with maximum impact. Unparalleled shimmer and a healthy appearance make this tint a masterpiece in ammonia-free colouring.

Expressive, clear, and precise shades of red demonstrate that red is not just red. Dark, highly seductive red nuances up to lighter reds with cool and warm effects leave no colour wishes unfulfilled for those who do not want to compromise on noble colours.

Wella Color Touch Vibrant Reds: Innovative colour for long-lasting results & reliable outcomes

Wella Professionals Color Touch features a gentle formula with Metal Purifier Technology for increased colour safety and more reliable colour results—even on damaged hair. It is vegan, free from ammonia, silicones, and mineral oils. Over 90 vibrant shades can be mixed for even more creativity.

Color Touch Vibrant Reds deliver vibrant colour results that fade evenly after 28 washes—creating a harmoniously regrowing root line.

Up to 100% recycled packaging.

Wella Professionals Color Touch Vibrant Reds Highlights

  • Intensive tint
  • Tint
  • Grey coverage
  • Metal Purifier Technology
  • Gentle
  • Vegan
  • Intensive
  • Vibrant
  • Shine
  • Colour intensity
  • Free from silicones, ammonia, and mineral oils

Wella Color Touch Application

The application is very easy with a bottle or brush and bowl. The drip-free formula allows for ultraprecise application.

  • Mix the tint with the Color Touch Emulsion (1.9% for subtle results, 4% for more intense colour and grey coverage) in a 1:2 ratio.
  • Apply the mixture with gloves to dry or towel-dried hair from roots to tips.
  • Processing time is 20 minutes without heat or 15 minutes with heat.
  • After rinsing with lukewarm water, use a colour-safe conditioner.
  • For optimal results, professional hairstyling is recommended.

Properties

Brand: Wella
Colour: Blonde, Brown, Gold, Mahagoni, Red, Violet, perl
Hair type: all
Product line: Wella Color Touch
Speciality: ammonia-free

Manufacturer

Wella Professionals

Wella Germany GmbH
Berliner Allee 65-65a
64295 Darmstadt
Germany
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

51
Wella Color Touch Vibrant Reds 60ml - 5/4 light brown red

Average rating of 0 out of 5 stars

90048
Wella Color Touch Vibrant Reds 60ml - 5/4 light brown red

Wella Color Touch Vibrant Reds is the result of the interplay between colour and light in stunning shades—completely ammonia-free. Twenty vibrant reds surprise with irresistible shine and long-lasting results. The intensive tint provides a unique colour outcome, achieving very subtle effects with maximum impact. Unparalleled shimmer and a healthy appearance make this tint a masterpiece in ammonia-free colouring. Expressive, clear, and precise shades of red demonstrate that red is not just red. Dark, highly seductive red nuances up to lighter reds with cool and warm effects leave no colour wishes unfulfilled for those who do not want to compromise on noble colours. Wella Color Touch Vibrant Reds: Innovative colour for long-lasting results & reliable outcomes Wella Professionals Color Touch features a gentle formula with Metal Purifier Technology for increased colour safety and more reliable colour results—even on damaged hair. It is vegan, free from ammonia, silicones, and mineral oils. Over 90 vibrant shades can be mixed for even more creativity. Color Touch Vibrant Reds deliver vibrant colour results that fade evenly after 28 washes—creating a harmoniously regrowing root line. Up to 100% recycled packaging. Wella Professionals Color Touch Vibrant Reds Highlights Intensive tint Tint Grey coverage Metal Purifier Technology Gentle Vegan Intensive Vibrant Shine Colour intensity Free from silicones, ammonia, and mineral oils Wella Color Touch Application The application is very easy with a bottle or brush and bowl. The drip-free formula allows for ultraprecise application. Mix the tint with the Color Touch Emulsion (1.9% for subtle results, 4% for more intense colour and grey coverage) in a 1:2 ratio. Apply the mixture with gloves to dry or towel-dried hair from roots to tips. Processing time is 20 minutes without heat or 15 minutes with heat. After rinsing with lukewarm water, use a colour-safe conditioner. For optimal results, professional hairstyling is recommended.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
51
Wella Color Touch Vibrant Reds 60ml - 5/4 light brown red

Average rating of 0 out of 5 stars

90053
Wella Color Touch Vibrant Reds 60ml - 5/4 light brown red

Wella Color Touch Vibrant Reds is the result of the interplay between colour and light in stunning shades—completely ammonia-free. Twenty vibrant reds surprise with irresistible shine and long-lasting results. The intensive tint provides a unique colour outcome, achieving very subtle effects with maximum impact. Unparalleled shimmer and a healthy appearance make this tint a masterpiece in ammonia-free colouring. Expressive, clear, and precise shades of red demonstrate that red is not just red. Dark, highly seductive red nuances up to lighter reds with cool and warm effects leave no colour wishes unfulfilled for those who do not want to compromise on noble colours. Wella Color Touch Vibrant Reds: Innovative colour for long-lasting results & reliable outcomes Wella Professionals Color Touch features a gentle formula with Metal Purifier Technology for increased colour safety and more reliable colour results—even on damaged hair. It is vegan, free from ammonia, silicones, and mineral oils. Over 90 vibrant shades can be mixed for even more creativity. Color Touch Vibrant Reds deliver vibrant colour results that fade evenly after 28 washes—creating a harmoniously regrowing root line. Up to 100% recycled packaging. Wella Professionals Color Touch Vibrant Reds Highlights Intensive tint Tint Grey coverage Metal Purifier Technology Gentle Vegan Intensive Vibrant Shine Colour intensity Free from silicones, ammonia, and mineral oils Wella Color Touch Application The application is very easy with a bottle or brush and bowl. The drip-free formula allows for ultraprecise application. Mix the tint with the Color Touch Emulsion (1.9% for subtle results, 4% for more intense colour and grey coverage) in a 1:2 ratio. Apply the mixture with gloves to dry or towel-dried hair from roots to tips. Processing time is 20 minutes without heat or 15 minutes with heat. After rinsing with lukewarm water, use a colour-safe conditioner. For optimal results, professional hairstyling is recommended.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
51
Wella Color Touch Vibrant Reds 60ml - 5/4 light brown red

Average rating of 0 out of 5 stars

90052
Wella Color Touch Vibrant Reds 60ml - 5/4 light brown red

Wella Color Touch Vibrant Reds is the result of the interplay between colour and light in stunning shades—completely ammonia-free. Twenty vibrant reds surprise with irresistible shine and long-lasting results. The intensive tint provides a unique colour outcome, achieving very subtle effects with maximum impact. Unparalleled shimmer and a healthy appearance make this tint a masterpiece in ammonia-free colouring. Expressive, clear, and precise shades of red demonstrate that red is not just red. Dark, highly seductive red nuances up to lighter reds with cool and warm effects leave no colour wishes unfulfilled for those who do not want to compromise on noble colours. Wella Color Touch Vibrant Reds: Innovative colour for long-lasting results & reliable outcomes Wella Professionals Color Touch features a gentle formula with Metal Purifier Technology for increased colour safety and more reliable colour results—even on damaged hair. It is vegan, free from ammonia, silicones, and mineral oils. Over 90 vibrant shades can be mixed for even more creativity. Color Touch Vibrant Reds deliver vibrant colour results that fade evenly after 28 washes—creating a harmoniously regrowing root line. Up to 100% recycled packaging. Wella Professionals Color Touch Vibrant Reds Highlights Intensive tint Tint Grey coverage Metal Purifier Technology Gentle Vegan Intensive Vibrant Shine Colour intensity Free from silicones, ammonia, and mineral oils Wella Color Touch Application The application is very easy with a bottle or brush and bowl. The drip-free formula allows for ultraprecise application. Mix the tint with the Color Touch Emulsion (1.9% for subtle results, 4% for more intense colour and grey coverage) in a 1:2 ratio. Apply the mixture with gloves to dry or towel-dried hair from roots to tips. Processing time is 20 minutes without heat or 15 minutes with heat. After rinsing with lukewarm water, use a colour-safe conditioner. For optimal results, professional hairstyling is recommended.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
51
Wella Color Touch Vibrant Reds 60ml - 5/4 light brown red

Average rating of 0 out of 5 stars

90051
Wella Color Touch Vibrant Reds 60ml - 5/4 light brown red

Wella Color Touch Vibrant Reds is the result of the interplay between colour and light in stunning shades—completely ammonia-free. Twenty vibrant reds surprise with irresistible shine and long-lasting results. The intensive tint provides a unique colour outcome, achieving very subtle effects with maximum impact. Unparalleled shimmer and a healthy appearance make this tint a masterpiece in ammonia-free colouring. Expressive, clear, and precise shades of red demonstrate that red is not just red. Dark, highly seductive red nuances up to lighter reds with cool and warm effects leave no colour wishes unfulfilled for those who do not want to compromise on noble colours. Wella Color Touch Vibrant Reds: Innovative colour for long-lasting results & reliable outcomes Wella Professionals Color Touch features a gentle formula with Metal Purifier Technology for increased colour safety and more reliable colour results—even on damaged hair. It is vegan, free from ammonia, silicones, and mineral oils. Over 90 vibrant shades can be mixed for even more creativity. Color Touch Vibrant Reds deliver vibrant colour results that fade evenly after 28 washes—creating a harmoniously regrowing root line. Up to 100% recycled packaging. Wella Professionals Color Touch Vibrant Reds Highlights Intensive tint Tint Grey coverage Metal Purifier Technology Gentle Vegan Intensive Vibrant Shine Colour intensity Free from silicones, ammonia, and mineral oils Wella Color Touch Application The application is very easy with a bottle or brush and bowl. The drip-free formula allows for ultraprecise application. Mix the tint with the Color Touch Emulsion (1.9% for subtle results, 4% for more intense colour and grey coverage) in a 1:2 ratio. Apply the mixture with gloves to dry or towel-dried hair from roots to tips. Processing time is 20 minutes without heat or 15 minutes with heat. After rinsing with lukewarm water, use a colour-safe conditioner. For optimal results, professional hairstyling is recommended.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
51
Wella Color Touch Vibrant Reds 60ml - 5/4 light brown red Wella Color Touch Vibrant Reds 60ml - 5/4 light brown red

Average rating of 0 out of 5 stars

90039
Wella Color Touch Vibrant Reds 60ml - 5/4 light brown red

Wella Color Touch Vibrant Reds is the result of the interplay between colour and light in stunning shades—completely ammonia-free. Twenty vibrant reds surprise with irresistible shine and long-lasting results. The intensive tint provides a unique colour outcome, achieving very subtle effects with maximum impact. Unparalleled shimmer and a healthy appearance make this tint a masterpiece in ammonia-free colouring. Expressive, clear, and precise shades of red demonstrate that red is not just red. Dark, highly seductive red nuances up to lighter reds with cool and warm effects leave no colour wishes unfulfilled for those who do not want to compromise on noble colours. Wella Color Touch Vibrant Reds: Innovative colour for long-lasting results & reliable outcomes Wella Professionals Color Touch features a gentle formula with Metal Purifier Technology for increased colour safety and more reliable colour results—even on damaged hair. It is vegan, free from ammonia, silicones, and mineral oils. Over 90 vibrant shades can be mixed for even more creativity. Color Touch Vibrant Reds deliver vibrant colour results that fade evenly after 28 washes—creating a harmoniously regrowing root line. Up to 100% recycled packaging. Wella Professionals Color Touch Vibrant Reds Highlights Intensive tint Tint Grey coverage Metal Purifier Technology Gentle Vegan Intensive Vibrant Shine Colour intensity Free from silicones, ammonia, and mineral oils Wella Color Touch Application The application is very easy with a bottle or brush and bowl. The drip-free formula allows for ultraprecise application. Mix the tint with the Color Touch Emulsion (1.9% for subtle results, 4% for more intense colour and grey coverage) in a 1:2 ratio. Apply the mixture with gloves to dry or towel-dried hair from roots to tips. Processing time is 20 minutes without heat or 15 minutes with heat. After rinsing with lukewarm water, use a colour-safe conditioner. For optimal results, professional hairstyling is recommended.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
51
Wella Color Touch Vibrant Reds 60ml - 5/4 light brown red

Average rating of 0 out of 5 stars

90044
Wella Color Touch Vibrant Reds 60ml - 5/4 light brown red

Wella Color Touch Vibrant Reds is the result of the interplay between colour and light in stunning shades—completely ammonia-free. Twenty vibrant reds surprise with irresistible shine and long-lasting results. The intensive tint provides a unique colour outcome, achieving very subtle effects with maximum impact. Unparalleled shimmer and a healthy appearance make this tint a masterpiece in ammonia-free colouring. Expressive, clear, and precise shades of red demonstrate that red is not just red. Dark, highly seductive red nuances up to lighter reds with cool and warm effects leave no colour wishes unfulfilled for those who do not want to compromise on noble colours. Wella Color Touch Vibrant Reds: Innovative colour for long-lasting results & reliable outcomes Wella Professionals Color Touch features a gentle formula with Metal Purifier Technology for increased colour safety and more reliable colour results—even on damaged hair. It is vegan, free from ammonia, silicones, and mineral oils. Over 90 vibrant shades can be mixed for even more creativity. Color Touch Vibrant Reds deliver vibrant colour results that fade evenly after 28 washes—creating a harmoniously regrowing root line. Up to 100% recycled packaging. Wella Professionals Color Touch Vibrant Reds Highlights Intensive tint Tint Grey coverage Metal Purifier Technology Gentle Vegan Intensive Vibrant Shine Colour intensity Free from silicones, ammonia, and mineral oils Wella Color Touch Application The application is very easy with a bottle or brush and bowl. The drip-free formula allows for ultraprecise application. Mix the tint with the Color Touch Emulsion (1.9% for subtle results, 4% for more intense colour and grey coverage) in a 1:2 ratio. Apply the mixture with gloves to dry or towel-dried hair from roots to tips. Processing time is 20 minutes without heat or 15 minutes with heat. After rinsing with lukewarm water, use a colour-safe conditioner. For optimal results, professional hairstyling is recommended.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
51
Wella Color Touch Vibrant Reds 60ml - 5/4 light brown red

Average rating of 0 out of 5 stars

90047
Wella Color Touch Vibrant Reds 60ml - 5/4 light brown red

Wella Color Touch Vibrant Reds is the result of the interplay between colour and light in stunning shades—completely ammonia-free. Twenty vibrant reds surprise with irresistible shine and long-lasting results. The intensive tint provides a unique colour outcome, achieving very subtle effects with maximum impact. Unparalleled shimmer and a healthy appearance make this tint a masterpiece in ammonia-free colouring. Expressive, clear, and precise shades of red demonstrate that red is not just red. Dark, highly seductive red nuances up to lighter reds with cool and warm effects leave no colour wishes unfulfilled for those who do not want to compromise on noble colours. Wella Color Touch Vibrant Reds: Innovative colour for long-lasting results & reliable outcomes Wella Professionals Color Touch features a gentle formula with Metal Purifier Technology for increased colour safety and more reliable colour results—even on damaged hair. It is vegan, free from ammonia, silicones, and mineral oils. Over 90 vibrant shades can be mixed for even more creativity. Color Touch Vibrant Reds deliver vibrant colour results that fade evenly after 28 washes—creating a harmoniously regrowing root line. Up to 100% recycled packaging. Wella Professionals Color Touch Vibrant Reds Highlights Intensive tint Tint Grey coverage Metal Purifier Technology Gentle Vegan Intensive Vibrant Shine Colour intensity Free from silicones, ammonia, and mineral oils Wella Color Touch Application The application is very easy with a bottle or brush and bowl. The drip-free formula allows for ultraprecise application. Mix the tint with the Color Touch Emulsion (1.9% for subtle results, 4% for more intense colour and grey coverage) in a 1:2 ratio. Apply the mixture with gloves to dry or towel-dried hair from roots to tips. Processing time is 20 minutes without heat or 15 minutes with heat. After rinsing with lukewarm water, use a colour-safe conditioner. For optimal results, professional hairstyling is recommended.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
51
Wella Color Touch Vibrant Reds 60ml - 5/4 light brown red

Average rating of 0 out of 5 stars

90049
Wella Color Touch Vibrant Reds 60ml - 5/4 light brown red

Wella Color Touch Vibrant Reds is the result of the interplay between colour and light in stunning shades—completely ammonia-free. Twenty vibrant reds surprise with irresistible shine and long-lasting results. The intensive tint provides a unique colour outcome, achieving very subtle effects with maximum impact. Unparalleled shimmer and a healthy appearance make this tint a masterpiece in ammonia-free colouring. Expressive, clear, and precise shades of red demonstrate that red is not just red. Dark, highly seductive red nuances up to lighter reds with cool and warm effects leave no colour wishes unfulfilled for those who do not want to compromise on noble colours. Wella Color Touch Vibrant Reds: Innovative colour for long-lasting results & reliable outcomes Wella Professionals Color Touch features a gentle formula with Metal Purifier Technology for increased colour safety and more reliable colour results—even on damaged hair. It is vegan, free from ammonia, silicones, and mineral oils. Over 90 vibrant shades can be mixed for even more creativity. Color Touch Vibrant Reds deliver vibrant colour results that fade evenly after 28 washes—creating a harmoniously regrowing root line. Up to 100% recycled packaging. Wella Professionals Color Touch Vibrant Reds Highlights Intensive tint Tint Grey coverage Metal Purifier Technology Gentle Vegan Intensive Vibrant Shine Colour intensity Free from silicones, ammonia, and mineral oils Wella Color Touch Application The application is very easy with a bottle or brush and bowl. The drip-free formula allows for ultraprecise application. Mix the tint with the Color Touch Emulsion (1.9% for subtle results, 4% for more intense colour and grey coverage) in a 1:2 ratio. Apply the mixture with gloves to dry or towel-dried hair from roots to tips. Processing time is 20 minutes without heat or 15 minutes with heat. After rinsing with lukewarm water, use a colour-safe conditioner. For optimal results, professional hairstyling is recommended.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
31
Comair Tube Squeezers Key Metal

Average rating of 0 out of 5 stars

20982
Comair Tube Squeezers Key Metal

The Comair Tube Press Key made of silver-colored metal facilitates the complete emptying of paint tubes. This ensures that no residues are left behind. The tube pin is easy to handle and equipped with a collar. Comair Tube Press Key Metal is the ideal helper in the hair salon or at home.

Sale price: €4.30 Regular price: €6.20
61
Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care

Average rating of 0 out of 5 stars

86287
Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care

Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care is a vegan, ammonia-free, permanent hair colour that provides up to 100% grey coverage, vibrancy, and hair care. The formula consists of cold-pressed oils from organic cultivation. The hair colour is ideal for all stylists seeking a permanent, clean, and ammonia-free hair colour without compromising performance or hair health. Advantages of Revlon Professional Revlonissimo Color Sublime Color & Care up to 87% natural ingredients up to 96% biodegradable ingredients up to 100% grey coverage individual, uniform, and shiny shades free from ammonia, mineral oil, and silicones with natural cold-pressed coconut and sunflower oils drip-free application

Content: 75 ml (€16.00 / 100 ml)

Sale price: €12.00 Regular price: €31.00
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Red Tones

Average rating of 0 out of 5 stars

86454
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Red Tones

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique™ Permanent hair colour in the Red tones range contains powerful colour pigments that deliver saturation and colour brilliance, including C5 molecules for vibrant, luminous results. Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Red tones offer the following benefits from the first application: 2x more care, shine Colour brilliance Improved hair quality with each colouring Revlon Revlonissimo Colorsmetique Red Tones Technology The red tones not only provide a beautiful colour result but also visibly healthy hair. This is achieved with the KER-HA Complex Technology, which works with Hyaluronic Acid, Phyto-Keratin, an antioxidant molecule, and a shine sealing. While hyaluronic acid supplies moisture to the hair, phyto-keratin enhances protein bonding within the hair fibre. The molecule controls how quickly the colour reacts, ensuring longer-lasting results. The final shine sealing envelops each hair for a brilliant, long-lasting mirror effect with incredible shine. Application with Revlon Revlonissimo Colorsmetique Cream Developer according to the instructions.

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Sale price: €9.90 Regular price: €25.60
51
Wella Shinefinity 60ml - 05/98 Steel Orchid Wella Shinefinity 60ml - 05/98 Steel Orchid

Average rating of 4 out of 5 stars

45437
Wella Shinefinity 60ml - 05/98 Steel Orchid

The latest colour innovation from Wella Professionals, featuring Balanced pH Technology – for a healthy hair feel: Wella Shinefinity Glaze demi-permanent gloss. Wella Shinefinity Glaze provides a long-lasting healthy hair feel and natural shine with a translucent tinting, without lightening and without damaging the hair. Balanced pH Technology Thanks to Balanced pH Technology, Wella Shinefinity Glaze ensures a healthy hair feel. The use of oxidative dyes combined with the balanced pH level results in long-lasting colour shine with Zero lightening, Zero hair damage, and a unique, healthy hair feel. Advantages of Wella Shinefinity Glaze ZERO lightening ZERO hair damage Clean Beauty Healthy-looking hair Natural shine Translucent tinting Durability up to 20 washes Free from animal-derived ingredients Sustainable packaging No yellow or gold undertone after a short period, unlike typical glosses Healthy hair feel No hair damage & no roots Light tinting & natural shine Shinefinity by Wella: Clean Beauty and environmentally friendly packaging No lightening No hair damage Vegan formulation Without ammonia, silicones, and direct dyes Free from animal-derived ingredients Ingredients are transparently disclosed Dermatologically tested Sustainable packaging Colour Range of Wella Shinefinity The shades of Wella Shinefinity can be categorised into warm, cool, natural tones, and boosters. Warm: Vanilla Glaze, Spicy Ginger, Honey Latte, Caramel Milk, Caramel Chocolate, Caramel Espresso, Hot Chili Natural: Soft Sage, Silk Blush, Beige Sand, Dark Sage, Deep Walnut, Bitter Chocolate Cool: Toffee Milk, Iced Platinum, Pink Shimmer, Platinum Opal, Blue Pearl, Silver Pearl, Toffee Cream, Strawberry Wine, Raspberry Latte, Smoky Opal, Cherry Wine, Frosted Chestnut, Steel Orchid, Deep Cherry Booster: Crystal Glaze, Blue Booster, Violet Booster Application of Wella Shinefinity After lightening the hair colour with Wella Blondor, it is recommended to use Wellaplex No. 2 Bond Stabilizer to strengthen the hair structure before applying Wella Shinefinity. The desired shade is mixed 1:1 with the activator and applied to dry or towel-dried hair. The hair is then combed through to distribute the colour evenly. Wella Shinefinity should develop for 10-20 minutes without heat before rinsing out. Wella Shinefinity can be used after bleaching services, on natural hair, between colour services for adjustment or refreshment of blonde hair, or as a colour correction service.Note: The appearance of shades may vary depending on screen settings. The result becomes more intense the longer the development time. Starting hair colour and hair texture also influence the result. Application is recommended only after consultation with a professional. Tip: To discover how to grey hair with Wella Shinefinity, see the folder "Grey hair with Wella Shinefinity".

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.